wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
oczko z folią... czy bez???
Autor Wiadomość
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-02-11, 12:32   oczko z folią... czy bez???

Czy da rady zrobić oczko o pojemności około 20000l bez folii??? Napełnianie wodą trwałoby chyba z tydzień, ale jak już ziemia nasiąknie to może coś z tego będzie. Wiem że najlepiej się wtedy sprawdza jeżeli mamy małą rzeke, potok koło domu i poprostu zrobić wtedy przepływ przez oczko, ale ja nie mam :( . Co o tym sądzicie ???
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-02-11, 14:06   

Jakiej wielości ma być to oczko? Bo wolno Ci zrobić zgodnie z prawem oczko do 30m² powierzchni bez zezwoleń, wystarczy jedynie zgłoszenie inwestycji w gminie (ale można to obejść;) ), jeśli większe i połączone z np. strumieniem lub rzeczką, to są potrzebne zezwolenia wodno prawne (tego się nie obejdzie). Jakie jest tam podłoże? Na jekiej głębokości są wody gruntowe?
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-02-11, 15:17   

Paweł, właśnie pisałem że nie mam koło domu żadnej rzeki, jest tylko studnia. Staw miałby być wielkości jak już pisałem 20000l, wymiary ok 3,5m x 5m x 1,5 głębokości. Wyjdzie coś ponad 25m3. Czy moge zrobić taki staw bez żadnych przepływów rzek, bo poprostu ich nie ma :( ???
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-02-11, 16:49   

JacekN8 napisał/a:
właśnie pisałem że nie mam koło domu żadnej rzeki, jest tylko studnia.


Sprawdziłeś jakość wody ze studni. Nie zawsze taka woda się nadaje do stawu, może zawierać żelazo, mangan (jest trujący dla ryb), wapń i inne wynalazki z tablicy Mendelejewa

Cytat:
Staw miałby być wielkości jak już pisałem 20000l, wymiary ok 3,5m x 5m x 1,5 głębokości. Wyjdzie coś ponad 25m3.

Gdyby był prostokątem to wyszło by 17,5m²

Ale ja się nie pytałem o objętość stawu a jego powierzchnię. Mnie wyszło że potrzebował byś gdybyś uszczelniał ok 68 m² folii. Koszt takiej folii to ok 816zł (licząc folię po 12 zł/m²)

Cytat:
Czy moge zrobić taki staw bez żadnych przepływów rzek, bo poprostu ich nie ma :( ???


Możesz jeżeli studnia ma dużą wydajność i jest głęboka. Ale ważniejsze jast to co masz pod ziemią, glina czy piasek. I na jakej głębokości masz wody gruntowe, bo wtedy lustro wody w nie uszczelnionym oczku będzie na takiej samej wysokości jaka jest głebokość występowania wód gruntowych. Jeśli okaże się że wody są płytko to musisz wziąć pod uwagę jeszcze erozję brzegów. Woda falując czy napływając do stawu gruntowo będzie podmywać brzegi (pewnie znasz to zjawisko z zabaw na plażach nad morzem jak sie kopie dołki i zaczyna podchodzić do dołka woda), trzeba zrobić na całym obwodzie stawu opaskę z np. faszyny, lub płyt betonowych. Co w efekcie będzie droższe niż uszczelnienie oczka folią, można również zrobić uszczelnienie z siatkobetonu, lecz wg. mnie to już nie jest naturalistyczne oczko.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-02-11, 16:59   

Czyli wyjdzie drożej niż folia z tymi brzegami... w studni woda jest głęboko ok 3m. Więc zostaje folia, też nie jestem zwolennikiem siatkobetonu, ponieważ przy, np rozbudowie oczka jest problem.
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-02-11, 17:01   

Cytat:
też nie jestem zwolennikiem siatkobetonu, ponieważ przy, np rozbudowie oczka jest problem.


Nie jest to większy problem niz w przypadku folii. :smiles:
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-02-11, 17:54   

Arku, wiem że jesteś zwolennikiem siatkobetonu, ale mnie nie przekonasz, oczko z foli powiększe w ciągu jednego no dwóch dni. A z siatkobetonu musi jednak to troche potrwać. Jak ja uładam folię to już ją zalewam wodą, Ty w tym czasie czekasz aż beton zwiąże. Poza tym układanie tego zbrojenia dna i ścian oczka, wymaga jednak czasu.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-02-11, 19:31   

Z powiększaniem oczka na siatkobeton myśle że w 3,5 tygodnia może by śię wyrobił (rozbicie starego siatkobetonu i zrobienie nowego), chyba że stare oczko było z folii to krócej. W końcu aż beton zwiąże wystarczą 3 może 2,5 tygodnia, a woda w oczku waży kilka (kilkadziesiąt) ton, a na folie też odrazu zalewam i lekko obcinam (oczywiście nie za dużo), czekam 2 dni aż folia się dobrze uformuje i przycinam tyle ile trzeba i robie brzegi. :mrgreen:
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-02-11, 22:00   

Cytat:
Z powiększaniem oczka na siatkobeton myśle że w 3,5 tygodnia może by się wyrobił (rozbicie starego siatkobetonu i zrobienie nowego)


Mi powiększenie oczka z siatkobetonu zajęło jakiś tydzień, przy czym starego oczka nie oprózniałem w całości i przez cały ten okres pływały w nim ryby. :roll:
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-02-13, 07:51   

AurorA, zdążył w tydzień związać beton???? :shock:
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
Michał 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 189
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2006-02-28, 20:55   

ja takze mam oczko z siatkobetonu, troszke zle wykonalem konstrkcje- zle mi doradzil zyczliwy czlowiek, na poczatku peklo mi 2 miejscach ale calosc wymalowalem gruba wartwa uszczelniacza i pomalowalem farba basenowa koloru ciemnozielonego (mozna je dostac w duzych marketach budowlanych) , jak na razie widze ze calosc trzyma sie i woda nie ucieka a trwa to juz drugi rok :) , co do samej wylewki to bylo ciezko, betoniarka chodizla caly dzien i pol nocy i dopiero wtedy udalo mi sie je skonczyc ale cierpliwie czekalemm 21 dni na zwiazanie betonu a pomimo zlego przezbrojenia w 2 miejscach i calej konstrukcji i tak peklo, jak na razie od 2 lat mam spokoj i nic sie nie dzieje :) . Oczywiscie mam zamiar je powiekszyc ale teraz zastosuje raczej folie chyba ze wezme dluzszy urlop i powstanie nowe z siatkobetonu :D o wiele wieksze od dotychczasowego :) .
_________________
ZANIM ZAPYTASZ - SZUKAJ
ZANIM NAPISZESZ - SZUKAJ
PRZESTRZEGAJ ZASAD FORUM
 
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-03-01, 15:33   

Nawet na ten siatkobeton może mógłbyś wyłożyć folie... chociaż nie wiem czy jej nie uszkodzi, niech sie inni wypowiedzą.
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-03-01, 18:30   

JacekN8 napisał/a:
Nawet na ten siatkobeton może mógłbyś wyłożyć folie... chociaż nie wiem czy jej nie uszkodzi, niech sie inni wypowiedzą.


Nie ma sesu w takim postępowaniu :wink:
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-03-02, 00:57   

Michał napisał/a:
ja takze mam oczko z siatkobetonu, troszke zle wykonalem konstrkcje- zle mi doradzil zyczliwy czlowiek, na poczatku peklo mi 2 miejscach ale calosc wymalowalem gruba wartwa uszczelniacza i pomalowalem farba basenowa koloru ciemnozielonego (mozna je dostac w duzych marketach budowlanych) , jak na razie widze ze calosc trzyma sie i woda nie ucieka a trwa to juz drugi rok :)


I przez te dwa lata, myślisz jedynie, kiedy peknie ponownie. :(

Cytat:
co do samej wylewki to bylo ciezko, betoniarka chodizla caly dzien i pol nocy i dopiero wtedy udalo mi sie je skonczyc ale cierpliwie czekalemm 21 dni na zwiazanie betonu a pomimo zlego przezbrojenia w 2 miejscach i calej konstrukcji i tak peklo, jak na razie od 2 lat mam spokoj i nic sie nie dzieje :) . Oczywiscie mam zamiar je powiekszyc ale teraz zastosuje raczej folie chyba ze wezme dluzszy urlop i powstanie nowe z siatkobetonu :D o wiele wieksze od dotychczasowego :) .


W ciagu tych 21 dni, zrobisz dwa oczka na folii i jeśli masz miejsce na drugie oczko, to proponuję zrobic tak:

Oczko z saitkobetonu uszczelnić folią np. EPDM (trochę droższa, lecz jaka trwała!!!) położoną na włókninie, woda nie będzie wciskała folii w peknięcia, kilka metrów dalej, (im dalej tym lepiej) zrobić drugie oczko i połączyć oba strumieniem. Przy starym oczku zrobić stacjonarny schowany w ziemi filtr bilogiczny, do którego woda będzie wpływać grawitacyjnie, a z filtra bedze tłoczona z pompy, sztywną rurą PVC zakopaną w ziemi, do nowego oczka, skąd strumienim wracać będzie do starego. Myślę ze w sumie będzie taniej, mniej pracy i materiałów, a poza tym szybciej, 2 tygodnie i masz wszystko gotowe do zalania obu oczek. Najwięszym plusem takiego rozwiązania jest strumień, który całkowicie zmienia klimat (myślę o nastroju w ogrodzie, plusk strumienia koi i uspakaja) w Twoim ogrodzie. To plusy takiego rozwiązania.

A tu minusy. Bo np. co zrobić z betonem ze starego oczka, trzeba to rozebrać i wywieźć. Zakupć nowy cement, piasek lub żwir, separator wapnia, materiał dobrej jakości na uzbrojenie, wynająć betoniarkę, chyba zę masz swoją:) i walczyć z tym w sumie ok 1 miesiąca, aby mieć drugie nowe oczko na miejscu starego. Policz wszystkie za i przeciw i zdecyduj, nie zapomnij o najważniejszej sprawie, o robociźnie jaką trzeba w te dwa pomysły włożyć, przy folii jest mniej pracy i szybciej można sie napawać wykonaną robotą. :)

Ciekaw jestem co o tym myslisz? :)
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Michał 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 189
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2006-03-03, 00:46   

Pawel powiem ci ze myslalem podobnie i mam zamiar ale nie wiem czy w tym roku , jezeli bede mial czas na przewiezienie ziemi ogrodniczej bo chcialbym otoczyc altane oczkiem, i wlasnie myslalem zeby betonowe oczko wylozyc folia podsypac brzegi, wstawie zdjecie zeby bylo widac jak je robilem i teraz do tego wlasnie na miejscu gdzie lezy ziemia wykopac oczywiscie samemu :D drugie oczko i oba polaczyc strumieniem, mysle ze bede mial duzo pracy w tym roku w ogrodzie a z tym filtrem grawitacyjym to dales mi niezly pomysl Pawel i z ta rura pcv, bede to musial wszystko dobrze przemyslec i znajac chec do zabawy powstanie cos nowego w tym roku :) wraz z poprawka tego co jest :)
_________________
ZANIM ZAPYTASZ - SZUKAJ
ZANIM NAPISZESZ - SZUKAJ
PRZESTRZEGAJ ZASAD FORUM
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny