wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Spracowanymi rękoma i obolałymi plecami
Autor Wiadomość
Tutunia 
Nowy


Dołączyła: 22 Lip 2011
Posty: 5
Skąd: świętokrzyskie
  Wysłany: 2011-07-22, 17:47   Spracowanymi rękoma i obolałymi plecami

Witajcie, podziwiam Wasze oczka i wiedzę jaką dysponujecie, a jako nowy i surowy w budowlance nabytek na tym forum swoją bajkę zacznę od początku. Mam nadzieję, że jej akcję utworzymy wspólnie, no i zakończy się happy endem.
2 lata temu kupiłam mężowi na gwiazdkę szpadelek . Okazało się, że szpadelkiem potrafił zdziałać cuda i zrealizować moje najbardziej wymyślne fantazje. No to wymyśliłam sobie teraz, ze chcę mieć oczko – teren, który mogę na to przeznaczyć to 7m x 14m. Od zawsze chodził mi po głowie kształt 6, gdzie koło miałoby być częścią nazwijmy rekreacyjną a „ogonek” strumyczkiem z kaskadą. Raczej przymierzamy się do betonowania niż folii.
Dla mnie to walory estetyczne, ale, żeby nie było, egoistycznie, oczko miałoby służyć również mężowi do przekopania się i rybek oraz dzieciom do jakiegoś pontonu… i jeszcze 2 psy.
I na początek chciałam poddać dyskusji: pierwszy problem - ominięcie pozwoleń itp. formalności co spodziewam się, ze wymusi niejako kształt. Drugi to jaka głębokość, i jak rozmieścić strefy wodne, żeby zaspokoić potrzeby wszystkich użytkowników. I trzecia - czy prowadzić wpust do przyszłej deszczówki z domu który ma być w pobliżu lub z rur drenażowych.
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2011-07-22, 18:11   

Tutunia napisał/a:
wymyśliłam sobie teraz, ze chcę mieć oczko – teren, który mogę na to przeznaczyć to 7m x 14m.

jeśli to wymiar wymarzonego oczka to zapomnij. 98 m2 = pozwolenie. Ale jeżeli jest to areał, na którym ma być oczko to do 30 m2 wystarczy zgoda urzędu.
Na wszystkie pozostałe pytania znajdziesz odpowiedzi gdy przejrzysz forum.
miało być "wymarzonego"! :oops: wkurza mnie ten brak możliwości edycji swoich postów :evil:
Mody, poprawcie mi to bo się spalę ze wstydu :oops: :bum:
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
kordiankw 
Hobbysta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 19 Wrz 2008
Posty: 476
Skąd: Warszawa/Halinów
Wysłany: 2011-07-22, 18:14   

Adalbert napisał/a:
Na wszystkie pozostałe pytania znajdziesz odpowiedzi gdy przejrzysz forum.
Witam na forum, posłuchaj Wojtka dobrze prawi a przy okazji dużo się dowiesz o funcjonowaniu oczka i nie bedziesz zadawać pytań, które były już zadawane wielokrotnie.
_________________
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest
tylu idiotów" Stanisław Lem
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2011-07-22, 18:32   Re: Spracowanymi rękoma i obolałymi plecami

Tutunia napisał/a:
Od zawsze chodził mi po głowie kształt 6, gdzie koło miałoby być częścią nazwijmy rekreacyjną a „ogonek” strumyczkiem z kaskadą. .


Witaj na forum ;) co do strumyczka z kaskadą, to nie współgrają ze sobą, kaskada to jedno ( tu woda wartko spływa, a strumyk to co innego-tu woda ma leniwie płynąć, bo pełni on również rolę filtra g-k.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-07-22, 19:18   Re: Spracowanymi rękoma i obolałymi plecami

Gosik napisał/a:
Tutunia napisał/a:
Od zawsze chodził mi po głowie kształt 6, gdzie koło miałoby być częścią nazwijmy rekreacyjną a „ogonek” strumyczkiem z kaskadą. .


Witaj na forum ;) co do strumyczka z kaskadą, to nie współgrają ze sobą, kaskada to jedno ( tu woda wartko spływa, a strumyk to co innego-tu woda ma leniwie płynąć, bo pełni on również rolę filtra g-k.

Po pierwsze witam na forum kolejną rozgrzaną do czerwoności jak widzę maniaczkę ;) :good:
przechodząc do sedna
Gosiu muszę się z Tobą nie zgodzić, a dlaczego?
Jeśli kaskada to początek strumienia można stworzyć pierwszą komorę strumyka o dość szerokiej i głębokiej powierzchni, tak żeby woda nawet wartko spływająca z kaskady miała możliwość rozlania się. Dalsza część strumienia może być tak ukształtowana, aby wytracać prędkość i leniwie wpływać do właściwego oczka. Paweł Woynowski pisze o tym na swojej stronce o budowie strumienia.
http://www.mikrojezioro.met.pl/tech/strumien.html
Jeśli chodzi o technologię budowy z betonu, mamy kilka ciekawych oczek :
Oczko naszego mentora ojca założyciela, opiekuna i przyjaciela :lol:
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=545
Violettax - naszą królową od Koi i lilii :)
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4011
Bajbasa - z jego mini ogrodem z zawartością ogrodu botanicznego.
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=938
Pawła z jego oczkiem z orzechem, ale bez orzecha
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3132
i Piotra5875.
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3018
Jest ich więcej,ale te galerie utkwiły mi w pamięci. Polecam przejrzenie ich, bo budowa tych oczek to skarbnica wiedzy.
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2011-07-22, 22:05   

Być może Vanka-ja źle zrozumiałam-wydawało mi się, że ma być oczko w kształcie 6, a kaskada i strumień w "ogonku", czyli nie ma miejsca na rozszerzony wpływ wody, a wąski tylko strumień i dopiero oczko w kółku szóstki.W tym układzie spływ wody, jak i jej bieg (strumyka) będzie wartki. Chyba że na zakrętach wyhamuje, ale 6-tka nie ma zakrętów, a jeden łuk.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
Tutunia 
Nowy


Dołączyła: 22 Lip 2011
Posty: 5
Skąd: świętokrzyskie
  Wysłany: 2011-07-25, 12:28   

Dziękuję wszystkim za udzielone informacje :piwko:
kordiankw napisał/a:
nie bedziesz zadawać pytań, które były już zadawane wielokrotnie.
Kordiankw, nie denerwuj się, trening czyni mistrza, pożyjemy nabierzemy wprawy. ;)
Vanka napisał/a:
Jeśli kaskada to początek strumienia można stworzyć pierwszą komorę strumyka o dość szerokiej i głębokiej powierzchni, tak żeby woda nawet wartko spływająca z kaskady miała możliwość rozlania się. Dalsza część strumienia może być tak ukształtowana, aby wytracać prędkość i leniwie wpływać do właściwego oczka. Paweł Woynowski pisze o tym na swojej stronce o budowie strumienia.
Vanka, bardzo dziękuję Ci za sugestie. W prawdzie myślałam tak jak pisała Gosik - ale przecież ta ilość wody musi spłynąć.
Jestem tabula rasa w kwestiach budownictwa w szerokim rozumieniu, dlatego mimo pięknych szczegółowych bardziej lub mniej opisów oczek trudno zebrać mi instrukcje co powinno się znaleźć, na co zwrócić uwagę a co pominąć.
Adalbert napisał/a:
98m2=pozwolenie
a gdyby połączyć np tym strumieniem 2oczka po 30m?

I jeszcze nurtują mnie te rury, czy lepiej je mieć, a może nie są konieczne? pisaliście że beton nie będzie szczelny, w miejscach styku, gdzie indziej że będzie ...hmmm.
Jeśli znalazłby się KTOŚ, kto da mi szczegółowe instrukcje krok po kroku to będę wdzięczna.
 
 
kordiankw 
Hobbysta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 19 Wrz 2008
Posty: 476
Skąd: Warszawa/Halinów
Wysłany: 2011-07-25, 12:33   

Cytat:
a gdyby połączyć np tym strumieniem 2oczka po 30m?
Nikt z nas nie odpowie ci autorytatywnie na to pytanie, bo co gmina to inna interpretacja przepisów. Najlepiej udać się do swojej gminy i zapytać kompetentnego urzednika.
_________________
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest
tylu idiotów" Stanisław Lem
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2011-07-25, 13:41   

kordiankw napisał/a:
Cytat:
a gdyby połączyć np tym strumieniem 2oczka po 30m?

Nikt z nas nie odpowie ci autorytatywnie na to pytanie, bo co gmina to inna interpretacja przepisów. Najlepiej udać się do swojej gminy i zapytać kompetentnego urzednika.


To było już gdzieś ćwiczone na forum. Ktoś chciał zrobić dwa oczka po ok 30m. na działkach pracowniczych z tym, że każde było by na innej działce. Coś mi dzwoni, że będzie to traktowane jako jeden akwen (w Twoim wariancie)
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-07-25, 18:46   

Adalbert i kordiankw, czy wiecie to na pewno, z własnego doświadczenia to o czym piszecie, czy to na zasadzie coś, gdzieś, ktoś, komuś coś tam powiedział, bo jeśli to drugie to nie wprowadzajcie ludzi w błąd. Dużo się mówi plotek na temat załatwiania pozwoleń wodno prawnych, a okazuje się że poza tym że trzeba się trochę nachodzić po urzędach sprawę załatwiają bez problemów za nie duże pieniądze sami urzędnicy.
Ale wracając do tematu.
Przepisy są jednakowe dla wszystkich i nigdzie nie jest napisane, że nie można łączyć strumieniem dwóch oczek poniżej 30 m², a jak się je połączy to będzie to traktowane jak jeden akwen.

"... Pojęcie "oczka wodnego", nie znajduje się w literaturze technicznej, czy też w przepisach techniczno - budowlanych z zakresu budownictwa wodnego, czy melioracji.

W potocznym rozumieniu, "oczko wodne" jest małym zalewem, stawikiem, zbiorniczkiem, czy akwenem wodnym, zwykle realizowanym w celach krajobrazowych, czasami zasiedlonym przez ryby ( na przykład aozdobne), z nasadzeniami ozdobnych roślin podwodnych, lub też zrealizowanym w celach ściśle rekreacyjnych. Obecnie oczka wodne wykonywane najczęściej są przez właścicieli posesji i działek, coraz częściej zwracających uwagę na ciekawą zabudowę swoich posesji przez elementy małej architektury, wykonywane w sposób zgodny z wymogami środowiska.

Normalnie jest to obiekt nie duży, zwykle o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych, jakkolwiek znane są zalewy, zwane oczkami wodnymi, o powierzchni 1ha, a nawet większej. Zwykle są to też obiekty płytkie, mało kiedy głębsze od 1m. W takim rozumieniu, oczko wodne nie jest hydrotechnicznym zbiornikiem wodnym, czy też stawem rybnym hodowlanym, do których odnosi się całą technika inżynierii wodnej, czy inżynierii wodno - melioracyjnej.

Prawo budowlane obowiązujące od dnia 11 lipca 2003r ( zmiana prawa budowlanego: Dz.U. Nr 80, poz. 718) dokonało jednak sprecyzowania, co możemy nazwać jako "oczko wodne". Otóż zgodnie z aktualnymi przepisami (artykuł 29.1 poz. 15 tej ustawy) nasz obiekt, który próbujemy zdefiniować to przydomowy basen lub oczko wodne, przy czym przy powierzchniach lustra wody do 30m2 zmienione prawo budowlane pozwala na wykonawstwo robót bez posiadania PROJEKTU BUDOWLANEGO i bez całej, często skomplikowanej procedury związanej z przygotowaniem inwestycji. Jak się więc "oczko wodne" ma do tych wszystkich przepisów?.

Czy "oczkiem wodnym" w rozumieniu prawa budowlanego będzie akwen dwuczęściowy, połączony na przykład kaskadą wodną, strumieniem, czy rurociągiem zasilającym, przy czym każda z części akwenu miałaby powierzchnię mniejszą od 30m2 (razem poniżej 60m2), czy też nie?. Otóż, przy podziale zalewu na areały mniejsze od 30m2, mówiąc żartobliwie: dzieląc jedno oko na kilka oczek, możemy dalej mówić, że mamy do czynienia z kilkoma, oddzielnymi oczkami i dla nich wszystkich miałby zastosowanie art.29.1 ust.15 ustawy.

Istnieje też jeszcze jedno ograniczenie, jeśli chodzi o możliwość uproszczonej realizacji oczka wodnego. Mianowicie w art. 29.1 poz.14 wspomnianego prawa budowlanego, pozwolenia na budowę nie wymagają obiekty wodne tylko w przypadku piętrzenia do 1m.

Co więc należy rozumieć przez "piętrzenie do 1m". Otóż, zdecydowanie nie chodzi tu o głębokość. Możliwe jest wykonanie "oczka wodnego" o głębokości kilku metrów, przy piętrzeniu poniżej 1m i odwrotnie: oczka bardzo płytkiego, na przykład o głębokości 0,5m, lecz o piętrzeniu kilku metrów. Wyróżnikiem jest tu konfiguracja terenu sąsiedniego, wysokość grobelki nad sąsiednim ciekiem, znaczny spadek terenu przyległego itp. itp.

Generalnie jednak, oczko wodne wykonane na płaskim terenie, bez względu na głębokość akwenu (czy jest głębokie na 1m, 2m, czy nawet jeszcze więcej) spełni wymóg "piętrzenia poniżej 1m", a z taką właśnie sytuacją inwestorzy prywatni mają najczęściej do czynienia. Przy lokalizacji "oczka wodnego" na bardzo stromym zboczu i wyniesieniu oczka lub jego części ponad teren macierzysty, ze względów formalnych, a także dla bezpieczeństwa rozwiązania, radziłbym raczej zasięgnąć opinii specjalisty, czy rzeczywiście nasze oczko wodne spełniać będzie kryterium "zwolnienia" z wykonywania projektu budowlanego (piętrzenie poniżej 1m) i czy nie stanowić będzie zagrożenia (awarią) dla terenów położonych "niżej"...."

źródło- http://www.mikrojezioro.pl/spis.html

Tak mówią przepisy.
A jeśli jakiś urzędas ma inne zdanie i inaczej je interpretuje, to proście o wykładnie tych przepisów na piśmie. Wtedy zaczynają się dla nich schody, bo nie znajdą innych przepisów dotyczących tego tematu z prostego powodu, nie ma ich.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2011-07-25, 19:08   

Uwielbiam Pawła-krótko i na temat.Kropka. Możesz robić sobie 5 oczek, jak terenu Ci wystarczy-Twoja to sprawa, tylko nie zapomnij tego zgłosić w gminie.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2011-07-25, 20:56   

Urzędnicy nie maja zielonego pojęcia , ostatnio Hubert chciał dowiedzieć się coś w urzędzie aby mieć aktualne przepisy do nowej jego książki i zorientowana pani mu wmawiała że na oczko każdej wielkości choćby miało tylko 1 m2 potrzeba zrobić operat wodno-prawny.

[ Dodano: 2011-07-25, 21:57 ]
kordiankw napisał/a:
Dlatego też od tamtego czasu jestem bardzo ostrożny i doradzałem Tutuni by udała się do Urzedu Gminy i na miesjcu dowiedziała sie jak takie rozwiązanie będzie traktowane.


te sprawy się załatwia w Urzędzie Powiatowym, w gminie to pewnie oczy w słup postawią.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-07-25, 21:16   

Widzisz jest różnica, bo urzędnicy z US mogą się posługiwać różnymi przepisami i ich różną interpretacją.
Co zaś się tyczy oczek wodnych, to urzędnik nie ma dużego pola do popisu, ponieważ istnieje jedynie jeden przepis regulujący te sprawy, a jest nim "Zmiana prawa budowlanego" - Dz.U. Nr 80 z dnia 11 lipca 2003r, poz. 718 art. 29.1 poz. 14 i 15. Ot i wszystko i żaden urzędnik Ci nie podskoczy.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
zuzi10 
Hobbysta


Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 05 Wrz 2009
Posty: 486
Skąd: sląskie
Wysłany: 2011-07-25, 23:22   

Adalbert napisał/a:


Ktoś chciał zrobić dwa oczka po ok 30m. na działkach pracowniczych z tym, że każde było by na innej działce. Coś mi dzwoni........

No to nie za dobrze Ci dzwoni i nie z tego kierunku. :-D Zgodnie z przepisami na ogrodach pracowniczych zbiornik wodny może mieć tylko do 10 m2.A czy będzie połączony z oczkiem innego działkowicza nie ma to żadnego znaczenia, jeśli ten strumyk nie przechodzi np przez aleję ogrodową, a tylko z jednego ogrodu do sąsiadującego z drugim przez przysłowiowy płot. Nie można takiego oczka liczyć jako jednego, choćby z tego względu,że właścicielem każdego jest ktoś inny i każdy z osobna musi zgłosić budowę takiego zbiornika.
 
 
Tutunia 
Nowy


Dołączyła: 22 Lip 2011
Posty: 5
Skąd: świętokrzyskie
Wysłany: 2011-07-26, 08:43   

Drogę do urzędów mam już przetartą, to kolejna wyprawa nie zrobi już różnicy :) . Zobaczymy co powiedzą. W ostateczności 30 to wcale nie mało.

A jeszcze zastanawiam się (próbowałam szukać ale jakoś mizerne efekty) - czy ten strumyczek mógłby tworzyć z oczkiem taki obieg zamknięty? tzn ogonek tej mojej 6 zakręcałby i łączył się z oczkiem (miejsce na oczko jest terenem płaskim). Czy wtedy byłoby bez kaskady, czy jedno nie wyklucza drugiego -to wtedy które miejsce byłoby odpowiednie? na czym się skupić przy takim obiegu? Czy dałoby się bez użycia filtrów - nie mam prądu na działce.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny