wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Skąd wziąć oczkową drobnicę (słonecznice, różanki)
Autor Wiadomość
Arkadesh 
Nowy


Dołączył: 21 Wrz 2011
Posty: 9
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-09-21, 23:12   Skąd wziąć oczkową drobnicę (słonecznice, różanki)

To moja premiera na tym forum, więc wybaczcie, jeśli popełnię jakieś faux-pas. Latem wydłubałem swoje oko, obsadziłem roślinnością i przyszła chęć na zarybianie. Oczko nie jest duże - jakieś 5,5 kubika + trochę strefy bagiennej w roli filtra korzeniowego (jeszcze w produkcji), więc i nie chcę tam na razie większych ryb. Myślę o małym stadku orf, ale to jeszcze nie teraz, niech najpierw filtr zacznie działać pełną parą. Ale bez ryb smutno, no i larwy komarów pływają sobie w najlepsze. Chętnie wpuściłbym do oczka stadko różanek albo jeszcze chętniej słonecznic, ale nie mam pojęcia, skąd je wziąć. Rady typu weź podbierak i pójdź nad Wisłę raczej odpadają, bo z ryb rozróżniam karpia i szczupaka, więc pewno bym wrócił z narybkiem rekina (i plikiem mandatów w kieszeni). Można gdzieś (najlepiej w Krakowie i okolicach) legalnie kupić drobnicę do oczka? Jakieś sklepy akwarystyczne dla zimnowodnych?

Pozdrawiam,
Arkadesh
 
 
diver 
Bywalec



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 06 Maj 2010
Posty: 169
Skąd: zachodniopomorskie
Wysłany: 2011-09-21, 23:19   

jestem z drugiego końca Polski ale słyszałem że u Ciebie jest cyklicznie prężna giełda akwarystyczna, moze tam znajdą się takie rybki jakich szukach. Swoją drogą to nieciekawy okres na zarybianie jakiegokolwiek zbiornika.
Kiedyś miałem słonecznice w oczku - są świetne, cały czas ruchliwe i pływające pod powierzchnią. Do tego 2 okonki w oczku a wieczorami ruuuuch był spory (wiem ze to brzmi mało humanitarnie). :oops: :P
pzdr
_________________
Szpadle w dłoń!! Róbcie oczka wodne - naprawdę warto.
 
 
Arkadesh 
Nowy


Dołączył: 21 Wrz 2011
Posty: 9
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-09-21, 23:28   

diver napisał/a:
jestem z drugiego końca Polski ale słyszałem że u Ciebie jest cyklicznie prężna giełda akwarystyczna, moze tam znajdą się takie rybki jakich szukach. S


Giełda prężna, niestety poza standardowymi karasiami, jesiotrami i orfami to same ryby ciepłolubne widziałem. Może na wiosnę będzie większy wybór. Może mnie komary nie zjedzą do tego czasu...
 
 
diver 
Bywalec



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 06 Maj 2010
Posty: 169
Skąd: zachodniopomorskie
Wysłany: 2011-09-21, 23:45   

To już ostatnie tchnienia komarów a szkoda pod koniec września ryby wpuszczać, mało czasu na adaptację do zbiornika i przygotowanie na zimę.
Chyba że jakiś jeden czy dwa dzikie karasie Ciebie poratują - one są nie do zdarcia.
_________________
Szpadle w dłoń!! Róbcie oczka wodne - naprawdę warto.
 
 
Kaef 
Oczkomaniak


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 1037
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2011-09-22, 00:15   

Różanka jest pod ochroną także możesz ją sobie odpuścić od razu. Co do słonecznicy to nie wiem jak jest teraz bo co do jej ochrony było spore zamieszanie, także musiałbyś to sprawdzić.
_________________
"Nie konwersuj z debilem, bo ściągnie Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"
 
 
Arkadesh 
Nowy


Dołączył: 21 Wrz 2011
Posty: 9
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-09-22, 00:53   

Kaef napisał/a:
Różanka jest pod ochroną także możesz ją sobie odpuścić od razu. Co do słonecznicy to nie wiem jak jest teraz bo co do jej ochrony było spore zamieszanie, także musiałbyś to sprawdzić.


Hmm... Z tego co słyszałem, to różanka jest dość popularna wśród akwarystów zimnowodnych. Ochrona chyba wyklucza tylko pozyskiwanie ze stanowisk naturalnych, hodowla powinna być możliwa. Aczkolwiek przyznam się, że nie mam pojecia jak wygląda stan prawny w przypadku zwierząt - ale jeżeli jest tak samo jak z roślinami, to nie jest problemem kupienie wielu gatunków chronionych.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2011-09-22, 21:35   

Różanką nie można ani handlować ani jej posiadać, czasem w sklepach akwarystycznych można kupić podobny azjatycki (Japonia , Chiny)gatunek różanki (AcanthoRhodeus atranalis).
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Hubert 
Przyjaciel forum



Pomógł: 37 razy
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 1600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-09-23, 10:14   

AurorA napisał/a:
Różanką nie można ani handlować ani jej posiadać, czasem w sklepach akwarystycznych można kupić podobny azjatycki (Japonia , Chiny)gatunek różanki (AcanthoRhodeus atranalis).


Prawidłowe nazwy oferowanych w handlu różanek azjatyckich to: Acanthorhodeus chankaensis, Rhodeus ocellatus ocellatus lub rzadziej Rhodeus lighti. Polecam swój artykuł we wrześniowej Faunie i Florze pt. Dzikie ryby, czyli gehenna pragnącego je hodować".
 
 
PIOTR.P 
Hobbysta



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 14 Maj 2010
Posty: 410
Skąd: GÓRY
Wysłany: 2011-09-25, 11:41   

witaj Arkadesh koło Krakowa masz jeszcze Zator i tam masz ośrodki hodowlane z rybami poszukaj tam
_________________
GÓRAL
 
 
Arkadesh 
Nowy


Dołączył: 21 Wrz 2011
Posty: 9
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-09-26, 10:26   

Dzięki za rady. Chyba jednak rzeczywiście dam sobie spokój z zarybianiem w tym roku i zrobię to na spokojnie wiosną. Do tego czasu będę knuł i szukał.
 
 
karolll 
Początkujący


Dołączył: 28 Lip 2011
Posty: 43
Skąd: slopnice
Wysłany: 2011-09-26, 22:06   

hey tez jestem z okolic krakowa calkiem podobne oczko, i ten sam problem mnie meczyl skad pozyskac takie rybki, choc mi bardziej zalezalo na uklejach. i napisalem na forum wedkarskim i jeden wedkarz obiecal mi ze jak zlapie to mi da za darmo. a co do gieldy w krakowie to lipa ani teraz ani na wiosne nie dostaniesz nic sensownego poza ponurym standardem : karasie, koi , jesiotr , orfa. ale jakby pogadac z sprzedawcami i bedzie sie im chcialo to moga cos zalatwic. mozna tez udac sie do jakichs mniejszych miejscowosci z mniejszymi rzekami i tam cos nalowic
 
 
leszek50-57 
Oczkomaniak



Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 1681
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2011-09-26, 22:22   

Przyjedż w mój region,to złapisz tego narybku,wiadomo ,że są pod ochroną,
ale jak cofa się Wisła do koryta,to w małych zagłębieniach rybek zostaje
bardzo dużo i tak zginą ,bo dołki wysychają :P
poz.Leszek
----------------
_________________
poz.Leszek
http://forum.oczkowodne.n...ht=oczko+larona
http://www.youtube.com/watch?v=Thnt11Bkyx4
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2011-09-26, 23:46   

leszek50-57 napisał/a:
jak cofa się Wisła do koryta,to w małych zagłębieniach rybek zostaje
bardzo dużo i tak zginą ,bo dołki wysychają


dla prawa to żaden argument
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Hubert 
Przyjaciel forum



Pomógł: 37 razy
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 1600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-09-27, 09:01   

AurorA napisał/a:
dla prawa to żaden argument


Dokładnie! Wydawać by się mogło, że odławiając drobnicę z takich śmiertelnych pułapek z myślą o umieszczeniu jej w zimnowodnym akwarium lub oczku wodnym, działamy w dobrej wierze i ratujemy rybki od niechybnej śmierci. Tymczasem według litery prawa gatunki te, jako organizmy wolno żyjące, a więc podlegające przepisom o ochronie przyrody, nawet jeśli giną w trakcie rozmaitych przeciwności losu (np. podczas opróżniania stawów), to jednak dalej tworzą ogniwo łańcucha pokarmowego stanowiąc pokarm np. dla ptaków lub nawóz do użyźniania zbiorników itd. Dlatego też wspaniałomyślne ratowanie gatunków prawnie chronionych nie może stanowić uzasadnienia dla pozyskiwania ich do celów akwarystycznych, a więc do przetrzymywania w warunkach innych niż naturalne. I to jest własnie ta przysłowiowa "gehenna".
 
 
leszek50-57 
Oczkomaniak



Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 1681
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2011-09-27, 09:45   

Tak macie rację,ale nasze prawo ,to klęska,tylko do kosza wrzucić ,
nigdy nie jest na rzecz poszkodowanych :P ale trzeba to prawo szanować :-D
poz.Leszek
---------------
_________________
poz.Leszek
http://forum.oczkowodne.n...ht=oczko+larona
http://www.youtube.com/watch?v=Thnt11Bkyx4
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny