wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Duże oczko wodne i wysokie wody gruntowe
Autor Wiadomość
Piotrek.P.
[Usunięty]

Wysłany: 2012-03-27, 17:56   

A i zapomniał bym ... szpile muszą być dość długie aby mocno siedziały w podłożu. Nie przeraź się jeżeli za kilka miesięcy gleba zakryje Ci kamienie na dnie. Jest to nieuniknione lecz spowalnia Ci ten proces siatka z kamieniami. Po rozrośnięciu roślin będzie już normalnie , zbiornik nie będzie się zamulał tak szybko ponieważ korzenie będą zapobiegać "erozji", wymywaniu. Taka jest nieunikniona kolej rzeczy w zbiornikach naturalnych. Możesz co kilka lat wybierać nagromadzoną ziemię i szlam.

[ Dodano: 2012-03-27, 17:56 ]
Gosiu, dzięki :piwko:

[ Dodano: 2012-03-27, 17:58 ]
Zakładki siatki powinny nakładać się na szerokość 20cm. :P
 
 
saper 
Bywalec


Dołączył: 23 Mar 2012
Posty: 274
Skąd: sopot
Wysłany: 2012-03-27, 18:25   

ok - dzięki : ) już widzę, że muszę nieco zmodernizować pierwotne plany ... czyli dam z tyłu dużo większą strefę płytką o obsadzę jakimiś trawami, szuwarami, pałkami itd. ... chce mieć max dużo roślinek żeby to czyste w miarę było, bo dzieciaki już mi suszą głowę, że taki stawik w którym nie można się pomoczyć, to szajs nie stawik : DDDD do tego chyba go pogłębię jak ma zarastać bo obecne 1,2 - 1,5 zaraz się zrobi 50 cm : ) no i doszedł jeszcze jeden pomysł który urodził się w mojej głowie spontanicznie: myślałem o tym, że taki naturalny stawik będzie miał dość spore wahania poziomu wody, więc żeby przy niskich stanach ładnie nadal brzegi wyglądały i by się siedziało z dzieciakami przyjemnie wymyśliłem, że tam bardzo łagodne brzegi i usypię co stylu piaskowej morskiej plaży przed wejściem do zbiornika na szerokość kilku metrów ...
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2012-03-27, 18:32   

Super pomysł z tą plażą, będzie jak na Mazurach :good:
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
Piotrek.P.
[Usunięty]

Wysłany: 2012-03-27, 18:35   

Plaża może Ci się szybko wymieszać z rodzimą glebą , chyba że położysz agrotkaninę. Co do naturalnego zamulenia zbiornika to nie będzie to takie szybkie , siatka i kamienie skutecznie obronią Cię przed tym żeby nic się nie zepsuło (jeżeli dobrze to wykonasz). Będzie to postępować ale nie tak szybko. W każdym zbiorniku na naturalnej glebie tak jest.
Co do moczenia dzieciaków to wstrzymał bym się z tym pomysłem rok lub dwa , aż rośliny ruszą na dobre i wytworzą system korzeniowy który skutecznie zabezpieczy ziemię przed naciskiem. Moczenie nóg na brzegu owszem ale na kąpiele będzie troszkę za wcześnie.

[ Dodano: 2012-03-27, 18:39 ]
Zbiornik będzie miał kształt koła? podaj dokładne wymiary
 
 
saper 
Bywalec


Dołączył: 23 Mar 2012
Posty: 274
Skąd: sopot
Wysłany: 2012-03-27, 19:01   

tak zdecydowanie myślałem o jakiejś agrotkaninie pod ten piasek morski ... myślę też nad kilkoma innymi patentami dzięki którym prócz mieszania z glebą zapobiegnę też rozszerzaniu się samoistnym tej plaży ... bo jak będzie mocno deptana to pewnie się będzie biały piasek rozłazić ... więc myślałem żeby po bokach coś a'la piaskownica zrobić czyli ścianki z drewna ograniczające strefę plażową ... z kąpaniem to masz rację : ) ale nam się nie spieszy :) ktoś tu już powiedział, że przyroda nie lubi pośpiechu i my też nie ... dlatego np wszystko robimy za swoje uczciwie zarobione pieniążki a nie za kase bankowców w krawatach którzy doją ludzi odsetkami z kosmosu przez 30 lat wykorzystując sytuacje różne życiowe albo chęć młodych ludzi by mieć "zaraz" i "na teraz" za wszelką cenę ... robimy przez to dużo wolniej wolniej za to mamy świadomość że to jest nasze a nie banku ... ze stawem, wodospadem też tak będzie więc pewnie pierwsza kąpiel i gotowy staw za jakieś 2-3 lata : )

[ Dodano: 2012-03-27, 19:03 ]
w kwestii kształtu to już wiem że go zmienię ... tzn. główny zbiornik owalny, ale do tego dwie zatoczki ( do jednej będzie też wpadał strumyk rozgałęziając się ) no i sporo pochłonie plaża o bardzo łagodnym brzegu ... myślę, że całość będzie mieć minimum ok. 10 x 10 metrów samego zbiornika + plaża ...
 
 
asianko 
Bywalec



Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 15 Maj 2007
Posty: 221
Skąd: łódzkie/wlkp
Wysłany: 2012-03-27, 19:36   

saper napisał/a:
więc myślałem żeby po bokach coś a'la piaskownica zrobić czyli ścianki z drewna ograniczające strefę plażową ...


Super pomysł .Mogę podpowiedzieć,że zastosowanie podkładów kolejowych przy takim oczku da świetny efekt. Można je zastosować również do ozdobnego wzmocnienia brzegów ,nada całości fajnego klimatu. Do zdobycia takie podkłady są na alledrogo i nie tylko - za małe pieniążki !
_________________
.....codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy.
 
 
saper 
Bywalec


Dołączył: 23 Mar 2012
Posty: 274
Skąd: sopot
Wysłany: 2012-03-27, 19:43   

asianko dzięki za radę :) ale już się zaopatrzyłem w takowe i gdybam czy je zastosować właśnie do tego czy jednak czegoś innego, ze względu na nie za piękny zapach tej "smoły" którą to jest zakonserwowane : D kupiłem okazyjnie po 10 pln/szt : )
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2012-03-27, 19:49   

Parę lat temu byłem nad jeziorem Pile (okolice Bornego-Sulinowa) i tam we wsi Pilawa sztucznie usypaną plażę na dość stromym brzegu zabezpieczyli przed osuwaniem piasku palisadą (coś w rodzaju rollbordera). Wyglądało, że zdawało egzamin. Co do podkładów kolejowych ( z demobilu) to byłbym ostrożny. Są impregnowane takim świństwem, że żaden robal się ich nie ima. Ponadto torowiska były chronione przed zarastaniem chwastami przez stosowanie herbicydów totalnych. Znajomy działkowicz-kolejarz chciał się pozbyć chwastów przy pomocy tego świństwa to mu nic przez 7 lat nie wyrosło. Musiał wymienić w tym miejscu glebę. Jeżeli to coś wypłuka się z deszczem do oczka to może być dla rybek i roślin nieciekawe.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
asianko 
Bywalec



Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 15 Maj 2007
Posty: 221
Skąd: łódzkie/wlkp
Wysłany: 2012-03-27, 19:51   

Zapach się utleni, słońce wypali i zwietrzeje a efekt super.
_________________
.....codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy.
 
 
saper 
Bywalec


Dołączył: 23 Mar 2012
Posty: 274
Skąd: sopot
Wysłany: 2012-03-27, 20:13   

Adalbert mam te same obawy ... że to niezła chemia musi być i stosując takie rzeczy przy wodzie to raczej naturalnym tego stawu nazwać nie będzie można : ) jak się syf przedostanie do wód gruntowych to może być różnie ... ale efekt fakt: świetny ... w zasadzie podkłady super wyglądają w wielu zastosowaniach ale mam obiekcje co do bliskości wody która z założenia ma być bardzo czysta ...
 
 
Piotrek.P.
[Usunięty]

Wysłany: 2012-03-27, 20:18   

Może coś takiego ? ja bym już nie powiększał , zrobiłem na szybko wg. zdjęcia. Podkłady kolejowe nie są polecane do oczek , przynajmniej do tak małych zbiorników. Smród jest przez kilka dni lecz to co dostaje się do wody przez cały czas. Rośliny są do dobrania , te w oczku jak i te obok oczka.

 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2012-03-27, 20:19   

Pomyśl nad tą palisadą. To nawet fajnie wyglądało. A co do podkładów to sam je mam w charakterze krawężnika. Przetarłem je na pół i do ostatniego włókna były nasiąknięte w środku.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2012-03-27, 20:21   

U nas widziałam takie podkłady i zrobione z nich schody ( duże nachylenie terenu) tzn schodek żwirowy, a to co pionowo jest-podkład kolejowy-świetnie wygląda.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2012-03-27, 20:25   

:yahoo: znalazłem zdjęcie tej plaży



na plaży pusto ale było zimno jak psiarni :evil:
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2012-03-27, 20:27   

Ta plaża co pokazał Adalbert mnie się bardzo podoba :good:
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny