wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Witam wszystkich i prosze o kilka rad :-)
Autor Wiadomość
Mateusz87 
Początkujący


Dołączył: 05 Paź 2011
Posty: 10
Skąd: Świetokrzyskie
Wysłany: 2011-10-06, 19:02   Witam wszystkich i prosze o kilka rad :-)

Witam serdecznie wszystkich forumowiczow:-) Mam na imie Mateusz i jestem z powolania wedkarzem:-)
Od kilku miesiecy zaglebiam sie w temacie budowy stawu. Wiem juz dosc duzo ale jednak za malo, dlatego chcialbym sie dowiedziec jak najwiecej od osob, ktore przebrnely juz przez cala procedure papierkowa oraz przez caly proces tworzenia wymarzonego zbiornika.
Ja jestem na etapie poczatkowym. A dokladnie to bylem juz u geodety, ktory szykuje juz mapke do celow projektowych. Problemem jest to ze nie moge znalezc w internecie nikogo kto robi ptojekty urzadzen wodnych w wojewodztwie swietokrzyskim. Uzyskalem kilka kontaktow ale albo sa zajeci albo jakies inne bajki slysze. Jezeli ktos ma jakies namiary na melioranta z wojewodztwa swietokrzyskiego bede bardzo wdzieczny za pomoc.

Mam pewne watpliwosci co do samego przyszlego zbiornika. Teren na ktorym wytyczylem juz granice mego wymarzonego stawu jest suchy i piaszczysty. Kilka dni temu wykopalem kilka dolkow o glebokosci 4 metrow, ale jak dotad nie pojawila sie w nich woda. Obok dzialki plynie strumyk, ktory wyzej w odleglosci ok 1 km zasila juz dwa stawy. Jest dosc wartki takze mysle ze bez problemu zasili staw o powierzchni 20 arow. Rzecz polega na tym ze strumyk plynie nieco nizej niz bedzie polozony staw. Staw bedzie znajdowal sie ok 1.5 metra nad poziomem strumyka. Zastanawam sie taraz jak rozwiazac ten problem. Macie panstwo jakies sugestie? Jesli bedzie trzeba podam wiecej informacji, ewentualne wrzuce fotki :-)

[ Dodano: 2011-10-06, 19:10 ]
I przepraszam bardzo za brak polskich znakow, ale jeszcze nie mam polskiej klawiatury na tablecie ;/
_________________
:-)
 
 
Piotrek.P.
[Usunięty]

Wysłany: 2011-10-06, 20:21   

Witaj
Znam wiele osób z branży zakładania ogrodów , stawów , itd. Problem jest taki (przynajmniej w Koneckim) że wszyscy są zajęci ponieważ sezon się kończy. Nie wiem jak to jest w CK ale tutaj mamy taką sytuację. Co do Twojego stawu , masz teren piaszczysty i wody nie ma , to normalne , musisz uzyskać pozwolenie o podłączeniu do wspomnianej wcześniej rzeczki bądź jak piszesz strumyka. Przyjedzie kontrol , sprawdzi wszystko i licząc na szczęście przy dobrym wykonaniu nie będą się czepiać. Jeżeli już to uzyskasz to poziom wody (w Twoim przypadku należy go podnieść) regulujesz za pomocą "tamy" , możesz zbić ją z desek bądź najprościej z ułożonych worków z piaskiem (łatwiejsza regulacja poziomu). Twój staw musi też mieć odpływ nieco wyżej żeby się staw nie przelał. Wodę doprowadzisz najprościej rurami kanalizacyjnymi i tak samo ją odprowadzisz. Możesz bawić się w tzw. "jazy" ale jest z tym troszkę pracy. Przed ucieczką ryb (jeżeli zamierzasz je hodować) rury zatykasz drobną siatką stalową. Wykonałem w ten sposób kilka stawów i poziom wody utrzymuje się na stałym poziomie. Najgorsze są papierkowe roboty. Jeden błąd i leżysz.
 
 
Mateusz87 
Początkujący


Dołączył: 05 Paź 2011
Posty: 10
Skąd: Świetokrzyskie
Wysłany: 2011-10-06, 20:52   

Dziekuje za szybka odpowiedz :-) Nie orientujesz sie moze czy w takim terenie woda bedzie uciekac? Jesli tak to jak dlugo bedzie trwalo az staw sie uszczelni?
_________________
:-)
 
 
Piotrek.P.
[Usunięty]

Wysłany: 2011-10-06, 20:58   

Mateusz87 napisał/a:
Dziekuje za szybka odpowiedz :-) Nie orientujesz sie moze czy w takim terenie woda bedzie uciekac? Jesli tak to jak dlugo bedzie trwalo az staw sie uszczelni?


Woda będzie uciekać cały czas, teren piaszczysty, możesz uszczelnić gliną ale do tego trzeba nakładów finansowych i to sporych. Jeżeli masz ciągły dopływ wody (rzeka) to poziom utrzymuje się w miarę na stałym poziomie. Staw piaszczysty Ci się nigdy nie uszczelni . Co innego jak by to był teren gliniasty ale 100% szczelności też nie będzie. Wszystko zależy jaka ilość wody wpłynie do stawu w ciągu doby. Zapomniał bym , rury odpływowe stosuje się nieco szersze niż te które doprowadzają wodę ponieważ musisz wziąć pod uwagę opady deszczu jak i śniegu.
 
 
Mateusz87 
Początkujący


Dołączył: 05 Paź 2011
Posty: 10
Skąd: Świetokrzyskie
Wysłany: 2011-10-06, 21:05   

Hmmm... faktycznie niedobrze. Sa jakies inne sposoby na to zeby woda nie uciekala? Obawiam sie o zasilanie, z tego wzgledu ze nowopoznany sasiad powiedzial mi, ze przez 12 lat nic nie plynelo tym rowem, dopiero od dwoch lat jest tam woda. I fatalnie byloby gdyby ow strumyk stracil np na sile. Folia raczej nie wchodzi w rachube z przyczyn oczywistych...
_________________
:-)
 
 
Piotrek.P.
[Usunięty]

Wysłany: 2011-10-06, 21:12   

Są trzy sposoby , uszczelnienie , doprowadzenie wody z innych źródeł (rzeka , staw, itd.) bądź wody gruntowe których nie masz w odpowiedniej ilości .
 
 
Mateusz87 
Początkujący


Dołączył: 05 Paź 2011
Posty: 10
Skąd: Świetokrzyskie
Wysłany: 2011-10-06, 21:17   

Ryzykowna sprawa. Nie chcialbym doprowadzic do tego ze w przyszlosci w zarybionym juz stawie zabraknie wody. Bo nie ma pewnosci ze strumyk bedzie plynal juz zawsze. Czy jezeli woda nie pojawi sie w tych dolach ktore wykopalem, tzn ze nie ma szans na wode gruntowa?
_________________
:-)
 
 
Piotrek.P.
[Usunięty]

Wysłany: 2011-10-06, 21:22   

Można w inny sposób. Wykop taki głęboki dół gdzie woda się pojawi. Wtedy musiał byś obniżyć teren całkowicie (obok stawu) żeby skarpy się nie zawaliły . Ja zdecydował bym się kopać aż woda się pojawi. Obniżając teren (wliczając że woda będzie) zyskasz nie tylko funkcjonalność ale i ładny efekt plastyczny , zostaje Ci kopać kopać i kopać. Chyba że bawisz się w uszczelnienie. Jeżeli znajdziesz wodę w gruncie możesz też podłączyć wcześniej wspomnianą rzeczkę. Nie jest to takie proste jak się wydaje.
 
 
Mateusz87 
Początkujący


Dołączył: 05 Paź 2011
Posty: 10
Skąd: Świetokrzyskie
Wysłany: 2011-10-06, 21:37   

Mysl jest przednia :-) Teoretycznie moglbym tak zrobic zeby obnizyc caly teren' bo tak jak juz wspomnialem, jest tam sam piach i do tego bardzo ladny, ktory i tak sprzedam, wiec koszty dluzszego kopania nie sa mi straszne. Ale... czy napewno dokope sie do wody gruntowej... Chyba ze jest jakis magiczny sposob zeby sie upewnic ze sie dokope do wody :-)
_________________
:-)
 
 
Piotrek.P.
[Usunięty]

Wysłany: 2011-10-06, 21:41   

Twój magiczny sposób to kopanie na obecną chwilę w jednym miejscu aż pokaże się woda , na terenach piaszczystych (lity piach) trudno znaleźć wodę :) ale nie jest to nie możliwe. Obniżany mieliśmy teren o 6m żeby staw był równo z poziomem gruntu, reszta poszła na wyrównanie całej powierzchni. Pracy dużo ale efekt potem zabójczy ;) jeżeli to zbiornik tylko hodowlany to estetyka nie jest brana pod uwagę.
 
 
Mateusz87 
Początkujący


Dołączył: 05 Paź 2011
Posty: 10
Skąd: Świetokrzyskie
Wysłany: 2011-10-06, 21:46   

Serdeczne dziekuje za pomoc :-) Jesli mialbys mozliwosc, to bardzo prosze o wrzucenie zdjec Twojego stawu do tego watku lub na mejla :-) pozdrawiam serdecznie.
Dam znac jak prace postepuja. W poniedzialek zaczynam kopac.
_________________
:-)
 
 
Piotrek.P.
[Usunięty]

Wysłany: 2011-10-06, 21:48   

Jeżeli będziesz miał możliwość być w Końskich to nawet dam Ci adres gdzie pojedziesz sobie to zobaczyć . Staw był wykopany ponad rok temu , poziom w lecie spadł o 50cm. Czekam na fotorelację z zakładania . :piwko:
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2011-10-07, 00:37   

Mateusz87, nie napalaj się na ten staw bo i tak najprawdopodobniej nic z tego nie będzie, szkoda twojego czasu i pieniędzy . Na piaszczystym terenie nikt Ci nie da pozwolenia, aby zasilać go ze strumyka a i tak byłoby ciężko utrzymać wysoki poziom wody. Jak nie ma płytko wód gruntowych to bez uszczelnienie będzie :dupa:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
maruder
[Usunięty]

Wysłany: 2011-10-07, 03:08   

W końcu ktoś rozsądnie się wypowiedział. Życzę Ci powodzenia Mateusz, ale trochę dziwne miejsce wybrałeś do realizacji swoich marzeń.
 
 
Mateusz87 
Początkujący


Dołączył: 05 Paź 2011
Posty: 10
Skąd: Świetokrzyskie
Wysłany: 2011-10-07, 11:29   

No niestety, mam 5 ha dzialki z lasem, ale niestety cala powierzchnia to piach...
Mam jedna mysl, jak sprawdzic czy staw ma racje bytu. W najnizszym miejscu dzialki wykopalbym stawik 5x6 czyli taki na ktory nie trzeba miec pozwolenia i sprawdzilbym wtedy czy woda by sie utrzymywala w takim stawiku. Tylko prosze powiedzcie mi czy to bedzie tylko forma zgloszenia ze wybudyje taki staw, czy bede musial walczyc o pozwolenie ze wzgledu na zasilanie stawu ze strumyka?
_________________
:-)
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny