wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Rozbudowa oczka wodnego, kamień + beton
Autor Wiadomość
withanight 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Kwi 2011
Posty: 111
Skąd: Jarocin
  Wysłany: 2011-04-17, 19:41   Rozbudowa oczka wodnego, kamień + beton

Witam wszystkich oczkomianiaków, od dawna przyglądam się waszym dziełom i musze powiedzieć, że popadłem w kompleksy :???:

Otóż macie ładne duże oczka , moje powstało pod wpływem impulsu , 2 lata wstecz w letnie niedzielne popołudnie złapałem za szpadel i powstała dziura:) kolejne 2 tygodnie i jest to co jest :)





Uploaded with ImageShack.us


Z początku , z racji tego, że nałogowo wędkuje miał to być stawek do przechowywania żywców, bez żadnych roślin itp, dlatego nie ma żadnych półek na kwiaty ani nic w tym stylu.

Z biegiem czasu , przeglądając forum i inne przypadkowe zdjęcia uświadomiłem sobie jaki błąd popelniłem i nie pomyslalem zanim zacząłem kopać.

Zwracam się więc do Was z prośba - czy dam rade to oczko powiększyć ? Nie mam pomyslu jak, nie wiem czy w ogóle zda to egzamin, czy woda nie będzie uciekać?

Myśle nad takim sposobem: oczywiście to tylko poglądowy kształt, żeby było wiadomo o co mi chodzi.



Uploaded with ImageShack.us



Musiał bym zburzyć tą jedną ścianę, powstał by taki przesmyk pomiędzy jedną powierzchnia a drugą, tej nowej cześci nie chciał bym betonować tylko ułozyć kamienie na folii. Stara część oczka jest wyłożona polnym kamieniem i granitem i betonowana- ale to chyba widać :victory:


Co myślicie ? jakie jest wasze zdanie , na pytania odpowiem :)
_________________
Wędkarstwo jedyny nałóg, który nie zabija.
 
 
 
drako 
Entuzjasta



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 29 Cze 2007
Posty: 538
Skąd: Kraków i Okolice
Wysłany: 2011-04-17, 20:13   

Gdyby lustro wody w nowej części oczka byłoby wyżej, nie będzie problemów z wpuszczeniem nadmiaru folii do "starego" oczka. Ta nowa część oczka mogłaby być płytsza i tam szalała by roślinność.
Tylko kaskada, w takim układzie powinna być przeniesiona nad oczko z folii, może na tło ściany budynku?

[ Dodano: 2011-04-17, 20:19 ]
Teraz widzę , że to ogrodzenie , a nie budynek :oops:
Proponowałbym Tobie tą nową część, bardziej zaokrągloną (a nie kiszkowatą) i przesuniętą dalej od płotu. Sądzę, że kwadrat folii 4 na 4 m by wystarczył.
_________________
Pozdrawiam Drako
oczko34m3/2007r/folia08/filtr240l/strumień 5mb/koi i inne
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=2292
 
 
 
withanight 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Kwi 2011
Posty: 111
Skąd: Jarocin
Wysłany: 2011-04-17, 22:14   

To co narysowałem zółtą kredka w paincie to tylko poglądówka o co mi tak naprawde chodzi , kształt jest do "uzgodnienia".


Natomiast nie wiem jak połączyć ze soba dwie części tak zeby woda nie uciekała, z reguly mam głowe do takich pomysłow, jednak w tym przypadku nie mam zanego sensownego pomysłu. :?:
_________________
Wędkarstwo jedyny nałóg, który nie zabija.
 
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-04-18, 06:44   

withanight, Drako dobrze Ci radzi. Można stworzyć dwa oczka z małym progiem wodnym. W nowej części rośliny i zapewne pojawiłyby się np żabki ;) . Folię w takich przypadkach układa się jak przy budowie strumienia - na zakładkę.
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
withanight 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Kwi 2011
Posty: 111
Skąd: Jarocin
Wysłany: 2011-04-18, 08:24   

U mnie pojawiają się tylko rosowki, które wpadują do oczka i wyjść nie mogą :) ale za to sa pokarmem dla ryb.



Ale takie rozwiązanie o jakim mowa wiązało by sie z podwyzszeniem terenu - nie bardzo wiem jak i nie mam czym tego podnieść.

Znalazło by sie jakieś zdjęcie poglądowe ?

Ale w takim przypadku ryby już nie przejdą z jednej części na drugą prawda ?

[ Dodano: 2011-04-18, 08:38 ]
A co najwazniejsze , gdyby oczko zrobić wyżej wiązało by się to z ciągłym tłoczeniem wody - a to nie za bardzo mi odpowiada.

[ Dodano: 2011-04-18, 13:40 ]
statystyki obejrzenia tematu rosna , szkoda ze odpowiedzi mało :oops:
_________________
Wędkarstwo jedyny nałóg, który nie zabija.
 
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2011-04-18, 18:22   

withanight, chciałbyś zjeść ciastko i mieć ciastko. Jeśli nie chcesz ponosić większych kosztów na jedną folię na dwa oczka to ciągłego lustra wody nie uzyskasz. O podniesienie poziomu drugiego akwenu też nie musisz się martwić. Przecież musisz coś zrobić z ziemią z wykopu. Podniesiesz nieco poziom nowego oczka i obniżysz lustro drugiego i będzie git. W takim przypadku choćby niewielka pompka konieczna. Zresztą gdy chcesz uzyskać efektywne filtrowanie to pompka zdecydowanie w tym pomaga więc nawet przy jednym lustrze trzeba jakoś poruszyć żyzną wodę w strefę roślin.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
withanight 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Kwi 2011
Posty: 111
Skąd: Jarocin
Wysłany: 2011-04-18, 18:54   

Wydaje mi się, że troche przesadziłeś z tą "niewielkością" pompki. ;)

Albo ja czegoś nie rozumiem:)
_________________
Wędkarstwo jedyny nałóg, który nie zabija.
 
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-04-18, 20:21   

niewielkość pompki jest bardzo prawdziwa -jeśli potraktujesz nowy zbiornik wodny jako strefę czyszczącą możesz użyć pompę o jak najmniejszym przebiegu (nawet fontannową)
cena średnio mała i mimo wszystko masz przepływ wody..
Jeśli chcesz do tego kaskadę to niestety cena rośnie, bo i siła pompki musi wzrosnąć.
Nie podam Ci ceny tej droższej , ale u mnie chodzi pompka za 50 zeta - to chyba niewiele ;)
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
withanight 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Kwi 2011
Posty: 111
Skąd: Jarocin
Wysłany: 2011-04-18, 20:56   

U mnie chodzi taka za 30 :) aquaelowska jako fontannowa , dodatkowo kaskada.


Tylko nadal nie rozumiem kwestii przepływu wody z jednej cześci do drugiej :)
_________________
Wędkarstwo jedyny nałóg, który nie zabija.
 
 
 
Elendil 
Przyjaciel forum



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 1403
Skąd: Radom
Wysłany: 2011-04-18, 21:01   

withanight napisał/a:
Tylko nadal nie rozumiem kwestii przepływu wody z jednej cześci do drugiej :)

z dolnego będzie pompowana do położonego wyżej, tam rośliny pobiorą z niej substancje odżywcze i stamtąd po przefiltrowaniu naturalnym przez rośliny będzie sobie wracać... i tak non stop ;)
_________________
OCZKA ELENDILA MOJE PODRÓŻE TANIE HOTELE
5000l oczko + 1600l płazarium,
Pozdrawiam i zapraszam. Tomek.
 
 
 
withanight 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Kwi 2011
Posty: 111
Skąd: Jarocin
Wysłany: 2011-04-18, 21:15   

No dobra , źle sobie to wszystko wyobraziłem :) jednak uważam, że praca takiej pompki 300 czy nawet 600 litrowej będzie pracą syzyfową :)

Tak samo rybki też nie przedostaną się z jednej częsci do drugiej.
_________________
Wędkarstwo jedyny nałóg, który nie zabija.
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-04-20, 11:35   

withanight Odpowiedz mi na kilka pytań:

W jakiej technice betonowałeś to oczko, jak są zbrojone ściany, czy to siatkobeton i na nim kamienie czy jedynie murowany kamień na zaprawie?
Jak jest zlokalizowane to oczko w stosunku do stron świata?
Co chcesz mieć w nowym oczku i ile: ryby, rośliny, kaskada, fontanna, wodospad, strumień, ups. trochę się rozpędziłem ;) ?
Jak byś chciał rozwiązać filtrowanie wody, bo skoro ryby to dodatkowa filtracja biologiczna konieczna?
Jakiej wydajności masz tę pompę Aquaela, nie interesuje mnie cena, a jedynie wydajność i wysokość podnoszenia?
Ile miejsca pod nie przeznaczasz ?
Czy ono musi być tak bliska ogrodzenia?

Myślę że na razie wystarczy ;)
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
withanight 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Kwi 2011
Posty: 111
Skąd: Jarocin
Wysłany: 2011-04-20, 21:46   

Pawel Woynowski napisał/a:
W jakiej technice betonowałeś to oczko

Wykopałem dziurę , wyłożyłem folią "kiszonkarską", jest prowizoryczne zbrojenie, druty, troche siatki ogrodzeniowej, siatka posadzkowa, poźniej murowałem kamień po kamieniu.
Pawel Woynowski napisał/a:
Jak jest zlokalizowane to oczko w stosunku do stron świata?

patrząc na pierwsze lub drugie zdjecie - na lewo południe, na wprost zachód
Pawel Woynowski napisał/a:
Co chcesz mieć w nowym oczku i ile

ok 5 kolorowych średniej wielkości karpi lub karasi, kilka karasi srebrzystych tzw japońców, napewno jednego linka złotego i tak od czasu do czasu jakąś wzdęgę , leszczyka czy płoć.
Z roślin to napewno lilie(grzybień?) co do reszty to dppiero miałem rozglądac sie na forum
'co , gdzie , i jak' :P
Taki mały strumyczek niedawno zrobiłem - widac na 2 zdjęciu , jak narazie zasilany pompką od automatu dobre 600l /h jak nie więcej. druga pompka 350 / h, 0,7m podnoszenia -
Pawel Woynowski napisał/a:
Ile miejsca pod nie przeznaczasz ?
Czy ono musi być tak bliska ogrodzenia?
najslabsza aquaela - planuje wymieńić na coś o wiekszym przeplywie.
Pawel Woynowski napisał/a:
Jak byś chciał rozwiązać filtrowanie wody

nie mam pojęcia :) chciałbym to rozwiązać najrozsądniej :)
Pawel Woynowski napisał/a:
Ile miejsca pod nie przeznaczasz ?
Czy ono musi być tak bliska ogrodzenia?

Do 2-3 m w strone od której robione są zdjęcia,
TAK musi byc tak blisko , max moge odejść jakieś poł metra od plotu, chyba, że przestawie sąsiadowi płot- a może nie zauwazy :evil: ?
Jeżeli odejde od płotu to automatycznie zmniejsza mi się przestrzeń po przeciwnej stronie bo jest scieżka.

[ Dodano: 2011-04-20, 21:52 ]
Przepraszam za bląd - czwarte cytowanie jest błędne, nie powinno go tam być.
_________________
Wędkarstwo jedyny nałóg, który nie zabija.
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-04-27, 22:43   

Jeśli miał bym to robić to zrobił bym to tak:



Zlikwidował bym ten betonowy wynalazek, który obawiam się wytrzyma jeszcze rok- dwa i trzeba go będzie łatać i naprawiać. Oczko budujesz co najmniej na lat kilkanaście, dlatego izolacja nie powinna być prowizorką, którą po kilku latach musisz naprawiać, właśnie wtedy kiedy oczko zaczyna dojrzewać, mniej więcej 5 lat od uruchomienia, to Ty je będziesz naprawiał.
Powiększył bym oczko, na tyle na ile to możliwe w kierunku ogrodu i miejscu skąd robiłeś tę fotografię. Dodał bym półki i połączył ze starym wykopem (po tym betonowym wynalazku). Całość zaizolował bym EPDM. W tej nowej strefie zrobił bym strefę głęboką (niebieska linia) gdzie posadził bym grzybienie, a na półkach (czarna linia) rośliny strefy płytkiej i bagiennej.
Pompę umieścił bym w tej nowej części w brzegu oczka:



Pompa podaje wodę na kaskadę rurą np. PE, schowaną w podłożu (czerwona linia), skąd po przepłynięciu przez oczko wraca do pompy. W kaskadzie można schować filtry, skoro chcesz mieć ryby, to filtry będą konieczne.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
Ostatnio zmieniony przez Pawel Woynowski 2011-04-27, 22:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
withanight 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Kwi 2011
Posty: 111
Skąd: Jarocin
Wysłany: 2011-04-27, 22:50   

Dziękuje Pawle za dopowiedź , już tak myślałem, żeby z tego betonu zrezygnować i zrobić całość z folii, ze strefami bagiennymi i płyciznami jednak jak na razie koszty nie pozwalają mi sie za to zabrać, jak juz wyjde na prostą :oops: to zrobie tak jak mówisz i tak będzie najlepiej.

pozdrawiam
_________________
Wędkarstwo jedyny nałóg, który nie zabija.
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny