wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko w centralnej części ogrodu ??
Autor Wiadomość
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2011-10-24, 20:40   

Ja umiejscowiłabym oczko po lewej stronie od tarasu. Tam jest i słońce i cień. Zamiast pałek można posadzić kosaćce, będą na żółto kwitły.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
maruder
[Usunięty]

Wysłany: 2011-10-25, 00:31   

Chodzi mi o to samo miejsce, ale nie dawałbym pałek i kaskadę zrobił w innym miejscu.
Tyle, że autor chyba zapomniał o temacie.
 
 
sylwekw 
Początkujący



Dołączył: 14 Paź 2011
Posty: 18
Skąd: blisko Warszawy
Wysłany: 2011-10-25, 03:06   

Nie Piotrze - nie zapomniałem o temacie tylko nie mogę cały dzień siedzieć przy Internecie :-)

Gosik dorysowałaś taki nazwijmy to zarys oczka na czarno i na niebiesko. Nie bardzo wiem, o którym zarysie mówisz w swojej podpowiedzi bo akurat żadne z tych miesjc nie jest "po lewej stronie od tarasu". Jeśli mówimy o tym "czarnym" położeniu to jest ono mniej więcej podobne chyba jak sugeruje Piotr a po jego sugestii zacząłem je rozważać bo wydaje sie ciekawe (tylko niestety chyba musiałoby być nieco mniejsze niż narysowałaś).
Widzę jeden minus (jeśli to minus), że tam właściwie od wczesnej wiosny do późnego lata słonce operuje niemalże cały dzień.
Jeśli dobrze rozumiem, dużo słońca jest korzystne dla wzrostu roślin ale jednocześnie niekorzystne ze względu na utrzymanie czystości wody i jej przegrzewanie się jeśli oczko jest małe.
Podobnie jak wcześniejsza propozycja Aurory przysunięcia oczka do rabaty z hostami niesie za sobą fakt, że praktycznie prócz wczesnego ranka i późnego wieczora to miejsce jest w cieniu (a nawet rano słońce też jest rozproszone przez brzozę więc nie wiem czy w takich warunkach rośliny by dobrze rosły - pewnie tak gdybym jakie dobrać).
Pomysł Gosik i Piotra ma dodatkowy ciekawy element, mianowicie na tym zdjęciu narysowanym przez Gosik, w kierunku jego górnego prawego rogu jest taka wąska podłużna przestrzeń w kierunku pęcherznic i z przejściem do szopki na sprzęty ogrodnicze i stamtąd mógłby ewentualnie kiedyś w przyszłości wypływać strumyczek który byłby otoczony pęcherznicami, dereniem.

Bajbas - Twoja uwaga jest cenna. Jeśli zauważyłeś, moja wstępna wizja była właśnie taka bez wysokiego tła (zaplecza) ale ponieważ nie mam kompletnie doświadczenia w sprawie oczka i dlatego postanowiłem napisać ten temat i poprosić Was o sugestie i podpowiedzi. I wszystkie sobie bardzo cenię i biorę pod rozwagę. Na szczęście nie ma pospiechu i wszystko mogę spokojnie i bez pośpiechu rozważyć - mam czas do wiosny na wszystkie przygotowania i plany (po wybraniu miejsca przyjdzie pora na planowanie pozostałych aspektów).
Twój głos w sprawie jest również istotny bo pozwoliłeś mi uwierzyć, że jednak się da coś zrobić "na płaskim".

Tak czy inaczej absolutnie nie neguję żadnej z Waszych propozycji. Wszystkie przyjmuję pod rozwagę ale proszę nie gniewajcie się bo przecież wybrać będę mógł tylko jedno położenie i nawet jeśli inne będą też dobre i zasadne to tylko jedno mogę wybrać.

Dziękuję za dotychczasowe i proszę o dalsze komentarze - i bez obawy jestem otwarty na krytykę - "za duży" już jestem aby się obrażać.

Bardzo sobie też cenie podpowiedzi z argumentami. Taki już analityczny mam umysł i jeśli mam coś wybrać to muszę wiedzieć dlaczego akurat to i między innymi dlatego, kiedy podpowiadacie mi kolejne rozwiązania to ja się w nich doszukuję pozytywów i negatywów - oczywiście tylko na poziomie na jaki pozwala mi obecna wiedza w temacie a ponieważ jest ona skromna to Wasze argumenty mogą być bardzo pomocne.

Być może ten wątek kiedyś (na wiosnę) - przerodzi się w udokumentowany fotograficznie wątek o zakładaniu oczka.

Jeśli pojawią się jeszcze jakieś sugestie to potem zbiorę je wszystkie i opiszę swoimi spostrzeżeniami i dodatkowymi informacjami (bo przecież te kilka zdjęć, które umieściłem nie opisują całej sytuacji dookoła miejsca na oczko) i wtedy z Waszą pomocą być może uda mi się podjąć decyzję (ostateczną - o ile ostateczne w ogóle istnieją :-) ) o miejscu budowy oczka i będę mógł przejść do zgłębiania i planowania kolejnych aspektów budowy tworzenia.
W między czasie czytam inne działy Forum aby zdobyć jak najwięcej wiedzy i wiedzieć o co pytać :-)
_________________
Na razie bardziej ogrodnik ze mnie ale zaczynam przygotowywać się do stworzenia małego oczka.
 
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2011-10-25, 08:30   

sylwekw napisał/a:
analityczny mam umysł i jeśli mam coś wybrać to muszę wiedzieć dlaczego akurat to

to dobrze, osobiście "nie lubię" forumowiczów, którzy chcieliby by za nich .... Wracając do tematu. Każde wypiętrzenie terenu w ogrodzie powinno mieć swój cel. Zamykać optycznie np. teren (ja tak zrobiłem, ale z dystansem od oka, no i u mnie ogródek malutki) lub stwarzać jakiś klimat/styl ogrodowy. Oko może być na tym wypiętrzeniu, można sobie różne rzeczy wyobrazić. To Twoje zadanie.
Co do słońca. Z tym sobie poradzisz, ale też musisz mieć pogląd co będzie w oku. Jeśli dasz dużo lilii wodnych, to na słońcu będziesz miał piękne kwiaty i szybko Ci oko one zacienią. Ja wolałbym nadmiar niż braki słońca. U siebie miałem nadmiar, ale tak mi porosły podcieniające rośliny, że .... będzie ostra przecinka. Ale nie wszystko da się wyciąć, trudno np. skrócić budynek. A więc, gdzie to i co w oku. Masz całą zimę, to najfajniejszy okres, projekt.
Powodzenia, Bajbas
 
 
maruder
[Usunięty]

Wysłany: 2011-10-25, 16:14   

Ja bym bardziej szedł w tym kierunku.


Uploaded with ImageShack.us

1. oczko
2 i 3. Strumień, w zależności, która opcja bardziej się podoba/pasuje.
4. Kaskada, jeśli bardzo chcesz.
Przy trzecim strumieniu przerywana linia to jego inny przebieg, bo na innym zdjęciu widać, że miedzy tamtymi drzewkami jest trochę miejsca, a zawsze kręty strumyk jest lepszy/ładniejszy od prostego.
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2011-10-25, 19:05   

Sylwku, te linie : czarna i niebieska na zdjęciu, to dwie różne opcje ukształtowania oczka.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2011-10-25, 21:17   

Pomysł Piotra w oko :good:
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
sylwekw 
Początkujący



Dołączył: 14 Paź 2011
Posty: 18
Skąd: blisko Warszawy
Wysłany: 2011-10-26, 10:22   

piotr urbanski napisał/a:
Ja bym bardziej szedł w tym kierunku.
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

1. oczko
2 i 3. Strumień, w zależności, która opcja bardziej się podoba/pasuje.
4. Kaskada, jeśli bardzo chcesz.
Przy trzecim strumieniu przerywana linia to jego inny przebieg, bo na innym zdjęciu widać, że miedzy tamtymi drzewkami jest trochę miejsca, a zawsze kręty strumyk jest lepszy/ładniejszy od prostego.


Hmm nawet ciekawa aranżacja ale kaskady to akurat nie chcę a przynajmniej mi nie zależy na niej.
Strumień to raczej trójka.
Ale rozmiar oczka musiałbym zmniejszyć bo Twoja propozycja znacznie przekracza moje założenia.
No i jest jeszcze problem, że oczko w tym miejscu i takich rozmiarach wymuszałoby usunięcie (przeniesienie) dużego żylistka, śniegowca wirginijskiego oraz jodły kaukaskiej a te manewry raczej odpadają.
Jeśli jednak pokombinuję z kształtem i rozmiarem oczka to ta propozycja wydaje się dość ciekawa. Dziękuję za nią. Ale jeszcze pytanko czy jest coś szczególnego co w Twoich oczach przemawia akurat za takim położeniem (a ja sobie z tego nie zdaję sprawy) czy to po prostu taka luźna propozycja?
_________________
Na razie bardziej ogrodnik ze mnie ale zaczynam przygotowywać się do stworzenia małego oczka.
 
 
 
maruder
[Usunięty]

Wysłany: 2011-10-26, 12:12   

Nie wiem, co ciągnie Cię do tak małego oczka, ale dużo lepiej jest zrobić największe na jakie w swoich (najśmielszych) założeniach można sobie pozwolić.
sylwekw napisał/a:
Ale jeszcze pytanko czy jest coś szczególnego co w Twoich oczach przemawia akurat za takim położeniem (a ja sobie z tego nie zdaję sprawy) czy to po prostu taka luźna propozycja?

Oglądając czyjeś galerie zawsze zwracam uwagę na to jak oczko komponuje się z otoczeniem, jaki ma kształt i jak są wykończone brzegi. Wydaje mi się, że u Ciebie w tamtym miejscu można zrobić całkiem przyjemny zakątek, ale to jak najbardziej luźna propozycja.
 
 
sylwekw 
Początkujący



Dołączył: 14 Paź 2011
Posty: 18
Skąd: blisko Warszawy
Wysłany: 2011-10-26, 21:10   

jurek47 napisał/a:
Propozycja Piotra jest b.dobra i nieraz dla ogółu ogrodu warto iść na kompromis.Krzewy można przesadzić to nie problem, ja przesadzałem jodłę koreańską /10lat/i tylko rok była trochę słabsza.Tam gdzie mam oczko rosły 2 bukszpany /22 lata/ przeniosłem i rosną..


Technicznie oczywiście można przesadzić ale one tam trafiły bo taka była nasza wizja i teraz trudno (koncepcyjnie a nie technicznie) byłoby je gdzie indziej lokować.
I tak jak mówiłem muszę znaleźć takie rozwiązanie aby oczko wpasować w to co jest

piotr urbanski napisał/a:
Nie wiem, co ciągnie Cię do tak małego oczka, ale dużo lepiej jest zrobić największe na jakie w swoich (najśmielszych) założeniach można sobie pozwolić.
sylwekw napisał/a:
Ale jeszcze pytanko czy jest coś szczególnego co w Twoich oczach przemawia akurat za takim położeniem (a ja sobie z tego nie zdaję sprawy) czy to po prostu taka luźna propozycja?

Oglądając czyjeś galerie zawsze zwracam uwagę na to jak oczko komponuje się z otoczeniem, jaki ma kształt i jak są wykończone brzegi. Wydaje mi się, że u Ciebie w tamtym miejscu można zrobić całkiem przyjemny zakątek, ale to jak najbardziej luźna propozycja.


Dziękuję za wyjaśnienie.
Powiem Ci Piotrze co mnie "ciągnie" do małego oczka :-) - moja żona :-) , jak na razie to się przeciwstawia oczku w ogóle więc tylko do małego jestem w stanie ją przekonać i wszystko będzie musiało grać i pasować.
A czy możesz mi wyjaśnić dlaczego: "...dużo lepiej jest zrobić największe na jakie w swoich (najśmielszych) założeniach można sobie pozwolić...". Czy z małym oczkiem będę miał jakieś kłopoty, których nie miałbym z dużym?


Powoli wydaje mi się, że lista możliwych rozwiązań (propozycji z Waszej strony) się wyczerpuje więc chyba przyjdzie pora na moje podejmowanie decyzji. Ale muszę jeszcze o kilku innych aspektach tworzenia oczka doczytać bo byc może one trochę wpłyną na moja decyzje co do lokalizacji (jakie rośliny = jakie nasłonecznienie, ukrycie sprzętu do zrobienia strumyczka itd).
W każdym razie dziękuję za wszystkie podpowiedzi i wyjaśnienia i nie zdziwcie się gdy za jakiś czas pojawię się z pytaniami w innym dziale :-)
_________________
Na razie bardziej ogrodnik ze mnie ale zaczynam przygotowywać się do stworzenia małego oczka.
 
 
 
jurek47 
Entuzjasta



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 12 Lip 2009
Posty: 776
Skąd: swietokrzyskie
Wysłany: 2011-10-26, 21:53   

Z małym oczkiem to jak z małym ptakiem .go się ma ,a radości nie wiele ...W dużym oczku zdecydowanie lepiej utrzymać wodę w dobrym stanie ,ryby no i piękne rośliny,szczególnie lilie..pozdrawiam i nie zwalaj wszystkiego na połowice bo one tak mają ,jak zrobisz to będzie na pewno zadowolona..
_________________
Oczko 12m3
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3546
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2011-10-27, 00:02   

W dużym oczku łatwiej przezimować ryby i utrzymać równowagę biologiczną, poza tym jest większa szansa że przez najbliższy rok nie będziesz powiększać. no i może uda Ci się upchnąć prawie wszystkie rośliny jaki sobie wymarzysz.
Oczko to zawsze najładniejszy, najciekawszy i najbardziej interesujący kawałek ogrodu - nie żałuj miejsca.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
kordiankw 
Hobbysta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 19 Wrz 2008
Posty: 476
Skąd: Warszawa/Halinów
Wysłany: 2011-10-27, 08:18   

jurek47 napisał/a:
Z małym oczkiem to jak z małym ptakiem .go się ma ,a radości nie wiele
Ci z kompleksem mówią, że nie ważny jest rozmiar, liczy sie technika. :hehe:
Wracajac do meritum, to jak już dopadnie cię oczkowa choroba, to za chwilę bedziesz go powiększał. Moje pierwsze oczko miało 30 m2, czyli tyle ile pozwalają przepisy by nie trzeba było przechodzić całej drogi urzędowej, wystarczyło zgłoszenie. Dziura w folii była doskonałym pretekstem by jeszcze go odrobinę powiekszyć. Nie widziałem na forum postów by ktoś pytał jak zmniejszyć istniejące oczko, za to tych jak powiekszyć jest mnóstwo. Tak jak piszą przedmówcy, w dużym oczku przy zachowaniu odpowiedniej głębokosci nie będziesz specjalnie martwił się jak przezimować rybki, a wielkość oczka nie bedzie ograniczała cie w doborze roślin.
_________________
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest
tylu idiotów" Stanisław Lem
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2011-10-27, 11:22   

AurorA napisał/a:
Oczko to zawsze najładniejszy, najciekawszy i najbardziej interesujący kawałek ogrodu - nie żałuj miejsca.

też tak uważam, a moja też miała obiekcje jak powiedziałem, że zlikwiduje prawie cały trawnik, by zrobić oko i jego otoczenie. Teraz nie narzeka. Ale wiadomo, kobiety zmienne są i nieprzewidywalne.
Ja bym robił na maks - czyli 30 m2. Przy takim ogrodzie grzech robić mniejsze.
:piwko: Bajbas
 
 
sylwekw 
Początkujący



Dołączył: 14 Paź 2011
Posty: 18
Skąd: blisko Warszawy
Wysłany: 2011-10-27, 19:21   

No tymi komentarzami o większym oczku to mi zabiliście ćwieka :-) - kilka stwierdzeń fajnych żartobliwych ale dających do myślenia.
Ale Wy kusicie abym się żonie narażał :-)
_________________
Na razie bardziej ogrodnik ze mnie ale zaczynam przygotowywać się do stworzenia małego oczka.
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny