wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Proszę o pomoc w doprowadzeniu oczka do ładu ;)
Autor Wiadomość
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2012-06-24, 13:30   

Cytat:
Organ18, z chemią to lepiej ostrożnie
z tym ze woda utleniona to właśnie chemia :x
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2012-06-24, 14:50   

JAREK G napisał/a:
Cytat:
Organ18, z chemią to lepiej ostrożnie
z tym ze woda utleniona to właśnie chemia :x


Dlatego piszę żeby tylko 3 max 4 łyżki raz na miesiąc a najlepiej na 2 :P
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
Organ18 
Początkujący


Dołączył: 20 Maj 2012
Posty: 27
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2012-06-24, 15:21   

rewi te 3/4 łyżki na miesiąc wychodzi 1 łyżka na tydzień ;) bardziej optymalnie a co do roślin mam łącznie 9 : 2 duże , 1 średnia i 6 małych :P chyba posegreguje złom i może kilka groszy wpadnie i zainwestuje w lampke ;)
_________________
Jestem nowy błagam o pomoc i wyrozumiałość :(
 
 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2012-06-24, 16:27   

Organ18, warto oczywiście zainwestować w lampę ;)
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
bzq007@o2.pl 
Początkujący


Dołączył: 28 Maj 2012
Posty: 20
Skąd: Zambrów
Wysłany: 2012-06-25, 09:40   

Witam wszystkich. Tak więc dziękuję za pomoc związaną z filtrem. Wykonałem już filtr z beczki, wlot 25mm wylot 32mm chodzi już jakieś 5 dni. Jak narazie nie ma drastycznej zmiany, ale wiadomo trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Posadziłem już kilka roślin, lecz za około tydzień chę dosadzić jeszcze z jedną lilie (posiadam 2) i kilka pływających roślinek.
Lampa UV powinna byc już od dzisiaj zainstalowana, więc zdam relację z efektów.

Pozdrawiam i gdybym mógł komuś pomóc pytajcie śmiało.

[ Dodano: 2012-06-25, 13:55 ]
a dodam jeszcze, że chcę wykonać filtr glebowo-korzeniowy i czy może naprowadzicie mnie czy mój tok myślenia jest dobry:
Mianowicie chciałbym wykonać obok kaskady małe oczko wymiary w przybliżeniu 1,2mx0,8m głębokość jakieś 80cm, na dno chce wysypać małe kamyki w których posadziłbym same rośliny, z tego zbiorniczka woda będzie wlatywała do oczka... Zasilane będzie rodzielone z beczki filtracyjenj (część na kaskadę, część właśnie do tego zbiornika)
Czekam jak coś na jakieś sugestie ;)
pozdrawiam
 
 
 
Bartosz_n 
Entuzjasta



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Wrz 2010
Posty: 666
Skąd: W-wa
Wysłany: 2012-06-25, 16:53   

Cytat:
a dodam jeszcze, że chcę wykonać filtr glebowo-korzeniowy i czy może naprowadzicie mnie czy mój tok myślenia jest dobry:
Mianowicie chciałbym wykonać obok kaskady małe oczko wymiary w przybliżeniu 1,2mx0,8m głębokość jakieś 80cm, na dno chce wysypać małe kamyki w których posadziłbym same rośliny, z tego zbiorniczka woda będzie wlatywała do oczka... Zasilane będzie rodzielone z beczki filtracyjenj (część na kaskadę, część właśnie do tego zbiornika)
Czekam jak coś na jakieś sugestie


To jest bardzo dobry pomysł. Na pewno dodatkowe rośliny pozytywnie wpłyną na jakość wody.
Trochę głębokie te oczko ma być ja bym dał tak max 60 cm.
_________________
Pozdrawiam

Bartek
MOJE OKO
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5051
 
 
bzq007@o2.pl 
Początkujący


Dołączył: 28 Maj 2012
Posty: 20
Skąd: Zambrów
Wysłany: 2012-06-26, 08:14   

Wszystko pomierzone i postanowiłem, że filtr będzie miał wymiar 3mx40cm szerokości i około 40cm głębokości....
Tylko kwestia podłoża, czy może być grys dostępny w sklepach ogrodniczych (na wagę) czy lepiej szukać gdzieś małych naturalnych kamieni?
Myślałem, aby na sam dół dać minimalną ilość grubego piasku aby rośliny delikatnie się ukorzeniły a na to duża ilość tych kamyków...
czy w waszym rozumieniu żwirek to małe kamyki czy gruby piach z kamieniami? bo się pogubiłem ;)

[ Dodano: 2012-06-26, 10:58 ]
Mam jeszcze jedno pytanie, w jaki sposób zasilić filtr roślinny:

1. pompka - lampa uv - beczka - trójnik część na kaskadę część właśnie do filtru roślinnego
2. pompka- tójnik (część do filtru roślinnego) reszta lampa uv - beczka - kaskada

Wiadomo, że do filtru roślinnego zastosuję mniejsze ciśnienie, aby tylko delikatnie się przelewało....
 
 
 
Bartosz_n 
Entuzjasta



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Wrz 2010
Posty: 666
Skąd: W-wa
Wysłany: 2012-06-26, 14:18   

Oczywiście może to być grys ze sklepu ale zawsze można sobie trochę zaoszczędzić i poszukać kamieni polnych. A już w ostateczności dokupić parę kilogramów.
Co do piasku to powiem Ci, że u mnie rośliny rosną tylko wśród kamieni i świetnie się ukorzeniły. Na początku było ciężko bo rośliny przewracał wiatr. Ale później nie miałem już takiego problemu.
Co do podłączenia to nie ma zbytnio różnicy. Ale ja byłbym skłonny do tej drugiej opcji.
_________________
Pozdrawiam

Bartek
MOJE OKO
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5051
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2012-06-26, 15:26   

Bartosz_n napisał/a:
Ale ja byłbym skłonny do tej drugiej opcji.


Gdybym ja musiał wybierać, to raczej skłaniałbym się do opcji pierwszej. Jak się da trójnik z regulowanym przepływem, to zawsze będzie można sobie puścić całość wody na strumień, jeśli zajdzie taka potrzeba. Na przykład nocą, kiedy to kaskada jest jedynie zupełnie niepotrzebnym obciążeniem systemu.
 
 
bzq007@o2.pl 
Początkujący


Dołączył: 28 Maj 2012
Posty: 20
Skąd: Zambrów
Wysłany: 2012-06-26, 15:58   

Aznar33, ale to samo mógłbym robić poprzez zastosowanie regulatora przepływu zaraz po wyjściu z pompy...
bardziej chodzi mi o to czy nie lepiej puścić na strumień roślinny wody bezpośrenio z oczka (wiadomo bardziej zanieczyszczona) niż wody już przefiltrowanej przez filtr oraz lampę UV

[ Dodano: 2012-06-26, 16:00 ]
A i jeszcze trzeba pamiętać, że na strumień musi być małe ciśnienie aby przepływ był wolny przez co rośliny lepiej oczyszczają wodę...
 
 
 
aquarius 
Bywalec



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Kwi 2007
Posty: 130
Skąd: Kędzierzyn-Kozle
Wysłany: 2012-06-26, 16:02   

Cytat:
bardziej chodzi mi o to czy nie lepiej puścić na strumień roślinny wody bezpośrenio z oczka (wiadomo bardziej zanieczyszczona) niż wody już przefiltrowanej przez filtr oraz lampę UV

Tu akurat dobrze kombinujesz. Lampa UV wyjaławia wodę i rośliny nie bardzo z niej skorzystają. Na strumyk z roślinami dałbym wodę z oczka. Ale to tylko moja opinia. Pozdrawiam.
 
 
 
Bartosz_n 
Entuzjasta



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Wrz 2010
Posty: 666
Skąd: W-wa
Wysłany: 2012-06-26, 16:22   

Też uważam, że lepiej puścić wodę bezpośrednio z oczka.
A regulować zawsze będzie można.
bzq007@o2.pl,
I pamiętaj wsadzaj tyle roślin ile się tylko da.
_________________
Pozdrawiam

Bartek
MOJE OKO
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5051
 
 
bzq007@o2.pl 
Początkujący


Dołączył: 28 Maj 2012
Posty: 20
Skąd: Zambrów
Wysłany: 2012-06-26, 18:14   

No więc jednak myślałem prawidłowo ;)

Bartosz_n, Wiem wiem, planuje posadzić około 15 roślin na strumyku dł. 3-4m
Niestety nie ma narazie odpowiedniej pogody do przeprowadzenia takich prac, ale tylko będzie pogodne popoludnie i biorę się za robotę.

Chcę również zastosować triggera 3 który właśnie dzisiaj do mnie przyszedł. Wiadomo nie ma co oczekiwać cudów, ale myślę że skoro nigdy go nie stosowałem a moje oczko dopiero od tygodnia ma obieg wody, filtr, rośliny itp. to ten preparat pomoże w przyśpieszeniu równowagi biologicznej, tylko czy lampa UV nie zneutralizuje jego działania? czy może wyłączyć ją na kilka dni do momentu kiedy zacznie on funkcjonować?
 
 
 
Bartosz_n 
Entuzjasta



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Wrz 2010
Posty: 666
Skąd: W-wa
Wysłany: 2012-06-26, 18:25   

Stosowałem u siebie Triggera na wiosnę i muszę przyznać, że nie miałem problemów z wodą.
Jest to znakomity środek wspomagający równowagę biologiczną.
Myślę, że może być to dobry sposób na Twój problem.
Lampę wyłącz gdyż niszczyłaby wszystkie pożyteczne bakterie.
_________________
Pozdrawiam

Bartek
MOJE OKO
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5051
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2012-06-26, 18:42   

bzq007@o2.pl napisał/a:
ale to samo mógłbym robić poprzez zastosowanie regulatora przepływu zaraz po wyjściu z pompy...


Nie to samo, bo puszczając wodę na strumień jednocześnie wyłączysz sobie filtr.

Cytat:

bardziej chodzi mi o to czy nie lepiej puścić na strumień roślinny wody bezpośrenio z oczka (wiadomo bardziej zanieczyszczona) niż wody już przefiltrowanej przez filtr oraz lampę UV


To zależy, jakie zadanie wyznaczysz dla filtra g-k. Czy będziesz chciał, zęby rośliny usuwały z wody głównie związki azotowe, czy potraktujesz strumień również jako filtr mechaniczny.

Cytat:

A i jeszcze trzeba pamiętać, że na strumień musi być małe ciśnienie aby przepływ był wolny przez co rośliny lepiej oczyszczają wodę...


Skąd ten pomysł?
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny