wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko w centralnej części ogrodu ??
Autor Wiadomość
sylwekw 
Początkujący



Dołączył: 14 Paź 2011
Posty: 18
Skąd: blisko Warszawy
Wysłany: 2011-10-21, 15:27   Oczko w centralnej części ogrodu ??

Witam.

Na razie jestem bardziej ogrodnikiem niż "oczkarzem" ale zamarzyło mi się oczko wodne i postanowiłem przez zimę przygotować się teoretycznie aby w przyszłym roku zabrać się za prace. Dużo wiedzy i obserwacji czerpię z tego Forum. Oglądam też dużo wątków relacjonujących budowy waszych oczek oraz przedstawiających już istniejące oczka.

Mam takie spostrzeżenia, że w zdecydowanej większości jeśli oczka są małe (a moje takie ma być - myślę, że lustro około 2x3 m, może ciutkę większe) to umieszczacie je gdzieś w rogach, bokach ogrodu, przy krzewach lub drzewach gdzie z reguły jedna strona stanowi jakąś tam formę wyższego tła (czy to z roślin, czy kaskady czy jeszcze czegoś).

W moim przypadku wygląda na to, że najprawdoodobniej z różnych obiektywnych powodów będę musiał umieścić oczko tak bardziej w centralnej części a co za tym idzie raczej odpada takie wyższe tło z jednej strony. Czy w takiej sytuacji, kiedy w zasadzie z każdej strony będzie się dochodziło do oczka a jednocześnie rośliny wokół oczka nie powinny za bardzo zasłaniać w żadnym kierunku tego co rośnie nieco dalej (normalny ogród) da się to oczko jakoś ciekawie zaaranżować czy raczej powininem dalej kombinować jak i gdzie tu w ogrodzie je zlokalizaować ale nie w centralnej części.

Kurcze tak się zakręciłem w tym opisie, że nie wiem czy będzie jasne o co pytam.

Wiem, że pytanie jest bardzo ogólne ale chcę sobie wszystko dobrze przmyśleć a wydaje mi się umiejscowienie oczka może mieć wpływ na moje dalsze planowanie jego wyglądu, obsady i rozmiaru.

Będę wdzięczny jeśli zechcecie podzielić się ze mną Waszymi sugestiami w tej kwestii (takiej centralnej lokalizacji).
 
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2011-10-21, 15:46   

Wskazana byłaby fotka (ki) ogrodu dla lepszego zrozumienia problemu choć opisałeś to dość klarownie. Faktem też jest, że przy Twoim pomyśle na oczko zewnętrzna "architektura" wysoka będzie nijak pasowała do reszty przestrzeni, szczególnie jeśli jest płaska i bez stałych elementów w postaci drzewek czy budowli ogródkowych. Kaskada, choćby malutka ma jednak duże znaczenie dla zdorwia w oczku - lepsze natlenienie. Ale takie coś bez "pleców" wygląda raczej nieciekawie.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
sylwekw 
Początkujący



Dołączył: 14 Paź 2011
Posty: 18
Skąd: blisko Warszawy
Wysłany: 2011-10-21, 18:43   Oczko w centrum ogrodu.

Zdaję sobie sprawę, że zdjęcie byłoby bardzo pomocne. Jednak takich zdjęć (widok z góry na ogród) nie robi się często więc teraz kiedy zebrałem się na śmiałość aby o to spytać zdjęciem nie dysponowałem.

Jednak jutro postaram się zrobić takie ujęcie z okna z góry domu na tył ogrodu. Postaram się też zrobić kilka ujęć na miejsce, w którym chciałbym zrobić oczko z takiej normalnej (ludzkiej) perspektywy mając na uwadze w jakim celu te zdjęcia są robione więc z odpowiednich kierunków.

Na chwile obecną prawie aktualne mam tylko takie zdjęcie:



To jest widok z okna naszej sypialni - robione na szerokim kącie więc perspektywa trochę zniekształcona. Orientacyjne miejsce oczka narysowałem niebieską linią (na narysowany kształt proszę na razie nie zwracać uwagi - jest zupełnie przypadkowy). Te liliowce, które stoją w miejscu oczka idą do zlikwidowania. Trawnika też w obecnej chwili jest już nieco mniej.

Lepiej obfotografuję to miejsce jutro.

Dziękuję za pierwszy odzew.
_________________
Na razie bardziej ogrodnik ze mnie ale zaczynam przygotowywać się do stworzenia małego oczka.
 
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-10-21, 19:47   

sylwekw napisał/a:
W moim przypadku wygląda na to, że najprawdoodobniej z różnych obiektywnych powodów będę musiał umieścić oczko tak bardziej w centralnej części a co za tym idzie raczej odpada takie wyższe tło z jednej strony.

Jedno z drugim wcale się nie gryzie. Można tak zaaranżować samo oczko, aby jednak znalazło się tam miejsce dla kosaćców chociaż, które zazwyczaj w sztucznych warunkach nie dorastają do takich rozmiarów jak te w naturze :) .
Generalnie ja do tak małej powierzchni (porównywalnej do mojego oczka, a i samo oczko leży właśnie w centralnej części ogródka)) polecałabym rośliny raczej niskie. Można sobie dobrać nawet pałki wodne, które nie przekraczają 50 cm wysokości.
Polecam Ci również zajrzeć na galerię naszej Ewy http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3253
Co prawda sama aranżacja ogrodu jest zdecydowanie różna od Twojej, ale wbrew temu co piszesz jej oczko jest właśnie w centralnej części ogrodu.
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
sylwekw 
Początkujący



Dołączył: 14 Paź 2011
Posty: 18
Skąd: blisko Warszawy
Wysłany: 2011-10-21, 21:01   Oczko w centrum ogrodu.

Dziękuję za kolejną opinię. Trochę mnie pocieszyłaś.

I już pędzę pooglądać wskazaną Galerie Evy .
_________________
Na razie bardziej ogrodnik ze mnie ale zaczynam przygotowywać się do stworzenia małego oczka.
Ostatnio zmieniony przez Artur 2011-10-22, 09:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2011-10-21, 21:47   

Ja uważam ze to nie jest najlepsze miejsce na oczko. Takie płaskie oczka nie wyglądają najlepiej szczególnie w tak sporym ogrodzie. Ja bym jednak uciekał ze środka trawnika.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
sylwekw 
Początkujący



Dołączył: 14 Paź 2011
Posty: 18
Skąd: blisko Warszawy
Wysłany: 2011-10-22, 08:42   

kordiankw napisał/a:
sylwekw napisał/a:
Dziękuję za kolejną opinię. Trochę mnie pocieszyłeś.
Mamy już jednego transwestytę w Sejmie, ale że Vanka to nie wiedziałem :hehe:


OK zrozumiałem i przepraszam Vanke ale po nicku nie zawsze można być pewnym płci a za mało jeszcze Was znam abym to wiedział i dopiero teraz zobaczyłem, że przy nicku są symbole oznaczające płeć.

Niestety nie mogę już tego poprawić bo minął już dozwolony czas na edycję postu - chyba, że jakiś mod mi pomoże.

AurorA napisał/a:
Ja uważam ze to nie jest najlepsze miejsce na oczko. Takie płaskie oczka nie wyglądają najlepiej szczególnie w tak sporym ogrodzie. Ja bym jednak uciekał ze środka trawnika.


Właśnie dlatego zdecydowałem się napisać aby wysłuchać Waszych opinii i argumentów bo Wy macie wiedzę i doświadczenie a ja nie. Dziękuję za kolejne zdanie a dzisiaj w ciągu dnia zrobię zdjęcia tak jak obiecałem i je pokaże to może nie tylko podpowiecie mi czy w tym miejscu będzie dobrze ale może nawet będę mógł liczyć na sugestie gdzie je przesunąć.
_________________
Na razie bardziej ogrodnik ze mnie ale zaczynam przygotowywać się do stworzenia małego oczka.
 
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2011-10-22, 12:26   

Cześć Sylwek ! zostałam niejako wywołana do tablicy (dzieki VAnka :) ) to sie stawiam ;)
Uważam, że każde miejsce jest dobre . Kwestia aranżacji. Jedyna przeszkoda to może jakieś liściaste drzewa pod, którymi ciężko oczko utrzymać w czystości no i nasłonecznienie. Ale jak Ty nie masz nic to tylko wyżywać się w projektowaniu zieleni . Od słonecznej strony koniecznie trzeba coś posadzić wysokiego żeby choć trochę cienia oczko miało. Jesli wszystko robisz od zera czyli masz puste pole to nawet lepiej się projektuje :) . Coś wysokiego szybko takie nie będzie czyli niezależnie od posadzenia jakiegoś iglastego drzewka dobrze zebyś posadził coś co szybko osiąga wzrost. Pomyślałam o miskancie cukrowym. Roślina niebiezpieczna przy folii ponieważ kłącza zmierzające w kierunku oczka łatwo przebiją folię. Ale skoro i tak będziesz tam kopał to proponuję od razu pomyśleć o zabezpieczeniu. Trzeba wkopać nawet na ponad metr głębokości kawał ocynkowanej blachy lub grubego plastiku.
Z takim miskantem przy brzegu nawet oczko w centrum pola będzie sie prezentowało pięknie a z uwagi na blachę utrzymasz ten miskant w ryzach . Ja własnie dzisiaj robie taką akcję z moimi trawami. Zastosuję dwa olbrzymie wiadra plastikowe z odciętymi dnami, które wkopię w ziemię a w to trawy.
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
sylwekw 
Początkujący



Dołączył: 14 Paź 2011
Posty: 18
Skąd: blisko Warszawy
Wysłany: 2011-10-22, 19:44   

No to mam już porobione zdjęcia.

Pierw widok bez oznaczeń:



A teraz to samo ale opisane. Numery wskazują miejsca, z których robione były kolejne zdjęcia ale mogą też być przydatne gdyby ktoś zechciał mi sugerować jakieś przesunięcia oczka. Zaznaczyłem też kierunki świata. Ta jasna przerywana linia pokazuje którędy chodzimy po tej części ogrodu i to raczej nie może się zmienić.




A zatem po kolei.

Widok z tarasu (pozycja nr1). To chyba miejsca, z którego najwięcej będziemy "zerkać na oczko" choć trochę oddalone. Patrzy się w kierunku północno-wschodnim więc prawie zawsze ze słońcem.


Pozycja nr2 - widok ze "ścieżki", którą chodzimy z pomieszczenia ogrodniczego do ogrodu - raczej nigdy się tu nie zatrzymujemy. Mniej więcej w tym miejscu - trochę poza kadrem - rośnie brzoza.


Pozycja nr3 - z tego miejsca patrząc na oczko byłoby ono przesłonięte przez krzew tawuły grefsheim i róży ale róża chyba może być do przeniesienia. Patrząc z tego kierunku często byłoby trochę "pod słońce"


Pozycja nr4 - z tego miejsca chyba rzadko byśmy na oczko spoglądali.


Pozycja nr5 - to byłoby chyba miejsce gdzie można posiedzieć i popatrzeć na oczko z bardzo bliska. Choć ze ścieżki między 2 a 1 chyba jeszcze lepsze miejsce do patrzenia na oczko z bliska.


Pozycja nr6 - to jest widok na oczko z miejsca zaraz po zejściu z tarasu, część oczka (ta węższa na ostatnim rysunku) przesłonięta przez tawułę grefsheim.


A tutaj mój wstępny pomysł na miejsce i kształt oczka. Tym zygzakiem zaznaczyłem miejsce gdzie być może kiedyś w przyszłości powstałby mały strumyczek wypływający z miejsca, które mógłbym ukryć za sosnami.


Wiem, że już pierwsze sugestie i opinie padły ale teraz po tej "dokumentacji" zdjęciowej może będziecie mieli jeszcze jakieś inne spostrzeżenia co do szans powodzenia oczka w tym miejscu lub sugestie zdecydowanej konieczności przeniesienia go gdzie indziej.
Chodząc dzisiaj po ogrodzie i fotografując to miejsce tak się zastanawiałem, że chyba nie miał bym zastrzeżeń gdyby np brzegi od strony "3" i "4" były obsadzone wyższymi roślinami (tawuła i róża już tam są). Z tamtej strony i tak nie planuję "podziwiać" oczka w przyszłości a jednocześnie stanowiły by tło przy patrzeniu na oczko z tarasu. A może nawet od strony "5" też mogłoby być trochę wyższych roślin.

Jeśli ktoś będzie miał dowolne uwagi będę bardzo wdzięczny. Wy macie doświadczenie a ja nie mam kompletnie. Mogę coś wymyślić i nawet nie zdawać sobie sprawy z jakichś wad pomysłu albo możliwości jego polepszenia a chciałbym sobie wszystko dobrze zaplanować, żeby potem nie przeżywać rozczarowań. Wierzę, że z Waszą pomocą mi się ta uda. Uznałem, że muszę zacząć od zaplanowania miejsca a potem przyjdzie czas na planowanie dalszych aspektów tworzenia oczka ale kolejne pytania pojawią się gdy więcej poczytam to forum i lepiej zrozumiem co jeszcze muszę wiedzieć.

Gdyby trzeba było coś jeszcze wyjaśnić lu opisać zanim będziecie mogli mi coś poradzić to proszę śmiało. (była prośba o więcej zdjęć to ja spełniłem :-) )

I proszę też nie szczędzić krytyki pomysłowi jeśli się taka należy.


Ewa - dziękuje za wszystkie dotychczasowe sugestie. Chętnie wysłucham więcej - w dziedzinie oczka wodnego jestem jak "tabula-raza".
_________________
Na razie bardziej ogrodnik ze mnie ale zaczynam przygotowywać się do stworzenia małego oczka.
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2011-10-23, 00:47   

Ja bym chyba przykleił to oczko do skalniaka przy tarasie a ścieżka przy brzegu oczka dał taką wywiniętą. Z wysokich roślin chyba będzie trzeba w oczki zrezygnować bo zawsze coś będą zasłaniać
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
sylwekw 
Początkujący



Dołączył: 14 Paź 2011
Posty: 18
Skąd: blisko Warszawy
Wysłany: 2011-10-23, 10:05   

Dzięki za pierwszą radę.

P.S. - to nie skalniak tylko taka rabatka z funkiami na małym podwyższeniu :-)
_________________
Na razie bardziej ogrodnik ze mnie ale zaczynam przygotowywać się do stworzenia małego oczka.
 
 
 
maruder
[Usunięty]

Wysłany: 2011-10-23, 12:57   

Możliwości jest dużo :) Podoba mi się pomysł Arka, ale ja chyba jednak zreorganizował "zagajnik" z iglakami i wkomponował tam oczko. Oczywiście nie całe, ale zaaranżowałbym to w jednym stylu (np. górskim, skoro już masz tam iglaki) Ogród w stylu tu oczko, tam tuje, tam róża nie bardzo mi odpowiada.
 
 
sylwekw 
Początkujący



Dołączył: 14 Paź 2011
Posty: 18
Skąd: blisko Warszawy
Wysłany: 2011-10-23, 16:34   

piotr urbanski napisał/a:
Możliwości jest dużo :) Podoba mi się pomysł Arka, ale ja chyba jednak zreorganizował "zagajnik" z iglakami i wkomponował tam oczko. ....


O którym miejscu mówisz?
O ile róża spokojnie jest do przeniesienia (i tak wsadzona tam była tylko na przeczekanie) o tyle przesadzanie jodły kaukaskiej, śniegowca czy 3-metrowych sosen nie wchodzi w grę.
Chodzi mi o wpasowanie oczka w to co mam a nie reorganizację ogrodu pod kątem oczka.
Ale uwaga przyjęta tylko nie mam pewności czy wiem o którym miejscu mówisz.


Propozycja "Aurory" coraz bardziej do mnie dociera. Gdybym tą rabatę z funkiami jeszcze trochę podwyższył to funkie, które latem wyglądają tak:



mogłyby chyba stanowić część tła dla oczka. Poza tym oczko byłoby trochę bliżej tarasu i nawet z okna z kuchni czy sypialni byśmy oczko w miarę dobrze widzieli.
No są to jakieś argumenty.
Zobaczmy czy będą jeszcze jakieś inne sugestie.
_________________
Na razie bardziej ogrodnik ze mnie ale zaczynam przygotowywać się do stworzenia małego oczka.
 
 
 
maruder
[Usunięty]

Wysłany: 2011-10-24, 00:23   

sylwekw napisał/a:
Propozycja "Aurory" coraz bardziej do mnie dociera.

Sorry, nie doczytałem, że robisz takie małe oczko... Może być trochę ciężko je ciekawie wkomponować w tą rabatkę
sylwekw napisał/a:
O którym miejscu mówisz?

Mniej więcej na wysokości liczby 4, trochę w prawo, tam nie ma wysokich drzew ani krzewów.
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2011-10-24, 08:43   

sylwekw napisał/a:
Gdybym tą rabatę z funkiami jeszcze trochę podwyższył to funkie, które latem wyglądają tak: mogłyby chyba stanowić część tła dla oczka

nie wiem skąd ten zapał by za okiem mieć coś wyższego (nie tylko u Ciebie). Osobiście uważam to rozwiązanie za bardzo dyskusyjne. Oczywiście to rzecz gustu, każde podwyższenie za okiem będzie zmieniało wrażenie, jak duże jest oko.
Najważniejsza sprawa by oko współgrało z całością ogrodu i charakterem właściciela.
Pozdr, Bajbas
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny