wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Stare... nowe oczko :)
Autor Wiadomość
Miszka1987 
Początkujący



Dołączył: 28 Maj 2011
Posty: 26
Skąd: Głowno
Wysłany: 2011-06-14, 13:19   Stare... nowe oczko :)

Witam wszystkich:)
Chciałbym się Was podpytać o jakieś rady co i jak zrobić z moim starym oczkiem (5x3metry) głebokość początkowo było 50, aktualnie 30cm :( , jak je z głową zmodernizować?
Chciałbym w nim mieć przede wszystkim Lilie wodne i jakieś trawy (na płyciznach żeby rybki się mogły ładnie wycierać), oraz z ryb Liny, Okonie i niekiedy dołapywać okonkom płotek z jeziora które mam niedaleko a płotek mnogo.
Dołączam 2 fotki "na szybko" zrobione telefonem, ale wszystko w miare widać.
Co byście mi polecili zrobić ? Tam gdzie kropkowana "różowo-fioletowa" linia tam maxymalny "zasięg" przyszłego oczka może być, nie wiem co jeszcze z zaznaczonym krzewem ale chyba że przesadze żeby więcej miejsca mieć dla oczka.
Myślę żeby w najgłębszym miejscu oczko miało 1,5-2,0m. oraz żeby zrobić płycizny takie po 10-15cm wody (narybek żeby miał schronienie), i co ze sprzętu technicznego kupić w razie jak coś?
Pozdrawiam i dziękuje za uwage.
P.S. odpisze po 22 (praca;/)

Fotki - http://imageshack.us/phot...1406111250.jpg/
http://imageshack.us/phot...1406111251.jpg/

[ Dodano: 2011-06-14, 13:22 ]
P.S. 2 żeby powiększyć sobie i dokładnie obejrzeć fotki kliknijcie prawym na zdjęcie - wybierzcie zapisz plik jako... zapisujecie na dysku i po zapisaniu prawym klawiszem mysi i wybieracie Edytuj wtedy w paincie jest wszystko wyraźniejsze i większe :)
_________________
Jeśli potrzebujesz zapki na zamknięte trackery - pisz ;)
"Wole mieć spokój niż rację" :)
 
 
 
Bartosz_n 
Entuzjasta



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Wrz 2010
Posty: 666
Skąd: W-wa
Wysłany: 2011-06-14, 13:41   

Nie wydaje mi się, że to stare oczko ma wymiary 5x3 metry
Oczko ma być wyłożone folią tak?
Myślę, że 1,5 m w zupełności ci starczy.
Osobiście ten krzaczek zaznaczony próbowałbym przesadzić w jakieś dogodniejsze miejsce.
A nie lepiej hodować tam jakiś kolorowych rybek?
A co do mechanizmów w oczku: jeśli będzie sporo roślin obejdzie się bez filtra.
_________________
Pozdrawiam

Bartek
MOJE OKO
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5051
 
 
Miszka1987 
Początkujący



Dołączył: 28 Maj 2011
Posty: 26
Skąd: Głowno
Wysłany: 2011-06-15, 10:03   

Możliwe że jednak ma mniejsze wymiary, oczko ma być wyłożone folią. A co do kolorowych ryb, w sumie można kilka wpuścić "na próbę" :)
P.S. jakiś spływ też będę chciał "upchnąć" :)

Aha, i co zastosować żebym nie miał zielonej wody? jakie preparaty? bo kupiłem pompkę aquael'a z przepustowością 1100l/h, do drugiego oczka filtr wziąłem od razu węglowy (niebieski) no ale woda jak zielona była tak jest dalej... :good: <-kolor jak ten emotek
_________________
Jeśli potrzebujesz zapki na zamknięte trackery - pisz ;)
"Wole mieć spokój niż rację" :)
 
 
 
Bartosz_n 
Entuzjasta



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Wrz 2010
Posty: 666
Skąd: W-wa
Wysłany: 2011-06-15, 10:19   

Oczywiście miejsce na jakąś kaskadę zawsze się znajdzie nawet na taką malutką. ;)
Co do wody polecam zastosować kwaśny torf. Żadnej chemii!!!
A wiesz jeszcze lepszy sposób to dużo, dużo, bardzo dużo roślin.

Temat o torfie: http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=32
_________________
Pozdrawiam

Bartek
MOJE OKO
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5051
 
 
Miszka1987 
Początkujący



Dołączył: 28 Maj 2011
Posty: 26
Skąd: Głowno
Wysłany: 2011-06-15, 10:51   

Właśnie też mi to polecała sprzedawczyni ogrodu z krzewami (oczko tam ma i już lilie od niej zadobyłem) i jutro mam jechać bo ma mi przygotować ten torf:)
A co do roślin to mam chyba z 8 korzeni Lilii wodnych tylko (wszystkie białe i jedna taka blado czerwona+grążel), poza tym to na dnie jak wszedłem ostatnio w woderach to wypłynęła masa liści, ślimaków wodnych itp... myślę że to jest głównym powodem zazieleniania wody, chyba będzie trzeba od nowa wybrać całą wodę wyczyścić i dopiero torf do świeżej wody...
P.S. w tym oczku mam ~50 bączków takich jeziorowych, kolorowych nie mam
_________________
Jeśli potrzebujesz zapki na zamknięte trackery - pisz ;)
"Wole mieć spokój niż rację" :)
 
 
 
Bartosz_n 
Entuzjasta



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Wrz 2010
Posty: 666
Skąd: W-wa
Wysłany: 2011-06-15, 11:00   

Jeżeli wybierzesz cała wodę to jedynie trochę możesz dodać torfu by woda nie zakwitła.
Później gdy rośliny ruszą nie będzie potrzebny torf. Zakup trochę mocniejszą pompę to i filtr
do niej będzie można zrobić. Postaraj się o trochę więcej roślin. Nawet z jeziora,rzeki ,kanału sąsiada ;) A te liście nie powinny tam się znaleźć.
_________________
Pozdrawiam

Bartek
MOJE OKO
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5051
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-06-15, 19:19   

Zaraz zaraz tak szastacie tym torfem tylko nikt z was nie napisał o jaki torf chodzi a chodzi konkretnie o torf Sphangowy tzw. wysoki o pH od 3,5 do 4,5 żadne substraty torfowe. Torf dajemy aby obniżyć pH wody. Szybciej się woda zakwasza, spada pH, jak jest miękka, w twardej trzeba niekiedy zabieg powtórzyć kilkakrotnie. No i nie sypiemy go luzem do oczka, ale przesypujemy do sizalowego worka (taki po ziemniakach) w proporcji 60 - 80 l torfu na 10 000 l wody i obciążony kilkoma kamieniami zatapiamy w oczku lub bez kamieni w filtrze. Dobrze jest przywiązać do worka mocną linkę aby po 4 tygodniach móc wyjąć ciężki, nasączony worek z wody, jeśli poleży dłużej zacznie gnić i cała robota na nic.

Ale rzeczywiście, nic nie zastąpi roślin, trzeba ładować do oczka tyle roślin ile wejdzie. Ale również trzeba odpowiednio dobrać ilość ryb, aby nie było ich za dużo. Całym dowcipem w utrzymaniu czystej wody w oczku jest tzw, równowaga biologiczna. Jak się ją osiągnie to mamy spokój z wodą.
Najlepiej zrobić tak, że po nasadzeniu roślin, zarybieniu odpowiednią ilością ryb ... zapomnieć o oczku na kilka lat. Natura zrobi całą robotę za nas.

[ Dodano: 2011-06-15, 19:36 ]
Bartosz_n napisał/a:
Jeżeli wybierzesz cała wodę to jedynie trochę możesz dodać torfu by woda nie zakwitła.

Jak wybierzesz wodę to do czego dodajesz kwaśny torf.
Cytat:
Później gdy rośliny ruszą nie będzie potrzebny torf. Zakup trochę mocniejszą pompę to i filtr do niej będzie można zrobić. Postaraj się o trochę więcej roślin. Nawet z jeziora,rzeki ,kanału sąsiada ;) A te liście nie powinny tam się znaleźć.

Nigdy nie bierz roślin z naturalnych wód, ze względów sanitarnych, bardzo łatwo w ten sposób zawlec do oczka choroby ryb splewki, grzybice, pijawki itp. Poza tym, większość roślin wodnych jest pod ochroną. Teraz w sklepach bez problemu, za nie duże pieniądze, można kupić w zasadzie każdą roślinę rosnącą w naszych i nie tylko wodach.
Co do filtra, to pompę dobieramy do maksymalnej wydajności filtra, a filtr dobieramy do ilości wody w oczku.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Bartosz_n 
Entuzjasta



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Wrz 2010
Posty: 666
Skąd: W-wa
Wysłany: 2011-06-15, 20:03   

Pawle chodziło mi o dodanie torfu do nowo zalanego zbiornika.
Podałem link wieć uważam, że kolega dowiedział się wszystkiego o torfie.
Przecież forum jest kopalnią wiedzy :)
aha a z roślinami przyznaje troche zamało napisałem
ale w końcu od tego są specjaliści by poprawiać czyjeś błedy i pomagać mniej doświadczonym ;) :)
_________________
Pozdrawiam

Bartek
MOJE OKO
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5051
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-06-15, 21:57   

Przed podaniem torfu powinno się sprawdzić pH wody. Jeśli jest wysokie powyżej pH 8 to podajemy torf aby je zbić tak na pH 6,5 - 7,5. I nie trzeba się przejmować jak woda trochę zmieni kolor na lekko brązowy, bardzo ładnie wybarwiają się w takiej wodzie złote karasie (złota rybka) mają dukatowy głęboki kolor.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Miszka1987 
Początkujący



Dołączył: 28 Maj 2011
Posty: 26
Skąd: Głowno
Wysłany: 2011-06-15, 23:04   

Dzięki za tyle cennych porad, jutro po ten torf jadę z tym że ta sprzedawczyni mówiła mi że ona wrzuca worek na cały sezon i ma klarowną wodę, ale zobaczymy jak to się będzie rozwijało :)
Pozdrawiam:)
_________________
Jeśli potrzebujesz zapki na zamknięte trackery - pisz ;)
"Wole mieć spokój niż rację" :)
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-06-15, 23:56   

Torf, po ok czterech tygodniach zaczyna się rozkładać (gnije) i uwalnia do wody amoniak który w cyklu azotowym jest zamieniany na azotany,za którymi przepadają glony wszelakiej maści.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Miszka1987 
Początkujący



Dołączył: 28 Maj 2011
Posty: 26
Skąd: Głowno
Wysłany: 2011-06-16, 10:36   

OK torf w oczku, myślałem że tego więcej będzie za 20zł... a to wyszło tak ze 30l. ale ziomek co mi to sprzedawał pokazał mi to oczko swoje, 2 worki wrzucone i ma takie z 20x15m oko i woda do metra to kryształ... zobaczymy - po 3 dniach mają być widoczne pierwsze oznaki i tak jak napisałeś Pawle Woyonowski - wymiana worka po 4 tygodniach.
Specjalnie zrobiłem zdjęcie jak to wygląda żeby porównać skutki i czy rzeczywiście da to rezultaty :)
Pozdrawiam:)

[ Dodano: 2011-06-16, 12:55 ]
Tak w "międzyczasie" przed robotą wziąłem stówke i kupiłem 4 sumy (~1,5kg) (około 50cm) sztuka, przy wpuszczaniu tych małych potworków nie mogłem ich w rękach utrzymać takie skubańce silne :-o
Niech robią remanent w bączkach :P
_________________
Jeśli potrzebujesz zapki na zamknięte trackery - pisz ;)
"Wole mieć spokój niż rację" :)
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-06-16, 13:00   

Owszem do tygodnia powinien być rezultat pod warunkiem że masz miękką wodę w oczku. Jeśli jest twarda może to trochę potrwać i nie wiem czy jedna zabieg wystarczy. Poza tym każdy z nas mających oczka, powinien znać ich pojemność to podstawowa informacja o oczku. Inną którą powinniśmy znać, to parametry fizykochemiczne wody (pH, TwO, azotany, fosforany, jony amonowe czyli amoniak). Jeśli się je będzie znało, to można zawczasu reagować jak coś będzie źle i zmieniać je na te odpowiednie.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Miszka1987 
Początkujący



Dołączył: 28 Maj 2011
Posty: 26
Skąd: Głowno
Wysłany: 2011-06-16, 13:27   

Ok jutro pójdę do zoologicznego i kupię te testy i napiszę co i jak :)
A tymczasem pora zmykać ale do pracy :( :pa:
_________________
Jeśli potrzebujesz zapki na zamknięte trackery - pisz ;)
"Wole mieć spokój niż rację" :)
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny