wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Ponowny atak glonów
Autor Wiadomość
samb0 
Nowy


Dołączył: 25 Cze 2012
Posty: 7
Skąd: Białystok
Wysłany: 2012-06-25, 15:02   Ponowny atak glonów

Witam, mam oczko wodne wielkości 5 m3. W tamtym roku zrobiłem nowe czyli wylałem je siatkobetonem. Po zimie przez jakiś czas było wszystko ok dopoki nie zaczalem go czyścić. po spuszczeniu wody i wyczyszczeniu zaczely pojawiac się glony w postaci takich kulek pływających po powierzchni. woda Jest zielona tak jakby zakwitła. Dodam że mam tylko lilie wodne i około 15 rybek, a oczko jest przez większą część dnia nasłonecznione. Mam filtr zewnętrzny lampą UV 9W (która jak się okazało wczoraj nie działa :( ). Co polecacie zrobić?

Myślałem nad takim zabiegiem:
Spuścić większą część wody i nalać nowej (ze studni), wrzucić kwaśny torf, kupić większą lampę no i przede wszystkim nasadzić roślin (i tu moje pytanie jakie są najlepsze w walce z glonami?).
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2012-06-25, 15:11   

Witaj !
Wody nie spuszczaj, lampę uruchom rośliny sadź (kosaćce, tataraki i inne intensywnie rosnące ) i postaraj się dołożyć roślin pływających aby zacieniły najmniej 2/3 lustra wody(pistie, salwinie, hiacynty, żabiściek). Wklej zdjęcie bo może te twoje lilie wystarczająco zacienią.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
samb0 
Nowy


Dołączył: 25 Cze 2012
Posty: 7
Skąd: Białystok
Wysłany: 2012-06-25, 15:38   

A jak pozbyć się tej zielonej wody i glonów? Wyławiać je np poprzez Aktywny tlen?
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2012-06-25, 17:05   

Bez spełnienia w/w warunków wszelkie działania będą tylko stratą czasu i nerwów. Możesz w nieskończoność wymieniać wodę i efekt mieć przez mniej więcej tydzień albo cierpliwie poczekać na równowagę biologiczną i cieszyć oko przez wiele lat. Gdy odpalisz lampę uv glony planktonowe zaczną ginąć i wtedy możesz przepuścić wodę przez prosty filtr żeby wyłapać część "padlaków" ale i to nie przyniesie błyskawicznego efektu. Oczko uczy cierpliwości. Powodzenia ;)
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
samb0 
Nowy


Dołączył: 25 Cze 2012
Posty: 7
Skąd: Białystok
Wysłany: 2012-06-25, 17:11   

Tak właśnie pomyślałem i zrobię dodatkowo sobie lampe UV 55W. W ten sposób dodatkowo pożądnie wysterylizuje wodę bo tamta lampa 9 W nie działa.
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2012-06-25, 18:07   

samb0 napisał/a:
Tak właśnie pomyślałem i zrobię dodatkowo sobie lampe UV 55W. W ten sposób dodatkowo pożądnie wysterylizuje wodę bo tamta lampa 9 W nie działa.


Delikatnie mówiąc - przerost formy nad treścią. Chyba lepiej wyjdziesz na zastosowaniu rad Adalberta. Jeśli uruchomisz lampę 9W, to nadmiar środków finansowych będziesz mógł przeznaczyć zakup roślin (ludzie bardzo chwalą tutejszy sklep aurory).
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2012-06-25, 19:01   

Co wy ludziska ciągle z tą wymianą wody?? Kiedy to oczko będzie miało szanse się ustabilizować biologicznie? Ja nie podmieniam, nie wymieniam, ani nic z wodą nie robię od 2010r, czyli od powstania oczka. Rośliny, rośliny i jeszcze raz rośliny. Do tego dobry filtr mechaniczny, g-k i wszystko gra. Woda czyściutka- bez chemii, bez lamp UV.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2012-06-25, 19:09   

Gosik napisał/a:
Co wy ludziska ciągle z tą wymianą wody??


Zupełnie zrozumiałe (choć błędne) podejście. Ludzie wkładają sporo wysiłku w budowę oczka i oczekują rezultatów. Niestety, albo stety, oczko uczy cierpliwości.
 
 
samb0 
Nowy


Dołączył: 25 Cze 2012
Posty: 7
Skąd: Białystok
Wysłany: 2012-06-25, 22:20   

Jakie rośliny zaproponujecie? Gdzie najlepiej je zakupić?
 
 
aquarius 
Bywalec



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Kwi 2007
Posty: 130
Skąd: Kędzierzyn-Kozle
Wysłany: 2012-06-25, 22:34   

Cytat:
Gdzie najlepiej je zakupić?

Najlepsze są w sklepie "Natura" w twojej okolicy na pewno mają filię. A zamiast porftela bierzesz łopatę, sztychówkę, saperkę czy co tam masz pod reką, kilka wiaderek i "na zakupy". W okolicznych stawach, rowach, rzekach, znajdziesz pełno roślin. :-D

Cytat:
Spuścić większą część wody i nalać nowej (ze studni)

Nowej, czyli bogatej w to wszystko co glony lubią najbardziej. Nic się nie zmarnuje, nie ma roślin, to każda nadwyżka jest dla nich. Nie ma sensu inwestować w filtry, lampy itd.. jeśli nie ma roślin.
Pozdrawiam.
 
 
 
asianko 
Bywalec



Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 15 Maj 2007
Posty: 221
Skąd: łódzkie/wlkp
Wysłany: 2012-06-25, 22:40   

samb0 napisał/a:
Jakie rośliny zaproponujecie? Gdzie najlepiej je zakupić?


Kalosze,wiadro ,łopata i szerokości w drodze nad zbiorniki wodne życzę ;) .
To najlepszy sposób pozyskiwania fajnych roślinek w dużych ilościach .Czego nie zdobędziesz to dokupisz. Można kupić pływające ( najszybciej się rozrastają) sezonowe: pistia ,hiacynt ,salwinia ,kotewka itp. Bardzo fajny jest żabiściek -wieloletni (występuje u nas na jeziorkach). Reszta roślinek typowa ,tataraki,pałki ,itd. Zakupy tak nie cieszą jak zdobycze bagienne :P
_________________
.....codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy.
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2012-06-26, 20:22   

aquarius napisał/a:
Nie ma sensu inwestować w filtry, lampy itd.. jeśli nie ma roślin.


Nie zgodzę się. Dobry filtr i lampa spokojnie dadzą radę nawet gdy roślin brak. Oznacza to konkretną inwestycję, ale czysta woda zostanie uzyskana.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
aquarius 
Bywalec



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Kwi 2007
Posty: 130
Skąd: Kędzierzyn-Kozle
Wysłany: 2012-06-26, 21:48   

ontario_ab napisał/a:
Nie zgodzę się. Dobry filtr i lampa spokojnie dadzą radę nawet gdy roślin brak. Oznacza to konkretną inwestycję, ale czysta woda zostanie uzyskana.


Oczywiście masz rację :) , chodziło mi o to, aby lampa i filtr wspomagały w uzyskaniu równowagi biologicznej, którą w dalszym etapie podtrzymywać będą właśnie rośliny. Bardzo wydajnym filtrem oraz odpowiednią lampą też damy radę, tylko pojawia się pytanie, co to ma wspólnego z naturą? Dla mnie to już trochę takie sztuczne, plastikowe, a dążymy aby zbiornik był namiastką przyrody, a nie sterylnym basenem. Ale to tylko moje zdanie, w żaden sposób nie podważające słuszności twojego stwierdzenia. ;) . Po prostu nie chciałbym, aby kolega inwestował w lampy, wydajniejsze filtry itd.. wiadomo do najtańszych te zabawki nie należą, oraz co jakiś czas trzeba wymienić żarnik, więc najrozsądniejszą alternatywą jak dla mnie jest właśnie zielenina. Pozdrawiam.
 
 
 
samb0 
Nowy


Dołączył: 25 Cze 2012
Posty: 7
Skąd: Białystok
Wysłany: 2012-06-26, 22:08   

Potrzebuje aby w miare szybko sie pozbyc tej zielonej zupki tym bardziej ze na przyszły tydzien zapowiadają upały. Właśnie składam lampę UV 55W udało mi się zdobyć promiennik philipsa UV o tej mocy i jutro będę już składał wszystko do kupy ;) A w piątek będzie test bo dopiero jadę na działkę na której jest oczko. Kupię też pare rogatek i moczarki i 3 amury a pożniej pojadę na bagna i rzekę wyławiać zieleninę ;) . Także będę w miarę na bieżąco zdawał relacje ;)
 
 
aquarius 
Bywalec



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Kwi 2007
Posty: 130
Skąd: Kędzierzyn-Kozle
Wysłany: 2012-06-26, 22:20   

Piotrek.P. napisał/a:
Więc dlaczego stosujesz folię zamiast bentonitu ? dlaczego trzymasz kolorowe rybki zamiast dzikich ? toż to sztuczne jest ;)

Nie popadajmy w skrajność, bo za chwilę to będą musiał trawę kosić przy pomocy kosy lub stada owiec ;) . A co do dzikich rybek, takie też mam :) . Chodzi mi jedynie o osiagnięcie naturalnej równowagi biologicznej w zbiorniku przy użyciu roślin a nie dzięki cudownym preparatom czy ciągłym stosowaniu lampy UV, a nie negowaniu wszelkich zdobyczy cywilizacyjnych ;) Bez jaj.

Cytat:
miare szybko sie pozbyc tej zielonej zupki

Cierpliwości i jeszcze raz cierpliwości ;)
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny