wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: AurorA
2011-05-01, 23:59
dno i brzegi oraz sadzenie roślin w oczu z formy
Autor Wiadomość
kordiankw 
Hobbysta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 19 Wrz 2008
Posty: 476
Skąd: Warszawa/Halinów
Wysłany: 2011-05-31, 10:36   

Ja pomimo naturalnych ubytków wody spowodowanych jej parowaniem staram się czekać na deszcz, który zmiękcza wodę w oczku. Staram się dolewać wody jak najrzadziej, ale przy dużym oczku mogę sobie na to pozwolić, tym bardziej, że rośliny sa tak posadzone, że musiałaby wystąpić długotrwała susza, by zabrakło im wody. Przy małym oczku może to być kłopotliwe, wszystko zależy jak głęboko masz posadzone rośliny. Jeśli nie wyschną z powodu obniżonego przez kilka dni stanu wody, to może warto poczekac na deszcz. Moje doznania estetyczne nie ulegają dewiacji z powodu ubytku kilku centymetrów wody, pod warunkiem, że jest to spowodowane naturalnym jej parowaniem, a nie jakimś rozszczelnieniem.
_________________
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest
tylu idiotów" Stanisław Lem
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-05-31, 12:38   

wrodomin napisał/a:

Czy nie mogłbym obrócić tej wady w korzyśc ? W tym sensie, że jak będę dolewał wiadro czy dwa wiadra wody co 2-3 dzień, to pomijając koszty poboru wody, będe miał stałą ,,wymianę ''wody co jest chyba korzystne dla oczka wodnego ?


Nie będzie korzystne dla nikogo i niczego w oczku. Każda ingerencja w ten biotop powoduje załamanie się ewentualnej równowagi biologicznej. Co powoduje że czegoś w oczku będzie więcej niż wymaga tego równowaga, z reguły są to glony...
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2011-05-31, 15:28   

wrodomin napisał/a:
albo to jest jedno wielkie cacko ta forma. dno się tak lekko zapadło, a dwie ściany się wybrzuszyły.


sam to określiłeś.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
wrodomin 
Bywalec


Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 112
Skąd: wroc
Wysłany: 2011-05-31, 16:01   

dziś sprawdziłem - od czwartku wyciekło 4,5 cm. co przy zbiorniku 410 l jest chyba sporą ilością ? czy to możliwe że to tylko efekt parowania ?
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2011-05-31, 16:03   

raczej nie-może gdzieś podcieka, albo rośliny przechylające się z gruntu do zbiornika zasysają-sprawdź.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
wrodomin 
Bywalec


Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 112
Skąd: wroc
Wysłany: 2011-05-31, 17:38   

wokół nie ma roślin które dotykałyby wody. podcieka prawdopodobnie przez uszelki przy odpływie na dnie, tyle że potraktowałem te uszelki sylikonem i jak wlałem troche wody i postawiłęm forme na krzesłąch to nic nie ciekło, włożyłem do gruntu zalałem do połowy też nie obniżał się poziom. dopiero jak wlałem full to zaczyna się zmzniejszać.
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2011-05-31, 23:24   

wrodomin napisał/a:
.albo za mocnozagęściłem albo to jest jedno wielkie cacko ta forma. dno się tak lekko zapadło, a dwie ściany się wybrzuszyły.
Chyba za słabo zagęściłeś i dlatego dno się zapadło
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-06-01, 11:08   

Ziemia pod dnem napiera na tę rurę łączącą spust denny z filtrem, dodatkowo jak sam piszesz forma się wybrzusza a dno wygina się i całość się rozszczelniła. To chyba to miejsce gdzie uszczelniałeś silikonem.
Czy odizolowałeś tę rurę od podłoża w którym obsadzałeś formę, tak aby piasek na nią nie napierał? Chodzi o to, aby na tę rurę po zagęszczeniu nie napierał piasek. Rurę powinno się od niego odizolować np. cegłami połączonymi zaprawą i położonymi na dnie wykopu na podkładzie 10 cm z suchego betonu (gruz+cement+piasek). Niżej masz schemat jak to zrobić.



Wtedy rura pracuje razem z dnem i nie będzie problemów. Jeśli rura jest na sztywno otoczona piaskiem, a dno pracuje, co jest normalne w takich sztywnych formach. to niema to tamto, musi się coś rozszczelnić.

Nadal twierdzę, że ta forma to zbiornik do wnętrz, który obudowuje się tak jak np. wannę do kąpieli lub wpuszcza w posadzkę.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
wrodomin 
Bywalec


Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 112
Skąd: wroc
Wysłany: 2011-06-01, 21:11   

dzięki za wyjaśnienie, ale to już chyba za późno. nic takiego nie robiłem, robiłem tylko to co było w instrukcji czy wysypać dół 5 cm piasku i włożyć formę, wsypywac piasek i zagęszczać.
taka sama instuckja była w jednym ze specjalnych wydan działkowca dot. oczek wodnych.

nie jestem budowlańcem, więc nie wpadłbym na to nawet... w tej chwili oczko od miesiąca jest wkopane zastanawiam się nad zakupem roślin jednak chciałem się wstrzymac dopoki nie podejmę decyzji co z tym wyciekiem, czy machnąc ręką i dolewać tej wody co pare dni, czy da się jeszcze coś zrobić żeby nie wyciekało ?
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2011-06-01, 22:20   

Zrobiłabym porządnie-tak jak radzi Paweł. Fuszerka zawsze bokiem wyjdzie.Ciągłe dolewanie wody spowoduje ciągły brak stabilizacji jej parametrów.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-06-02, 00:39   

Instrukcja instrukcją, ważne jest jej wykonanie.
Sadząc na podstawie Twego opisu że ściany formy wybrzuszyły się i dno również to wygląda na to, że źle zostało to wszystko zagęszczone. W tych miejscach nie ma piasku jest wolna przestrzeń.
Nie pozostaje Ci nic innego jak ponownie wyjąć skorupę, zrobić tak jak opisałem i ponownie ale już dobrze zagęścić piasek. Każdą wsypaną warstwę 10 cm polewać obficie wodą, wcześniej oczywiście wypoziomować i dobrze obciążyć skorupę, żeby w czasie zagęszczania nie wypłynęła.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
wrodomin 
Bywalec


Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 112
Skąd: wroc
Wysłany: 2011-06-02, 14:50   

pojawił się jeszcze jeden problem...na półkach idnie zaczął osadzac się jakis czerwony osad, początkowo myślałem że to z pyłków kwiatów, poźniej rodzice mnie przekonywali że to żelazo z wody sie osadziło...ale teraz sobie przypomniałem że sylikon którym tata potraktował te uszeczelki to był sylikon dekarski w kolorze łasnie takim borodowym...więc podejrzewam że po prostu zaczął sie on kruszyć i fontanna go wypluwa i się teraz osadza dosłownie wszędzie.... czy taki silikon zanieczyszcza wodę jakimiś srodkami chemicznymi które mogą powodować zgon ryb lub mieć wpływ na rośliny ?

[ Dodano: 2011-06-02, 15:50 ]
i te ściany - dwie z 4 się wybrzuszyły do środka zbiornika a nie że się wgniotły a dno się zapadło...gwoli ścisłości.

[ Dodano: 2011-06-02, 16:13 ]
czy ewentualnie jest ktoś z wrocławia lub okolic kto mógłby się podjąc pomocy lub zrobieniem tego o czym mówi @Pawel, oczywiscie za wynagrodzeniem ?
 
 
wrodomin 
Bywalec


Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 112
Skąd: wroc
Wysłany: 2011-06-25, 15:29   



kochani tak wygląda moje oczko.

Proszę o poradę jak zagospodarować teren wokół oczka ??

Myślałem nad zdjęciem humusu w odległosci 20-30 od oczka i zrobienia takiej opaski która wysypię kamykami z pomiędzy ktorych będą wyrastać jakieś drobne cyprysy czy berberysy. czy to dobry pomysl ? ? czy pod kamyki przydałaby się geowłłóknina ? a jesli tak to czy mogę prosić o fachową instrukcję jej instalowania ?

wszelkie porady mile widziane. jk to widzicie.
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2011-06-25, 22:54   

Najlepsza pod kamyki będzie agrowłóknina.Wypiel trawę, podsyp ziemi, tak, aby doszła do połowy tej wysokości, co jest rant tego oczka, ubij ziemię, aby się nie obsypywała.Wyłóż dokładnie całość ( tam gdzie chcesz mieć kamyki ) agrowłókniną i nasyp na to kamieni, nasyp przy oczku wyżej ( prawie pod rant ), a im dalej, tym niżej.Posadź trochę roślin, przy tym plastikowym "siodełku", posadziłabym wyższe trawy ( miniaturki) oraz miętę wodną
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
wrodomin 
Bywalec


Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 112
Skąd: wroc
Wysłany: 2011-06-26, 11:52   

dziękuje za radę, mam pytanie tylko co to jest ten rant ?? jaka to jest wysokość ? oraz co oznaczają te czarne kreski na twoim rysunku i dlaczego są tylko z tej strony ?
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny