wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Żabiściek pływający, hiacynt, salwinia
Autor Wiadomość
Apat 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Maj 2010
Posty: 107
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 2010-07-19, 08:20   

Poprzednik ma rację, jeden u nas sprowadził miętę wodną nad zakole starej odry i od tamtej pory po oczerecie nie ma śladu, a miętę wyrywają regularnie tak dla wędkarzy(porównanie jak co ;) ), a tak, że nawiążę do innego tematu wczoraj się przekonałem że naturalny zbiornik z wodą stojącą nie musi posiadać wody o zielonym odcieniu i widoczności do max 1 metra xP sam byłem zdziwiony tam gdzie się wszyscy kąpali widoczność po skosie wynosi może z 10m widać ławice pływających ryb oraz ogromne ilości lili wodnej i grążela ;) hmm a co do żabiścieku pokusiłbym się na niego, dlatego, że moje rybki z moim się już rozprawiły.
 
 
koczisss
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-19, 09:14   

Elendil napisał/a:
zuzi10 napisał/a:
Co sądzicie o wrzuceniu go do pobliskiego dużego stawu w którym nie występuje?.


Może nie występuje z jakichś powodów? Ale za to są inne rośliny. Wrzucenie tam innego gatunku może spowodować zakłócenie rozwoju i zniszczenie już tam obecnych. Ja co do ingerowania w naturę mam mieszane uczucia...


Już tak nie przesadzaj. Po pierwsze staw to sztuczny twór, a nie jakieś jezioro, a po drugie może go właśnie tam nie ma, bo to waśnie staw i nikt go tam nie przyniósł?

Tak jak w dowcipie, gdzie rolnik znajomemu żali się, że pszenica nie rośnie, owies nie rośnie, żyto nie rośnie, a znajomy pyta, a jakby zasiać? A rolnik na to, a jakby zasiać, to by wyrosło:)

Może być też inny powód, mianowicie taki, że warunki są nie odpowiednie, woda ma złe parametry i ta roślina tam nie chce rosnąć, tak jak w moim oczku, gdzie liście obumierają, a te zdrowe zjadają ślimaki.
Akurat żabiściek nie jest aż taką wstrętną roślina, która gdy nawet się rozrośnie, to zabije wszystkie inne.
To delikatna roślinka, która lubi rosnąć przy brzegu, w szuwarach, chyba, że zbiornik jest bardzo płytki, to i w innych miejscach, ale i tak zakotwicza się w innych, na wolnej wodzie nie utrzyma się, wiatr zepchnie do brzegu.
 
 
duzers 
Oczkomaniak


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 27 Kwi 2009
Posty: 803
Skąd: rzeszów
Wysłany: 2010-07-19, 09:17   

zuzi żabiściek bardzo ładny :good: też jestem za tym aby nie ingerować w nature
 
 
Elendil 
Przyjaciel forum



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 1403
Skąd: Radom
Wysłany: 2010-07-19, 09:30   

koczisss napisał/a:

Już tak nie przesadzaj. Po pierwsze staw to sztuczny twór, a nie jakieś jezioro, a po drugie może go właśnie tam nie ma, bo to waśnie staw i nikt go tam nie przyniósł?


Staw w potocznym znaczeniu to zarówno może być zbiornik sztuczny jak i naturalny. Tego do końca nie wiemy o jakim tu mowa ;)
Do sztucznych bajor na deszczówkę na moim byłym osiedlu sam czasem coś wrzucę :-D
_________________
OCZKA ELENDILA MOJE PODRÓŻE TANIE HOTELE
5000l oczko + 1600l płazarium,
Pozdrawiam i zapraszam. Tomek.
 
 
 
koczisss
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-19, 09:41   

Elendil napisał/a:
koczisss napisał/a:

Już tak nie przesadzaj. Po pierwsze staw to sztuczny twór, a nie jakieś jezioro, a po drugie może go właśnie tam nie ma, bo to waśnie staw i nikt go tam nie przyniósł?


Staw w potocznym znaczeniu to zarówno może być zbiornik sztuczny jak i naturalny. Tego do końca nie wiemy o jakim tu mowa ;)
Do sztucznych bajor na deszczówkę na moim byłym osiedlu sam czasem coś wrzucę :-D


Gdyby to nawet był i naturalny zbiornik, to żabiściek jest rodzimą rośliną i jak nie Ty wrzucisz coś, to np. kaczka przyniesie, na jedno wyjdzie.
Jeśli tam nie ma tej rośliny to zapewne warunki są nieodpowiednie i obumrze.
Nie można popadać w paranoję, bo środowisko i tak zmieniliśmy i zasiedlenie rodzimą rośliną jakiegoś zbiornika nie przyniesie jakiejś szkody, bo np. w tym zbiorniku rosną już moczarki, czy pływają karasie, albo raki pręgowane, a zamiast naszej norki w okolicy plącze się norka amerykańska, a na brzegu swoje legowisko ma jenot, a na niedalekiej leszczynie gniazdo założyła wiewiórka szara.
Rosną ładne dęby, ale szkoda, ze są to czerwone, a w zagłębieniu terenu jest ładny zagajnik robinii akacjowej.

Niestety środowisko mamy zmienione, gdzie się nie spojrzy, to mamy obce gatunki, które tak naprawdę są już naszymi rodzimymi, bo nie da się ich wyrugować. Wplotły się w nasz ekosystem i dlatego też wrzucenie rodzimej rośliny do wody raczej gwałtem na przyrodzie nie jest.
 
 
zuzi10 
Hobbysta


Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 05 Wrz 2009
Posty: 486
Skąd: sląskie
Wysłany: 2010-07-19, 12:46   

koczisss napisał/a:
wrzucenie rodzimej rośliny do wody raczej gwałtem na przyrodzie nie jest.
Tez tak mi się wydaje. Jeśli w dalszym ciągu tak będzie się rozrastał, a nie znajdę chętnych oczkomaniaków w okolicy to tak zrobię. Przyjmie się w stawie to dobrze, nie to trudno. Apat co roku zbieram turiony na jesieni, tak na wszelki wypadek, bo nie wiem dlaczego to co zostaje na dnie w oczku to jedna, czasem kilka roślinek,gdybyś był zainteresowany, to po prostu zbiorę więcej i Ci wyślę. Przetrzymasz sobie przez zimę w lodówce, a w maju będzie jak znalazł. Wrzucony z lodówki do wody w domu kiełkuje dosłownie po 2 dniach. W tym roku nie przewidziałam,że wiosna będzie tak długo zimna i ponad m-c musiałam trzymać w domu w plastikowej misce, na oknie. i w akwarium.Chyba, że bardzo chcesz już teraz, no to też mogę spróbować wysłać np w woreczku foliowym i dodatkowo w dużej kopercie bąbelkowej. Powinien bez problemu dojść. Moje ryby, ani żabiścieku, ani rzęsy nie chcą konsumować. Nawet wtedy gdy nie karmione są dwa,trzy dni. Podejrzewam,że w oczku może być ochotka, bo kiedyś wrzuciłam żywą.A tak na marginesie, to już nigdy bym tego nie zrobiła, bo chyba nie była do końca czysta i wprowadziłam z nią rożnego rodzaju pijawki,oprócz tych co czepiają się ryb.
 
 
Marlentje 
Początkujący



Dołączyła: 21 Mar 2010
Posty: 26
Skąd: Kessel Holandia
Wysłany: 2010-07-20, 21:37   Hiacynt

Przeczytałam gdzies na forum ( nie pamiętam kto był autorem tego patentu), że hiacynty to bardzo żarłoczne roślniki, w sterylnych prawie oczkach wodnych często nie maja dostatecznej ilości składników pokarmowych. Jeżeli chcemy żeby zakwitły to dobrze jest posadzić hiacynty w półlitrowych doniczkach, w żyznej ziemi. Następnie należy je umieścić na takiej głebokości, żeby roślinka była na powierzchni wody, tak samo jak gdy pływa luzem. Po jakims czasie, bodajże po 2, 3 tygodniach, gdy korzenie roślinki się dobrze ukorzenią można sprawdzic czy da radę pływać razem z donczką. O ile tak to można jej na to pozwolić, jeżeli nie to wkładamy ją spowrotem na poprzednie stanowisko i czekamy aż korzenie bedą na tyle silne i hiacynt na tyle duży, że uniesie doniczkę.
Ze swoimi hiacyntami tak właśnie zrobiłam i czekam na efekty.
A tak na marginesie to masz piękne oczko! Gratuluję!
Pozdrawiam, Marlena
_________________
Panie,zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji.Św. Tomasz z Akwinu
Pozdrawiam,Marlena
 
 
ILUSION 
Oczkomaniak


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 1341
Skąd: wlkp
Wysłany: 2010-07-20, 21:53   

Marlentje napisał/a:
Po jakims czasie, bodajże po 2, 3 tygodniach, gdy korzenie roślinki się dobrze ukorzenią można sprawdzic czy da radę pływać razem z donczką. O ile tak to można jej na to pozwolić, jeżeli nie to wkładamy ją spowrotem na poprzednie stanowisko i czekamy aż korzenie bedą na tyle silne i hiacynt na tyle duży, że uniesie doniczkę

To ciekawe może spróbuję, jeśli nie to proszę mnie informować jaki był efekt tego eksperymentu :)
Marlentje napisał/a:
A tak na marginesie to masz piękne oczko! Gratuluję!

Bardzo dziękuję - staram się, ale jeszcze wiele nauki przede mną ;)
_________________
ILUSION
oczko około 20m3
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2010-07-20, 22:32   

Cytat:
Przeczytałam gdzies na forum ( nie pamiętam kto był autorem tego patentu), że hiacynty to bardzo żarłoczne roślniki, w sterylnych prawie oczkach wodnych często nie maja dostatecznej ilości składników pokarmowych. Jeżeli chcemy żeby zakwitły to dobrze jest posadzić hiacynty w półlitrowych doniczkach, w żyznej ziemi
O ile dobrze pamiętam to jest to patent Jackona. Używał do tego kubeczków jednorazowych i nawet coś tam z hiacyntów zakwitło.
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2010-07-21, 00:54   

Pisaliśmy już o tej metodzie nieraz - wg mnie szkoda czasu.
http://forum.oczkowodne.n...php?p=1698#1698
Hiacynty zakwitną tylko wtedy gdy przez odpowiednio długo czas poddane były wysokiej temperaturze. Kupując na początku lipca hiacynta z pod folii masz prawie pewne że Ci zakwitnie- jak kupisz w maju nie ma szans. U mnie w czasie wysypu jest nawet po kilkadziesiąt kwiatów dziennie potem przerwa i kolejny kwiat- jeden hiacynt może zakwitnąć nawet 3 razy w sezonie.

[ Dodano: 2010-07-21, 01:55 ]
ILUSION napisał/a:
to jest mój słabo rosnący hiacynt i pistia, coś im nie służy woda w moim oku, no i karpiki systematycznie zjadają im korzenie


typowe objawy chlorozy- zapodaj im nawozu i w parę dni będą piękne
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
koczisss
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-21, 08:31   

AurorA napisał/a:
Kupując na początku lipca hiacynta z pod folii masz prawie pewne że Ci zakwitnie- jak kupisz w maju nie ma szans.


Nie do końca się z tym zgodzę.
Dwa lata temu jak zapewne pamiętasz zakwitły mi hiacynty w drugiej połowie sierpnia i nie były to kupowane w lipcu, a w maju, ba, nawet były to rośliny potomne z tych majowych, które po postu znalazły dobre warunki i ciepłą wodę.
Dla przypomnienia wstawiam link z tym zdarzeniem 8)
 
 
ILUSION 
Oczkomaniak


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 1341
Skąd: wlkp
Wysłany: 2010-07-21, 09:23   

AurorA napisał/a:
zapodaj im nawozu i w parę dni będą piękne

W jakiej postaci, może dokładnie jaki masz na myśli? Mi nie chodzi żeby mi koniecznie zakwitł, tylko ładnie rosły, były zielone a nie żółte :)
_________________
ILUSION
oczko około 20m3
 
 
Elendil 
Przyjaciel forum



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 1403
Skąd: Radom
Wysłany: 2010-07-21, 09:26   

Wlej Plantamin :)
_________________
OCZKA ELENDILA MOJE PODRÓŻE TANIE HOTELE
5000l oczko + 1600l płazarium,
Pozdrawiam i zapraszam. Tomek.
 
 
 
Łogrodniczka 
Początkujący



Dołączyła: 15 Cze 2010
Posty: 25
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-07-21, 11:20   

A mi moj hiacynt bedzie kwitl teraz 2 raz. No i ma pelno nowych "dzieci" i korzonkow. Nie stsuje nawozow.
_________________
Przyroda jest lekarzem dla wszelkich chorób.
Hipokrates
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2010-07-21, 17:56   

a moje hiacynty mają rozrośnięte korzenie a mało przyrostów.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny