wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
stawek Marka
Autor Wiadomość
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-03-31, 16:03   

Airlift - potrzebujesz tą średnicę 400 (albo 200) mm tam, gdzie jest dyfuzor, czyli niestety na samym dnie studni.
Jeden gość wymyślił sito łukowe zanurzone całkowicie w wodzie, z łukiem nachylonym w stronę dopływającej brudnej wody - czyszczone cyklicznie kurtyną powietrza z poziomego dyfuzora na dolnej krawędzi sita.
Co do schnięcia folii, to racja, trzeba byłoby to odciąć jakąś folią budowlaną z zewnątrz.
Zapach styrenu czuć w zasadzie tylko do zastygnięcia żywicy. Argumenty? Tylko taki, że wszystko dobrze, dopóki faktycznie masz zapewniony ten stały poziom wody i nic Ci nie będzie ubywać. Jeżeli betonujesz dno, to zrób bardzo porządne spadki do odpływu. Nie zawadzi ze 30%. I zaokrąglone mocno narożniki. Nic ostrego.

Jeżeli chodzi o projekt samego filtra, to naprawdę warto pogrzebać w sieci, na różnych forach, u Marka np., oraz zagranicznych. Dno komór powinno mieć tak samo mocny spadek do centralnej części, z której zrobiłbym odprowadzenie do studzienki rewizyjnej obok (... 8) ), w którą da się włożyć pompę do szamba - nic lepszego chyba nie ma do odsysania ścieków. Koszt niewielki, praca chwilowa. Abisynka nie da Ci tej siły zasysania.
Odpływy można byłoby odciąć zasuwami Valterra z długimi prętami uchwytów wyprowadzonymi do poziomu gruntu. Warto za takimi rozejrzeć się w niemieckich sklepach (ułamek ceny).
Cytat:
Ile, jakie i gdzie wyprowadzenia poprowadzić?

Można byłoby mniej więcej sugerować się obiegiem wody w Bioklarze.
Czyli z odpływu dennego (albo dwu przy tych rozmiarach) poprowadzone dojście do komory prefiltra na wysokości ze 30cm pod powierzchnią, tak, żeby wymusić ruch wody spływającej wzdłuż sita w dół i osadzającej grube cząstki na dnie w zagłębieniu osadnika. Są rysunki pokazujące ewolucję projektu, z uwzględnieniem kierownic wody i specjalnego profilu dna sprzyjającego osadzaniu się tam nieczystości. Za prefiltrem wejście do komory z jakimś materiałem wypełniającym jak peszle etc. i jeżeli mówimy o łapaniu osadu na dnie, no to zawsze rura w dół pod złoże, potem woda przez złoże do góry i odbiór wody nieco poniżej poziomu zwierciadła (znowu pamiętając o możliwych jego wahaniach).
Potem oczywiście byłyby zalane.

Cytat:
Wtedy wylot z mamuta też trzebaby było zrobić poniżej poziomu i bezpośrednio do stawku?
- zawsze. Jak nie bezpośrednio, to odpowietrzenie mamuta (te dwa kominki) można byłoby wykorzystać jako odpieniacz - u mnie efekt był mizerny - ale poza tym nie widzę przeszkód, aby mamut wylotem wychodził bezpośrednio tak jak piszesz.
W zimie przepływ przez filtry dałbym tak, żeby woda dosłownie migrowała przez złoża, zapobiegając procesom beztlenowym, zwłaszcza fermentacji (H2S).
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
12marek 
Uczestnik


Dołączył: 18 Kwi 2011
Posty: 64
Skąd: pomorze środkowe
Wysłany: 2015-03-31, 16:56   

Ho, ho, ho...
No to mam lektury na parę wieczorów :-o
Im dalej w las tym więcej drzew?
Chyba zapomnieliście że nie jestem koimaniakiem.
Dzięki za pomoc.
Zaczynam to trawić :P
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2015-04-02, 09:41   

12marek napisał/a:
Ho, ho, ho...
No to mam lektury na parę wieczorów :-o
Im dalej w las tym więcej drzew?
Chyba zapomnieliście że nie jestem koimaniakiem.
Dzięki za pomoc.
Zaczynam to trawić :P


No to współczuję, ja mimo że mam sprawdzać błędy ortograficzne, odpadłam po przeczytaniu połowy :-o . Pomoc niesamowita i należą się stokrotne "pomógł", ale wierzę, że nie ma błędów, bo te wypracowania są ogromnie dłuuuuugie i na dodatek połowy z tego nie rozumiem :-o
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
12marek 
Uczestnik


Dołączył: 18 Kwi 2011
Posty: 64
Skąd: pomorze środkowe
Wysłany: 2015-04-02, 11:12   

Cóż, orłem z "polskiego" nie byłem. I nie zapomnę oceny niedostatecznej za wypracowania w które włożyłem całe serce i wiedzę. Taką miałem wtedy venę twórczą że napisałem kilka stron :) Do dziś przed oczami mam stronę przekreśloną czerwonym długopisem z dopiskiem "wodolejstwo" :evil:
Doceniam Twoją pracę na forum i w ogrodzie :)
Z tym rozumieniem to mamy podobnie ;)
Jestem w lekkim szoku bo gościu w koipond władował więcej kasy niż ja w mój dom razem z działką :lol:
Ale pewne rzeczy chyba da się zastosować?
Pomysł dnia:
Ścianki z KERAMZYTU :)
A raczej bloczków i pustaków keramzytowych coś tego typu:
http://www.jadar.pl/sunblock/pustaki_kermazytowe
Pewnie zaraz mnie zbesztacie ale napiszcie czemu nie?
Ścianki działowe byłyby świetne do uzyskania wymaganego kierunku przepływu między komorami :yahoo:
 
 
bogu69 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lip 2011
Posty: 125
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2015-04-02, 12:12   

12marek napisał/a:
Ścianki działowe byłyby świetne do uzyskania wymaganego kierunku przepływu między komorami

A czemu nie,jak najbardziej się nadają.
_________________
Bogdan
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=6389
 
 
12marek 
Uczestnik


Dołączył: 18 Kwi 2011
Posty: 64
Skąd: pomorze środkowe
Wysłany: 2015-04-07, 21:35   

Czytam i czytam...
Czy to nie jest trochę przesada?
studzienkę zrobię z beczki 200l (czyli ponad 50 cm średnicy) wpuszczonej w dno ostatniej komory co da wysokość około 2 m od dna studni do lustra wody ale airlift dać aż taki duży?
Jaka pompa powietrza musiałby być do tego? Czy 40 watt wystarczy?
Może wystarczyłoby z tych 160 zredukowanych do 110-tek?
Technicznie dałbym radę to wykonać tylko czy jest sens w moim wypadku?
 
 
bogu69 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lip 2011
Posty: 125
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2015-04-08, 08:40   

12marek napisał/a:
Czytam i czytam...
Czy to nie jest trochę przesada? Obrazek
studzienkę zrobię z beczki 200l (czyli ponad 50 cm średnicy) wpuszczonej w dno ostatniej komory co da wysokość około 2 m od dna studni do lustra wody ale airlift dać aż taki duży?
Jaka pompa powietrza musiałby być do tego? Czy 40 watt wystarczy?
Może wystarczyłoby z tych 160 zredukowanych do 110-tek?
Technicznie dałbym radę to wykonać tylko czy jest sens w moim wypadku?

Ja właśnie zrobiłem ze 110-tki góra a dołem rozszerzyłem do 160mm tylko że kolejny raz przypominam:
-żeby ją napędzić wystarczy nawet secoh 20watt którego już nie dostaniesz raczej ale nic straconego bo wyższe modele będą miec tego powietrza jeszcze więcej tylko troszku więcej prądu pobierają ale uwierz bo sam miałem niedawno dylemat nie ma porównania Aco do Secoha - 200cm pod wodą i jeszcze gejzer powietrza a ACO no cóż sam spróbuj.
-20 watt wystarczy przy długości airlifta 145cm na przepływ wody bez podnoszenia już od 15000m3 na godzinę i więcej.
-najmniejszy dyfuzor to 200mm więc jak dasz mniejsze poszerzenie to będziesz kombinował tak jak ja.
-a bekę jak zrobisz tak jak mówisz i będzie to szczelne to będzie ok.
ale to tylko moje zdanie i sam niedawno się zaraziłem. :piwko:
_________________
Bogdan
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=6389
 
 
12marek 
Uczestnik


Dołączył: 18 Kwi 2011
Posty: 64
Skąd: pomorze środkowe
Wysłany: 2015-04-08, 15:51   

No własnie...
Robiąc to raz chciałbym mieć to z głowy na może nie zawsze ale długo :)
Za duży przepływ chyba nie zaszkodzi?

Tutaj są dostępne dmuchawy po regeneracji
http://www.dmuchawy.sklep.pl/
sporo tańsze niż nowe :???: Kusi....
20 wat powiadasz?
Myślałem o tej pompie:
http://www.dmuchawy.sklep...0P-promocja/269
i tym dyfuzorze:
http://www.dmuchawy.sklep...zowy-HD-200/257

Jeżeli źle wybrałem to pomóżcie wybrać właściwie. Chętnie wydałbym mniej :)

[ Dodano: 2015-04-08, 17:01 ]
Czemu odpowietrzenie airlifta ma 2 komory? Jeden trójnik nie wystarcza?
Jak nazywa się to sito do filtra z nierdzewki? Nie mogę wyklikać :(
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-04-08, 18:02   

Marek, dobrze wybierasz moim zdaniem. 80-tka będzie trochę na zapas, ale możesz nią napędzić także napowietrzanie samego stawku, złoża fluidalnego...
Drugi kominek też uwalnia nieco powietrza, niewiele, ale zawsze coś.
Kiedyś tu podawałem link do sit nierdzewnych, teraz nie mam pod ręką.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
12marek 
Uczestnik


Dołączył: 18 Kwi 2011
Posty: 64
Skąd: pomorze środkowe
Wysłany: 2015-04-08, 20:02   

wolanin napisał/a:
Marek, dobrze wybierasz moim zdaniem.
dokładnie tego typu (energooszczędnego) szukać? Czy inne modele też są warte uwagi?
Ty masz Secoha 80-tkę?
Cytat:
80-tka będzie trochę na zapas, ale możesz nią napędzić także napowietrzanie samego stawku, złoża fluidalnego...

Pomysłów na co jeszcze mogłoby sie przydać powietrze może być mnóstwo. Na zapas to już robię rurę 160-tkę ;)
Proza dnia codziennego karze ograniczać pobór prądu.
A skoro o tym to:
Czy są dostępne elektrozawory montowane na przewodzie powietrza, które w określonym czasie otwierałyby dopływ części powietrza z pompy? Myślę tu o rozdzielaczu i przedmuchaniu sita częścią powietrza parę raz dziennie.

Cytat:
Drugi kominek też uwalnia nieco powietrza, niewiele, ale zawsze coś.

Czy w moim planowanym układzie gdy rura (taka jak na fotce bo zdecydowałem się na 160-tkę) zakończona kolankiem będzie łączyła się z krótkim (20 cm) odcinkiem 160-tki przechodząc przez ściankę ostatniej komory aby wylecieć na zewnątrz trzeba robić te kominki? Przecież woda wyleje się i sama sie odpowietrzy :???:
Cytat:
Kiedyś tu podawałem link do sit nierdzewnych, teraz nie mam pod ręką.
Tu (w moim wątku) na pewno nie, ale coś już gdzieś znalazłem :) Wysłałem zapytania i już się boję odpowiedzi...
Dzięki :)
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-04-08, 20:28   

Mam JDK-S-80P. Nie wiem, czy jest coś oszczędniejszego, ta seria była tak właśnie opisywana.
Cytat:
Czy są dostępne elektrozawory montowane na przewodzie powietrza, które w określonym czasie otwierałyby dopływ części powietrza z pompy?

Na pewno są, tylko gdzie? Przychodzi mi na myśl elektrozawór do unitów stomatologicznych - turbiny. Tyle, że tam podawane jest wysokie ciśnienie, więc średnice mogą być za małe. Coś Czester stosował z hydrauliki, może z pneumatyki też coś widział?
Cytat:
będzie łączyła się z krótkim (20 cm) odcinkiem 160-tki przechodząc przez ściankę ostatniej komory aby wylecieć na zewnątrz trzeba robić te kominki? Przecież woda wyleje się i sama sie odpowietrzy :???:

Odcinek krótki, więc dużych strat nie będzie. Zauważ, że powietrze wychodząc z airlifta razem z wodą zmniejsza skuteczny przekrój rury wylotowej (zamiast części wody w tym miejscu płynie powietrze). A 160-tka, to już na pewno tego nie zauważy.

p.s. Eee...elektrozawory - jest tego trochę, choćby na Alletanio.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2015-04-09, 10:38   

mam założony elektrozawór ale do zraszania (wodą z sieci) sita (prefiltra) sterowany elektronicznie
 
 
12marek 
Uczestnik


Dołączył: 18 Kwi 2011
Posty: 64
Skąd: pomorze środkowe
Wysłany: 2015-04-09, 20:26   

czester 1 napisał/a:
mam założony elektrozawór ale do zraszania (wodą z sieci) sita (prefiltra) sterowany elektronicznie

Ciecz a gaz o podobno dwie różne bajki :(
A w tzw. miedzyczasie:
- po skomplikowanym tentegowaniu tzn. obliczaniu długość cięciwy, łuku i tworzącej stożka itp....


wizycie na skupie (czemu to nazywają skup :???: Częściej tam kupuję niż sprzedaję) złomu:



- wstępnym użyciu nożyc:


wyszło coś takiego:


Nierdzewka :) Średnica dna 330 mm :) Donituje się do rury i będzie git :yahoo:
Przepraszam za jakość fot :oops:

Dół miał być walcowy ale w zasadzie po co się męczyć i profilować?
Otwory dopływowe będą na pewno większe ale to jak będę miał dyfuzor bo jeszcze nie jestem pewien jak go zamontuję i nie chcę wyciąć za dużo :P
Może być :???:

A wracając do sita: dostałem odpowiedź :)
"Witam,
w odpowiedzi na Pana zapytanie pragnę poinformować, że blachy wykonujemy pod
zamówienia klientów. Należy określić gatunek blachy oraz jej grubość, rodzaj
i wielkość perforacji. Do jakich celów dalej nasi klienci wykorzystują
zamówione blachy to już każdego indywidualna sprawa.

Proszę określić gatunek blachy i jej grubość, a także rodzaj i wielkość
perforacji i będę mogła dokonać kalkulacji."

To mi kobieta pomogła :(
Jakie sito potrzebuję :???:
 
 
12marek 
Uczestnik


Dołączył: 18 Kwi 2011
Posty: 64
Skąd: pomorze środkowe
Wysłany: 2016-03-01, 19:39   

Witam ponownie :)
Trochę czasu upłynęło, trochę się zmieniło.
Czas powoli ruszac dalej z pracami.

Teraz wygląda to tak:









Jakoś tak sie złożyło że nie mam zdjęć samych komór bez położonego na nich pomostu :???:

Zatem mam teraz 6 komór z tego pierwsza i ostatnia z wbudowanymi w dno beczkami. Pierwsza jako prefiltr, 6 jako studnia airlifta. Pozostałe 4 komory o pojemnosci niemal 1 m3 kazda do wykorzystania jako filtrujące.
No i tu zaczynają sie schody kolejne.
CO ZASTOSOWAĆ JAKO WYPEŁNIENIE KOMOR?
 
 
musasz 
Uczestnik


Dołączył: 16 Lut 2014
Posty: 84
Skąd: Jasło
Wysłany: 2016-03-01, 19:48   

Ja w swoim mauzerze używam kostki filtracyjnej i sobie chwalę. Jedynie w tym sezonie powkładam je do worków raszlowych by łatwiej je wyciągnąć po sezonie do czyszczenia
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny