wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zimowe straty
Autor Wiadomość
ILUSION 
Oczkomaniak


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 1341
Skąd: wlkp
Wysłany: 2013-05-02, 19:02   

Ja mam 7 orf i 1 okonia, zero narybku :P
_________________
ILUSION
oczko około 20m3
 
 
Bartosz_n 
Entuzjasta



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Wrz 2010
Posty: 666
Skąd: W-wa
Wysłany: 2013-05-05, 16:21   

Niestety u mnie znowu straty :((
Mój Jesiotr ( 42 cm ) zachorował na pleśniawkę , było już za późno by go ratować . :-(
_________________
Pozdrawiam

Bartek
MOJE OKO
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5051
 
 
lepi 
Bywalec



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 186
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-07-18, 14:29   

Bodaj 11 XII 2022 złamała się obciążona lodem gałąź sosny i wpadła do oczka. Konar 15 cm z rozgałęzieniami. W sumie 2 x 2 x 2 [m].
Po kilku godzinach od tego zdarzenia byłem w domu i po pocięciu na mniejsze fragmenty usunąłem z oczka.
Potem zaczęły się opady śniegu. Któregoś dnia napadało na oczko chyba z 10 cm.
Przyszedł mróz.
Wsadziłem do oczka grzałki, żeby były przeręble ale nie uruchomiłem napowietrzaczy niestety (wmawiałem sobie, że to żeby nie wychładzać wody).
Mrozy zeszły.
Przyszło Boże Narodzenie.
27 XII 2023 miałem zaplanowany egzamin w mieście. Przed wyjściem na pociąg zajrzałem na oczko.
Pod cieniutkim lodem częściowo kryjącym powierzchnię oczka zauważyłem parę karasi.
Mówię - muszę odłowić jak wrócę z egzaminu.
Po powrocie było więcej.
Następnego dnia jeszcze więcej.
W końcu sięgnąłem na głębokie podbierakiem.

W sumie straciłem:
- 75 karasi.
- 3 duże karpie wpuszczone po opisanej w tym wątku katastrowie z początki 2010, miały niemal 70 cm i 7 kg
- 2 małe karpie wpuszczone 1.5 roku przed śmiercią - po około 30 cm


mam dużo zdjęć ale nie będę ich tu zamieszczał.

zostało mi około 30 karasi

Przedwczoraj przywlókł się do nas zaskroniec 120-140 cm, 3.5 cm w najgrubszym miejscu.
Odłowiłem i wyniosłem do innej (publicznej) wody.
Wieczorem znów był zaskroniec ale ciut mniejszy.

Zaczęły się letnie straty - wczoraj padły mi dwa cudowne karpiki które były u nas raptem dwa tygodnie lub coś koło tego i trzy karasie.
Wymieniłem ze 3 kubiki wody (z 16).
Dziś padło już pięć czy nawet sześć karasi.

Nie wiem co się dzieje.
Ostatnie kilka dni nie chciały jeść, chowały się w roślinach na płytkim.
Może za ciepła woda a może nieszkodliwy nawóz dostał się do oczka z wcześniejszym deszczem i okazał się szkodliwy....

Wydobyłem jakieś stare testy i sprawdziłem przed chwilą parametry wody - pH 7.2-7.4 inne parametry niby ok. Jak tak dalej pójdzie to po zimowych stratach i bieżącym dobiciu zostanę po piętnastu latach od zarybienia oczka bez ryb.
_________________
pozdrawiam
lepi
------------------------------
2007+ oczko 16m3/25m2
2004-2006 oczko 4,5m3/16m2 zasypane przez barbarzyńcę
 
 
zuzi10 
Hobbysta


Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 05 Wrz 2009
Posty: 486
Skąd: sląskie
Wysłany: 2023-08-07, 20:55   

lepi napisał/a:
parametry wody - pH 7.2-7.4

Czy nie uważasz,że ph zbyt wysokie. Dla zdrowia ryb będzie chyba leopszy odczyn niższy, czyli ok. 6-7, ponieważ w wodzie z odczynem wyższym (powyżej 7) wzrasta zawartość trującego dla ryb wolnego amoniaku. Spróbój zakwasić torfem wysokiem. Ja w tym roku na wiosnę miałam problemy co prawda nie z rybami ale z wodą. Dodanie ok, 80 l torfu wysokiego załadowanego w damskie pończochy obciążone kamieniem i zatopione na sznurku w różne miejsc oczka oraz w w filtrze i strumieniu na 2 tygodnie obniżyły mi ph do 6 z haczykiem i poprawiły stan wody.
 
 
lepi 
Bywalec



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 186
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-08-09, 23:09   

zuzi10 napisał/a:
lepi napisał/a:
parametry wody - pH 7.2-7.4

Czy nie uważasz,że ph zbyt wysokie. Dla zdrowia ryb będzie chyba leopszy odczyn niższy, czyli ok. 6-7, ponieważ w wodzie z odczynem wyższym (powyżej 7) wzrasta zawartość trującego dla ryb wolnego amoniaku. Spróbój zakwasić torfem wysokiem. ...


Dzięki za odpowiedź, już myślałem że forum jak 90 procent moich ryb - nie żyje.

W sumie nie, nie uważam że pH jest za wysokie, jest blisko granicy ale nie uważam, że za wysokie.
Nie zmienia to faktu, że chcę je obniżyć.

Różnie w różnych miejscach jednak o tym piszą. 6 z haczykiem to może być za nisko - zależy od haczyka. Ja bym chciał zejść do 7,0.

Owszem przygotowałem się do obniżania TWW i pH ale po zatopieniu torfu wstrzymałem się. W końcu lało lało i dolało. Jak nie kranówka przy upałach i przy podmianie wody w czasie lipcowego wymierania to deszczówka - w sumie na okrągło zasilanie oczka wodą sporo powyżej pH7,

Torfu od trzech tygodni mam 80l w 3 komorze mojego Bioklara. Niestety obserwacja sugeruje, że 80l wór torfu do jesieni u mnie nic nie zdziała na tych 16 m3. Żeby nie było - twardość wody nie jest rekordowa TwO / TWW = 10 / 6.

Co do chemicznego stanu wody robiłem zoolekowe testy wody zestawem aquaset 1 (bez fosforu) - NIESTETY niczego nieprawidłowego nie stwierdziłem.

Na szczeście to ostatnie dobicie ryb / letnie wymieranie zatrzymałem dodaniem napowietrzacza 4200l/h do działającego już 720l/h. Dziwi mnie tylko, że mimo tak intensywnego napowietrzania zawartość tlenu w wodzie (mierzona 7 sierpnia 2023) wynosi 'zaledwie' 8mg/l.
_________________
pozdrawiam
lepi
------------------------------
2007+ oczko 16m3/25m2
2004-2006 oczko 4,5m3/16m2 zasypane przez barbarzyńcę
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-08-20, 09:17   

Tego torfu nie trzymaj do jesieni. Co kilka tygodni trzeba go wymieniać bo zaczyna gnić.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny