wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko wodne na pochyłym terenie
Autor Wiadomość
iwostar 
Początkujący


Dołączył: 24 Kwi 2009
Posty: 24
Skąd: Iwonicz Zdrój
Wysłany: 2011-03-20, 08:47   Oczko wodne na pochyłym terenie

Witam Szanownych Kolegów :pa:

Mam prośbę o fachową doradę i propozycje jak wykończyć zaczęte przezemnie w zeszłym roku oczko. Jak widać na aktualnych fotkach ( marzec 2011 ), teren jest mocno pochyły. Wykopane zagłębienie ma ponad metr. Murek (moje roboty :) ) bez żadnych strat przetrwał ostrą zimę. Oczko będzie przelewowe. Poniżej jego lustra znajdzie się ujęcie wody ze strumyczka, a przelew skierowany zostanie podziemną rurą do stawku poniżej. Zależy mi, aby wygląd był jak nabardziej naturalny, a oczko funkcjonalne.
Pozdrawiam i zgóry dziękuję! :)





 
 
KarolVIII 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Mar 2009
Posty: 193
Skąd: Kraków/Brzezie
Wysłany: 2011-03-20, 15:39   

Te kamienie przepuszczą Ci wodę jak gąbka, napisz czy planujesz wewnątrz zastosować siatkobeton czy też może folię. Koniecznie wyprofiluj sobie miejsca na rośliny wodne stref o różnych głębokościach. Jeśli zależy Ci na jak najbardziej naturalistycznym wyglądzie oczka to możesz obsadzić ten murek roślinami wodnymi strefy bagiennej od wewnątrz-na wyprofilowanej półce, powinno ładnie wyglądać jak się rozrosną. Po zewnętrznej jakieś iglaki-jałowce itd,płożące roślinki, byliny może też być klon palmowy miejsca masz dużo pomysłów na pewno nie zabraknie. Nie wiem co masz na myśli pisząc żeby oczko było jak najbardziej funkcjonalne, masz zamiar się w nim też chłodzić w ciepłe dni? :)
_________________
Pozdrawiam Karol.
 
 
 
Elendil 
Przyjaciel forum



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 1403
Skąd: Radom
Wysłany: 2011-03-20, 16:17   

Jak dla mnie to w grę może wchodzić tylko wyłożenie tego folią PCV. Wywinąć na murek, docisnąć i jednocześnie zamaskować wywiniętą folię kamieniami. Pomiędzy te kamienie powsadzać jakieś roślinki i powinno być OK. Nie jestem tylko pewien, czy ten murek jest idealnie wypoziomowany, bo jeśli nie to w niektórych miejscach folia może wystawać. Samo oczko jakieś tam strefy już niby ma, trochę bym je poprawił i lepiej wyprofilował i też byłoby OK. Takie wyniesione nad poziom gruntu oczka są dość popularne w obcych krajach.
_________________
OCZKA ELENDILA MOJE PODRÓŻE TANIE HOTELE
5000l oczko + 1600l płazarium,
Pozdrawiam i zapraszam. Tomek.
 
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-03-21, 10:53   

Taki murek sprawdza się jeśli chcesz posiedzieć w bezpośredniej bliskości oczka :)
Koledzy dobrze radzą, zeby porządnie wyprofilować przynajmniej to co jest w środku. Trochę nie rozumiem jak chcesz zrobić ten przelew, Zbudowaleś mur, zeby go potem zniszczyć ?. Napisz cos więcej o tym przelewie.
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2011-03-21, 12:42   

W tym oczku z murkiem trzymał bym tylko lilie wodne , więc profilowanie brzegów odpadło by, ale oczywiście decyzja należy do Ciebie
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
iwostar 
Początkujący


Dołączył: 24 Kwi 2009
Posty: 24
Skąd: Iwonicz Zdrój
Wysłany: 2011-03-21, 14:03   

Dziękuję za odpowiedzi :)
Zastanawiam się zwłaszcza nad tym, czy na folię położyć same kamienie, czy może na folię nałożyć zaprawę i zatopić je w niej. Może ktoś poradzi jeszcze inne rozwiązanie?
Poziom wody przewiduję, że będzie do dolnej wysokości murka. Muszę jeszcze tak jak piszecie wypoziomować brzegi. Może ktoś z Was ma takie oczko, to chętnie bym zobaczył, jakie rozwiązania zastosował. Półka dla roślin jest z grubsza gotowa.
W swoim pierwszym poście napisałem, że ujęcie wody będzie poniżej lustra wody. Chciałem poprawić błąd, ale się nie dało. Oczywiście ujęcie będzie powyżej oczka, a w oczku planuję zastosować przelew na wysokości, do której ma być woda. Z niego rurą woda pójdzie pod murkiem w dół, do stawku. Podobnie pod murkiem będzie umieszczone doprowadzenie wody.
Pisząc o funkcjonalności, mam na myśli właśnie rozwiązania techniczne przelewu i bezpieczeństwa struktury oczka w zimie.
Liczę na kolejne sugestie, a najbardziej o fotki z podobnym - gotowym oczkiem.
Pozdrawiam :good:
 
 
KarolVIII 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Mar 2009
Posty: 193
Skąd: Kraków/Brzezie
Wysłany: 2011-03-21, 14:47   

Jeśli planujesz lustro wody na takiej wysokości...
iwostar napisał/a:
Poziom wody przewiduję, że będzie do dolnej wysokości murka.
to ja bym Ci radził wkopać brzegi folii między murek a strefę bagienną tzn pionowo w dół przy murku, nie będzie wystawać, a maskowanie też masz z głowy zwłaszcza jak podrosną rośliny strefy bagiennej. Wtedy będzie to wyglądało jakby ten mur wyrastał z tafli wody, takie moje zdanie na to rozwiązanie, bez problemów z zaprawą i kamieniami dociskającymi folię ;) Odnośnie technicznych aspektów przelewu nie wypowiadam się bo nie mam ku temu potrzebnej wiedzy :P
PS obsadź to oczko położone niżej roślinami bo na razie takie łyse, są tam jakiekolwiek rośliny?? Powodzenia w zmaganiach z doskonaleniem wyglądu tych zbiorników :)
_________________
Pozdrawiam Karol.
 
 
 
iwostar 
Początkujący


Dołączył: 24 Kwi 2009
Posty: 24
Skąd: Iwonicz Zdrój
Wysłany: 2011-09-18, 19:29   

i oczko gotowe :-D

 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny