wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Sum europejski w oczku wodnym/stawie
Autor Wiadomość
Bastion 
Nowy


Dołączył: 10 Kwi 2006
Posty: 6
Skąd: Gdansk
Wysłany: 2006-07-10, 22:23   Sum europejski w oczku wodnym/stawie

Witam

Czy ktos z Was ma w oczku sumy europejskie?
Ryba malo popularna, a jednak moje dwa, od 4- lat, czuja sie w oczku swietnie. Ostatnio zaczely nawet, po za widowiskowym atakowaniem drobnych karasi, wyzerac plywajaca karme, widok naprawde niesamowity.
Moim zdaniem to jeden z najefektowniejszych i widowiskowych rodzimych ryb do oczek, oczywiscie odpowiednio duzych, powyzej 20000 m3.
Podzielcie sie swoimi doswiadczeniami w hodowli suma.

Pozdrawiam
 
 
Ala 
Bywalec



Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 22 Maj 2006
Posty: 261
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2006-07-10, 23:04   

Sumów mam w stawie cztery czy pięć i widziałam je tylko dwa razy: jak je wpuszczałam i jak pogłębiałam staw i mieszkały w wannie przez kilka dni. Acha, raz jeszcze złapał się jeden na wędkę, ale wrócił do stawu. Wiem, że żyją, ale nie są zbyt towarzyskie. Nie karmię ryb w stawie ( jest tak dużo narybku karasia, że muszą sobie radzić) i może dlatego nigdy tych ryb nie widzę.
_________________
Pozdrawiam,
Ala
 
 
 
krzychut 
Nowy


Dołączył: 30 Mar 2007
Posty: 6
Wysłany: 2007-04-02, 14:23   Re: Sum europejski w oczku wodnym/stawie

Moim zdaniem to jeden z najefektowniejszych i widowiskowych rodzimych ryb do oczek, oczywiscie odpowiednio duzych, powyzej 20000 m3.

>20 tys m3 ? Przy glebokosci ok 2m daje to hektar powierzchni. Niezle "oczko" :-D
_________________
krzychut
 
 
infos 
Początkujący



Dołączył: 10 Sty 2007
Posty: 19
Skąd: kuj-pom
Wysłany: 2008-08-08, 10:01   

Witam.
W zeszłym roku, na początku lata, wpuściłem do stawu 3 sumy 800g, 2400g i 3100g. Przyznaję rację, że fajnie popatrzeć na spławiającego się "potwora" (wielka głowa, potem wężowaty ruch ogona sunący po powierzchni). Widowisko trwało do końca lata.
NIESTETY !
Zimą, chodząc po lodzie w celu wukucia kolejnego przerębla dostrzegłem na dnie leżące cielko jednego suma. Był w stanie rozkładu i został usuniętu ze zbiornika.
W tym sezonie nie widziałem ani razu spaławiającego się suma. Mało tego, żaby rozwijają się dobrze, a przy trzech sumach było z nimi kiepsko.

Jak myślicie, czy warto jeszcze raz osiedlic suma, czy może nie ma na to szans?
Jakie mogą mieć wymagania odnośnie wody zimą? Zaczerpnąłem języka u jednego sprzedawcy i stwierdził, że sum nie lubi zimnej wody, jest wtedy zagrożony.

mój staw to 5 arów powierzchni -kształt koła,
na środku głębokość wynosi 1,7 m i wypłyca się do ok 30 cm przy brzegach.
 
 
Dafra 
Początkujący


Dołączył: 01 Paź 2006
Posty: 28
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2008-09-16, 17:08   

Pytanie czy sum nie lubi zimnej wody, czy słabo, albo w ogóle nie żeruje.
Sumy żyją na wolności i jakoś sobie radzą. Fakt że zimą "schodzą" na głęboką wodę ale myślę że 1,7m powinno wystarczyć. Może bardziej braki tlenu im zaszkodziły niż zimna woda.
 
 
maajaaost 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 257
Skąd: Ostróda
Wysłany: 2008-10-08, 21:43   

Mam 2 sumy w awkarium od małych,ostanio zaczęly się ocierac o siebie.Czytałem w necie,ze sa za młode,aby mogły złozyc ikrę.Obecna wielkośc za to mówi co innego.
Czy mozna odróżnić płeć?
 
 
 
Kaef 
Oczkomaniak


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 1037
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2008-10-08, 21:53   

To na pewno są sumy europejskie??
_________________
"Nie konwersuj z debilem, bo ściągnie Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"
 
 
maajaaost 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 257
Skąd: Ostróda
Wysłany: 2008-10-08, 22:12   

Moje sumy napewno sa europ. 1 ma ok 30cm, 2-gi ma 53cm. Po za tym jak kupowałem to wiedziałem co biorę.
 
 
 
Kaef 
Oczkomaniak


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 1037
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2008-10-08, 22:42   

No to ładne smoki, trzymasz je same? Jaki litraż i czym karmisz? Masz możliwość dania fotek?
_________________
"Nie konwersuj z debilem, bo ściągnie Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"
 
 
maajaaost 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 257
Skąd: Ostróda
Wysłany: 2008-10-09, 19:47   

To mój sumik i ma 53cm.Akurat wzięło na "ziewanie".Wiem,ze ma mały zbiornik bo tylko 260L,ale jest w nim od małego.

przepraszam za kiepską fotke,ale robiłem telefonem

Znam jego od 10cm jak go kupiłem. Na początku jadł robaki białe,czerwone,trochę wątróbki no i ryby różnych wielkości.
Mam jeszcze inne ryby ,ale to nie ten dział.
 
 
 
wojtas 
Oczkomaniak


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 11 Sie 2007
Posty: 1522
Skąd: Radom
Wysłany: 2008-10-09, 20:13   

rewelacyjny ten sum.A duży będzie ten zbiornik,który szykujesz dla niego?.Ten,basenik,to będzie oczko wodne czy jakaś specjalna konstrukcja?
 
 
maajaaost 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 257
Skąd: Ostróda
Wysłany: 2008-10-09, 20:19   

Na razie to zbliza się zima a na wiosnę będe kopał dołek. Mam prawie kupiony kawałek ziemi takze tam będe szalał.Może znajde jakies wieksze akwarium za nim wykopie dołek.
Tak naprawdę to zastanawiam sie co z nim zrobić i czy przypadkiem nie zostanie zjedzony.
 
 
 
wojtas 
Oczkomaniak


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 11 Sie 2007
Posty: 1522
Skąd: Radom
Wysłany: 2008-10-09, 21:53   

Czyli będzie to typowe ogrodowe oczko.przyznam się,że też zjadłem szczupaka,ktorego niegdyś hodowałem w akwarium.niespodziewanie przyszła wczesna zima,brak możliwości wyżywienia jak i wypuszczenia do naturalnego środowiska.był smaczny.
 
 
maajaaost 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 257
Skąd: Ostróda
Wysłany: 2008-10-09, 22:07   

To raczej nie będzie zwykłe oczko ponieważ wiem,że tak gdzie chcę kopac było juz kiedys bajoro a czytając co nie co na forum musi miec swoja głębokość.
Z drugiej strony sumy zaczęły się ocierac o siebie i nie wiem czy przypadkiem może doczekam się jakiegoś składania ikry.Wiem,ze są duże jak na swój młody wiek,ale trzymając od stycznia tego roku ciężko będzie je zjeść wiedząc ile pochłonęły czasu podczas hodowli (kasy nie liczę).
 
 
 
wojtas 
Oczkomaniak


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 11 Sie 2007
Posty: 1522
Skąd: Radom
Wysłany: 2008-10-10, 11:30   

czyli będzie to coś na kształt naturalnego stawiku,pewno dość spore.To może warto przetrzymac te sumy przez zimę?jak są tyle czasu w akwarium,to jeszcze wytrzymają parę miesięcy.Twoje ryby trzymane przez cały rok w pokojowej temperaturze,bez zimowania moga rzeczywiście szybciej dojrzewać płciowo,to możliwe.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny