wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko Łukasza
Autor Wiadomość
lukas1607 
Nowy


Dołączył: 08 Mar 2016
Posty: 8
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2016-05-02, 20:30   Oczko Łukasza

Witajcie. Od dłuższego czasu jestem wiernym czytelnikiem tego forum :-) . Chcąc podejść do tematu budowy oczka jak najbardziej profesjonalnie, żeby nie popełnić zbyt wielu błędów, przeczytałem już dość dużo i wydaje mi się że wiele się już od Was nauczyłem.

Z zamiarem budowy własnego oczka noszę się już od dość dawna, górkę pod kaskadę zrobiłem już 2-3 lata temu podczas równania i zagospodarowywania działki. W zeszłym roku zrobiłem sobie dwa filtry beczkowe (korzystając także z Waszych porad na tym forum). Filtry są ukryte za kaskadą, za wymurowanym murkiem oporowym.



W tym roku zakupiłem pompę i lampę UV i wziąłem się za wytyczanie oczka i kopanie. Dzisiaj był piękny dzień więc pełen zapału wygrzebałem :-) dołek. Oczko ma wymiary około 3,5x7,5m. Poniżej wrzucam zdjęcie z opisem głębokości stref, proszę o wasze opinie czy coś może jeszcze zmienić? Co do półek to są one jeszcze do dopracowania.



Jeżeli chodzi o wykończenie brzegów, docelowo chciałbym osiągnąć coś takiego.




Chcę także wykonać kaskadę i obok, z jednej i drugiej strony takie murki (jeden wyższy a drugi niższy). Pytanie czy pod takie murki muszę wykopać i zalać jakiś fundament, czy układać bezpośrednio na membranie na zaprawę? Aha oczko będę wykładał membraną EPDM Firestone pod nią geowłóknina.



Bardzo podoba mi się jak w oczku nie widać folii, pytanie czy jest sens wykładać i wysypywać całe dno kamieniami i żwirem (jak to jest na poniższym zdjęciu), czy zrobić to tylko w strefie płytkiej (przybrzeżnej)?



Ma to także znaczenie w przypadku przyszłych roślin, chciałbym aby te ze strefy bagiennej i płytkiej rosły w podłożu (nie podoba mi się jak nieraz widzę na zdjęciach jak do oczka są powstawiane doniczki bez żadnego zakamuflowania). A myślę że te w strefie głębokiej posadzę w donicach i zasypię kamieniami, tak żeby nie było widać donic.

Jak już jestem w temacie roślin to co byście polecili do poszczególnych stref. Myślałem na początek o takim zestawie startowym od Aurory. Czy to wystarczy?

http://sklep.oczkowodne.n...dstawowy-i.html

Do oczka w późniejszym czasie chciałbym wpuścić kilka rybek.

To chyba na początek tyle, trochę jest tych tematów. Będę bardzo wdzięczny za każdą radę i uwagę.
 
 
Elendil 
Przyjaciel forum



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 1403
Skąd: Radom
Wysłany: 2016-05-03, 06:10   Re: Oczko Łukasza

lukas1607 napisał/a:
Bardzo podoba mi się jak w oczku nie widać folii, pytanie czy jest sens wykładać i wysypywać całe dno kamieniami i żwirem (jak to jest na poniższym zdjęciu), czy zrobić to tylko w strefie płytkiej (przybrzeżnej)?

Witaj. Nie ma sensu. Po jakimś czasie się zamuli, nie będzie śladu po kamieniach na dnie a gnijący syf między kamieniami będzie bruździł w oczku. A folia z czasem obrośnie glonem i nie będzie się rzucać w oczy.
_________________
OCZKA ELENDILA MOJE PODRÓŻE TANIE HOTELE
5000l oczko + 1600l płazarium,
Pozdrawiam i zapraszam. Tomek.
 
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-03, 07:04   

Z doniczkami to jest tak, wielu eksperymentowało a nikt nie wymyślił czegoś lepszego. Nad roślinami posadzonymi w w podłożu nie masz żadnej kontroli, a prawie wszystkie bardzo szybko się rozrastają. Po krótkim czasie będziesz miał nad wodą mieszankę roślin a pod zbite kłębowisko korzeni. By coś z tym zrobić będziesz musiał usunąć wszystko. Żwir na dnie utrudni ci usuwanie mułu. Wystarczy jak wysypiesz go do gł ok 30 cm.
 
 
lukas1607 
Nowy


Dołączył: 08 Mar 2016
Posty: 8
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2016-05-04, 09:45   

Dzięki za wskazówki, z wysypaniem dna, tak zrobię jak radzicie - wysypię tylko na górnych półkach.

A co radzicie odnośnie tych murków, trzeba pod nie robić jakieś specjalne fundamenty?



[ Dodano: 2016-05-04, 11:42 ]
Co do roślin to myślę że pogłębię górne półki tak aby powstała taka "niecka" i do niej powsadzam rośliny obsypane żwirkiem z piaskiem. Coś takiego.




Czy jest to aż takie złe rozwiązanie i te korzenie się bardzo rozrosną?

Zastanawiam się jeszcze nad takim rozwiązaniem, żeby wkopać doniczki i zasypać to wszystko na równo kamieniami. Coś jak tutaj.



Ale to muszą być chyba spore doniczki, i nie wiem czy mi się półki nie rozwalą.
A może wiecie w jakiej wielkości doniczki należałoby posadzić np. pałkę, tatarak, czy kosaćca?

[ Dodano: 2016-05-04, 13:45 ]
Zrobiłem też poglądowy projekt nasadzeń roślin w oczku. Proszę was o opinie, czy jest ich odpowiednia ilość i czy są odpowiednio umiejscowione? Za wszystkie rady bardzo dziękuję.

 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-04, 18:06   

"Czy jest to aż takie złe rozwiązanie i te korzenie się bardzo rozrosną? " Bez doniczek rośliny ci się pomieszają. Zrobi się taki miks, a słabsze gatunki wypadną. Korzenie bardzo się rozrosną, by je podzielić czasami trzeba użyć siekiery.
 
 
lukas1607 
Nowy


Dołączył: 08 Mar 2016
Posty: 8
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2016-05-06, 08:15   

A wypowie się ktoś o budowie murków. Czy można je postawić na gruncie i folii? Czy powinno się zrobić jakieś wzmocnienie? Macie jakieś doświadczenie?
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny