wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: AurorA
2011-05-01, 23:59
dno i brzegi oraz sadzenie roślin w oczu z formy
Autor Wiadomość
wodniczka 
Początkujący


Dołączyła: 12 Mar 2009
Posty: 35
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-05-06, 22:03   

Pawle, dlatego napisałam, że jestem "w miarę zadowolona" :>
Masz rację - praktycznie każdego roku zaczynam od nowa, za wyjatkiem roslin - te przeważnie dobrze zimują, ale też przy takiej wielkości oczka nie ma ich zbyt wiele... Mój ogród w Warszawie to raptem 300m2 na tym stoi dom - został mi wąski pasek wokół domu w kształcie litery L - i w jej rogu umiejscowiłam moje oczko! Mówię Ci nie mam miejsca na nic większego!!!
A jak się nie ma co się lubi - to się lubi, co się ma! :) Do czasu... :P
W tym roku wykopałam na mojej wiejskiej działce na Podlasiu staw!!!! :-D Ma ok. 100m2. Wykopany w miejscu gdzie jest naturalne źródło.
Mam nadzieję, że tam uda mi sie tam zdziałać coś ciekawego...
 
 
zuzi10 
Hobbysta


Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 05 Wrz 2009
Posty: 486
Skąd: sląskie
Wysłany: 2011-05-07, 01:31   

fabek napisał/a:
Jutro napełniam dolną część wodą deszczówką, drobnym białym żwirkiem
Ten biały żwirek do raczej sobie odpuść, bo tak jak pisze wodniczka będziesz miał z nim wiecej problemów niz pożytku. Po pierwsze trzeba by go długo płukać, aby nie zanieczyścił Ci wody ( biały pył), a po drugie już w krótkim czasie będą nie białe, ale zielone kamyki, nie do domycia. Jesli już chcesz cos mieć to kup raczej malutkie otoczaki. Jeśli chodzi o sadzenie roslin to raczej odpuściłabym sobie doniczki bo w tej wąskiej półce trudno je ustawić. Lepiej rynienkę wyłożyć właśnie otoczakami i między nie posadzić rośliny, tak jak radzi Vanka. Zapewniam Cię,że na pewno lepiej będą rosły niż w doniczce.
wodniczka napisał/a:
Chyba że masz jakis patent, którego ja nie przenikam
Ja mam taki sposób:Wypełniasz damską podkolanówkę koloru beżowego :-D mieszanka ziemi,gliny i piasku, sadzisz w to roślinkę. Pięknie się ułoży w tej rynience. Na wierzchu obłożysz kamykami i wygląda roślinka jak w bagienku.Podkolanówka jest wykonana z takiego materiału,że nawet za 5 lat nie przegnije. Natomiast roślina potrafi świetnie poprzerastać przez nia korzeniami. A tak opatulona bryła ziemi wygląda jak kamień.

[ Dodano: 2011-05-07, 02:34 ]
Acha , zapomniałam dodać,że wielkość podkolanówki dostosować do potrzeb, bo cała to za duża
 
 
fabek 
Nowy


Dołączył: 05 Maj 2011
Posty: 4
Skąd: Podlaskie
Wysłany: 2011-05-07, 07:47   

wodniczka napisał/a:
Zapomniałam napisac o jednej ważnej sprawie. Naturalnie w oczku mam pompę i filtr, a woda spada sobie do oczka po małej kamiennej kaskadzie dodatkowo sie napowietrzając. Myslę, że to absolutnie niezbędne. Kiedyś wyjeżdżając na wakacje wyłączyłam pompę na 2 tygodnie - po powrocie zastałam smierdzące bagno :(

Kaskady na razie mie planowałem, ale nie wykluczm, natomiast będzie stałe napowietrzanie "kałuży".
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-05-07, 14:00   

zuzi10 napisał/a:
Ja mam taki sposób:Wypełniasz damską podkolanówkę koloru beżowego :-D mieszanka ziemi,gliny i piasku, sadzisz w to roślinkę.

Tylko zamiast ziemi, która jest bogata w składniki pokarmowe, dałbym jedynie piasek z gliną w stosunku 2:1, jedynie dla grzybieni można dodać odrobinę dobrze przekompostowanej ziemi darniowej. Rośliny w oczkach mają za zadanie pobierać azotany z wody, a nie z substratu.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
wrodomin 
Bywalec


Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 112
Skąd: wroc
Wysłany: 2011-05-07, 14:17   

witam, w piękną słoneczną sbotę. przepraszam jeśli kogoś uraziłem, lub ktoś odczuł się zignorowany. wszystkich z was szanuję, i chcę rozmawiać w zgodzie.
Nie jest natomiast miłe gdy na forum miłośników oczek wodnych osoby które zakupują oczka z formy są traktowane jako drugorzędne, kupujące ,,cacko''.

Nie każdy ma miejsce, czas ochote umiejetnosci aby mieć staw, czasem wystarczy zwykłe oczko z formy. Dlatego powinniśmy się wspierać, i jeżeli pytam jakie rośliny tam wsadzić, to chciałbym usłyszeć odpowiedź. Moje oczko którego link przywołał Pan Paweł ma 410 l i 60 cm głebokości, a więc tragedii nie ma, ale mam świadomośc że miodu też nie. na chwile obecną przystępuję do osadzania zbiornika w gruncie, udało mi się wq koncu załatać nieszczelnośc silikonem, trzymjacie kciuki,

przy okazji poradzcie co posadzić w tych runienkach do około oczka, doniczki się tam nie zmieszczą, będą zresztą widoczne, czy w związku z tym dobrze zrozumiałbym aby przywiążac jakieś rosliny wodne korzeniami do kamyczków w tej rynienc e? a jeśli tak to jakie rośliny. kto ma najlepszy pomysl na zagosapodarowanie tych rynienek.
Proszę o pomoc.
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-07, 14:33   

Pawel Woynowski napisał/a:
Dla mnie takie zbiorniki to sezonowe akwaria na świeżym powietrzu, nie mające nic wspólnego z oczkami wodnymi, nie lubię prowizorek.

mam formę i tylko obniżam w niej poziom wody na zimę (ze względu na kamienie, które ją obrabiają), mam duże oko - w nim "olewam" biotop. Oba mają mi służyć, i nie widzę w tym żadnej prowizorki, ludzie mają miejsca to robią to co mogą. Oko z formy miałem przez kilka lat i przynosiło mi masę frajdy. Fakt, że jak się chce mieć w nim ryby to w zimę jest ekstra zabawa. Ale małe i nie biotop też może cieszyć.
Bajbas
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-05-07, 15:17   

wrodomin napisał/a:
przy okazji poradzcie co posadzić w tych runienkach do około oczka, doniczki się tam nie zmieszczą

Pisałam parę postów wyżej, ale niech Ci będzie ;)
Kosaćce, mięta wodna, przetacznik, sity, ponikła, kaczeńce. kroplik, niezapominajka błotna, tojeść rozesłana.. mało??? ;)
bardzo proszę tu możesz poczytać o roślinach http://oczkowodne.net/flora.php
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
Agga 
Uczestnik


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 02 Lut 2011
Posty: 84
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2011-05-07, 18:17   

witam
miałam przez 2 sezony oczko z formy ,to naprawdę fajna sprawa dla początkujących oczkomaniaków :)
z czasem jeden zachce czegoś więcej i wykopie sobie większe oko inny zostanie przy oczku z formy , a jeszcze inny stwierdzi że mu się niechce przy tym chodzić i odda tą formę
Co do wypuszczania wody na zimę to ja tego nie robiłam , zabierałam tylko rybki do akwa , oczywiście niestety na wiosnę nowa woda , bo robiło się niezłe bagienko , warto też na zimę zakładać jakąś siatkę bo to śmiertelna pułapka dla żab , a i dla właściciela oczka niezbyt przyjemny widok wiosną :???:
rośliny -to tak jak pisała Zuzi ...w rajstopki poubieraj :)
no i odradzam żwirek na dnie ale sprawdź sam
powodzenia
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2011-05-07, 18:35   

Moja siostra do tej rynienki w koło formy, wrzuciła małe i średnie kamyki-między nimi roślinki.Bez żadnego substratu-one spokojnie rosną w samych kamykach.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
wrodomin 
Bywalec


Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 112
Skąd: wroc
Wysłany: 2011-05-07, 21:10   

dziękuje kochani, to teraz jeszcze poprosze o sposoby mocowania tych roślinek do tych kamczyków czy rynienek żeby wyglądało jak najbardziej estetycznie i naturalnie. jeśli ktoś dysponuje rysunkiem, zdjęciem przykładowym to byłoby świetnie.
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2011-05-07, 21:45   

Wkładasz do rynienki, zasypujesz delikatnie kamykami i rośnie-u mnie tak właśnie rosną-w oczku i strumieniu
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
fabek 
Nowy


Dołączył: 05 Maj 2011
Posty: 4
Skąd: Podlaskie
Wysłany: 2011-05-08, 07:43   

Gosik napisał/a:
Wkładasz do rynienki, zasypujesz delikatnie kamykami i rośnie-u mnie tak właśnie rosną-w oczku i strumieniu
[url=http://images49.foto...6am.jpg]Obrazek[/URL]

Gosik co to jest za roślina, ta na samym dole co wystaje z wody, między kamieniami ?
 
 
wrodomin 
Bywalec


Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 112
Skąd: wroc
Wysłany: 2011-05-08, 12:14   

Gosik napisał/a:
Moja siostra do tej rynienki w koło formy, wrzuciła małe i średnie kamyki-między nimi roślinki.Bez żadnego substratu-one spokojnie rosną w samych kamykach.


zięki, taka sama zasada obowiązuje w stosunku do wszystkich roślin wymienionych przez vankę ??
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-05-08, 12:26   

wrodomin napisał/a:
Gosik napisał/a:
Moja siostra do tej rynienki w koło formy, wrzuciła małe i średnie kamyki-między nimi roślinki.Bez żadnego substratu-one spokojnie rosną w samych kamykach.


zięki, taka sama zasada obowiązuje w stosunku do wszystkich roślin wymienionych przez vankę ??

Dokładnie tak, oprócz pałki, bo ta lubi żyzne podłoże, ale możesz zastosowac wtedy sposób Zuzi10 czyli posadzić w rajstopie ;)
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
wrodomin 
Bywalec


Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 112
Skąd: wroc
Wysłany: 2011-05-08, 14:12   

to powiedzcie jeszcze jak zagospodarować brzegi oczka ? jakie rośliny najefektownie będa się prezentować na brzegu ? mam tatarak i bambusy obecnie zakupione, ale zastaanwiam się jak to umiejscowić.. pozatym jak zrobić brzeg, bo dookoła rośnie obecnie trawa i chciałbym uniknąc sytuacji że przy koszeniu cała trawa wpada do wody. jak sobie z tym problemem radzicie ? myślałem żeby ściągnąc darninę w odległości do 0,5 metra od oczka, ladnie wyprofilować w jakies łuki i to wyłożyć drobnym kamieniem a pomiędzy nim powsadzać np. cyprysiki czy inne małe iglaczki...

ma ktoś jakiś inny lepszy pomysł ? co sądzicie o moim ?
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny