wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko naturalne budowa
Autor Wiadomość
hellias 
Nowy


Dołączył: 01 Maj 2014
Posty: 2
Skąd: Lubanie
Wysłany: 2014-05-01, 08:42   Oczko naturalne budowa

Witam.
Jestem nowy na forum i moj pierwszy post. Nie wiem czy poprawnie umieściłem watek
Przy okazji pozyskiwania piasku na budowę okazało sie ze w wykopanej dziurze powstał całkiem sporych rozmiarów zbiornik wodny.
Wymiary około 9x6m.
Lustro wody na głębokości około 1m
Głębokość zbiornika około 1.5-1.7m

Mam pytanie odnośnie jak najlepiej przekształcić ten zbiornik w ładne oczko wodne

Mam kilka pomysłów i prosiłbym o wszelkie rady, opinie wskazówki.

1) Brzegi są zbyt strome i planuje wygładzić je jeszcze trochę

2) Planuje na obwodzie około 30-40% wykopać na szerokości 2m część płytsza 20cm i 40cm, powiększając tym samym powierzchnie oczka :-)

3) Czy jest jakikolwiek sposób na podniesienie lustra wody w oczku naturalnym? To może akurat być nieco głupie pytanie ale chciałbym żeby lustro wody sięgało do około 30-40cm..

4) Poza wygładzeniem brzegów chciałbym je wzmocnić żeby nie osuwała sie ziemia. Myślałem o geowłókninie...lub jakimkolwiek materiale przepuszczającym wodę. Czy miało by to sens? Stosując material nieprzepuszczający wode nie blokował bym całkiem źródełka wiec nadal mam nadzieje oczko mialo by dostarczana wode w naturalny sposób. Jesli miało by to sens to jaki materiał zastosować. Jest możliwość wypompowania całkowicie wody na czas wykładania materiałem
Większość zbocza to jak widać piaski, potem dopiero glina/iły
Poza tym chcałbym żeby wiekszość dna i brzegu byla wysypana potem piaskiem lub żwirkiem

5) potem zarówno dno jak i juz wtedy łagodniejsze brzegi wysypałbym jakims żwirkiem..?

6) Nalatuje sporo śmieci wlaśnie z osuwającego sie piasku. Nie chciałbym tez obsadzać samych brzegów drzewkami, na to sporo miejsca jest kilka metro od zbiornika. Z czasem roslinki zrobia swoje ale i tak wydaje mi sie ze calosc powinna byc czyms wylozona i wzmocniona

Bede wdzieczny za wszelkie rady i wskazowki


 
 
lasoch 
Oczkomaniak
Komplemenciarz forum



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 1851
Skąd: Lasochów - woj. Św.
Wysłany: 2014-05-01, 19:10   

Witaj hellias! Tylko czy poziom wody się utrzyma? Miejmy nadzieję, że się trzyma. Tak, właśnie na początku doradziłbym Ci zrobienie łagodnego zejścia do zbiornika. Tą część bagienną zrobiłbym na dłuższej długości, ale węższą. Pytanie trzecie - w naturalnym nie, niestety. Jak się zejścia obsadzi roślinami, to będzie to super wyglądało. Jako, że będzie to naturalny staw to sypanie żwirku na dno czy piasku jest beż sensu. Chyba, że tylko do powierzchni tafli wody, poniżej szybko się zamuli. Do wzmocnienia brzegów ja poleciłbym Ci np. ozdobne trzciny.
Jednak pamiętaj, że oczko naturalne nie będzie miało tak czystej wody jak to z folii. Ale nad brzegami będą jakieś iglaki, byliny?
_________________
https://www.facebook.com/...f_type=bookmark
 
 
hellias 
Nowy


Dołączył: 01 Maj 2014
Posty: 2
Skąd: Lubanie
Wysłany: 2014-05-01, 21:13   

Wielkie dzięki Lasoch.

Z poziomem wody wydaje mi się że będzie ok. Utrzymuje się już około pół roku i z tego co okoliczni 'znawcy' mówią jest w tym miejscu dość spore źródełko. Może na lato się nieco obniży ale póki co nic takiego nie odnotowałem.
Z tą częścią bagienna faktycznie postaram się zrobić na większym obszarze.
A z tym piaskiem / żwirkiem to właśnie myślałem dla zapewnienia bardziej klarownej wody i podejrzewając ze faktycznie w normalnych warunkach szybko zmiesza się z tym co na dnie przyszła mi myśl żeby i dno i brzegi za jednym razem wyłożyć jakąś tkanina (wodo przepuszczalna żeby nie blokować dopływu wody ze źródełka, a po położeniu jej na dnie, piasek czy żwirek zapewnił by ładny wygląd i może bardziej przejrzystą wodę...? Przy okazji wzmocni sie brzegi i zabezpieczy przed osuwaniem...
Przy brzegach coś zapewne chciałbym posadzić. Jak pisałem drzew będzie sporo ale w odległości około 10m od oczka. Bliżej chciałbym coś ale takiego żeby nie leciały z tego liście do wody)
Będę wdzięczny za rady odnośnie roślinek które można by posadzić przy brzegu
W jednej części na zboczu zona chciała by posadzić wrzosy ale nie wiemy czy to dobry pomysł...

Z racji tego ze wszędzie piachy , czy robiąc część płytszą / bagienna powinienem nawieźć jakiegoś torfu?
 
 
lasoch 
Oczkomaniak
Komplemenciarz forum



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 1851
Skąd: Lasochów - woj. Św.
Wysłany: 2014-05-01, 21:24   

Do bagiennej jakaś dobra ziemia ;) . Wrzosowisko? Czemu nie!! Wrzosy nad wodą wyglądają super :) . Będzie trzeba tylko wymienić ziemię na kwaśną. Co posadzić na brzegu napisze Ci jutro bo mam problem z klawiaturą. Na pewno wg mnie kosodrzewiny (od razy przy wrzosach), liliowce, jakieś jałowce. Z tym żwirkiem .... danie włókniny na ziemię nie zaprzestanie zbieraniu się osadu na żwirku, tylko spowoduje nie wnikanie go w podłoże.
_________________
https://www.facebook.com/...f_type=bookmark
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny