wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Proszę o pomoc w doprowadzeniu oczka do ładu ;)
Autor Wiadomość
bzq007@o2.pl 
Początkujący


Dołączył: 28 Maj 2012
Posty: 20
Skąd: Zambrów
Wysłany: 2012-05-29, 13:49   Proszę o pomoc w doprowadzeniu oczka do ładu ;)

Na wstępie chciałbym się ze wszystkimi przywitać i pogratulować zainteresowania jakim jest ogród i oczko wodne ;)
Mój problem wygląda następująco: Posiadam oczko wodne jakieś 10 lat tyle, że wcześniej nie miałem czasu aby w końcu się nim należycie zająć tzn. brak filtru, brak roślin itp.
Wiadomo: syf i zielona woda....
Woda wymieniana raz na rok (wiadomo największy błąd) ładna woda utrzymująca się przez 3-4 tyg.
Oczko znajduje się w miarę zacienionym miejscu tzn. tylko przez fragment dnia świeci na nie słońce, jego wymiary to 5mx 2,5 m głębokość 70- 80cm. Wiadomo, że bez filtracji, roślin woda nigdy nie będzie należycie czysta...
Posiadam jakieś 5 rybek (zwykły karaś)

Teraz do sedna sprawy, aby nie być wygodny i zadawać pytań bez zapoznaniem się z tematem 3 dni czytałem wszystko na temat filtrów i chciałbym, abyście potwierdzili bądź skorygowali moje plany:
Mianowicie chce wykonać filtr z beczki (opis planu załączam pod spodem)
Czy dobrze chcę ułożyć warstwy?

Druga sprawa: którą pompę polecacie: AQUAEL _ POMPA PFN - 5500 czy może wystarczy coś o mniejszej wydajności?

Trzecia sprawa: rośliny zamawiane w sklepie internatowym dotrą do mnie nienaruszone, czy lepiej szukać roślin gdzieś w pobliżu miejsca zamieszkania?

Byłbym wdzięczny za pomoc i przede wszystkim chodzi i o sprawę filtra....

Pozdrawiam i czekam na odp. Takich speców jak np. JAREK G

zdjecie oczka:






zdjęcie planów filtru:

 
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2012-05-29, 14:52   Re: Proszę o pomoc w doprowadzeniu oczka do ładu ;)

bzq007@o2.pl napisał/a:

Druga sprawa: którą pompę polecacie: AQUAEL _ POMPA PFN - 5500 czy może wystarczy coś o mniejszej wydajności?


Beczka będzie zakopana, czy będzie stała na brzegu?
Wiesz, jaka jest pojemność oczka?
Musisz mieć kaskadę?

Keramzyt to medium biologiczne. Najlepiej będzie je dać gdzieś blisko powierzchni.

PS Oczko bardzo ładne. Ogród też całkiem przyjemny.
 
 
bzq007@o2.pl 
Początkujący


Dołączył: 28 Maj 2012
Posty: 20
Skąd: Zambrów
Wysłany: 2012-05-29, 15:05   

Aznar33, Beczka będzie znajdowała się za tą kaskadą, więc nie będe jej wkopywał.
Co do polejmności oczka ciężko mi to określić wymiar tak jak mówiłem wcześniej 5m x 2,5m głębokość 70-80cm ogólnie pewnie jakieś 9-10m3 tak więc nie wiem dokładnie jaką pompę zastosować
Beczka będzie pojemności 120l.
Może ktoś przybliży ile będe potrzebował: kermazytu i biokulek tak w przybliżeniu?
Myślę czy nie dodac jeszcze bio ceramiki ;)
 
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2012-05-29, 15:16   

bzq007@o2.pl napisał/a:
Aznar33, Beczka będzie znajdowała się za tą kaskadą, więc nie będe jej wkopywał.


W takim razie niestety będzie konieczna mocna pompa.
Wiesz już +- na jakiej wysokości licząc od powierzchni oczka będzie się znajdował wlot do beczki i ujście z niej na kaskadę?

Będziesz chciał do tego jeszcze lampę UV?

Na marginesie jedna uwaga - wylot i rurę spustową daj możliwie największych rozmiarów. Żadne pierdziu pierdziu typu kranik dołączany do beczek na wodę.
 
 
bzq007@o2.pl 
Początkujący


Dołączył: 28 Maj 2012
Posty: 20
Skąd: Zambrów
Wysłany: 2012-05-29, 15:20   

Wlot do beczki będzie praktycznie na sywkości beczki więc beczka jakies 90 cm + wysokość od lustra wody jakieś 60cm pewnie tak mniej więcej...

Chyba, że może do tej kaskady zostawić starą pomę a beczkę wkopać i zastosować drugą pompę... chciaż nie wiem czy to nie mija się z celem...

Jeżeli zastosuję beczkę do kaskady to wylot będzie z dwóch rur aby spływ po kaskadzie był w miare równomierny....
 
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2012-05-29, 15:30   

bzq007@o2.pl napisał/a:
Wlot do beczki będzie praktycznie na sywkości beczki więc beczka jakies 90 cm + wysokość od lustra wody jakieś 60cm pewnie tak mniej więcej...


Auć... razem 150cm. Rachunki za prąd będą bolesne.
A wielkość przepływu będzie już zależała od gustu Jednemu wystarczy, ze ciurka, a drugiemu potrzebna jest niagara. Najlepiej, jakbyś miał możliwość podpatrzyć pompę pracującą u kogoś innego. Wtedy byś wiedział, czy to, co się leje będzie wystarczało.

Zastosowanie dwóch pomp miałoby cel tylko wtedy, gdybyś włączał kaskadę na bardzo określony czas.

Zakopanie beczki spowoduje, że będziesz mógł zainstalować energooszczędną pompę, ale z kolei to praca związana z zakopywaniem i utrudnione czyszczenie filtra.
 
 
bzq007@o2.pl 
Początkujący


Dołączył: 28 Maj 2012
Posty: 20
Skąd: Zambrów
Wysłany: 2012-05-29, 15:43   

Aznar33, No dokładnie coś za coś....
Myślę, że pompa o przepływie 5500l/h powinna dać radę...
A tym tygodniu chcę powoli robić filtr, aby wkońcu powoli oczyszać tą zaniedbaną wodę...
Pozatym myślę, że pierwsze 2 tyg. filtr będzie cały dodalnie do czyszczenia ze względu na teraźniejszy stan wody...
 
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2012-05-29, 15:51   

bzq007@o2.pl napisał/a:
No dokładnie coś za coś....


Ano niestety tak to już w życiu bywa...

Cytat:

Myślę, że pompa o przepływie 5500l/h powinna dać radę...


Kłopot z pompami jest taki, że im wyżej tłoczą, tym więcej tracą na wydajności. Teraz właśnie walczymy na forum z pomiarem rzeczywistych parametrów pomp. Jak na razie wychodzi na to, że wartości podawane przez producentów bardzo znacznie odbiegają od stanu faktycznego.

Tak, ze niewykluczone, że z 5500l/h na szczycie kaskady zrobi się poniżej 1000l/h :(

EDIT: [A lustra wody nie dasz rady trochę podnieść?]


Szkoda, że nie zmierzyłeś pojemności. Jeśli nadarzy się okazja, to nie zaniedbaj, bo to ważna sprawa.

Cytat:
A tym tygodniu chcę powoli robić filtr, aby wkońcu powoli oczyszać tą zaniedbaną wodę...
Pozatym myślę, że pierwsze 2 tyg. filtr będzie cały dodalnie do czyszczenia ze względu na teraźniejszy stan wody...


Będzie dobrze, nie żałuj na rośliny.
Aż żal ściska, że nie zrobiłeś głębszego tego oczka.
 
 
bzq007@o2.pl 
Początkujący


Dołączył: 28 Maj 2012
Posty: 20
Skąd: Zambrów
Wysłany: 2012-05-29, 16:02   

oczko po zalaniu wody do końca będzie miało około 90cm bo zostało trochę miejsca jeszcze...
Mówiąc szczerze to nawet przy tej głębokości ryby zimowały bez żadnych problemów, a w czasie gdy te oczko było budowane : około 10lat temu głębokość wydawała się akurat ;)

No to musze wymierzyć dokładnie wysokość podawania wody, aby dobrze dobrać pompę bo wiadomo, że lepiej w momencie zakupu dołożyć 50-100zł więcej niż później myśleć nad zakupem nowej w okolicach 500zł ;)

[ Dodano: 2012-05-29, 16:06 ]
bo mógłbym zastosować jeszcze taką pompę:
Ostatnio zmieniony przez JAREK G 2012-05-30, 00:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2012-05-29, 16:20   

bzq007@o2.pl napisał/a:
oczko po zalaniu wody do końca będzie miało około 90cm bo zostało trochę miejsca jeszcze...


No właśnie tak jakby wynikało ze zdjęć, dlatego zapytałem. Dolewaj bez namysłu. Raz, ze ładniej będzie wyglądało, a dwa, że pompie będzie lżej.

Cytat:

Mówiąc szczerze to nawet przy tej głębokości ryby zimowały bez żadnych problemów


No tak, ale teraz masz karasie, a to pancerne ryby. Prawdziwa frajda zaczyna się jak wpuścisz koi.

Cytat:

, a w czasie gdy te oczko było budowane : około 10lat temu głębokość wydawała się akurat ;)


I co? 10 lat tak ciągniesz na zupie szczawiowej bez filtracji i roślin?

Cytat:

No to musze wymierzyć dokładnie wysokość podawania wody, aby dobrze dobrać pompę bo wiadomo, że lepiej w momencie zakupu dołożyć 50-100zł więcej niż później myśleć nad zakupem nowej w okolicach 500zł ;)


Wymierz, wymierz, bo to podstawa. A koszt pompy w porównaniu z rachunkiem za prąd to pikuś, więc obok mierzenia też sobie poprzeliczaj ;)

Cytat:
bo mógłbym zastosować jeszcze taką pompę[...]


Nie znam tej pompy. Wyglada na no name.
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2012-05-29, 20:17   

By mieć dość wody na kaskadzie weź pompę 10 tyś. L/h. Przed filtrami daj trójnik z zaworami i 30% wody daj bezpośrednio na kaskadę. Resztę na lampę UV, następnie do filtra. By była pewność czystej wody proponuję lampę 36W i filtr z 2 pojemników 120L każdy.
Warstwy w filtrze: szczotki filtracyjne (8 szt), maty (najlepiej japońskie 8 sztuk), reszta keramzyt; drugi pojemnik tylko keramzyt.
To najlepszy przepis na czystą wodę.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2012-05-30, 00:32   

Wszystko zależy jaki bzq007@o2.pl, chce mieć efekt na kaskadzie i rachunki za prąd. Z wymiarów wygląda że oczko ma mniej jak 10000l a jak są jakieś półki i strefy głębokości to może mieć nawet sporo mniej. Jak nie chcesz wodogrzmotów to pompa 5500l/h wystarczy, lepiej zainwestować w lampę UV , wąż o maksymalnym przekroju i ewentualnie drugą beczkę Oczko jest w cieniu, to jak nie będziesz miał przerybienia ( zakładając że ma mniej jak 10000l ) lampa UV15W powinna wystarczyć. Co do kolejności złóż w filtrze prościej i lepiej jest to zrobić w dwóch komorach , ale zostając z jedna beczką na pewno wywal z niej słomę. Z tymi wkładami co dysponujesz tak naprawdę nie ma za bardzo co dać na spód :???: jakbym miał wybierać to też bym dał keramzyt, potem mate kokosową , gąbkę, peszle i biobale. Ja Ci przedstawiłem wersje ekonomiczna bo oczywiście tak pisze ontario_ab, im większy filtr i mocniejsza lampa tym łatwiej o czysta wodę.

Ps. nie dajemy linków do alledrogo :wrr:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
bzq007@o2.pl 
Początkujący


Dołączył: 28 Maj 2012
Posty: 20
Skąd: Zambrów
Wysłany: 2012-05-30, 08:15   

Przepraszam za link z alledrogo ;)

Ok więc powiedzcie mi jeszcze czy ta lapa UV naprawdę da jakieś korzyści, czy może lepiej zainwestowac poprostu w drugą beczkę filtracyjną?? chociaż na samym początku sprawdzę jak poradzi sobie jedna beczka...
jeżeli chodzi o przerybienie to napewno nie będzie występowało bo chcę mieć max 20 ryb, więc myślę że na taki zbiornik będzie wszytsko OK.
Jeżeli mowa już o drugim filtrze bo gdyby jedna beczka nie dawała rady to w drugiej beczce gdybym miał zastosować sam keramzyt to czy mógłby to być keramzyt budowalany bo patrząc na cenę przy tej ilości to jednak jest trochę różnicy.... wiem wiem pewnie trzeba patrzeć aby keramzyt nie miał dodatków żadnej chemii??

I mała zmiana wysokości podnoszenia wody, bo po wczrajszym zmierzeniu okazało się, że filtr będzie musiał podnościć wodę około 110-120cm ponad lustro wody...
 
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2012-05-30, 08:37   

bzq007@o2.pl, nie masz roślin więc zaproponowałem lampę i 2 pojemniki (beczki) by była czysta woda. Może to nieekonomiczne, ale efektywne. Jeśli miałbym wybierać spośród twoich propozycji to zastosowałbym lampę i jeden pojemnik, bo nawet 2 przy braku roślin niewiele mogą dać, a docelowo i tak lampę będziesz musiał dostawić.
Co do keramzytu, to budowlany chyba być nie może właśnie ze względu na chemię. Ja bym wziął jednak ten ogrodniczy.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
bzq007@o2.pl 
Początkujący


Dołączył: 28 Maj 2012
Posty: 20
Skąd: Zambrów
Wysłany: 2012-05-30, 09:18   

ILUSION, tak chodziło mi o pompę ;)

ontario_ab, Jeżeli chodzi o rośliny to właśnie planuję je posadzić tylko jak na razie rozglądam się za miejscem skąd mógłbym je zakupić bo nie wiem czy zamawianie przez internet jest bezpieczne (oczywiście chodzi mi o transport roślin)
Jeżeli chodzi o lampę UV inwestować pewnie w jakąś markową? Bo widziałem lampy 18W po dobrej cenie tzn. ok. 130zł tylko nie wiem ile są warte...

[ Dodano: 2012-05-30, 09:24 ]
I jeszcze jedno: widząc moje oczko an zdjęciu jakie rośliny byście mi polecili?? Oczywiście chodzi mi o rośliny które nie są strasznie wymagające, napewno zakupię jedną lilię, aby dodac trochę koloru
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny