wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oko
Autor Wiadomość
WitN 
Początkujący


Dołączył: 01 Maj 2018
Posty: 16
Skąd: Holendry Baranowskie
Wysłany: 2018-05-02, 12:50   Oko

Czesc. Jakis czas temu wykopalem, wylozylem folia, dolalem wody, napuscilem rybc. Pow ok 15 m2, objetosc ok 10 m3. 5 karpikow max 20 cm, 10 karaskow ok 10 cm i 10 orf 8-10 cm. Filtr przelewowy z wkladami filtracji mechanicznej, zeolit, biokule i ceramika. Przedd filtrem uv 72 watt 2x36. Dodatkowo torba z szyszkami olszy. Obsada roslinna jak widac...nieznaczna. W srodku grazel, ktory dopiero puszcza ped z kwiatem. Ph 7,5. KH 11, GH 12.
Najpierw mialem zupe zielona....teraz woda jest w miare przejrzysta ale brunatna od szyszek....tylko ta piana. Nie mam na nia pomyslu. Dolalem sediment minus i zapuscilem kompleks bakterii.
Za wszelkie rady jak pozbyc sie piany wdzieczny bede ogromnie.
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2018-05-02, 13:07   

Całkiem spore oko :-o
Jeśli chodzi o glony to moja sugestia jest taka, żeby dosadzić duuuuużo roślin, które z czasem wygrają walkę z glonami. Ponadto obniż ph do ok 6 to glonom też się nie spodoba. Widzę, że w tym celu dałeś szyszki tylko na taki duży zbiornik to musi ich być naprawdę dużo. I co miesiąc wymieniaj, żeby nie gniły.
A co do piany to często jest to objaw rozkladajacych się ryb w oczku. Wszystkie ryby przeżyły zimę?
 
 
WitN 
Początkujący


Dołączył: 01 Maj 2018
Posty: 16
Skąd: Holendry Baranowskie
Wysłany: 2018-05-02, 13:30   

Wszystkie ryby przezyly zime. Piana zaczela sie pojawiac po tym jak pozbylem sie zielonej wody. Szyszek dalem 600 szt. Troche sie balem, ze przy 1000 szt woda zrobi sie jak kawa i pewnie tak by bylo bo teraz jest jak....lekka zbożówka ;-) .
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-02, 17:14   

Stanowczo za mało roślin, musisz dosadzić. Wrzuć też trochę pływających /pistia, hiacynt itp/. Rośliny te doskonale filtrują wodę i jednocześnie zacieniają ją. Piana na wodzie to najczęściej tak jak to napisał Qba, rozkładające się białko zwierzęce. Mogą to być zdechłe ryby, żaby lub coś innego.
 
 
WitN 
Początkujący


Dołączył: 01 Maj 2018
Posty: 16
Skąd: Holendry Baranowskie
Wysłany: 2018-05-02, 17:56   

Zadna ryba zima nie padla. Jak napisalem, piana pojawila sie po zlikwidowaniu zielonej wody i wrzuceniu woreczka z szyszkami olchowymi. Z roslinami plywajacymi mam duzy problem....bo mam sporo psow i one lubia je wyciagac z wody i uzupelniac nimi dietke ;-) to co przezylo zakotwiczylem. Dosadze w takim razie zieleniny i cos tam jeszcze zakotwicze plywajacego

[ Dodano: 2018-05-02, 19:18 ]
Rybcie zdrowe, plywaja intensywnie, pokarm pobieraja z energia, kolorki wybarwione.....piana jest i wkurza :-P
 
 
mikstyczny 
Bywalec


Dołączył: 30 Lip 2016
Posty: 121
Skąd: Łódź
Wysłany: 2018-05-02, 20:09   

Oko naprawdę ciekawe ,ale na twoi miejscu zrobił bym coś z brzegami bo trochę kują po oczach.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-05-03, 09:13   

Bolekso napisał/a:
biorę wodę z oka do podlewania skrzynek .donic i zaraz dopuszczam świeżej wody.Codziennie jest to ok. 4 % pojemności zbiornika.

To duży komfort dla ryb. :brawo:

WitN, zawsze możesz zbudować odpieniacz w postaci pionowej kolumny z wkładem z pociętego peszla i poziomym trójnikiem odprowadzającym pianę. Poszukaj na YT wszelkie "Koi Pond Foam Fractionator" np. użytkownik Gareth Davies etc.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2018-05-03, 12:24   

wolanin napisał/a:
Bolekso napisał/a:
biorę wodę z oka do podlewania skrzynek .donic i zaraz dopuszczam świeżej wody.Codziennie jest to ok. 4 % pojemności zbiornika.

To duży komfort dla ryb. :brawo:


To sarkazm czy faktycznie to dobrze dla ryb, bo ja znowu walczę z ubytkiem wody, żeby właśnie nie dolewać świeżej wody co kilka dni?
 
 
Mariano 
Bywalec


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 27 Gru 2014
Posty: 143
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-05-03, 15:34   

Qba napisał/a:
To sarkazm czy faktycznie to dobrze dla ryb, bo ja znowu walczę z ubytkiem wody, żeby właśnie nie dolewać świeżej wody co kilka dni?


W akwarystyce słodkowodnej w niektórych biotopach podmienia się nawet 25% wody na tydzień.
_________________
Przydomowe oczko 12000 m^2, głębokość średnia 2m. Jakieś tam stawy. Parę strumyków :)
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-05-03, 17:49   

Kiedyś miałem akwarium 200-litrowe, które okazało się nieco małe dla paru pielęgnic wielobarwnych. Wymieniałem codziennie około 30 litrów wody - zabrzmi to dziwnie, ale głównie z powodu zbyt wysokiej temperatury - aby ją obniżyć. Ryby rosły jak na drożdżach.
Żaden sarkazm, chciałbym móc tak wymieniać wodę w koipondzie.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2018-05-03, 20:49   

Wszystko zależy od parametrów podmienianej wody.
Jeżeli woda ma duże stężenia fosforanów i azotanów to może wpłynąć korzystnie lub niekorzystnie na nasz zbiornik. Może wpływać korzystnie na rozwój roślin, lub powodować przyrost glonów.
Są przypadki w akwariach roślinnych gdzie nie jest wymagane podawanie np azotanów gdyż woda wodociągowa zawiera jej wystarczająco dużo (norma do 50mg/l).
W akwarystyce jest pojęcie kumulacji składników, gdzie bez podmian wody a ze stałymi dolewkami wyparowanej wody na przykład rośnie jej zasolenie.
W oczkach wodnych w naszym klimacie nie występuje ze względu na opady atmosferyczne, rozcieńczają wodę w oczku.
W moim oczku z kolei z powodu dolewek wody tylko deszczowej ubiegłym roku za mocno spadła twardość wody jak i przewodność elektrolityczna.
 
 
WitN 
Początkujący


Dołączył: 01 Maj 2018
Posty: 16
Skąd: Holendry Baranowskie
Wysłany: 2018-05-05, 19:41   

Dzis zamowilem slome, wiec jak w tygodniu zadam ja do oka to zdam relacje.
Dzis natomiast pierwszy raz zadalem rybciom suszonych jedwabnikow....i takie szalenstwo konsumpcyjne nastapilo :-D
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny