wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Remont oczka wodnego
Autor Wiadomość
nyczman 
Nowy


Dołączył: 05 Maj 2011
Posty: 6
Skąd: Wolsztyn
Wysłany: 2011-05-31, 20:02   Remont oczka wodnego

Jako że jest to mój pierwszy post, chciałbym powitać wszystkich miłośników oczek wodnych.
Mój problem polega na tym, że mam w ogrodzie stare oczko wodne typu "krater" - bez żadnych półek, tylko dziura w ziemi o głębokości 120 cm. Do tego dochodzi równie nieciekawa kaskada, albo raczej jej parodia. Oczko chciałbym powiększyć o 50 cm w każdą stronę, żeby zrobić półkę. Nie mogę za bardzo się rozpędzać, bo za metr od oczka jest płot sąsiada, a zaraz obok pomieszczenia gospodarcze. Widniejąca na zdjęciach "kaskada" zostanie też na pewno przebudowana. Ja jednak nie mam jakoś na ten cały remont "wizji"... Jeśli ktoś ma jakieś propozycje, to jestem otwarty, każda porada na pewno się przyda. oczko w tej chwili ma kształt nerki o najdłuższym boku 4m i najkrótszym 3m.


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2011-05-31, 20:31   

Witaj. Jeżeli kaskada jest czynna-nie demontowałabym jej, a uruchomiła.Na siatce rośnie bluszcz-skieruj go w stronę kaskady-niech zarośnie ten parkan. Jeżeli oczko wyłożone jest folią, to fantastycznie zarosło i zamaskowało ją-zrobiłabym tu tylko porządek. Między oczkiem a placem masz miejsce aby wzdłuż oczka poprowadzić strumień i tylko to-nie niszczyłabym tego, co już jest.Doprowadź tylko to do użyteczności i wyglądu.Po wypieleniu tej trawy z obramówki-posadź kilka ciekawych roślin. Jeżeli chodzi o półki, to są różne sposoby na zrobienie ich bez ingerencji w strukturę oczka ( poczytaj na forum)To oczko ma już dojrzałą biologicznie wodę-potrzeba tylko filtra-albo mechanicznego, albo glebowo-korzeniowego ( strumień)
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
Elendil 
Przyjaciel forum



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 1403
Skąd: Radom
Wysłany: 2011-06-01, 07:51   

Witaj :piwko:

Poczytaj, pooglądaj, może znajdziesz jakieś inspiracje...

Co do półek - z jednej strony bym zrobił wykop na 20-30cm, a drugiej na ok. 50-60. Ten płytszy (od strony widokowej i z jednej strony kaskady) na rośliny strefy bagiennej (niezbyt wysokie od przodu, sitowia itp przy kaskadzie), świetnym pomysłem byłoby oddzielenie go od reszty oczka jakąś ażurową konstrukcją z cegły czy kamienia, wyłożenie geowłókniną i zasypanie ziemią, żeby stworzyć takie mini błoto. Ewentualnie mógłbyś na takiej półce sadzić rośliny w koszach.pojemnikach, workach różnej wysokości w zależności od potrzeb roślin.

Kaskadę bym rozebrał zupełnie i zrobił nową, zdecydowanie niższą i mniej stromą.
_________________
OCZKA ELENDILA MOJE PODRÓŻE TANIE HOTELE
5000l oczko + 1600l płazarium,
Pozdrawiam i zapraszam. Tomek.
 
 
 
klesmer 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 12 Kwi 2011
Posty: 46
Skąd: warszawa
Wysłany: 2011-06-01, 08:15   

Ja bym zaczął od zasłonięcia nieciekawego widoku na sąsiada jakimiś panelami z drewna lub bluszczem. Było by kameralniej i oczko by zyskało. Kaskada rzeczywiście trochę przy ciężka.
 
 
nyczman 
Nowy


Dołączył: 05 Maj 2011
Posty: 6
Skąd: Wolsztyn
Wysłany: 2011-06-01, 14:49   

Witam ponownie,
na pewno od strony widokowej aż po samą kaskadę zrobię płyciznę o głebokości około 30 cm. Bardziej interesuje mnie jakby tutaj przebudować tą kaskadę. Osobiście najchętniej bym ją obniżył do wysokości około 80cm na początku i beż żadnego wodospadu na końcu (obecnie woda wlatuje do stawu z wysokości około 35-40 cm). Obrzeża kaskady chciałbym obsadzić róznymi iglakami, kwiatami itd...
Zastanawiam się tylko z czego i jak zrobić kaskadę... W mojej okolicy jedyny materiał to praktycznie kamienie polne, bo o łupki ciężko. A co do zasłonięcia sąsiada to planuje posadzic zaraz przy płocie szpaler thui. Co myślicie o tym pomyśle? Czekam na sugestie i krytykę. :)
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-06-07, 12:24   

nyczman napisał/a:
W mojej okolicy jedyny materiał to praktycznie kamienie polne, bo o łupki ciężko.

Witaj
Ciężko raczej zrobić kaskadę z polnego kamienia. Łupek jako taki jest dostępny w sklepach ogrodniczych, koszt rzędu 100 zł, może troszkę więcej. Polniaki możesz wykorzystać na boki kaskady. Dla tuj wydaje mi się zbyt mało miejsca, poleciłabym raczej jakies pnącza, jeśli sąsiad się zgodzi.
Rozbudowa oczka to głównie strefa płytka i bagienna. Można pokombinować :)
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny