wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: AurorA
2011-05-01, 23:59
dno i brzegi oraz sadzenie roślin w oczu z formy
Autor Wiadomość
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2011-04-08, 19:14   

wrodomin napisał/a:
u nas w zimie nie spada poniżej -15

Bywa zimniej ;) ale widząc Twoją determinację to myślę, że wykombinujesz na zimę jakiegoś "foliaczka". W końcu oczko nieduże więc jak wcześniej to zaplanujesz to może uda Ci się je zabezpieczyć i kilka kolorowych karasi przechowasz bo to chyba najwięksi twardziele. Innych ryb bym nie polecał. Mi przez zimę udaje się, choć częściowo :) , przechować figę chć to też przecież nienaturalne więc powodzenia :piwko:
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
wrodomin 
Bywalec


Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 112
Skąd: wroc
Wysłany: 2011-04-08, 22:24   

a czytałem że złoty lin to też twardziel. polecacie ?

byłem dzis w kakadu w koronie i gostek mówiłże jeszcze nie mają ryb oczkowych, że jeszcze za wczesnie, pod koniec kwietnia. natomiast rośliny wodne mieli ale cholernie drogie. taki włuczykij czy jak mu tam 15 zł kiedy w waszym sklepie bodajze 5. [/i]
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2011-04-09, 09:41   

wrodomin napisał/a:
w razie czego zrobie im jakąś miejscówke w baniaku 5 l. na zimę i tyle.
To jak je masz tak męczyć :bum: to już lepiej zabezpiecz oczko i zostaw je w nim na zimę
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-04-09, 14:34   

Obsadź oczko porządnie, wyprofiluj, ułóż kamyki i nalej wody. Żeby ukryć te brzegi jak je nazwałeś możesz kupić trochę płaskich kamieni i oprzeć je o żwir i te brzegi,
Niedługo juz i Arek zacznie sprzedawać rośliny i będziesz mógł zaoszczędzić.
Jesli chodzi o ryby to tylko karaś. Inna ryba nie przeżyje w tych warunkach.
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
wrodomin 
Bywalec


Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 112
Skąd: wroc
Wysłany: 2011-04-09, 20:25   

kto to arek ? bo nie zab bardzo rozumiem ??

kupiłem dziś oczko :) niesteyy chyba muszę wezwacx jakiegos hydraulika, bo niby rysunkowa instrukcja jest..ale nie rozumiem jej, jest kilka rur hydra\ulicznych, kolanek, rure w rure się wkłada potem taką małą. chyba od pompki. zgupialem zupelnie..jakis koszyk był, myslalem ze to na rośliny a to zeby dwa worki z kamieniami włozyc i przykryc taka kwadratowa gąbką, i niby obok tego ma leżec pompa... tylko skąd tam się w tym woda znajdzie..masakra jakas...

[ Dodano: 2011-04-09, 21:31 ]
dodam że to ,,pomieszczenie w oczku '' do którego jest przykrywka, to w nim na rysunku pompa leży obok kosza na prosto, natomiast w realu jak sie włozy kosz to na pompke żeby leżała prosto juz nie ma miejsca... musi leec bokiem albo przekrzywiona. nie wiem czy tak moze byc, a przede wszystkim nie wiem po co ta rura\ hydrauliczna taka rózowa jakbym ścieki odprowadzał, jak ta woda do tego ,,pomieszczenia'' z pompką sie dostanie prosze o pomoc na gg najlepiej 5832073
 
 
koczisss
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-09, 20:49   

wrodomin napisał/a:
pozatym mieszka we wrocławiu a nie w suwałkach, u nas w zimie nie spada poniżej -15


Człowieku, na jakim świecie Ty żyjesz?

Że niby temperatura nie spada poniżej -15 stopni?
Tu masz wykres za grudzień zeszłego roku, to temperatura minimalna!

A tu proszę, styczeń 2010


[ Dodano: 2011-04-09, 21:54 ]
wrodomin napisał/a:
kto to arek ? bo nie zab bardzo rozumiem ??

kupiłem dziś oczko :) niesteyy chyba muszę wezwacx jakiegos hydraulika, bo niby rysunkowa instrukcja jest..ale nie rozumiem jej, jest kilka rur hydra\ulicznych, kolanek, rure w rure się wkłada potem taką małą. chyba od pompki. zgupialem zupelnie..jakis koszyk był, myslalem ze to na rośliny a to zeby dwa worki z kamieniami włozyc i przykryc taka kwadratowa gąbką, i niby obok tego ma leżec pompa... tylko skąd tam się w tym woda znajdzie..masakra jakas...

[ Dodano: 2011-04-09, 21:31 ]
dodam że to ,,pomieszczenie w oczku '' do którego jest przykrywka, to w nim na rysunku pompa leży obok kosza na prosto, natomiast w realu jak sie włozy kosz to na pompke żeby leżała prosto juz nie ma miejsca... musi leec bokiem albo przekrzywiona. nie wiem czy tak moze byc, a przede wszystkim nie wiem po co ta rura\ hydrauliczna taka rózowa jakbym ścieki odprowadzał, jak ta woda do tego ,,pomieszczenia'' z pompką sie dostanie prosze o pomoc na gg najlepiej 5832073


Bez zdjęć to se możesz prosić o pomoc nawet samego Boga!

A tak w ogóle, to postaraj się pisać bardziej zrozumiale, no i błędów mniej nieco rób, ok?
Zdania zaczynamy dużą literką, nie powiedziano w szkole?
 
 
wrodomin 
Bywalec


Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 112
Skąd: wroc
Wysłany: 2011-04-09, 22:25   

jutro postaram sie wrzucić zdjęcia, przepraszam za nieskładnośc zdań, domyslam się że źle się to czyta nawet komuś kto chce pomóc...postaram się poprawić, ale tak to jest jak człowiek ma tysiąc pytań...

co do posta @piotra5875 to licze że podobnie będzie i u mnie, z tymże ja mam oczko 60 cm bo mierzyłem dziś i planuje napowietrzacz najtańszy kupić no i nie dopuszczać do całkowitego zamarznięcia tafli wody.

[ Dodano: 2011-04-10, 16:49 ]
to moje oko
 
 
wrodomin 
Bywalec


Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 112
Skąd: wroc
Wysłany: 2011-04-10, 23:17   

a więc tak, oto moje oczko wodne, poki co jeszcze w garażu:

http://3.bp.blogspot.com/...-116-752953.jpg

http://2.bp.blogspot.com/...d-19-727497.jpg

a tutaj zamieszczam instrukcje której nie do konca rozumiem:
http://1.bp.blogspot.com/...-120-708898.jpg

http://4.bp.blogspot.com/...d-41-719131.jpg

nie rozumiem w szczególnosci instrukcji od punktu 5. w zwyż, ponadto jak widać na rysunku, pompa w tym pomieszczeniu jest położona obok koszyka z kamieniami - w rzeczywistosci nie zmiesci sie tylko musiała by leżeć pochyło..nie wiem czy to jest problem czy nie ale tak jak widac na zdjęciach.

nie rozumiem logiki tego obiewgu zamkniętego - mółgby mi ktoś to jasno jak krowie na rowie wytłumaczyć ? co z czego i dokąd będzie wypływać jak to połączyć i na co zwrócić uwagę żeby czegoś nie uszkodzić zanim zacznie to funkcjonować.

przy okazji mile widziane są sugestie co do roślin na poszczególnych pięterkach.
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-04-18, 20:02   

Gdybyś jeszcze tę instrukcje składania, zrobił w większej rozdzielczości np 3000 px to może i ktoś by Ci pomógł, bo przy tej rozdzielczości to raczej trzeba być jasnowidzem żeby coś odczytać.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
wrodomin 
Bywalec


Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 112
Skąd: wroc
Wysłany: 2011-04-28, 22:52   

generalnie jest tragedia, od dołu przecieka dziurami na sruby i łączeniem syfonu z rurą wydechową pcv. dramat. przez jedną noc ubyło wiadro wody, nadto, zbyt mocno zagęściłem i wysadziło oczko w kosmos. nie wiem chyba bende reklamował bo to kuźwa skandał zeby przeciekał, a nie szedl szedł w koszty i sylikonem szprycował. niedługo planuje zakupić około 8 sztuk karpii koi oraz 5-10 karasi i kilka złotych linów.Niech się trą bo chce mieć potomstwo własne. swoją droga czy samice zachodza w ciąze na jesieni czy jak kupie w maju to młode będa dopiero na wiosne ?
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-04-28, 23:11   

Powoli nie tak szybko, zawsze mówię że oczko uczy cierpliwości. Podejrzewam że nie założyłeś uszczelki pod przejściówkę, a teraz masz pretensje do producenta tego wynalazku, bo to wynalazek, a nie oczko, lub naprężenia rury spowodowały nieszczelność. Forma nie może leżeć bezpośrednio na rurach pod spodem, one muszą być luźno nad dnem wykopu. Źle obciążyłeś oczko jak je obsadzałeś. Obciążyć je można nalewając do niego wodę, lub wkładając kamienie. A obsadza się je za pomocą wody z węża i piasku który sypie się wokół formy po wcześniejszym jej dokładnym wypoziomowaniu i obficie polewa nasypaną każdą 10 cm warstwę piasku wodą, tylko właśnie musi być dobrze obciążone.

Z rybami się wstrzymaj, aż nasadzisz rośliny, które nasadzasz dopiero ok. tygodnia od zalania wody, jeśli będzie tam na nie miejsce w co wątpię.

Ryby wpuszczaj systematycznie po ok. 2 miesiącach po nasadzeniu roślin. W przeciwnym wypadku, woda koloru zupki szczawiowej to będzie normalka w Twoim oczku.

Karp koi nie nadaje się do tak płytkiego oczka, tam można ew. wpuszczać jedynie na sezon góra 5 szt karasia ozdobnego czyli złotej rybki i to wszystko.

Co do tarła, to wątpię w tarło w takim oczku. Do tarła potrzebne są specjalne warunki, potrzebne są tarliska w postaci gęstej roślinności i odpowiedniej temperatury wody, no i dojrzałych wiekowo do tarła ryb.

Jeszcze raz śpiesz się powoli, pośpiech wskazany jest jedynie przy łapaniu pcheł i jak sama nazw wskazuje przy biegunce, a nie przy oczku wodnym ;) Tu działa natura, jej nie pośpieszysz, ona działa powoli lecz bardzo skutecznie, byle jej tylko nie przeszkadzać nieprzemyślanymi posunięciami.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
wrodomin 
Bywalec


Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 112
Skąd: wroc
Wysłany: 2011-04-28, 23:52   

z obu stron jest uszczelka, jedna od zew. strony oczka ii druga od wewnątrz.kreciłem na hama śruby, w rurach pcvktóre się wtyka jedna w drugą jest uszczelka. mimo to kapie spod uszczelki, z rury pcv i z otworów na śruby. byłem w obi gdzie mają tą instalacje zamontowaną . u nich ta forma od oczka leży na dwóch wysokich cegłach, zdeformowała i nie widziałem żadnych dodatkowych instalacji poza zestawem z oczka, a mimo to nic nie cieknie.!!


ponadto, muszę zapolemizować z adwersażem, bowiem oczko które nabyłem w obi jest wyjątkową okazją dla początkujących. oto bowiem za jedyne 499 nabyłem formę wartości około 200-300 zł plus do tego pompe o nieprawdopodobobnej mocy 2000l/h wartości kolo 200-400 zł, cały ekweipunek, włącznie z wsadem filtracyjnym oraz światełeczka podwodne, które same kosztująś w obi UWAGA....299 zł !!!! Wszystko to renomownej firmy niemieckiej zajmującej się profesjonalnie oczkami wodnymi Heisner. generalnie gdybym nie to przeciekanie to brak słow, rewelacja.

Proszę o prady czy wymienić na nowe oczko w obi czy iśc w koszty typu sylikon szklarski, i inne kleje ? może ktoś powie czemu przecieka
, wykopałem głeboki dół wsztkie rury swobodnie leżą także nie ma mowy o jakichś perturbacjach.
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-04-29, 10:33   

Jak się kładzie uszczelki skręcane śrubami to między uszczelkę a skorupę daje się silikon, który przy skręcaniu uszczelnia otwory pod śruby. Poza tym nie skręca się śrub na "chama" tylko z wyczuciem, wbrew pozorom silne skręcenie na "chama" może powodować odkształcenia, szczególnie jak się skręca elementy plastikowe.

Aby uszczelka na rurze PVC nie podwinęła się w czasie wciskania w nią rury, rurę smaruje się wazeliną techniczną, lub smarem silikonowym. Podejrzewam że tego nie zrobiłeś i możliwe że tak się stało.

Jakoś nie wierzę w wyjątkowe okazje, za jakość niestety trzeba płacić. Poza tym umówmy się że to co Ty nazywasz oczkiem w gruncie rzeczy nim nie jest. Nie jest oczkiem wynalazek z którego przed zimą trzeba wylewać wodę, ryby przenosić do ciepłego pomieszczenia, a przede wszystkim nie jest oczkiem coś w czym nie mogę posadzić odpowiedniej ilości roślin, z prostej przyczyny, brak tam dla nich miejsca.

Druga sprawa, to nie jest jak widać "oczko" dla początkujących. Samo jego obsadzenie w gruncie to w zasadzie wyższa szkoła jazdy, jak sam się już przekonałeś. Nie dość że trzeba pilnować żeby nie "wypłynęło" w czasie obsadzania, to jeszcze trzeba uważać aby było dobrze wypoziomowane.

Robiąc oczko na folii EPDM, masz o połowę problemów z budową mniej. A jaka dowolność formowania kształtu oczka. Owszem za takie oczko z wyposażeniem trzeba trochę więcej zapłacić niż za tę "wyjątkową okazję", ale masz gwarancję że tak zrobione oczko przetrwa Ci kilkanaście lat, bez ingerowania każdej jesieni w jego biotop. W "oczku " z laminatu nigdy nie uzyskasz równowagi biologicznej, ponieważ co roku wiosną startujesz z oczkiem od nowa.

Podejrzewam jednak, że tych startów wiosennych będzie stosunkowo mało, ponieważ jak większość osób które nie dały sobie wytłumaczyć, że laminat to błąd, po dwóch trzech latach sami przechodzą na oczka z folii. A to niestety, wiąże się z większymi kosztami. Nie dość, że kupujemy nowe wyposażenie nowego oczka to dochodzą jeszcze koszty które wcześniej umoczyliśmy w wannie z laminatu, oraz koszty ponownej robocizny, że nie wspomnę "kosztów" dojścia nowego oczka do równowagi biologicznej.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
wrodomin 
Bywalec


Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 112
Skąd: wroc
Wysłany: 2011-04-29, 14:43   

smarowałem smarem ktory był w zestaqwie rury gwoli ścisłości.

pozatym chyba jesteś niepoważn y jeśli myslisz że trzeba wodę wylewać z oka. to jest taka forma która wytrzymuje lud, i nie mam zamiaru przy takiej głebokosci wyciągać ryby na zimę, dostaną napowietrzacz, zrobie przerembel i wsio. tak jak ktoś wcześniej oisał że zostawił na zime ryby w oczku 30 cm, woda zamarzła do dna, nie było napowietrzacza, a już drugą zimę przeżyły. także przy mojej głebokosci 60 cm nie ma prawa nic zginąć i tymbardziej zamarznąc, zwłaszcza ze we wrocławiu mamy najcieplejsze temperatury w kraju i temp. nie spada ponizej -15.
 
 
Agga 
Uczestnik


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 02 Lut 2011
Posty: 84
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2011-04-29, 16:31   

niedługo planuje zakupić około 8 sztuk karpii koi oraz 5-10 karasi i kilka złotych linów.Niech się trą bo chce mieć potomstwo własne. swoją droga czy samice zachodza w ciąze na jesieni czy jak kupie w maju to młode będa dopiero na wiosne


:-o :?: :?: :?:
Wrodomin sorki ale do takiej balii to najwyżej tak jak pisał Paweł karasie(max 5) a nie Koi i liny przecież to co sobie zaplanowałeś to nawet ci się w tym oczku nie zmieści , a ty jeszcze planujesz potomstwo :???:
a poza tym ryby nie zachodzą w ciążę tylko składają ikrę , radzę jeszcze trochę pocztać forum
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny