wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Glony na folii oraz strumyku
Autor Wiadomość
Adacho 
Moderator



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 785
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2013-03-13, 19:31   

dorau napisał/a:
Głębokość zbiornia to ok. 1,8 m, objętość 12 m3. Za napowietrzanie wody odpowiada kaskada, do której woda dopływa poprzez filtr mechaniczny taki . Filtr pracuje całych rok. Dodatkowo podczas wysokich temperatur uruchamiam pompę fontannową o mocy 450W i też nie żałuję energii.

Tylko że tę energię kierujesz nie tam gdzie trzeba.

Dziewięć lat temu poprosiłem firmę zajmującą się projektowaniem ogrodów, oczek, kaskad i "czego chciałem",- o dobranie filtracji do mojego oczka.
Ówczesne oczko miało pojemność ok. 6 m3.
Firma w swej ofercie miała odpowiedni sprzęt i zaproponowała tak:
- pompa 2000 l\h
- filtr mechaniczny zraszany - na 9000 l
- lampę UV 9 W- wziąłem 11W
Zapewniali, że woda po 2~3 miesiącach będzie czysta - tylko kupić założyć i gotowe.
Pompa + lampa pracowała non-stop i też leciało przez kaskadę...na energii nie żałowałem

filtr leży w piwnicy i wygląda tak


Filtr zapychał się, przelewał i wszystko robił, tylko nie czyścił wody. Po 3 miesiącach poszedłem do firmy z reklamacją i wyszło na to, że to moja wina.

- Woda nieodpowiednia - myślę naleję butelkowaną ustroniankę :-D
- Oczko nasłonecznione - myślę wezmę i przeniosę pod drzewa - będzie OK :evil:
- Trzeba dokupić pompę fontannową - woda musi pluskać...dokupiłem u nich
- Trzeba dokupić napowietrzacz - dokupiłem u nich

CZYLI - O TRUDNOŚCIACH NIE MELDOWAĆ
----------------------------------------
Słyszeli, że dzwonią, ale nie wiedzieli w którym kościele.
Mordowałem się z tym filtrem parę lat myśląc, że tak musi być, ...aż znalazłem tutejsze forum. CZYTAŁEM, CZYTAŁEM, AŻ WYCZYTAŁEM.

Co wyczytałem zobacz u mnie w temacie.
Najlepiej jak dojdziesz do wszystkiego sam -wiedza jest, tylko musisz chcieć ją poznać.
_________________
Adam pozdrawia
MOJE OCZKO WODNE
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2013-03-13, 20:29   

Adacho napisał/a:
Najlepiej jak dojdziesz do wszystkiego sam -wiedza jest, tylko musisz chcieć ją poznać.


Święte słowa :good:
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
dorau 
Nowy


Dołączył: 10 Mar 2013
Posty: 4
Skąd: Pomorze
Wysłany: 2013-03-14, 13:20   

Tak, ubiegły rok
Myślicie, że zbyt mało roślin? Całe brzegi mam obsadzone, będę musiał wsadzać rośliny strefy głębokiej, coś wymyślę.
Dodam jeszcze, że inspiracją do budowy mojego oczka była strona http://staw.bieleccy.com.pl/ i starałem się postępować wg tego co tam wyczytałem, jednak jak widać każde oczko ma swoje widzimisię.

[ Dodano: 2013-03-14, 14:43 ]
Adacho napisał/a:
Co wyczytałem zobacz u mnie w temacie.
Najlepiej jak dojdziesz do wszystkiego sam -wiedza jest, tylko musisz chcieć ją poznać

Temat przeczytałem - muszę przyznać się, że pierwszą koncpcją przy budowie mojego oczka była koncepcja ze strumykiem, z którego zrezygnowałem ponieważ zajmował zbyt wiele z mojego ogrodu. Widać trza się było trzymać pierwotnego planu. Filtry masz fajne, będę musiał o takich pomyśleć u mnie - wywale to małe g... i postawię duże, bardzo duże.
 
 
Adacho 
Moderator



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 785
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2013-03-14, 17:07   

Cytat:
wywale to małe g... i postawię duże, bardzo duże.

Tak zrób. :good:
_________________
Adam pozdrawia
MOJE OCZKO WODNE
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2013-03-30, 11:03   

Adacho napisał/a:
Tylko że tę energię kierujesz nie tam gdzie trzeba


Trafna uwaga. Para zupełnie puszczona w gwizdek.


Dorachu - lampa UV sterylizuje wodę, to prawda, ale nigdy nie wysterylizuje jej kompletnie. Nie przy tej mocy i przy obiegu zamkniętym.

A odnośnie glonów, to wystarczy zidentyfikować przyczynę i ją usunąć.
- ile masz ryb? Jak często je karmisz w sezonie? Jak szybko karma znika z powierzchni? (pływa minutę, dwie, 10, zanim ryby ją całkowicie usuną?)
- masz w oczku rośliny -to dobrze. W czym są posadzone (torf do roślin wodnych, piasek, kamienie, ziemia ogrodnicza, itp.)? Nawozisz je?
 
 
Bolekso 
Hobbysta


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Gru 2008
Posty: 302
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2013-03-30, 16:37   

Witaj Adamie ! Też miałem filtr który prezentujesz na zdjęciu. To kompletny niewypał, źle zaprojektowany i lichy materiał. Odpływy mają zbyt małą średnicę , przelew beznadziejny i brak napowietrzania wody. Wyrzuciłem go i zainstalowałem taniutki filtr Tetra Pond PF 10000, ze starego dołożyłem tylko część złoża. Filtr ma napowietrzanie wody na wlocie za pomocą prostej dyszy. Powietrza jes tyle że zwiększa dwukrotnie objętość wody na wylocie. Lampa UV 11 W. pracuje z bypasem przed filtrem. Bypas zrobiłem dlatego że zbyt dławiła mi przepływ. Na pewno są lepsze rozwiązania , u mnie doskonale ten układ funkcjonuje.
Pozdrawiam ! Bolek
_________________
Murowane 3 m³. 4,5 m². Filtr,lampa UV + żabi dołek 1,5 m ³ bez żadnych urządzeń.
Karasie i orfy.
 
 
Adacho 
Moderator



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 785
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2013-04-04, 22:16   

Bolek
Zraziłem się do tych "tanich, cudownych wynalazków" -- wypocin firm, oferujących magiczne działanie swoich wyrobów.
Konstrukcja omawianego filtra łamie wszelkie zasady filtracji.

Drogie filtry proponują dobrą filtrację, ale za grubo przesolone pieniądze.
Wykorzystują one proste zasady filtracji, nadając jej wysublimowany charakter.

Firmy produkujące sprzęt ogrodniczy, wyczaiły już dawno, że warto wciskać laikom kupę niepotrzebnych rzeczy .
_________________
Adam pozdrawia
MOJE OCZKO WODNE
 
 
dorau 
Nowy


Dołączył: 10 Mar 2013
Posty: 4
Skąd: Pomorze
Wysłany: 2013-04-07, 11:48   

Aznar33 napisał/a:
Dorachu - lampa UV sterylizuje wodę, to prawda, ale nigdy nie wysterylizuje jej kompletnie. Nie przy tej mocy i przy obiegu zamkniętym

NIgdy nie miałem lampy UV i mieć jej nie będę.
Aznar33 napisał/a:
- ile masz ryb? Jak często je karmisz w sezonie? Jak szybko karma znika z powierzchni? (pływa minutę, dwie, 10, zanim ryby ją całkowicie usuną?)
- masz w oczku rośliny -to dobrze. W czym są posadzone (torf do roślin wodnych, piasek, kamienie, ziemia ogrodnicza, itp.)? Nawozisz je?

Ryb nigdy nie liczyłem, ale nie mam ich zbyt wiele (1 karp koi, karasie koi, karasie złote, kilka żab) Ryby karmię rzadko, pokarm znika na bieżąco. Rośliny są posadzone w pojemnikach w podłożu, które jest mieszaniną żwiru i gliny - nigdy nie nawoziłem roślin. Do tej pory aby utrzymać jako-taką jakość wody to wczesną wniosną stosowałem trigger 3, potem używałem kwaśnego torfu, wymienianego co kilka tygodni. O kaskadzie, pompkach i filtrze już pisamełem wcześniej.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny