wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
"Naturalny" staw
Autor Wiadomość
Rav 
Nowy



Dołączył: 06 Maj 2007
Posty: 7
Wysłany: 2017-06-01, 09:32   "Naturalny" staw

Witam

Pytanie wydaje sie być z poziomu szkoły podstawowej, ale co tam. ;) Chodzi o zalewanie stawów bez wykorzystania folii, siatko betonu czy innych materiałów izolujących, bo z tego co zerknąłem w przekroju gleby jest warstwa izolująca która nie przepuszcza wody "z góry". Ile może trwać zalewanie takich zbiorników? Jak robią to takie placówki jak arboretum?

Pozdrawiam
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-06-01, 11:02   

Rzeczywiście pytanie ze szkoły podstawowej. Czas zalewania zależy od wielkości stawu, przepływu wody wpadającej do niego i przepuszczalności podłoża. Placówki takie jak arboretum ulokowane są najczęściej w pobliżu strumyka lub rzeczki.
 
 
kyrnech 
Nowy


Dołączył: 24 Cze 2016
Posty: 7
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-06-10, 08:17   Re: "Naturalny" staw

Jeszcze jest kwestia poziomu wód gruntowych. Jeśli wysoki to woda pojawi się szybko bez Twojej woli, szybciej niż zaczniesz napełniać (tak było u mnie). I jeszcze jedna sprawa - nie wierzyłbym za bardzo w

Rav napisał/a:
Witam
co zerknąłem w przekroju gleby jest warstwa izolująca która nie przepuszcza wody "z góry"

Pozdrawiam


Możesz się rozczarować - zanalizuj poziom wód gruntowych - jak jest niski to nie licz na tą warstwę izolującą (chyba, ze zrobisz testowe minioczko).
A robi się to bardzo prosto - od rzeczki jest rura lub miech i otwiera się je i napuszcza...
_________________
Three islands
 
 
Mariano 
Bywalec


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 27 Gru 2014
Posty: 143
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-07-02, 11:31   

Rav napisał/a:
Ile może trwać zalewanie takich zbiorników?


To zależy od wielu czynników, tych oczywistych: wielkości dopływu, pojemności zbiornika jak i tych mniej oczywistych: chłonności gruntu nieprzepuszczalnego, odpływu przez nieszczelności (te są prawie zawsze), opadów, parowania.

U mnie staw o pojemności około 25 milionów litrów zasilany dopływem 50 litrów na sekundę napełnia sie kilka tygodni. W teorii powinien napełnić się w tydzień, ale najpierw nieprzepuszczalny grunt musi uzyskać odpowiednie uwodnienie a potem są straty z parowania.


kyrnech napisał/a:
Możesz się rozczarować - zanalizuj poziom wód gruntowych - jak jest niski to nie licz na tą warstwę izolującą


Wody gruntowe nie mają nic do rzeczy. U mnie poziom dna leży o trzy metry wyżej niż dno potoku przepływającego obok. Co więcej, piwnice domu położonego nad samym stawem są o metr niżej niż poziom wody :)

Jeśli grunt jest nieprzepuszczalny a z dopływem nie ma problemu (poziom dopływu jest wyższy niż poziom wody), to poziom wód gruntowych nie ma nic do rzeczy.
_________________
Przydomowe oczko 12000 m^2, głębokość średnia 2m. Jakieś tam stawy. Parę strumyków :)
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny