wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Białe plamy na karpiach
Autor Wiadomość
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-01-30, 19:13   

To nie jest ospa (kulorzęsek). Opis wygląda na pleśniawkę (początki). Ja bym się wstrzymał z dodawaniem preparatów. Jest za zimno - obserwuj ryby i działaj gdyby się pogarszało.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-01-31, 01:15   

Mnie też się wydaje że to pleśniawka :? i zrobiłbym tak jak AurorA, napisał obserwował i czekał do wiosny :roll: Sama pleśniawka pewnie nie zniknie , ale w tak niskiej temperaturze może nie będzie się dalej rozwijać, a leki i tak nic do wiosny nie dadzą :-(
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2007-01-31, 07:57   

Ale może profilaktycznie zastosować lek ? nawet jak ma się zmarnować szkoda by było je stracić bo to moje pierwsze rybki, jestem gotów podgrzewać wodę w oczku na alledrogo widziałem potężne grzałki, tu nie chodzi o koszty a o sentyment.
 
 
ZiK 
Przyjaciel forum
Witam :)


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 13 Mar 2006
Posty: 1002
Skąd: Zamość
Wysłany: 2007-01-31, 10:32   

Roman napisał/a:
Ale może profilaktycznie zastosować lek ?

Możesz profilaktycznie wlać FMC do oczka napewno nie zaszkodzi to rybom , a może i pomoże. :-D
_________________
Pozdrawiam Tomek :piwko:
Moje Pierwsze Oczko Wodne

Mój Profil Nasza Klasa

Moje Drugie Oczko Wodne
 
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2007-01-31, 13:17   

A co jest skuteczniejsze FMC czy Tetra Pond MediFin ?
 
 
jackon 
Oczkomaniak


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 1054
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2007-01-31, 13:36   

w niskich temperaturach zaden lek nie bedzie skuteczny
pozostaje poczekac
pozdrawiam
Jacek
_________________
pozdrawiam
Jacek
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-01-31, 15:52   

Idzie ocieplenie to może jak lód stopnieje z oczka to spróbujesz jednak złapać chore ryby i leczyć je w innym zbiorniku z cieplejszą wodą :roll: Zimą ryby nie są takie szybkie to na pewno ze złapaniem nie będziesz miał problemów 8)
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2007-01-31, 17:08   

nie potrafię czekać skoro przy tej temperaturze coś złapały to jak wleję Tetra Pond MediFin to powinno pomóc a jak nie,... to myślę że nie zaszkodzi.
Tak pisze na opakowaniu ,,jest nieszkodliwy dla ryb i roślin. Natlenianie jest non stop to spełniam warunek wskazany na ulotce.
Na opakowaniu nie znalazłem żadnej informacji o zaleceniach temperaturowych, więc skąd ta wiedza ? a może to mit ? sprawdzę.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-01-31, 20:10   

Roman ja bym się wstrzymał. Po takim zabiegu jest zalecana częściowa wymiana wody, albo przynajmniej filtracja przez węgiel. Zbyt długie działanie substancji czynnych może powodować zmiany nowotworowe. Zimą to kłopot.
Kiedyś udało mi sie zwalczyć kulorzęska w oczku przy temperaturze ok. 10 stopni, choć zwykle zaleca się temperaturę podnieść nawet do 30 stopni.

Na ulotkach jest mało informacji, bo każda z nich zmniejszała by sprzedaż. Co gorsza trudno takie informacje znaleźć gdziekolwiek. Właśnie czytam ulotke i nie widze na niej ani informacji o napowietrzaniu, ani o tym że jest nieszkodliwy dla ryb i roślin.

Info o temperaturze na poniższym zdjęciu, niestety tylko po angielsku. :-(

_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2007-01-31, 20:27   

powoli przekonuje się ale tak patrzeć jak one się męczą ? jak trochę odpuści sprubuje złapać je ale będzie trudna sprawa bo to orfy są chore, 4 a mam ich sześć boję się że od nich wszystkie zarażą się, poczekam do soboty i będę obserwował co się dzieje może uda mi się zrobić zdjęcie.
Lód w tej chwili ma około 6-8cm i tylko przy natleniaczu jest przerębel.
Ps. natleniacz bez żadnych zabezpieczeń działa od listopada non stop w suwalskim kilmacie, nic nie zamarza.
 
 
Hubert 
Przyjaciel forum



Pomógł: 37 razy
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 1600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-01, 09:59   

jackon napisał/a:
w niskich temperaturach zaden lek nie bedzie skuteczny


TetraPondMediFin działa w niskich temperaturach. Jest zalecany nawet zapobiegawczo po okresie zimowego odrętwienia. Kuracje należy powtórzyć po kilku dniach. Oczywiście woda musi być przez cały czas intensywnie napowietrzana (żadnych filtrów). Nie wolno też mieszać tego specyfiku z innymi lekami. Należy pamiętać, że leczenie chemiczne ma sens jedynie wtedy, gdy jednocześnie poprawi się rybom warunki środowiskowe (podmiana wody, rozgęszczenie obsady itp.). Ma to znaczenie szczególnie przy kulorzęsku i pleśniawce, bo obydwie te choroby zanikają samoistnie, gdy układ immunologiczny ryby odzyskuje swoją sprawność.
Ostatnio zmieniony przez Hubert 2007-02-01, 10:09, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Hubert 
Przyjaciel forum



Pomógł: 37 razy
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 1600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-01, 10:05   

JAREK G napisał/a:
złapać chore ryby i leczyć je w innym zbiorniku z cieplejszą wodą


To może okazać się bardzo niebezpieczne dla zdrowia ryb. Przenoszenie do cieplejszego środowiska (np. do akwa w piwnicy czy garażu) jest możliwe, ale trzeba to zrobić stopniowo, nigdy gwałtownie. Ja bym nie ryzykował i leczył ryby w oczku.
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2007-02-01, 15:32   

Dzięki Hubert już wiem co mam robić, w sobotę sprawdzę jaki jest stan choroby jak się pogarsza to zastosuje TetraPondMediFin natlenianie jest non stop, właśnie zastanawiam się rok temu nie natleniałem i nie miałem problemów może te bombelki tlenowe niepokoją ryby stąd choroba ?
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-02-01, 19:24   

Cytat:
Przenoszenie do cieplejszego środowiska (np. do akwa w piwnicy czy garażu) jest możliwe, ale trzeba to zrobić stopniowo, nigdy gwałtownie.
Oczywiście to miałem na myśli broń Boże od razu do ciepłej wody bo to pewna śmierć. Najlepiej odłowić ryby i wpuścić je do pojemnika czy akwa np. w piwnicy czy garażu ale z wodą z oczka, poczekać na naturalne wyrównanie temperatury wody do temp. otoczenia później podmienić połowę wody o takiej samej temp. i dopiero wlać lekarstwo i ewentualnie powoli podnieść temperaturę wody o kilka stopni oczywiście cały czas musi chodzić pompa lub napowietrzacz :)
Hubert napisał/a:

TetraPondMediFin działa w niskich temperaturach. Jest zalecany nawet zapobiegawczo po okresie zimowego odrętwienia.
Jak sam Hubert, widzisz po okresie zimowego odrętwienia a więc temp. wody na pewno jest wyższa niż teraz mimo że tej zimy mamy wiosnę :)
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2007-02-01, 19:52   

Nie będę odławiał to bez sensu, stres związany z ,,polowaniem'' z podbierakiem może zaszkodzić innym rybom, jak pisałem zobaczę co będzie w sobotę jeśli nawet odrobinę gorzej bez wahania zastosuję TetraPondMediFin, wiem że jestem laikiem w tych sprawach ale tam gdzie brak badań intuicja najważniejsza a ta mi mówi skoro teraz zachorowały to teraz trzeba leczyć, nie znoszę bezczynnego czekania, co ma być to będzie, zresztą oczka nie skuję z lodu i nie będę wyciągał tyle lodu za leniwy jestem, znam ciekawsze zajęcia na sobotę.
Po cichu liczę że samo przyszłó to może samo odejdzie ? sobota blisko.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny