wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
miłego początki... powstaje bajorko Edzi:)
Autor Wiadomość
edzia 
Początkujący



Dołączyła: 15 Mar 2017
Posty: 29
Skąd: Leżajsk
Wysłany: 2017-04-19, 12:54   miłego początki... powstaje bajorko Edzi:)

Witam wszystkich :)
Podglądam forum już od dawna i w końcu odważyłam się nieśmiało włączyć :P
W końcu i ja dojrzałam do tworzenia swojego własnego bajorka przy altance. Piszę tworzenia bo będzie się to pewnie działo powoli i mozolnie z racji godzin pracy.
Zacznę od informacji, że ze 3-4 lata miałam akwarium 150l, więc co nieco wiem o wodzie, a czy to się przełoży na tyle większy zbiornik to się okaże :) No to wykopałam dziurę w ziemi pod skalniakiem, znaczy koparka nie ja, ale ja pomagałam oczywiście :D po obwodzie ponad 10 m. na razie, ostateczny kształt ...się okaże :) głębokość 1,5 m. i będę się bardzo starać żeby nie wyszło mniej :)



Teraz muszę je jeszcze odpowiednio uformować i dopracować bo coś na oko poziomy mi nie grają ale ziemi po wykopie pod dostatkiem. Mam już geowłókninę, i beczkę 200 l. na filtr, modlę się teraz o fajną pompkę. Kaskada też będzie a jakże by nie, z kamienia, uwielbiam kamień we wszelkiej formie:)
Aaa i jeszcze problem folii bo... mam walniętego psa :-D już teraz skacze przez tą dziurę jak przez tor przeszkód więc obawiam się o zwykła folie, beton odpada nie ma czym mieszać a gotowiec z gruszki nie dojedzie na tyły ogrodu, geogumy straaaasznie drogie i wygrzebałam, tu na forum też, plandekę dla tirów 900g i popytałam przewoźników znajomych, mówią że mocna, że nawet wózkiem widłowym jak zahaczy to nie przebije i jeden z nich ma z niej oczko już parę lat i jest ok ale nie ma psów.... Mam wielką ochotę na tą plandekę bo cenowo jak folia a jej budowa daje nadzieję że mocniejsza od folii. Poczekam jeszcze z decyzją, i tak leje i zimno jak diabli że na ogród nie wejdę może mi się coś rozjaśni zanim dojdę do wykładania folii :)
Pozwolę sobie moi drodzy forumowicze wrzucać co jakiś czas relację z tworzenia, licząc na jakieś rady czy pomysły, bo co 2 głowy to nie jedna a co dopiero całe forum głów :) Pozdrawiam Wszystkich :) Edzia
 
 
piekaro 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Gru 2016
Posty: 172
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2017-04-19, 13:39   

witamy na forum. widze ze zapowiada sie ladne oczko. tylko dopracowac wykop, zrobic polki. a co do folii ja mam 1mm oase alfafol i moj pies przez chwile nie.uwagi przebiegl po niej jeszcze.przed wlozeniem do oczka jak byla rozlozona na trawniku i nic sie nie stalo a to nie maly pies :) tylko troche inaczej moze sie miec jak wskoczy do wody i bedzie chcial wyjsc i zacznie szorowac po folii. a co do plandeki to trzeba sie upewnic czy niema w niej szkodliwych substancji np. dla ryb
 
 
aniacios 
Początkujący


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 15 Kwi 2016
Posty: 39
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2017-04-19, 14:05   

Witaj na forum . :)
Na pewno rób najgłębsze i największe oczko na jakie możesz sobie pozwolić bo za jakiś czas będziesz myślała o większym ;) Czekam na zdjęcie gdy półki będą już uformowane wtedy można coś podpowiedzieć .Na pewno musisz mieć półkę na kaczeńce, tataraki, jakieś ,,trawy" i wszystko to co lubi płytką wodę,następną nieco głębszą np. na lilie. Oczywiście potrzebna ,,głębia" dla ryb aby pewniej zimowały. Z ta plandeką do tirów to bym się zastanowiła. Skłaniała bym się jednak do foli z przeznaczeniem do budowy oczek wodnych .(moje osobiste upodobania)
Odnośnie akwarium nie miałam nigdy i nie jestem specjalistą ale wydaje mi się, że to dwa inne światy i troszkę inaczej to działa . 150 l w domu a np 8000 l w ogrodzie ;)
Powodzenia, wytrwałości, cierpliwości i pięknego oczka życzę :-D
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2017-04-19, 15:50   

Witamy nową oczkomaniaczkę :)
Wrzucaj zdjęcia z kolejnych etapów i będziemy doradzali. Na tym etapie ciężko coś powiedzieć. Zrób może kilka zdjęć z innej perspektywy obrazujące całe otoczenie oczka. Pomyśl też nad stworzeniem filtra g-k. Niewiele więcej roboty a pomoże utrzymać wodę czystą. Robiąc półki na rośliny nie żałuj miejsca na tą najplytszą. To tu posadzisz większość pięknych roślin. Nie spiesz się też z wpuszczeniem ryb. Pozwól, żeby wpierw rośliny się rozrosły. Odnośnie folii to lepiej odżałować tych parę złotych i kupić epdm. Sam zrobiłem swoje oczko z folii pcv 1 mm i żałuję. Co prawda pies mi jej nie przedziurawil (a mam 3 spore psy) ale kamień dał jej radę. Odnośnie psów to polecam choćby delikatnie ogrodzić oczko, żeby psy wiedziały, że nie wolno wchodzić. I oczywiście gonić jak już wejdą. Moje już boją się wchodzić. Przynajmniej przy mnie :P
Powodzenia i wytrwałości
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-04-19, 19:01   

Na tym zdjęciu mało widać wrzuć może jakieś z dalszej odległości. A ogólnie to mogę skopiować post Qby bo całkowicie się z nim zgadzam. Nie ma nic lepszego niż EPDM.
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2017-04-19, 19:37   

Tak Qba ma rację. Także co do psów. Trzeba je oduczyć włażenia do oczka. No i wcześniej stwierdzić czy naprawdę to lubią. Woda różnie działa na psy. Moja suka gdy była młoda wpadła do stawu i nie potrafiła wyjść. Od tej pory nie mam z nią żadnego problemu jeśli chodzi o oczko. Położy się na brzuchu i będzie pić wodę ale nie ma szans by do niej weszła.
A tak poza tym tylko ciężki pies mający trudność z wyjściem na brzeg, potrzebujący mocnego zaparcia się o folię mógłby chyba ją przebić.
Odnośnie zaś EPDM to zależy. Dobra jest przede wszystkim jeśli robi się skomplikowane kształty. Oraz myśli się na 50 lat do przodu :) W pozostałych wypadkach dobra 1mm folia PVC powinna śmiało wystarczyć.
Ja mam zarówno EPDM jak i PVC. EPDM jest super, jeśli ma się kasę to nie ma co się zastanawiać ale PVC też dobrze się sprawdza.
 
 
edzia 
Początkujący



Dołączyła: 15 Mar 2017
Posty: 29
Skąd: Leżajsk
Wysłany: 2017-04-20, 12:47   

Dzięki za dobre słowa wszystkim, przy takiej pogodzie w ogóle wszystko będzie stało w miejscu a ja będę dreptać w miejscu ze złości. Qba liczę, że jak zacznę może w końcu w weekend majowy to w lipcu wpuszczę kilka karasi. Ogólnie to mieszkam na takim końcu świata, że z rybami jest problem, jedynie w Majstrze są karasie :/ będę musiała się wybrać gdzieś dalej na zakupy w przyszłości. Tak wiem, rośliny i jeszcze raz rośliny aby uzyskać stabilizację biologiczną w miarę możliwości oczywiście, (w akwarystyce jest podobnie tylko woda dojrzewa szybciej :) ) na filtr gk nie mam miejsca niestety ale zrobię z beczki 200 l, zastanawiam się nad zasilaniem wodą z oczka.
Gdybym wpuszczała wodę z góry a czystą do kaskady pobierała z dołu to górę beczki mogłabym obsadzić roślinami zamiast pokrywy z kamienia, z pomiędzy roślin wypływałaby rurką woda do kaskady ale minusem byłoby czyszczenie filtrów i niszczenie roślin każdorazowo. Przy odwróconym systemie filtrowania i zaworem do spuszczania bałaganu dołem sadzenie roślin górą beczki już w czystej wodzie chyba mija się z celem...
Folia epdm to spory wydatek 2 x droższa od folii czy plandeki ale jeszcze potrawie to z tydzień :)
Fotki zrobię jutro rano i wrzucę pełen krajobraz oczka ale roboty jeszcze masa z półkami i kaskadą a muszę szybko beczki obsypać bo rozniosłam skalniak żeby tam wkomponować kaskadę i rośliny ze skalniaka mieszkają w doniczkach :( no i może ktoś mi znajdzie miejsce na filtr gk przy okazji? Jak wrzucę nowe foty to o coś zapytam, ale muszę to zobrazować bo i tak jestem papuga a jak jeszcze zacznę Wam tłumaczyć to ło matko jedyna :D
Luzio mój Tores to mieszaniec setera irlandzkiego (matka) ojciec NN, i niestety kocha wodę, kiedy jedziemy w pola nie przepuści żadnego rowu, już widzę ile mnie czeka roboty zanim go nauczę :x

[ Dodano: 2017-04-20, 13:53 ]
Tak to wygląda z otoczeniem :)


 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2017-04-21, 13:16   

Kaskadę planujesz zrobić tam gdzie powstała góra z wykopu?
 
 
edzia 
Początkujący



Dołączyła: 15 Mar 2017
Posty: 29
Skąd: Leżajsk
Wysłany: 2017-04-21, 21:49   

Kaskada będzie ale po drugiej stronie tego iglaka, miej więcej tam gdzie stoi biała donica. Całą tą ziemię przeniosę ( muszę przenieść) na tamto miejsce obsypując beczkę z filtrem i bezpośrednio z beczki puszczać wodę przez kaskadę do oczka.
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2017-04-21, 22:20   

W takim razie tam, gdzie obecnie jest ta ziemia z wykopu możesz zrobić filtr g-k. Zostanie Ci folii więc koszt żaden. A teraz łatwiej będzie to zrobić niż później przerabiać już istniejące rozwiązanie. Natomiast naprzeciwko kaskady bym rozciągnął to oczko ile się da. I z tej strony bym zrobił miejsce na niższe rośliny oraz płaską półkę na lilie na głębokości ok 60-70 cm.
 
 
edzia 
Początkujący



Dołączyła: 15 Mar 2017
Posty: 29
Skąd: Leżajsk
Wysłany: 2017-04-22, 09:34   

Na przeciwko kaskady będzie rozciągnięte ile się da właśnie dla roślinek :) a miejsce po tej górze ziemi będzie musiało pewnie zostać bo tam mam przejście do warzywniaka a innej drogi właściwie nie ma. Natomiast jeśli udałoby się zrobić ten filtr gk tam gdzie mówisz to w jaki sposób pociągnąć do niego wodę? zrobić drugi odpływ z kaskady i przyblokować strumień już na dole, żeby zwolnił a potem poprowadzić do oczka gdzieś w miejscu gzie skarpa się kończy, czy są jakieś wytyczne gdzie ma wpływać i wypływać strumień? Jak wpuszczę wodę do strumyka z filtra (beczki) to będzie leciała tam już czysta, czy tak może być czy zrobić trójnik przed beczką i poprowadzić jeden wąż do beczki a drugi do strumyka czy w ogóle zrezygnować z beczki? Oj za dużo pytań :bum: :-D
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-04-22, 15:46   

Proponuję kolejność 1.filtr, 2.kaskada,3.strumyk, 4.filtr g/k. Woda najlepiej jak będzie z powrotem wracała do oczka z drugiej strony niż jest pompowana.
 
 
edzia 
Początkujący



Dołączyła: 15 Mar 2017
Posty: 29
Skąd: Leżajsk
Wysłany: 2017-05-24, 08:00   

Mam pytanko. Czy te pompy nadają się wyłącznie do akwarium? czy do oczka tez mogą być ?
Aqua Nova N-RMC POMPA Z KONTROLEREM.

Mój mąż się uparł że ta jest ok. i dziś ma zamówić a ja nie wiem co o tym myśleć bo w opisach czytam że to do akwariów... :???:

[ Dodano: 2017-05-24, 10:17 ]
Tak to wyglądało jeszcze w poniedziałek.








Po wczorajszej burzy z gradem (prawie żabami rzucało :/ ) nawiało mi masę piachu liści igieł itp. z powierzchni wyłowię ale całe dno i półki poryte są teraz piachem. Czy trzeba to wyczyścić czy mogę tak kto zostawić i na to nasypać żwirek?
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2017-06-05, 07:19   

Widzę, że oczko już prawie gotowe ;)
Jeśli mogę coś zasugerować to podkop trochę brzegi pod folią, którą będziesz maskowła kamieniami, tak żeby maskowanie to było częściowo zanurzone w wodzie. Lepiej ukryjesz w ten sposób folię. Jeśli zrobisz tak, jak na tym fragmencie co już widać na zdjęciu to wystarczy, że poziom wody spadnie o parę cm (a wody ubywa dość szybko) a folia będzie widoczna i będziesz się wkurzała patrząc.
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2017-06-05, 08:43   

Te okrąglaki to tak na styk wydają się być kładzione. Wydaje się że folia się gdzieś wgniecie i woda sobie będzie ciurkać pod oczko. Qba dobrze prawi. Trzeba zrobić taką specjalną małą półeczkę na kamienie brzegowe by były mocno zanurzone.
Błędem też jest jak na mój gust silenie się na to by woda była tak wysoko jak tylko się da. Ten fragment wykończonego brzegu wygląda ok, gdyż jest fajnie podniesiony. Ale tam gdzie jest niżej tu chyba będzie konieczność usypania nieładnego wału. No chyba że wykorzysta się tą wywiniętą folię na ową półkę i jakoś na styk dojdzie z wykończeniem by kamienie był równo z gruntem.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny