wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Tropikalne lilie wodne
Autor Wiadomość
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2010-09-16, 11:19   

Arion napisał/a:
Zdjęcia są robione na dworze


Wszystkie fotki robione pod folią, w wodzie odbija się papirus i łączeń które rosną w tym samym basenie.
Wiem że parę osób z forum miało lilie tropikalne pod chmurką i im kwitły, co do zawiązków liściowych to nie wiem- może to były inne odmiany, które takowych nie związują.

Jeszcze raz mam prośbę do wszystkich którzy mieli jakiś kontakt z liliami tropikalnymi o wyszperanie archiwalnych fotek i swoje spostrzeżenia.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Hubert 
Przyjaciel forum



Pomógł: 37 razy
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 1600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-09-16, 14:05   

Kilka dni temu posadziłem w akwa z paletakmi 3 sadzonki lilii tropikalnych, które dostałem od kolegi prowadzącego szkółkę roślin ogrodowych i wodnych w Skępe. Kolejno: RedFlare, Queen of Siam, Daubeniana. Na razie za krótko, aby stwierdzić jak rosną, w każdym razie straciły największe liście i zaczynają wypuszczać nowe.

 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2010-09-16, 15:43   

Hubert napisał/a:
Kilka dni temu posadziłem w akwa z paletakmi 3 lilie tropikalne, które dostałem od kolegi prowadzącego szkółkę roślin ogrodowych i wodnych w Skępe. Kolejno: RedFlare, Queen of Siam, Daubeniana.

a czy Krzysiek RedFlare, Queen of Siam już zimował? skoro sprzedaje Daubeniana to tę pewnie już zimował, ciekawe czy inne odmiany mają te same wymagania, może któraś jest mniej wymagająca zimą.
Tak czytam i mam chcice, bo warunki dla tych lilii mam idealne, ale to bujanie się zimą mnie trochę odstrasza. Lotos jest prostszy, ale gdzie mu do liczby tych kwiatów.

:piwko: Bajbas
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2010-09-16, 20:21   

Bajbas napisał/a:
Daubeniana to tę pewnie już zimował


Z tego co wiem Krzysiek zimował w akwarium, teraz ma testować też zimowanie w wodzie destylowanej. Spróbuję zasięgnąć jakiś informacji, ale te pewne to dopiero będą po zimie. Ja jedną Tinę już do akwa upchnąłem. Mariusz tez będzie zimował, ale on ma ogrzewaną szklarnie do dyspozycji - warto jednak przerobić wszystkie warianty.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
art1234
[Usunięty]

Wysłany: 2010-09-20, 11:06   A ja też mam

Dzięki uprzejmości Aurory od 4 dni jestem szczeńśliwym posiadaczem Lili Tina króra ma ze 5 mm i 4 listki po 1 do 2 mm. Rośnie w akwarium i z dnia na dzień ma listki coraz to większe. Ciekawe co bedzie dalej.

Dzięki Aurora.

:soczek:
Art
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2010-09-20, 13:45   

Ja też dziś takich maluchów postaram się jeszcze wybrać i dać do akwa. Zobaczymy czy się przyjmą i przezimują.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Mariusz 
Przyjaciel forum



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 12 Sty 2009
Posty: 1463
Skąd: przemyśl
Wysłany: 2010-10-31, 19:50   

Zakwitła Tina, mała, biedna i bez barwy.
To warunki szklarniowe.

_________________
Pozdrawiam Mariusz
Odmiany lilii wodnych
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2010-10-31, 20:15   

Ja swoją Tinę wcisnąłem Januszowi do akwarium z paletkami. zobaczymy jak zniesie 30 stopni.

te fotki robiłem z tydzień temu, miała wtedy 6 paków i kwitła, z tym że akwarium jest przykryte pokrywą i kwiaty wyniesione ponad powierzchnią wody wrastają między świetlówki i zawijają się. Tu do fotki pokrywa zdjęta. Jak się przyjrzycie to widać zawiązki młodych lilijek na każdym liściu.





U mnie w akwarium zimnowodnym karasie bardzo skutecznie obgryzły wszystkie liście, i robią tak z każdym następnym który zaczyna wyrastać :evil:
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2010-12-15, 17:48   

Zimowanie tropikalnych lilii w Polsce to jednak jest pewne wyzwanie.
Ja popełniłem błędy i postaram się je wyszczególnić aby następni mieli łatwiej.

Cześć lilii zbyt późno zabrałem do domu - było to po pierwszych przymrozkach i temperatura wody miała wtedy kilka stopni. Choć lilie wyglądały ładnie i zdrowo to po przeniesieniu do akwarium w ciągu kilku dni liście się rozsypały i z Lili nic nie zostało.

Bezwzględnie należy pilnować by temperatura nie spadła poniżej 10 stopni, a jeszcze lepiej 13.

Tina u Janusza w akwarium to już tylko wspomnienie, zdechła kompletnie. Trudno mi się wypowiadać na temat przyczyn bo nie miałem do Lili wglądu na co dzień i odwiedziłem Janusza tylko 1 raz przez ten czas. Być może była zbyt wysoka temperatura, albo inny czynnik (chemia wody) bo w tym samym czasie padły też inne rośliny w tym akwarium tzw lotosy.

Te Tiny które w porę zabrałem do mojego akwarium na dziś żyją, ale karasie je bardzo gnębią obgryzając liście. Początkowo wypuszczały dużo małych podwodnych liści ale obecnie widzę ze ten proces ustał. Być może wyczerpują się odzywki w bulwie.

obecnie wygląda to tak:


a tak było 20 września

widać postęp w złą stronę

co ciekawe karasie nie tykają grążeli które obecnie wyglądają tak:

i u nich widać wyraźne przyrosty. Nie dość że karasie je zostawiają w spokoju, to jeszcze nie rosną na nich krasnorosty, które porosły mi w akwarium wszystko. Złego diabli nie biorą.

Odnośnie zimowania tropikalnych lilii wodnych po zapoznaniu się ze wskazówkami hodowców z naszej strefy klimatycznej w USA wydaje się że lilie powinno się zimować następująco:

1. lilie trzeba przed zimowaniem wyjąć z doniczki i dokładnie oczyścić z resztek organicznych wielokrotnie płucząc w czystej wodzie.
2.Tak przygotowane klaczą/bulwy krótko przesuszamy po czym traktujemy środkiem grzybobójczym np Kaptan.
3. przygotowujemy woreczki lub pojemniki z czystym wilgotnym piaskiem lub torfem i w taki substrat zagłębiamy klacze.
zimujemy w temperaturze 50-55 stopni Fahrenheita czyli 10-13 stopni Celsjusza.
4. Lilie można startować w nowym sezonie w lutym/marcu w akwarium z temperaturą około 80 stopni Fahrenheita czyli ~27 stopni Celsjusza.
5. w kwietniu na zewnątrz

Dla zainteresowanych głębiej tematem daje 3 linki do metod zimowania w róznych strefach klimatycznych:

http://translate.googleus...y8MsGr-54vEwXHQ

http://translate.googleus...MAyGmlPjIr2_xkQ

http://translate.googleus...Ojoc4nc4v7RWi1w

dla przypomnienia w naszym kraju mamy strefy klimatyczne od 5b (Suwałki) do 7b (Szczecin) większość Polski to strefa 6a i 6b
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Mariusz 
Przyjaciel forum



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 12 Sty 2009
Posty: 1463
Skąd: przemyśl
Wysłany: 2010-12-21, 06:48   

AurorA napisał/a:

1. lilie trzeba przed zimowaniem wyjąć z doniczki i dokładnie oczyścić z resztek organicznych wielokrotnie płucząc w czystej wodzie.
2.Tak przygotowane klaczą/bulwy krótko przesuszamy po czym traktujemy środkiem grzybobójczym np Kaptan.
3. przygotowujemy woreczki lub pojemniki z czystym wilgotnym piaskiem lub torfem i w taki substrat zagłębiamy klacze.
zimujemy w temperaturze 50-55 stopni Fahrenheita czyli 10-13 stopni Celsjusza.
4. Lilie można startować w nowym sezonie w lutym/marcu w akwarium z temperaturą około 80 stopni Fahrenheita czyli ~27 stopni Celsjusza.
5. w kwietniu na zewnątrz

Czy ten zabieg Arek można zrobić jeszcze teraz, liście rozlatują mi się jak mokry papier.
Lilie zamierają.
_________________
Pozdrawiam Mariusz
Odmiany lilii wodnych
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2010-12-21, 12:19   

Mariusz Czernicki napisał/a:
Czy ten zabieg Arek można zrobić jeszcze teraz, liście rozlatują mi się jak mokry papier.
Lilie zamierają.


Miałem to samo z tymi które za długo zostały pod folią. Spróbuj ale pewnie bulwy będą już miękkie i nic z tego nie wyjdzie - to widać od razu po wyjęciu kłącza z ziemi.

Poczytaj na tych stronach co wyżej dałem linki.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2011-01-16, 00:20   



na filmie widać jak duże rosną te rozmnóżki na liściach
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
violettaxx 
Przyjaciel forum



Pomogła: 21 razy
Dołączyła: 05 Maj 2009
Posty: 1195
Skąd: Gronity
Wysłany: 2011-07-10, 17:01   

Przepraszam, że nie na temat ale w moim akwa szkle próbuje się pozbyć kwiatów Lotosu tygrysiego bo bardziej zależy mi na liściach a tu na złość 5-6 kwiat :???:

_________________
Moje KOI
http://www.youtube.com/watch?v=MO7k7m2sDIY
http://www.youtube.com/watch?v=snDI_ULS7yw
http://www.fotosik.pl/moje_zdjecia.html
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2011-07-10, 17:16   

Kwestia nawożenia i oświetlenia, ja bym się cieszył zamiast narzekać wielu chce kwiaty a ich nie ma. Może spróbuj na lato do oczka dać, kwitną obficie ale karpie mogą pouszkadzać.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
violettaxx 
Przyjaciel forum



Pomogła: 21 razy
Dołączyła: 05 Maj 2009
Posty: 1195
Skąd: Gronity
Wysłany: 2011-07-11, 09:48   

No właśnie 2 tygodnie temu posadziłam do oczka i :dupa: może dla tego że karpie wycięły do zera :(( A pro po kwiatka z akwarium otwiera się tylko gdy nie ma światła ! :-o


_________________
Moje KOI
http://www.youtube.com/watch?v=MO7k7m2sDIY
http://www.youtube.com/watch?v=snDI_ULS7yw
http://www.fotosik.pl/moje_zdjecia.html
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny