wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Różany ogródek :)
Autor Wiadomość
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2011-07-12, 22:51   

albo na roślinach, ja w basenach gdzie nigdy ryb nie było mam kupę narybku pewnie kupiłem rogatek albo osokę z ikrą
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
kr135 
Uczestnik


Dołączył: 04 Mar 2010
Posty: 57
Skąd: om
Wysłany: 2011-07-14, 09:21   

właśnie myślałem ze to przez pompę ale nie pasuje mi ze tylko kilka sztuk się tam znalazło
zastanawiam się czy jednak jakiś maluchy się przedostały przez pompę i dalej rurami do kaskady / swoją drogą to niezłe kamikadze by były /
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-07-14, 18:51   

Cytat:
zastanawiam się czy jednak jakiś maluchy się przedostały przez pompę i dalej rurami do kaskady / swoją drogą to niezłe kamikadze by były /

Gwarantuję Ci, że to jednak byłą ikra. Rybka nawet maleńka nie ma szans przedostać się, przez złoże filtracyjne i wirnik pompy. Dlaczego tylko kilka ? Ponieważ ikra również ucierpiała przechodząc ten włąśnie odcinek oczka ;)
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
kr135 
Uczestnik


Dołączył: 04 Mar 2010
Posty: 57
Skąd: om
Wysłany: 2011-07-15, 08:39   

Vanka napisał/a:
Cytat:
zastanawiam się czy jednak jakiś maluchy się przedostały przez pompę i dalej rurami do kaskady / swoją drogą to niezłe kamikadze by były /

Gwarantuję Ci, że to jednak byłą ikra. Rybka nawet maleńka nie ma szans przedostać się, przez złoże filtracyjne i wirnik pompy. Dlaczego tylko kilka ? Ponieważ ikra również ucierpiała przechodząc ten włąśnie odcinek oczka ;)


pewnie tak było aczkolwiek przez pompkę mogły się przedostać bo tylko wirnik jest po drodze, nie mam żadnych złóż filtracyjnych tylko filtr G-K i obecnie bardzo nieprzejrzystą wodę i nie wiem czemu, na początku sezonu woda była klarowna do dna ale był problem z glonami nitkowymi obecnie /od ok 2 tygodni/ nitek jest mało ale i woda stała się przejrzysta na 15-20 cm :( , nie mam testów żeby zbadać parametry wody, ale może ktoś wie gdzie jest przyczyna
 
 
kr135 
Uczestnik


Dołączył: 04 Mar 2010
Posty: 57
Skąd: om
Wysłany: 2011-08-14, 18:53   

pomóżcie sąsiedzi namawiają mnie do wpuszczenia do oczka ryb z pobliskiego jeziora czyli
Płotki i Wzdręgi. Na płotkę się raczej nie zdecyduje ale Wzdręga spodobała mi się jak byłem na mazurach. Czy nie będę miał z nimi problemu i czy się polubią z karasiami i orfami ??
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2011-08-16, 15:24   

Wolna Wikipedia "Żerowanie: młode osobniki żywią się planktonem, a po osiągnięciu długości około 7 cm zaczynają zjadać głównie roślinność wodną. Pokarmem wzdręgi są również małe organizmy zwierzęce, takie jak owady i ich larwy. W zbiornikach ubogich w wartościowy pokarm, wzdręgi polują także na drobny narybek innych ryb. "
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
kr135 
Uczestnik


Dołączył: 04 Mar 2010
Posty: 57
Skąd: om
Wysłany: 2011-08-24, 10:05   

Trochę oczko zarosło :) a i z woda już nie ma problemu . zaczynam się zastanawiać czy jest sens walczyć z zielona wodą , jak widać pozostawione wszystko pod okiem natury daje sobie spokojnie rade :)




 
 
Damiano 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Posty: 157
Skąd: Wągrowiec
Wysłany: 2011-08-24, 12:37   

Super kolorowo a może jeszcze kilka fotek da się wkleić? :P
_________________
Pij mleko będziesz wielki
 
 
kr135 
Uczestnik


Dołączył: 04 Mar 2010
Posty: 57
Skąd: om
Wysłany: 2011-08-24, 13:44   

jak się zrobi to się i wklei ale na razie brak mi czasu na fotki:( te to robione na szybko telefonem
 
 
kr135 
Uczestnik


Dołączył: 04 Mar 2010
Posty: 57
Skąd: om
Wysłany: 2011-08-31, 11:29   

niestety po tegorocznych deszczach wyszły duże błędy konstrukcyjne strumieni i woda zaczęła w bardzo szybkim tempie uciekać :/ wiec czeka mnie przebudowa. z racji braku czasu w tym roku jak i braku funduszy muszę przebudowę odłożyć na przyszła wiosnę :(
teraz przede mną trudna decyzja z jakiego materiału wykonać strumień.
1. folia do oczek wodnych
2. EPDM
3. Siatko beton.
Wymiary strumienia to szer ok 70 cm w najszerszym miejscu i ok 20 cm głębokość a długość ok 11 metrów.
Boki strumienia będą obłożone w podobny sposób co oczko główne

Który materiał będzie najlepszy ???
 
 
Elendil 
Przyjaciel forum



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 1403
Skąd: Radom
Wysłany: 2011-09-01, 10:44   

Ja jak miałbym teraz coś robić to tylko EPDM.
_________________
OCZKA ELENDILA MOJE PODRÓŻE TANIE HOTELE
5000l oczko + 1600l płazarium,
Pozdrawiam i zapraszam. Tomek.
 
 
 
kr135 
Uczestnik


Dołączył: 04 Mar 2010
Posty: 57
Skąd: om
Wysłany: 2012-01-17, 11:39   

Zima zima a już zaczynam się przygotowywać do przebudowy na wiosnę

Do przebudowy zmusiły mnie błędy konstrukcyjne przy budowie strumyka, podczas budowy srtumień został wyznaczony na terenie gdzie była nasypywana ziemia z wykopu pod oczko, pomimo ubicia ziemi po 1 zimie zaczęły osiadać brzegi i wciekała woda, więc przy okazji poprawę brak strefy bagiennej przy oczku.

jedyne miejsce na poprawki to obszar pomiędzy ogrodzeniem a obecnym strumieniem.




po powiększeniu strefa bagienna bedzi miała wymiary ok 70cm x 300 cm

ale mam kilka wątpliwości co do przeróbek.

1. czy folie układać do samego ogrodzenia czy jednak zastosować jakąś przegrodę
2. za strefą bagienna zostanie ok 1 m strumienia w kierunku oczka, czy robis próg piętrzący wodę przed wym ujściem i próg piętrzący przed wejściem do strefy bagiennej
3. jaką zrobić głębokość / bedą tam te rośliny co obecnie są u mnie w strumieniach /
4. jakie wypełnienie zastosować żeby strefa pełniła funkcje filtra korzeniowego
5. czy przebudowę zacząć przed wzrostem roślin / jeśli tak to jak je wybrać zeby ponownie je posadzić/ czy poczekać jak troszkę podrosną i je wtedy powyciągać.
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2012-01-17, 12:26   



Bardzo fajnie, że i Ty coś przerabiasz !
Oto moje propozycje:
1. Ułożyłabym od murka do chodnika likwidując ta wąziutką grządkę pomiędzy strumykiem a chodnikiem. Przy samym murku wąska półka na kamienie , które mają zakryć folię wyłożoną wysoko aż na pionową ścianę murka. Z drugiej strony , przy chodniku zrobiłabym tak, żeby tuż za płytkami chodnika były kamienie i zaraz woda .
2. Próg piętrzący zawsze ładnie wygląda. Trudno jednak zrobić żeby i bez przecieków i gustownie i naturalnie. Wiec może sobie podaruj tym bardziej, że proponuję Ci tam same kosaćce gęsto, które i tak zakryją wszystko (przynajmniej w sezonie)
3. U siebie mam worki raszlowe wypełnione keramzytem. Worek przy worku na głebokość 40 cm, w strumyku może na 15 cm. NA te worki kosaćce ustabilizowane kamieniami. Przy zakładaniu trzeba więcej kamieni , bo nie chcą "stać" w pionie. NA przyszły rok korzenie poprzerastają worki i wszystko stoi jak drut. Można odzyskać trochę kamieni.
Bardzo polecam Ci takie rozwiązanie . Tanie, skuteczne, łatwe do zrobienia.
5. JA bym zrobiła ze 40 -50 cm żeby warstwa keramzytu była spora. W keramzycie układasz rosliny na dowolnej głębokości, ale do bagna z wodą przepływową to raczej i tak tylko takie co do płytkiej wody. JA Ci tam proponuję same kosaćce. Po co się bawić z drobnicą. Taka zwarta kępa wysokiej zieleni będzie wyglądała imponująco. Drobiazgi typu: mięta, niezapominajka, bobowniczek i marek mogą rosnąć w strumieniu.
6.Zacząć jak tylko aura pozwoli. Arek robił oczko w grudniu! Zdecydowanie lepiej PRZED wzrostem. Możesz wyjąć i na czas remontu przetrzymać w miskach , wiadrach i innych pojemnikach. ( W Wodzie oczywiście ! - sorry za taką uwagę ale ktoś tu na forum chciał na sucho w wannie ! wiec wolę napisać) Jeśli masz za mało misek i musisz dokupić, to doradzam kasty budowlane. Relacja ceny do wielkości najkorzystniejsza chyba na rynku. Poza tym po remoncie zostanie Ci taka wielka kasta i zrobisz sobie kolejny fltr ;) albo taki gazon na trawniku z kosaćcami jak ma Hubert.

Powodzenia !
Uwielbiam przeróbki i powiększanie :)

[ Dodano: 2012-01-17, 12:37 ]
Jak osiadają brzegi owijam prostokątne kostki polbrukowe (jedną, dwie - zależy ile trzeba podnieść) watą mineralną i układam rzędem pod brzegiem folii. Cały fragment brzegu mam tak "wypoziomowany" bo żle oczko wykopałam.
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
kr135 
Uczestnik


Dołączył: 04 Mar 2010
Posty: 57
Skąd: om
Wysłany: 2012-01-18, 12:36   

ewa535 napisał/a:
że proponuję Ci tam same kosaćce gęsto, które i tak zakryją wszystko (przynajmniej w sezonie)


Kosaćce będą tylko w jednej linii pod samym płotem, przed nimi będzie mięta, kaczeńce i inne rośliny strumieniowe.

ewa535 napisał/a:
U siebie mam worki raszlowe wypełnione keramzytem. Worek przy worku na głebokość 40 cm, w strumyku może na 15 cm. NA te worki kosaćce ustabilizowane kamieniami. Przy zakładaniu trzeba więcej kamieni , bo nie chcą "stać" w pionie. NA przyszły rok korzenie poprzerastają worki i wszystko stoi jak drut. Można odzyskać trochę kamieni.


Gdzie można kupić keramzyt i czy jej sens go dać na sam dół a na górę żwir który obecnie jest

ewa535 napisał/a:
.Zacząć jak tylko aura pozwoli. Arek robił oczko w grudniu! Zdecydowanie lepiej PRZED wzrostem. Możesz wyjąć i na czas remontu przetrzymać w miskach , wiadrach i innych pojemnikach. ( W Wodzie oczywiście ! - sorry za taką uwagę ale ktoś tu na forum chciał na sucho w wannie ! wiec wolę napisać) Jeśli masz za mało misek i musisz dokupić, to doradzam kasty budowlane. Relacja ceny do wielkości najkorzystniejsza chyba na rynku. Poza tym po remoncie zostanie Ci taka wielka kasta i zrobisz sobie kolejny fltr ;) albo taki gazon na trawniku z kosaćcami jak ma Hubert.


też tak myślałem tylko jak powyciągać małe roślinki które / boberek itp - niewiem czy to cały czas zimuje zielone, czy wiosną odbija od korzeni /

z przetrzymaniem roślin to nie ma problemu mam drugi strumyk który ma część jeszcze niezagospodarowana i głęboką :) wiec będzie jak znalazł :) a i wiader po remoncie domu u mnie pod dostatkiem :)


ewa535 napisał/a:
Jak osiadają brzegi owijam prostokątne kostki polbrukowe (jedną, dwie - zależy ile trzeba podnieść) watą mineralną i układam rzędem pod brzegiem folii. Cały fragment brzegu mam tak "wypoziomowany" bo żle oczko wykopałam.


ja właśnie będę robił podobnie, pomysł znaleziony na forum o tu http://forum.oczkowodne.n...=asc&start=285, jedynie go co nieco zmodyfikuje

taki zimowy wygląd oczka

 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2012-01-18, 13:09   

Keramzyt jest w sklepach ogrodniczych. W marketach miewają w trochę większych workach.
W największych workach i w najlepszej cenie mają w sklepach nazwijmy to "dla rolnictwa". U nas kupuję w Agromie.

KR 135 pytasz jakie wypełnienie zastosować żeby pełniło to rolę filtra korzeniowego to Ci odpowiedziałam, że MOIM zdaniem keramzyt przygnieciony (bo pływa) kamieniami . Albo grubym żwirem. Drobny żwir się nie nadaje.
Powtórzę zatem , że w mojej ocenie jest sens i to duży - tak dowodzi moje doświadczenie z czystością wody. Pewnie podobnie będzie z samym żwirem . Zważ tylko ,że trochę tego trzeba. Jeśli masz na stanie to nie ma problemu ale jak trzeba dokupić to chyba keramzyt wychodzi o niebo taniej.
Przy jakichkolwiek przeróbkach keramzyt wyrzucasz i dajesz nowy , z zamulonym żwirem już trudniej odzyskać nowy czysty żwir.
Mam wrażenie , ze delikatne nowe korzonki roślin chętniej będą penetrowały w głąb lużną z natury warstwę keramzytu niż zbitą i ciężką warstwę żwiru.

Nie wiem czy planowałeś do tego zbiornika jakieś podłoże bagienne ?
Ja bym nie dawała nic oprócz keramzytu. Wtedy tą warstwę keramzytu poprzerastaną system korzeni można nazwać filtrem. Jeśli stworzysz warunki bagienne wypłukiwane przez strumień to już raczej nie będzie tak filtrować.

Nie podoba mi się koncepcja żeby w filtrze była mozaika roślin o różnych wysokościach.
Bez względu na różnice w gustach efektowniej będzie - niski strumyk , wyższa wyspa po środku. Kosaćce najładniej wyglądają jako okrągła plama. W rządku już nie prezentują się tak ładnie. Ale może jesteśmy w przeciwległych obozach ;) zrobisz jak uważasz.

[ Dodano: 2012-01-18, 13:19 ]
Aha bym zapomniała ;) - nie ma za co ! :)
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny