wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
System filtracyjny do mojego oczka
Autor Wiadomość
Limbo 
Uczestnik


Dołączył: 03 Cze 2009
Posty: 89
Skąd: Żernica
Wysłany: 2010-06-16, 20:06   

Ontario_ab Złączki dobre?? Średnice gwintów są OK? Będzie dość dobry przepływ??

1.Kranik jest tak nisko żeby móc wypuścic cały osad prawie aż do dna?? Chyba o to chodzi??
Wlot na rysunku jest trochę wysoko bo inaczej nie mógł bym narysować kraniku:P Będzie niżej.

2. Kompromisowym rozwiązaniem może być trójnik z wyciętymi kilkoma otworami :P

3. Czyli Na wylocie przelot 50mm z gwintem 5/4 cala się nie nada?? Bo są też przeloty 50mm z gwintem 2 cale ale powierzchnia styku ze ścianką beczki wtedy była by minimalna i mogło by być nieszczelne. To zastosować mimo wszystko z gwintem 2 cale i dać ciaśniejszą uszczelkę??
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4171
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2010-06-16, 20:20   

Każdy ma jakieś swoje inne spostrzeżenia :P
Pawel Woynowski napisał/a:

Zastanawiam się również nad tymi przelotami przez beczki zrobionymi z szybkozłączek PE, obawiam się że nie zda to egzaminu.
Paweł to co pokazuje Limbo, to nie są szybkozłączki , stosuje podobne złączki PE u siebie już kilka lat i są niezawodne na dodatek tanie i łatwe w montażu nie potrzeba kleju , silikonu ani uszczelek :)
ontario_ab napisał/a:
1. "kranik" niepotrzebnie jest poniżej wlotów, po co tak wysoko wlot ? tracimy przy tym miejsce na złoża filtracyjne. ja mam "kranik" czyli spust osadów na tej samej wysokości co wlot wody
Zasilanie daje się specjalnie wyżej żeby nie mieszało osadów opadających na dno a zawór spustowy jak najniżej choć beczce jest to trudne
ontario_ab napisał/a:
2. rysunek Limbo z wlotem do beczki w kształcie T moim zdaniem jest lepszy niż nawiercona rurka jak to sugeruje Paweł. Miałem to dziurkowanie i były problemy z zapychaniem się (w pierwszej beczce).
:? Kiedyś robiłem jak Paweł nawiercałem rurę ( otwory muszą być duże żeby się nie zapychały ) ale potem mi si nie chciało to dawałem "T" to takie zabezpieczenie jakby się przepchał jeden otwór :roll: Teraz nie daje nic :P
Limbo napisał/a:
Nie podałem średnicy wylotu z ostatniej beczki ponieważ nie wiem jeszcze czy odpowiednie złączki 50mm. Możliwe, że zrobię wtedy dwa odpływy o średnicy 32mm.
Jak w pierwszej beczce przejdzie Ci przez 40mm to w drugiej tym bardziej :P Pisałem Ci już wcześniej wszystko zależy jaki dasz przepływ jak będzie to do 2000l/ to niezależnie od średnicy zasilania 40mm Ci wystarczy Jak przepływ będziesz miał większy to musisz myśleć o 50mm lub dwóch wylotach
I jeszcze jedno z tego co pamiętam to ten trójnik gardeny to jest dość drogi nie wiem po co się pchacie w takie drogie rozwiązania :???:

Ps.
Limbo napisał/a:
Czyli Na wylocie przelot 50mm z gwintem 5/4 cala się nie nada?? Bo są też przeloty 50mm z gwintem 2 cale ale powierzchnia styku ze ścianką beczki wtedy była by minimalna i mogło by być nieszczelne. To zastosować mimo wszystko z gwintem 2 cale i dać ciaśniejszą uszczelkę??
Jak chcesz dać 50 to tylko 2" w innym wypadku to jest bezsensu , nawet jak dajesz 40mm to złączka powinna być z gwintem 6/4" a 5/4" to :bum: Szukaj takiego modelu złączek ( inny producent ) żeby miały kołnierz
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2010-06-16, 21:29   

Pawel Woynowski napisał/a:

Co zaś do pompy, to podaj jakie ma max podnoszenie.

o matko, nie wiem co to jest podnoszenie pompy, ale wszystko co na opakowaniu napisali to: Aquajet 7500 PFN 7500 wys.podnoszenia (chyba to o to pytasz?)-400, ale czego nie wiem.
Co do stref płytkich, to z prawej strony wyspy jest zrobiona płycizna i będą takie groble, aby po wyłączeniu kaskady woda zostawała.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2010-06-16, 22:04   

JAREK G napisał/a:
Każdy ma jakieś swoje inne spostrzeżenia :P
ontario_ab napisał/a:
1. "kranik" niepotrzebnie jest poniżej wlotów, po co tak wysoko wlot ? tracimy przy tym miejsce na złoża filtracyjne. ja mam "kranik" czyli spust osadów na tej samej wysokości co wlot wody
Zasilanie daje się specjalnie wyżej żeby nie mieszało osadów opadających na dno a zawór spustowy jak najniżej choć beczce jest to trudne


poniżej rusztu radzę całą przestrzeń wypełnić szczotkami (Jarek G ma ciekawą ofertę), wtedy można dać i wlot wody i spust na tej samej wysokości. Jak nie będzie szczotek to ruch wody jest na tyle spory że nic na dnie nie będzie zalegać cały czas się wszystko miesza. Przy spuszczaniu osadu - ciśnienie wody z góry wypchnie osad na zewnątrz, przynajmniej jego część. Ja procedurę spuszczania robię 2-4 razy, aż widzę, że leci czysta woda.
Rozwiązania Pawła co do tych klejonych rur są fajne, może przy następnym filtrze spróbuję.

ps. pompa słabsza niż 8 tyś L/h raczej nie zda tu egzaminu, a Limbo piszesz tu coś o 2000 - będzie lipa
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-06-17, 01:01   

JAREK G napisał/a:

Paweł to co pokazuje Limbo, to nie są szybkozłączki , stosuje podobne złączki PE u siebie już kilka lat i są niezawodne na dodatek tanie i łatwe w montażu nie potrzeba kleju , silikonu ani uszczelek :)

Ja je tak nazywam w przeciwieństwie do złączek klejonych przy PVC. Również je stosuję lecz jedynie do łączenia rur PE, ale nie jako przejściówki dla rur PE przez ścianki zbiorników. Nie zdadzą egzaminu, nie ma jak ich uszczelnić, za małe kołnierze i przy ściankach o grubości 4-5 mm mają za krótki gwint. A trzeba jeszcze pomyśleć o uszczelce z gumy między kołnierzem a ścianką, od wewnątrz zbiornika, na zewnątrz idzie nakrętka która dociska uszczelkę.

A ze jestem zwolennikiem chowania całej instalacji zasilającej kaskadę czy zewnętrzny filtr, w gruncie coby nie pętała się po ogrodzie, to na tych przejściówkach co je pokazałem wcześniej robię też przejścia przez folię EPDM.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Limbo 
Uczestnik


Dołączył: 03 Cze 2009
Posty: 89
Skąd: Żernica
Wysłany: 2010-06-17, 01:09   

Ontario_ab nic nie pisałem o pompie 2000l/h. Jarkowi pewnie chodziło, że odpływ o średnicy 40mm zda egzamin jedynie poniżej 2000l/h przepływu, ale mniejsza z tym. Co do pompy jeszcze decyzja nie zapadła. Ale myślę nad tymi energooszczędnymi z firmy o wdzięcznej nazwie "JEBAO". Nie chcę wydać fortuny na prąd przy ciągłym trybie pracy pompy.

Znalazłem innego producenta. Zamiast złączek 40mm-5/4" zastosuję 40mm-6/4".
Na wylocie zastosuję od środka beczki przelot 50mm-2" z gwintem wewnętrznym a z zewnątrz przelot 63mm-2" z gwintem zewnętrznym z racji tego że ma większy kołnierz.



Trójnik Gardena wydaje mi się być najpraktyczniejszym rozwiązaniem - nie wpadłem na nic tańszego, spełniającego tą samą funkcję.

Co do kraniku.... połączenie przelotu PE o gwincie zewnętrznym z takim zaworem da radę??



Jeśli chodzi o wloty do beczek to jeszcze nie zdecydowałem czy dać je nad czy pod rusztem bo są różne opinie. Uważam, że chyba lepiej jak brud sobie spokojnie osiada na dnie gdy wlot jest tuż nad rusztem i poprzez umieszczenie kraniku jak najniżej, da się go wypuścić z dna beczki niemal że w całości ????? Chyba o to chodzi???
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4171
 
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2010-06-17, 15:09   

Limbo napisał/a:

Jeśli chodzi o wloty do beczek to jeszcze nie zdecydowałem czy dać je nad czy pod rusztem bo są różne opinie. Uważam, że chyba lepiej jak brud sobie spokojnie osiada na dnie gdy wlot jest tuż nad rusztem i poprzez umieszczenie kraniku jak najniżej, da się go wypuścić z dna beczki niemal że w całości ????? Chyba o to chodzi???


zdecydowanie pod rusztem - daj w tej części szczotki filtracyjne 5-6 sztuk

przelot PE o gwincie zewnętrznym z zaworem da radę
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2010-06-17, 18:21   

Cytat:
Ontario_ab nic nie pisałem o pompie 2000l/h. Jarkowi pewnie chodziło, że odpływ o średnicy 40mm zda egzamin jedynie poniżej 2000l/h przepływu
Tak dokładnie o to chodziło
Limbo napisał/a:
Co do kraniku.... połączenie przelotu PE o gwincie zewnętrznym z takim zaworem da radę??
Da radę, tylko ja w przeciwieństwie do Pawła zastosowałbym zamiast przelotu z drugiej strony złączkę PE z gwintem zewnętrznym takim jak na zaworze, (będzie taniej :P i tez na pewno nie będzie przeciekać :) ) Ewentualnie jeszcze tańszy będzie nypel redukcyjny ( żeby kołnierz był duży z jednej strony gwint zewnętrzny jak na zaworze z drugiej 1/4" większy
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Limbo 
Uczestnik


Dołączył: 03 Cze 2009
Posty: 89
Skąd: Żernica
Wysłany: 2010-06-17, 18:56   

Konstrukcja filtra staje się coraz bardziej wyrazista:) Powoli robię sobie listę z potrzebnymi złączkami i zaworami. Znalazłem na alledrogo beczki 150l z obejmą do zaciśnięcia dekla, hermetycznie szczelne w cenie 30zł. Chyba korzystny wybór?? Gabarytowo są dla mnie jak najbardziej odpowiednie.
Pompy do pracy ciągłej do ile W są waszym zdaniem oszczędne. Bo podobno potrzeba mi pompy minimum 8000l/h?? Macie jakieś propozycje. Ja się rozglądałem za pompami JEBAO. Znacie jakieś inne godne polecenia??
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4171
 
 
 
duzers 
Oczkomaniak


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 27 Kwi 2009
Posty: 803
Skąd: rzeszów
Wysłany: 2010-06-17, 22:23   

Limbo napisał/a:
Macie jakieś propozycje.
u siebie założyłem wyłącznik czasowy.15 minut chodzi/15 przerwy itd.w nocy przerwa jest trochę dłuższa.nie wiem czy to zasługa filtra,ale woda do samego dna jest przejrzysta 1,2m :) (wiem że mnie zkrytykujecie :P )
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2010-06-17, 23:07   

co 15 min osad cofa się do oczka, no chyba, że masz zawór zwrotny :P
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
violettaxx 
Przyjaciel forum



Pomogła: 21 razy
Dołączyła: 05 Maj 2009
Posty: 1195
Skąd: Gronity
Wysłany: 2010-06-17, 23:30   

Limbo znam bardzo dobrą pompę eco /tylko jedna wada droga !/oase 8000l/h przy 80wat i możesz ją skręcić na 45wat a co najważniejsze posiada drugie wejście na skimer naprawdę rewelacyjna rzecz !!!! /wtedy może ci pracować 24h bez konieczności włączania i wyłączania jak u duzers/ a swoją drogą nie wiem czy dla pompy nie jest gorsze to włączanie i wyłączanie co 15 minut ? Myślę że takim odpowiednikiem jest Pompa Jebao FTP ECO ale tu musza się wypowiedzieć użytkownicy jak jest z jakością i wytrzymałością tej pompy.
_________________
Moje KOI
http://www.youtube.com/watch?v=MO7k7m2sDIY
http://www.youtube.com/watch?v=snDI_ULS7yw
http://www.fotosik.pl/moje_zdjecia.html
 
 
Limbo 
Uczestnik


Dołączył: 03 Cze 2009
Posty: 89
Skąd: Żernica
Wysłany: 2010-06-18, 11:20   

Nie mierzę w aż tak drogi sprzęt, myślałem o przedziale cenowym do 600zł.
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4171
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-06-18, 22:40   

Duzers, to pozorna oszczędność, pompa w momencie rozruchu pobiera dużo więcej prądu niż gdyby chodziła non stop. Szczególnie jest to odczuwalne w pompach wirnikowych i o większej wydajności.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
duzers 
Oczkomaniak


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 27 Kwi 2009
Posty: 803
Skąd: rzeszów
Wysłany: 2010-06-19, 10:22   

zawór zwrotny mam.może i racja z tą moją pozorną oszczędnością ;)
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny