wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Tropikalne lilie wodne
Autor Wiadomość
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2017-11-11, 11:26   

dm82, opisałeś dokładnie jak zimować lilie tropikalne a ja mam pytanie o zimowanie małych sadzonek lilii tropikalnych, które wyrosły na liściach dorosłej rośliny. Czy da się je jakoś przezimować? Jeśli tak to jak?
 
 
dm82 
Uczestnik


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Wrz 2013
Posty: 53
Skąd: Brzeźnica
Wysłany: 2017-11-11, 20:34   

Trzeba je posadzić w małych pojemnikach (kupiłem na alledrogo takie 80ml do sosów) i w akwarium 25st pod lampami do wiosny :)
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2017-11-12, 09:38   

dm82, dzięki :piwko:
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2017-11-23, 20:19   

Małe sadzoneczki lilii są już w akwarium ;)



Na razie posadzone w samym piasku
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2018-02-08, 16:34   

Niedługo po posadzeniu lilie zaczęły tracić liście. Robiły się ciemne i miękkie po czym odpadły. Nowe liscie wyrastaly ciemne lub ciemnialy zaraz po wyjsciu z bulwek. Temperatura wody 25 stopni. Miesiac temu obnizylem temperature do 21 stopni. Zadnych zmian. Na ten moment żadna z malutkich bulwek nie ma liści.
Dzisiaj wyciągnąłem z piwnicy bulwe, która zimowalem w wilgotnym piasku. Opłukałem i wykąpałem w roztworze biosept, po czym wrzuciłem do akwarium. Na razie nie wsadzalem w podłoże. Jak wystartuje to planuję wpierw dać w sam piasek a później w cięższy substrat. Aktualna temperatura 21 stopni i zamierzam co kilka dni zwiększać o 1 stopień aż osiągnie 25. Światło 12 h na dobę.
Jest to moje pierwsze zimowanie tropikalnych wiec za wszelkie sugestie z góry dziękuję.
 
 
Sylwester79 
Bywalec


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Cze 2010
Posty: 156
Skąd: Zamość
Wysłany: 2018-02-09, 17:33   

Witam, zimowanie tych młodych sadzonek w akwarium to nie taka prosta spraw , dałeś je za głęboko i pewnie pogniły , takie małe sadzonki zdało by się w pierwszym stadium po posadzeniu tylko lekko zalać pojemniki wodą aby te pierwsze listki miały dostęp do dwutlenku węgla zawartym w powietrzu wtedy będą szybciej rosły , w samym piasku zimuje się bulwy - w (wilgotnym piasku nie zatapiając w wodzie i trzymając w temperaturze około 10 stopni), masz akwarium to i pewnie w akwarystykę się kiedyś bawiłeś , są rośliny uprawiane w akwarium które bez wspomagania dwutlenkiem węgla nie będą rosły pod wodą , to samo z tymi sadzonkami l jak już je zatopiłeś na taką głębokość i chciałbyś żeby już rosły to wspomaganie co2 z butli + nawożenie wody + odpowiednie oświetlenie. Zrób to tak : w pojemniczki nasyp gliny i zaaplikuj po kilka kuleczek nawozu otoczkowanego typu osmocote jeszcze raz zrób pikowanie i po posadzeniu zasyp lekko piaskiem , nalej do akwarium tyle wody aby pojemniki były zatopione 1-2cm w miarę wzrostu sadzonek dolewaj do akwarium wody tak aby sadzonki miały cały czas liści na wodzie .Fajnie by było jak byś za jakiś czas wrzucił fotkę zobaczymy z ciekawości jak rosną a i takie praktyczne doświadczenie na pewno komuś się przyda ;)
 
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2018-02-09, 22:36   

Sylwester79, dzięki za rady. Rzeczywiście dałem je na głęboką wodę i utopilem. Jutro pomyślę nad jakimś patentem, żeby były tylko minimalnie zatopione. Spuszczać wody nie chce bo w akwarium pływają sobie gupiki. Zrobię więc jakąś wysoka podstawkę, żeby doniczki były pod samą powierzchnia.
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2018-02-11, 09:41   

Wszystkie małe lilijki dałem 2 cm pod powierzchnię wody. Niestety tylko jedna z nich miała ładne, białe korzonki więc wsadziłem ja w bogaty substrat z domieszką kuleczek osmocote. Pozostałe leżą sobie na piasku w oczekiwaniu aż puszcza korzonki. Większa bulwa, która zimowalem w piwnicy też powedrowala kilka centymetrów pod powierzchnię. Na razie się nie budzi.
Temperatura 22 stopnie. Jutro dam 23
Od góry wygląda to tak

 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2018-02-15, 14:32   

Wczoraj zwiększyłem temperaturę o kolejny stopień i jest już 24. Największa bulwka zaczyna startować :-D

 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2018-02-27, 08:54   

Od tygodnia trzymam temperaturę 25 stopni. Największa bulwa powoli zmienia się w lilię :-D



[ Dodano: 2018-02-27, 08:56 ]
Po prawej stronie od widocznych listków z bulwy zaczyna startować kolejna lilijka :-D
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2018-03-06, 07:52   

Z bulwy wyrastają 2 roślinki i puszczają już korzenie :)

 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2018-03-12, 09:58   

Lilia rośnie jak na drożdżach :)



Największy liść ma około 6 cm średnicy. Z bulwy wyrasta kilka młodych lilii naraz :)
Na razie bulwa leży sobie swobodnie na piasku. Zastanawiam się kiedy dać ją w doniczkę?
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2018-03-16, 14:36   

Minęły raptem 4 dni od ostatniej sesji fotograficznej mojej lilii a zmiana ogromna...



Dzisiaj wsadziłem ją w piasek na 3/4 głębokości bulwy i postawiłem tak, żeby liście były minimalnie pod powierzchnią wody.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2018-03-30, 00:49   

Pięknie Ci rośnie.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2018-04-04, 09:48   

Mała aktualizacja domowej uprawy lilii. Od 2 tygodni roślinka siedzi w 1/2 litrowym słoiku z ciężkim substratem. Tylko na wierzchu piasek. Na dnie troszkę nawozu osmocote do kwiatów balkonowych.





Po powierzchni plywa już 10 liści i kolejne idą ku górze. Liście podwodne na razie się trzymają. Oby szybko przyszło ciepłe lato bo za chwilę akwarium 112l będzie dla lilii za małe ;)
Temperaturę zmniejszyłem do 23 stopni i planuję zejść jeszcze o jeden
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny