wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Strumyk i bajorka na nim
Autor Wiadomość
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-06-09, 15:34   

Dość dokładnie i nieźle :brawo: . Takie projekty bronią się starannością wykonania - wiem, że dobrze to rozumiesz.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2014-06-09, 21:22   

Taa. Liczą się te detale :)
Pierwsze mini oczko ma być takie trochę sterylne z wyeksponowaną lilią. Drugie będę przekształcał w bagno. Trzecie to niespodzianka ;) A jeszcze jest główne oczko...
Pracy jeszcze masa ale mi się nie śpieszy. Sama robota, obserwowanie postępu też nie jest złe :)
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2014-11-09, 09:46   

Skoro zbliża się zima to trochę podusumowania prac.
Pierwsze bajorko przy wodospadzie zostało obsadzone Colonelem kupionym kilka miesięcy temu od eldorado82010. Roślinka jest silna i ostatnie pąki miała jeszcze tydzień temu. Niestety temperatura i niewielka ilość słońca nie pozwalała im się rozwinąć.
 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2014-11-11, 18:08   

Colonel jest świetny :)
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2016-07-13, 21:58   

No to aktualny stan wciąż nie dokończonego projektu.
Zaczyna się tak

Kaskada i niżej dekoracyjne oczko z Colonelem. Niestety jakoś w tym roku nie ma tych swoich pięknych efektownych kwiatów. Są ale nie takie ładne. Nie wiem czy to wina kaskady z bieżącą, chłodniejszą wodą. Czy może tego że jednak to oczko jest trochę w cieniu.
Kaskada jest uwielbiana przez ptaki. Chyba kilkanaście gatunków przylatuje pić i się kąpać. Wygląda to jak TV bez telewizora :)

Mały strumyk łączy oczko filtracyjne z oczkiem lilii.

Z oczka filtracyjnego woda wpada chwilowo do tej szarej rury, którą można zobaczyć w mojej galerii.
Chociaż w budowie jest dalsza część, która to dopiero stworzy całość ;)
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2016-08-28, 13:34   

Ok parę zdjęć z dzisiejszej upalnej sierpniowej niedzieli.
Kaskada

Oczko liliowe za kaskadą. Colonel wyciąga główki do słońca :)

Trochę syfku i tam się zbiera. Jeśli woda nie płynie to niestety tak wygląda.

Za liliami mały strumyk i przeprawa przezeń ;)

Następnie (zielonkawe :) ) oczko filtrowe

Z wygrzewającą się żabką.

To w sumie ciekawe że to oczko wypełnione jest nitkowcami, woda zielonkawa. Ale mimo że woda z niego wypływa bezpośrednio rurą do głównego oczka to tam woda jest w porządku a i ilość glonów zupełnie strawna :)
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-28, 18:08   

Rzeczywiście to dziwne. Próbowałem znaleźć jakieś sensowne wyjaśnienie tej sprawy, ale żadne nie trzymało się kupy.
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2016-08-28, 18:27   

Dopiero w tym roku został wprowadzony obieg wody przez oczka. Wcześniej każde żyło własnym życiem. I było podobnie. To zielone zawsze było zasyfione a to duże mimo całkowitego braku filtracji nigdy nie miało zbyt zielonej wody.
Nie wiem, może ma to związek z głębokością i jakimś naturalnym ruchem wody. To filtracyjne jest płytkie, w najgłębszym miejscu ma ok 50cm. Natomiast oczko główne ma 1,8m na ok 1/4 powierzchni.
Po wprowadzeniu obiegu trochę się bałem że woda wypływająca z oczka filtracyjnego zasyfi wodę w reszcie systemu ale tak się nie stało. Obieg wody poprawia czystość. Powoli ale skutecznie. Tzn. poprawia w dużym oczku :) Teraz mam spokojnie 1m przejrzystości.
Warto pamiętać że woda z oczka filtracyjnego idzie z samej powierzchni ale nie wiem czy to robi różnicę bo i tak widzę wiele śmiecia spływającego tamtędy.
Może powinienem zrobić jakieś pomiary parametrów wody. Póki co mierzyłem tylko ph, które wynosi na paskowe oko ok 6,5.
Wspominałem o eksperymencie z wapnem. Wydaje mi się że nie miał on sensu. Jedyne co osiągnąłem to szybkie zaglonienie kaskady.
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-28, 18:43   

Ja staram się utrzymywać ph wody w oczku między 6,5 a 6,8. Pojawiające się na kaskadzie i brzegach nitki /po uzupełnieni poziomu wody karanówą/ są dla mnie sygnałem do obniżenia kwasowości wody.
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2016-08-28, 19:13   

Odnośnie uzupełniania wody to używam tylko deszczówki. Mam zakopany zbiornik. Trochę tylko głupio jest że leci tam woda z dachów pokrytych papą, eternitem oraz blachą :? Najgorsza jest papa z tą swoją smołą. Staram się oczywiście w miarę możliwości wychwycić ten syf, stąd też go widzę, ile zostaje na filtrowej gąbce.
Ale ogólnie to ta woda raczej jest w porządku, ryby lubią podpływać gdy ją wlewam. No i ogólnie mają się chyba dobrze.
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2016-08-31, 09:25   

Mnóstwo pracy i bardzo fajny efekt :brawo:
Szczególnie podoba mi się kaskada i materiał, którego użyłeś do jej wykonania. Niebawem będę robił kolejne oczko i myślę, że conieco ściągnę od Ciebie ;)
Efekt końcowy trochę psuje zielony syfek i powiędłe liście lilii :P
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2016-08-31, 20:52   

Ech liści nie zdążyłem usunąć przed zdjęciami. Przynajmniej jest bez upiększania :)
Natomiast jeśli chodzi o kaskadę to faktycznie się trochę napracowałem. Poza efektem wizualnym istotne też było by dało się po niej chodzić, by nie traktować tego na zasadzie patrz ale nie dotykaj. Jest inaczej. Wszędzie można wejść, stanąć. Poza tym kaskada jest najwygodniejszą drogą na szczyt skalniaka.
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2016-12-04, 20:04   

Ponieważ nadchodzi zima to dobry czas na aktualizację postępów prac.
Aby nie było nudno niech będzie temat, który widzę staje się coraz bardziej popularny. Czyli budowa oczka kąpielowego! ;)

Zaczęło się tak:

Czyli standardowo. Dziura w ziemi :) Jednak dość głęboka, ponad 2m głębokości i z zaczątkami ukształtowania, co by miało sens w przypadku wchodzenia i wychodzenia z wody!

Jak wiadomo problemem z takimi oczkami jest woda. Czysta woda bez chemii. Można to rozwiązać różnie. Popularne są np. duże oczka ze strefą roślinną. Ja rozwiązałem to inaczej. Oczko kąpielowe jest po prostu jednym z systemu połączonych oczek. Woda przepływa przez wszystkie. W pozostałych oczkach ma być dużo filtrującej wodę roślinności.
Tak wyglądał może trochę niewyraźny plan ogólny. Oczko główne, które można pooglądać w mojej galerii.

Woda z niego idzie na skalniak widoczny po prawej. Tam ma miejsce źródło kaskady.
Natomiast taki jest widok ogólny:

Z lewej główne oczko, w środku skalniak. Z niego woda spływa do małego oczka liliowego, potem płynie do oczka filtracyjnego. Następnie woda ma wpadać do oczka kąpielowego, którego na zdjęciu nie widać. Jest jakby za lewym dolnym rogiem zdjęcia. Z oczka kąpielowego woda ma przepływać do oczka głównego i cykl się zamyka.

Budowa oczka zaczęła się dość dawno ale było sporo innej oczkowej roboty ;) No i nie było tak łatwo. Np. życia nie ułatwiały mi ulewy...

Ale jakoś szło do przodu.
Wymyśliłem też że w tym oczku muszą być ryby. Są niezbędne do wyżerania robactwa. Zwłaszcza mało przyjemnych larw żółtobrzeżka. Ale też nie chciałem by rybki się stresowały. Dlatego dostały swój wydzielony kąt :) Ma też tam być trochę roślin. Dziura w ziemi przybrała więc taki kształt:


Narazie tyle :P
 
 
zbiho 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Lip 2012
Posty: 184
Skąd: Borek nad Balatonem
Wysłany: 2016-12-04, 22:29   

Czy to w takim stanie zostanie na zimę?Mróz tego nie naruszy?
_________________
albo rybki i akwarium
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2016-12-04, 23:13   

Sorki, to narazie to miało być raczej tyle na dzisiaj ...
To może wrzucę coś jeszcze ...
Folia:

i zajawka co było potem...
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny