wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zaskroniec
Autor Wiadomość
phalina 
Entuzjasta


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 13 Maj 2006
Posty: 568
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2006-08-18, 20:30   

Zaskrońce zwyczajne są zjadane przez wiele zwierząt; mrówki mogą zniszczyć złoża jaj, świeżo wylęgnięte zaskrońce padają łupem dużych biegaczy, żab śmieszek i ryb. Na małe i duże zaskrońce polują jeże i kuny. Są zjadane również przez wiele gatunków ptaków, takich jak czaple, nury, bociany, myszołowy i błotniaki, gadożery, różne krukowate, oraz dzierzby i kosy. Wśród ptaków najskuteczniejszym łowcą węży jest gadożer. Wielokrotnie obserwowano, jak nawet wróbel domowy zabijał świeżo wylęgnięte zaskrońce zwyczajne.


Liczni wrogowie naturalni nie są w sta nie poważnie zagrozić istnieniu zaskrońca zwyczajnego. Chociaż w wielu rejonach wąż ten występuje nadal licznie, to w niektórych stał się wyraźnie rzadszy. Przyczyną tego jest urządzanie kąpielisk w miejscowych sadzawkach, intensywne uprawianie sportów wodnych, wycinanie trzcinowisk na jeziorach i osuszanie terenów podmokłych.
_________________
Pozdrawiam Halina

http://picasaweb.google.p...ey=AWzbEMkAb7Y#
 
 
 
marian 
Oczkomaniak
Marian



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 23 Wrz 2006
Posty: 878
Skąd: Bytom
Wysłany: 2006-09-30, 19:04   

Wylapac zaskronce to bardzo proste ja zrobilem tak Wystarczy troche sznurka i zywa zaba jako przynrta i gotowe jak sie ma zaskronce to zaby i tak znikna Zaskroncowi nic sie nie stanie sznurek obciac kolo geby zaskronca do wora i wypuscic do naturalnego srodowiskaOn bedzie mial wiecej miejsca iEwa swiety spokoj.Brutalne ale skuteczne. :oops:


Marian
_________________
http://barakuda.jalbum.net/Marian%20Sumera/
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-05-26, 14:20   

Ale dziś była jazda. Złapałem w oczku prawie metrowego zaskrońca z żabą w pysku.
Żaba niestety nie przeżyła. Mieszkam niemal w centrum miasta i nigdy w okolicy nie widziałem zaskrońca. Mam go wiaderku, zaraz jedziemy z Hubertem w teren go wypuścić to może uda się pstryknąć parę fotek. Ostatnio w oczko zginęły mi wszystkie małe żabki i sporo małych kilkucentymetrowych rybek :(( Winowajca złapany na gorącym uczynku. Nie było łatwo go złapać nurkował jak głupi - zwinna bestia. Mam nadzieję że był tylko jeden :evil:

Zrobiliśmy sobie z Hubertem i zaskrońcem parę pamiątkowych fotek i do wody.


tu już na wolności
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Hubert 
Przyjaciel forum



Pomógł: 37 razy
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 1600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-05-26, 18:55   

Oj, była jazda. Aurora nawet zaczął mnie oskarżać, że mu dla jaj gada do oczka wpuściłem, bo nigdy u siebie w okolicy nie widział. Ja jednak widziałem zaskrońca i to nie raz, jak pomykał w pobliskim rowie melioracyjnym.

 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-05-29, 22:56   

Dziś złapałem drugiego zaskrońca, chyba musi ich być więcej :evil:

Może znalazły w necie mój adres ;)

A tak poważnie myślę ze zwabia je rechot żab - liczą na młode lub na kijanki.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2007-05-30, 00:08   

to kurcze masz problem :x ja na szczęście w życiu widziałem tylko 1 i to 50 km od mojej okolicy
ps . nie podawaj im mojego adresu :hehe:
_________________
Pozdrawiam-Marek
Oczkomaniacy są bez serca :hehe:
Oczko wodne i otoczenie

Makrofotografia
 
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2007-05-30, 05:07   

AurorA napisał/a:


A tak poważnie myślę ze zwabia je rechot żab - liczą na młode lub na kijanki.


Arku zgadza się,od momentu jak się pojawiły u mnie w oczku znikły kijanki ropuchy.Większe żaby pokazały im :dupa: i uciekły :)

To ten mniejszy około 80cm,drugiemu niestety nie udało się zrobić fotek,a z relacji światków miał ponad metr

_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
kuba123 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 24 Cze 2007
Posty: 716
Skąd: okolice Wieliczki
Wysłany: 2007-09-21, 15:31   

U mnie pojawiło sie ostatnio sporo młodych zaskrońców. Żab sporo ubyło. Było około 30 a teraz zaledwie 15 :-o Zaczynam się martwić. Myśle, że jak pozbędę się ryb to sie liczebnośc wyrówna ;)
_________________
Mój album zdjęć Oczko wodne
 
 
 
Yahilles 
Przyjaciel forum
bez oczka wodnego



Pomógł: 11 razy
Dołączył: 18 Lip 2007
Posty: 920
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-09-21, 15:55   

marian napisał/a:
Wylapac zaskronce to bardzo proste ja zrobilem tak Wystarczy troche sznurka i zywa zaba jako przynrta i gotowe jak sie ma zaskronce to zaby i tak znikna Zaskroncowi nic sie nie stanie sznurek obciac kolo geby zaskronca do wora i wypuscic do naturalnego srodowiskaOn bedzie mial wiecej miejsca iEwa swiety spokoj.Brutalne ale skuteczne. :oops:


Marian

Co zmienia faktu że taka metoda to znęcanie się nad żabami! :x
_________________
Pozdrawiam

Amphibia
>> Moja strona <<
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-09-21, 17:36   

Nie wspominając o całkowitej ochronione prawnej wszystkich gatunków żab. Ja moje zaskrońce wyłapałem innymi metodami siatka i rękoma.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
pena 
Początkujący



Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 34
Skąd: Kalety
Wysłany: 2007-10-04, 17:48   

U mnie znów pojawił się zassskroniec i to ten sam, olbrzymi. Po wielkości podejrzewam , że to ona, ale o tej porze roku? Myślałam że już układają się do snu.Jak mnie zobaczył/a/ to uciekała do ogródka sąsiadki. Mąż mnie póżniej poinformował, że widział ją w naszym oczku wczoraj, pewno sobie zjadła kilka karasiątek, bo dzisiaj mniej ich pływało ! :(( Ale żab nie ruszyła! Widziałam dzisiaj 2 zielone, małą i dużą. :???: :pa:
_________________
Pozdrawiam Aga
 
 
 
Pawlak 
Oczkomaniak



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Cze 2007
Posty: 852
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2007-10-04, 19:53   

najlepiej złapać tego zaskrońca ,wsadzić do wiadra i wywieść daleko od oczka :P
_________________
https://wizjonerbezwizji.blogspot.com/ Mój Blog osobisty.
http://ogrodwodny.blogspot.com/ Mój blog o oczkach wodnych.
 
 
 
lukasz0207 
Początkujący


Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 19
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-03-26, 17:52   

A czy moge sobie w lesie zlapac zaskronca i wpuscic do oczka?? Myslicie, ze warunki by mu pasowaly, co musial bym mu zapewnic aby zostal??
 
 
ZiK 
Przyjaciel forum
Witam :)


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 13 Mar 2006
Posty: 1002
Skąd: Zamość
Wysłany: 2008-03-26, 17:59   

lukasz0207 napisał/a:
A czy moge sobie w lesie zlapac zaskronca i wpuscic do oczka?? Myslicie, ze warunki by mu pasowaly, co musial bym mu zapewnic aby zostal??


:hehe: :hehe: :hehe:
Ludzie co to za pomysły :bum:
Po pierwsze zaskrońce są pod ochroną.
Jak stworzysz dobre warunki to może sam do Ciebie przywędruje.
Nawet jak by przywędrował do Ciebie i zaczął wyczyniać Ci szkody to zaraz byś chciał się go pozbyć :P
Wiec pytanie po co Ci zaskroniec ........... :evil:
_________________
Pozdrawiam Tomek :piwko:
Moje Pierwsze Oczko Wodne

Mój Profil Nasza Klasa

Moje Drugie Oczko Wodne
 
 
 
kuba123 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 24 Cze 2007
Posty: 716
Skąd: okolice Wieliczki
Wysłany: 2008-03-26, 19:38   

Nie polecam zaskrońców. Wyjedzą wszystkie żaby. U mnie z łąk podczas lata schodzą sie pojedyncze osobniki. A łapie je bardzo łatwo :P Czekam aż wejdą na żwirową drogę na działce i skradam sie, a następnie szybkim ruchem przysypuje tylny fragment ciała zaskrońca i biorę na ręce. Jego to nie boli, bo żwir jest drobny. W dotyku są znacznie przyjemniejsze od żab, bo nie mają śluzu.
Zaskrońce mogą poważnie zaburzyć równowagę w oczku wodnym. Na szczęście do mnie przychodzą zwykle wygrzewać się, a do oczka to raczej nie, jednak w zeszłym roku spowodowały ubytek żab. Najlepiej by było gdyby na działce występowały:
żaby trawne i ropuchy szare, ropuchy zielone, rzekotki drzewne i jaszczurki zwinki
W oczku: żaby jeziorkowe.
Te płazy i gady nie wchodzą sobie w drogę i zwykle sie nie zjadają. Mając takie gatunki w ogrodzie możemy być dumni. Można stworzyć nawet dość liczną populacje. Zaskroniec nam może tylko wszystko zepsuć. Często gdy populacja płazów jest zbyt wysoka to z czasem i tak pojawią sie zaskrońce. Jeżeli zależy nam na płazach to powinniśmy stwarzać kilka oczek bezrybnych o różnych wielkościach i głębokościach, a także roślinności.
Żeby stworzyć środowisko jaszczurcze zwince powinniśmy budować jaszczurcze pagórki z kamieni i niskiej roślinności.
Na mojej działce jest czasem tak sucho jak na pustyni. W pewnej części ogrodu, gdzie trawa nie chce rosnąć w lecie wygląda jak fragment pustyni, a ciekawie wyglądają tam przechodzące tornada pyłowe czasem wysokości 3 metrów. Zaskrońce mogą takie miejsce upodobać sobie na wygrzewanie. Jednak musi być w pobliżu jakaś kryjówka np. krzew.
Żaby trawne i ropuchy szare trzymają sie z daleka od ogrodu i siedzą w sadzie. Jedynym płazem, który nawet nieźle sie trzyma jest ropucha zielona. Jej nawet spodobało sie u mnie :P Zrobiłem pagórek z kamieni, a jaszczurki zwinki niestety się nie pojawią gdyż już nie występują w pobliżu. Jedyne miejsce gdzie są jest odległe ode mnie o 4km.
Prawdopodobnie nie występują już w pobliżu, bo zaskrońce je zjadły. Pomimo,że ten wąż jest niejadowity to jednak bardzo żarłoczny, dlatego lepiej nie sprowadzać tego gada z naturalnego środowiska. Na dodatek jest chroniony.
Jeżeli ktoś chce mieć zaskrońce to powinien zrobić wielkie płytkie oczko z dużą ilością roślin i strefa bagienną. Najlepsze są szuwary. Jeżeli zasadzi sie tam ładne rośliny to może to też stanowić ozdobę ogrodu. Ogólnie nie polecam tego gada. Może i jest ładna, ale szkodzi. Podoba mi się w nim to, że zjada myszy :P
Przepraszam, ze trochę w wypowiedzi odszedłem od tematu.
Pozdrawiam
_________________
Mój album zdjęć Oczko wodne
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny