wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Co to za zwierz? Identyfikacja.
Autor Wiadomość
elfikp 
Entuzjasta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Sty 2007
Posty: 609
Wysłany: 2007-02-07, 12:51   

Ala napisał/a:
Trafiłam dzisiaj na coś takiego. Malutkie to-to. Traszka czy jaszczureczka?


Witam .

Zdjęcie jest mało wyraźne, ale napewno jest na nim traszka zwyczajna.
Zasadnicze różnice w budowie ciała między tymi dwoma gatunkami to np . skóra traszki jest naga , delikatna , wilgotna natomiast jaszczurki jest sucha pokryta łuskami a na końcach palców mozna zobaczyc małe pazórki .
Ogon traszki jest silnie bocznie spłaszczony ( typu wodniego ) natomiast jaszczurki jest walcowaty .
Otwór z kloaki jest ułozony w zdłóz ciała a u jaszczujek w poprzek .
No i oczywiście u traszek jest bardzo jaskrawa spodnia częśc ciała - pomarańczowa , żółta ( w kropki lub bez w zależności od gatunku ) .

Jak już traszki do ciebie dotarły to możesz pasadzić dużo roślin podwodnych, które posłużą im jako miejsce składania jaj i kryjówki .
Z obsada ryb tez nie możesz przesadzic .
Dla traszek było by oczywiście najlepiej jak by ich nie było .
Na lądzie za kryjówki będa im służyły róznego rodzaju przedmioty leżące np . pniaki , sterty desek , skalniaczek , nieuprzątnięte liście .

Pozdrawiam.
 
 
seba 
Hobbysta



Dołączył: 19 Paź 2006
Posty: 361
Skąd: Mielec
Wysłany: 2007-03-25, 21:31   

Dzisiaj podczas poszukiwania niebieskiej żaby :hehe: widziałem w jednym ze stawków jak w nim pływało cos podobnego do jaszczurki dł.około 6-7cm. Było to ciemnego koloru.Czy to moze byc traszka??Niestety nie zdązyłem zrobic fotki bo wpłyneło w powalone pałki wodne.
_________________
pozdrawiam seba
 
 
 
ZiK 
Przyjaciel forum
Witam :)


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 13 Mar 2006
Posty: 1002
Skąd: Zamość
Wysłany: 2007-03-25, 22:27   

seba napisał/a:
cos podobnego do jaszczurki dł.około 6-7cm. Było to ciemnego koloru.Czy to moze byc traszka??

Jak miało to coś trochę pofalowany ogon to była to traszka. :P
_________________
Pozdrawiam Tomek :piwko:
Moje Pierwsze Oczko Wodne

Mój Profil Nasza Klasa

Moje Drugie Oczko Wodne
 
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2007-04-05, 21:13   

moja traszka tylko nie wiem czy zwyczajna czy grzebieniasta nie mam czasu szukać teraz po necie więc daję foto


ale ta to chyba zwyczajna bo nie ma tej płetwy na grzbiecie :)
_________________
Pozdrawiam-Marek
Oczkomaniacy są bez serca :hehe:
Oczko wodne i otoczenie

Makrofotografia
 
 
 
elfikp 
Entuzjasta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Sty 2007
Posty: 609
Wysłany: 2007-04-05, 22:07   

To jest traszka zwyczajna.

Grzebień ma i jak tylko ja wsadzisz do wody to jej sie wyprostuje ;)

Pozdrawiam.
 
 
Hubert 
Przyjaciel forum



Pomógł: 37 razy
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 1600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-04-06, 18:15   

elfikp napisał/a:
o jest traszka zwyczajna.


I to samiec. Samce traszki zwyczajnej w przeciwieństwie do grzebieniastej mają ciągły grzebień godowy (charakterystycznie przerwany u grzebieniastej). Ponadto traszka grzebieniasta jest znacznie większa, bo dorasta do 18 cm, podczas gdy zwyczajna do najwyżej 8-9 cm. Przyjmuje się, że grzebieniasta jest 4-6 razy mniej liczna od zwyczajnej.
 
 
KoRcZuS
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 293
Wysłany: 2007-04-06, 19:34   

ehh ja jeszcze u mnie w oku nie mialem okazji zobaczysz traszki, a szkoda :(
 
 
Hubert 
Przyjaciel forum



Pomógł: 37 razy
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 1600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-04-06, 20:36   

Cytat:
ehh ja jeszcze u mnie w oku nie mialem okazji zobaczysz traszki, a szkoda


Bądź pełen wiary :roll: , ja dziś wyławiałem siatką płatki kwiatów śliwy (strasznie mnie to badziewie zaśmieca teraz oczko) i złapałem samicę zwyczajnej.
 
 
jackon 
Oczkomaniak


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 1054
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2007-04-06, 20:38   

az sie boje kasiorem machnac w oczku
pewnie morswina dorwe :)
_________________
pozdrawiam
Jacek
 
 
 
elfikp 
Entuzjasta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Sty 2007
Posty: 609
Wysłany: 2007-04-06, 22:37   

Traszki grzebieniaste mają krótszy ogon w proporcjach do długości ciała ( zwłaszcza u samców ). Ciało ich jest znacznie masywnieisze . U tych traszek można zobaczyć 2 typy ubarwienia ; ciemno brązowy albo czarne z licznymi małymi białymi kropeczkami leżącymi w dolnej cześci ciała . Ponadto często traszki grzebieniaste maja palce w żółto-brązowo-pomarańczowo-czarne paski. Skóra ich jest wyraźnie ziarnista i chropowata.
Niektóre traszki górskie(samiczki) sa bardzo podobne to samiczki traszki grzebieniastej, od której można je odróżnić po bezplamistej spodzie ciała i mniejszych rozmiarach ciała ( zwłaszcza długości).
Na nizinach bardzo trudno o pomyłke.
Pozdrawiam.
 
 
Gosia@ 
Bywalec



Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Maj 2006
Posty: 250
Skąd: Szczecin/
Wysłany: 2007-04-14, 21:03   

Mam w oczku traszki i prawde mówiac bardzo sie ucieszyłam, ze wybrały sobie moje oczko za lokum, ale.....dzisiaj syn znalazł dwa martwe samce :(( Mam orfę, karasie i ropuchy.Nie wiem, co mogło byc przyczyną?mam wrazenie, ze ropucha poluje na nie, ale czy to mozliwe? :???:
 
 
Hubert 
Przyjaciel forum



Pomógł: 37 razy
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 1600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-04-24, 20:20   Zarodki traszki zwyczajnej w jajach

Znajoma w drodze do pracy znalazła na drodze samicę traszki i przyniosła ją mi prosząc, abym się nią zaopiekował. Nie bardzo miałem co z nią zrobić i wpuściłem tymczasowo do małego 4 l akwa z ludwigią, markiem i rzęślą. Minęło kilka dni i nadszedł weekend, czyli czas wyjazdu na działkę. Traszkę wypuściłem do pobliskiego rozlewiska, w którym od lat rozmnażają się wiosną te płazy. Po powrocie do domu ze zdumieniem stwierdziłem, ze samica złożyła na roślinach kilkanaście zapłodnionych już jaj. Chwyciłem aparat w garść i .....

 
 
elfikp 
Entuzjasta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Sty 2007
Posty: 609
Wysłany: 2007-04-24, 22:52   

Bardzo ładne ne larwy traszek .
Na różnego rodzaju wyjazdach widziałem larwy traszek wszystkich 4 krajowych gatunków traszek . Teraz żałóje że nie zrobiłem im zdięć - ,ale jeszcze kiedyś będzie okazja ;) .

Pozdrawiam.
 
 
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2007-04-24, 23:44   

kurcze świetnie tylko ja nie mogę namierzyć traszek...aby zaszczepić i nowe miejsce..
_________________
OCZKO , OGRÓD

PAWEŁ
 
 
 
elfikp 
Entuzjasta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Sty 2007
Posty: 609
Wysłany: 2007-04-26, 23:18   

Ostatnio znalazłem w akwarium larwe traszki grzebieniastej. Od razu przypomniałem sobie, że pare tygodni temu przyniosłem sobie troche roślinek z oczka do akwarium.
Wsród nich musiało sie znajdowac jajko ( bądź jajka ).
Bardzo ciekawą rzeczą jest, jak ono przetrwało szok jakim dla niego była zupełna zmiana środowiska ( temperatura, parametry wody ).
W podobny sposób ptaki wodne też mogą przenosić jaja .
Larwy traszki grzebieniastej możemy odróżnić od innych m.in. po charakretustycznym zakończeniu płetwy ogonowej, bardzo długich palcach, po charahterystycznym dla gatunku unoszeniu sie w wodzie ( co można zobaczyć na zdjeciach ;) ) a u starszych osobników po zdecydowanie większych rozmiarach ciała. :pa:
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny