wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Vanka
2010-12-14, 17:57
Podłoża dla roślin doniczkowych
Autor Wiadomość
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2010-12-12, 14:10   Podłoża dla roślin doniczkowych

Długo szukałem miejsca gdzie się dokleić z moim pytaniem a że nie znalazłem to założyłem ten temat.
Skłonił mnie do tego problem "śmieci", które przywlokłem z Adriatyku i teraz nie wiem co z nimi zrobić :oops: Są to gąbki zebrane na plaży (wykałaczka ma dać odniesienie do wielkości tych kawałków)




Ostatnio coś mi się tak pomyślało, że gdyby dodać te gąbki do podłoża dla rośliny, która nie znosi zalania i zarazem przesuszenia to byłby to taki bufor gromadzący nadmiar wody i stopniowo go oddający w przypadku dłuższej przerwy w podlewaniu.
Wiem, że do tego celu stosuje się jakieś żele mające pełnić tą funkcję ale nie mam z nimi żadnego doświadczenia.
Co sądzicie o takim zastosowaniu tych moich "pamiątek" z wakacji? Ma to sens?

Przy tej okazji, w obliczu nieuchronnie zbliżającej się wiosny i terminu przesadzania roślinek, proponuję aby forowicze podzielili się swoim doświadczeniem w tej dziedzinie.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2010-12-12, 18:55   

nie pamiętam w czyjej to galerii widziałam, ale podobne gąbki były powkładane do filtra przyoczkowego-może nadadzą się.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
silpe 
Bywalec



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 24 Cze 2007
Posty: 297
Skąd: Wojnicz
Wysłany: 2010-12-12, 19:49   

Gosik napisał/a:
podobne gąbki były powkładane do filtra

To pumeks wulkaniczny- super sprawa do filtra (zloze biologiczne)
do akwarium ladne ale do podloza kwiatowego to chyba szkoda takich pamiatek ;)
_________________
oczko 36m³
http://www.youtube.com/wa...feature=mh_lolz
pozdro-- Piotrek
 
 
Artur 
Administrator



Pomógł: 54 razy
Dołączył: 21 Cze 2010
Posty: 1268
Skąd: Długołęka/Wrocław
Wysłany: 2010-12-12, 19:57   

silpe napisał/a:
Gosik napisał/a:
podobne gąbki były powkładane do filtra

To pumeks wulkaniczny- super sprawa do filtra (złoże biologiczne)
do akwarium ładne ale do podłoża kwiatowego to chyba szkoda takich pamiątek ;)

Piotruś, to są raczej prawdziwe Gąbki a nie pumeks.
_________________
Pozdrawiam Artur!
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2010-12-12, 20:23   

To na zdjęciu to są gąbki a silpe ma na myśli pumeks czy też tuf, który faktycznie mógłby być złożem w filtrze biologicznym ale nie znam się na tym więc zmilczę. Nie mam też zamiaru tej garści gąbek pakować do filtra. Skupcie się na wymyślonym przeze mnie zastosowaniu. Nie sądzę żeby były na ten temat jakieś opracowania naukowe stąd chodzi mi o podejściu do sprawy teoretycznie. Nie będę stawiał stopni ;)
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2010-12-13, 09:18   

Myślę, że podstawowa sprawa to "odczyn" i skład chemiczny tych gąbek....Ja nie mam pojęcia jaki może być, ale jakbyś miał kogoś zaprzyjażnionego w jakimś laboratorium to by Ci to sprawdził ?
Może w sanepidzie ? Bo nie wiadomo czy to kwas czy zasada ? i czy jakieś związki chemiczne nie będą miały negatywnego wpływu na rośliny.
Bo jeśli chodzi o strukturę czy konsystencję dla Twojego pomysłu to na pewno jest :good:

W internecie znalazłam takie coś - ale to dowód żeby sprawdzić ten skład - może czynić cuda ale też może zatruć Ci kwiaty. Może zadzwonić do tego profesora z Łodzi, na pewno mają to zbadane a artykuł potraktował zagadnienie bardzo ogólnie.

(fragment artykułu)

Leki wyłowione z głębin
Na razie znamy skład chemiczny zaledwie 1% organizmów zgromadzonych przez nadoceaniczne ośrodki badawcze. Ale już to pokazuje potencjał tych substancji.

Naukowcy twierdzą, że prawdopodobieństwo znalezienia nowego aktywnego związku chemicznego w podwodnym świecie jest 500 razy większe niż na lądzie. – Większość, ale jeszcze nie wszystkie rośliny lądowe zostały zbadane, natomiast środowisko podwodne to świat dziewiczy i pole do popisu do odkryć nowych substancji – twierdzi prof. Andrzej Stańczak, kierownik Zakładu Farmacji Szpitalnej Wydziału Farmaceutycznego UM w Łodzi.

Nadoceaniczne ośrodki akademickie posiadają dziesiątki tysięcy próbek z głębin, z których sukcesywnie izolują zawarte w organizmach związki organiczne. Firmy biotechnologiczne analizują te związki (identyfikując „potencjalnych kandydatów” na nowoczesne leki), które są następnie licencjonowane przez koncerny farmaceutyczne w celach komercyjnych, jak swego czasu stało się z discodermolide (Novartis) czy bryostatinem 1 (BMS).

Bardzo obiecujące gąbkiJak na razie znamy skład chemiczny zaledwie 1% zgromadzonych organizmów. Ale już to pokazuje potencjał tych substancji. Charakteryzują się działaniem antywirusowym, przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym, przeciwko nowotworom, chorobie Alzheimera, malarii, AIDS i wielu innym.

Jednymi z najbardziej obiecujących organizmów są gąbki – prymitywne, beztkankowe zwierzęta wodne, najczęściej występujące w morzach. Zindetyfikowano w nich rozmaite, biologicznie aktywne związki, m.in. wabiące ofiary; pamiętajmy wszak, że to stworzenia przytwierdzone do podłoża, dla których to jedyny sposób na złapanie pokarmu.

Szereg z tych organizmów wytwarza również substancje o charakterze trucizn. Przykładem wykorzystania takich substancji może być ziconotide – pierwszy nowoczesny lek z głębin mórz, zarejestrowany pod marką Prialt, a powstały z wydzielonego związku z trucizny, jaką wydziela ślimak Conus magnus. Stosowany jest jako lek przeciwbólowy, o działaniu znacznie silniejszym od morfiny.
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2010-12-13, 16:59   

Cytat:
Myślę, że podstawowa sprawa to "odczyn" i skład chemiczny tych gąbek....Ja nie mam pojęcia jaki może być, ale jakbyś miał kogoś zaprzyjażnionego w jakimś laboratorium to by Ci to sprawdził ?
Może w sanepidzie ? Bo nie wiadomo czy to kwas czy zasada ? i czy jakieś związki chemiczne nie będą miały negatywnego wpływu na rośliny.
Bo jeśli chodzi o strukturę czy konsystencję dla Twojego pomysłu to na pewno jest :good:

Dzięki Ewa za zainteresowanie :piwko:
Bardzo ciekawy cytat ale wynika z niego, że dotyczy żywych gąbek, które faktycznie mogą wytwarzać przeróżne pożyteczne jak i niepożądane substancje. To co mi udało się uzbierać na plaży to jednak tylko szkielety tych zwierzątek. Według literatury gąbki śródziemnomorskie (pospolite ) szkielet budują z krzemionki i białka przypominającego substancję rogową a więc raczej obojętne. Problemem mogła by być sól ale ją łatwo wypłukać.
Tak czy siak wypróbuję toto na jakiejś nadwyżkowej roślince i ..."co będzie to będzie" ;)
Niemniej wszelkie uwagi i spostrzeżenia mile widziane.

A czy ktoś stosował do podłoża te jakieś żele (nie mogę sobie przypomnieć nazwy i co za tym idzie wygrzebać z netu) i z jakim skutkiem.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny