wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
System filtracyjny do mojego oczka
Autor Wiadomość
Limbo 
Uczestnik


Dołączył: 03 Cze 2009
Posty: 89
Skąd: Żernica
Wysłany: 2010-06-15, 01:19   

Dzisiaj byłem w "Prakti..rze" na zakupach tzn. po elementy do budowy filtra. Kupiłem tylko gotową formę na filtr gk. Miałem ogromne trudności z dobraniem odpowiednich złączek PE. Niby banalna sprawa, ale pierwszy raz składam taki filtr:P
Z tego co wyczytałem w temacie o budowie filtra z beczki to na wlocie ma być 25mm a na wylotach najlepiej 50mm. Złączki o największym przepływie jakie znalazłem to 40mm, czy to wystarczy??
Czy przelew między dwiema beczkami ma mieć taka samą średnica jak końcowy wylot??
Tzn. np. woda z pompy będzie doprowadzona do pierwszej beczki przez peszel 25mm, następnie ma przepływać do drugiej będzie przez przelew 50mm i z drugiej beczki np. na kaskadę tez 50mm czy z pierwszej beczki do drugiej beczki ma być przelew 25mm bo już zgłupiałem:P??
Jeszcze głowiłem się nad trójnikiem który będzie rozdzielać wodę w pompy na beczki i na filtr gk. Znalazłem trójnik o takich oznaczeniach 25/20/25, czyli że wlot do trójnika jest niby 20mm a dwa wyloty z niego 25mm?? Może być taki trójnik czy raczej powinien mieć wlot i wyloty o takiej samej średnicy??
Co do kraników spustowych z osadnika - jaka średnica jest odpowiednia?? 25 mm wystarczy??
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4171
 
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2010-06-15, 08:44   

złączki 50mm nie dostaniesz w marketach, musisz poszukać w sklepach, a właściwie hurtowniach wod/kan które dostarczają podobne rzeczy wykonawcom. Przelew między beczkami najlepiej 50mm, wylot z drugiej też (przy przyłączu 25mm może i 40 by wystarczyła).
Co do węża z pompy to wykorzystaj maksymalną średnicę jaką dopuszcza pompa. Jak masz 25 mm to możesz rozdzielić na np. dwie 20. Warto dać też zawory byś mógł regulować tą wodę - baaaardzo przydatne. Spust 25 mm wystarczy.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-06-15, 12:25   

A ja zrobił bym to inaczej. Wejście z pompy do beczki standardowe Φ 32mm rura PE +złączka ZGW32114 + 1 szt Przelot szczelny 32 mm x 1 1/4 VDL, łącznik między beczkami 40 mm + 2 szt Tank union 40mm, a na wylocie Φ 50 mm z Przelot szczelny 50 mm VDL. Całą instalację na beczkach zrobił bym z PVC. Spust z beczek proponował bym większy, Φ 40 mm powinno wystarczyć. Zrobił bym to z Przelot szczelny 40 mm VDL + odcinek rury PVC Φ 40mm + Zawór kulowy 40 mm Antiblock
Za trójnikiem rozdzielającym powinieneś dać zawory kulowe do regulacji przepływu. Wszystkie potrzebne Ci materiały do tej instalacji dostaniesz TUTAJ
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
Ostatnio zmieniony przez Pawel Woynowski 2010-06-15, 13:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2010-06-15, 12:53   

są też trójniki gardeny z dwoma zaworami na wyściu. Można do nich podłączać wąż 1 cal, 32mm i jeden o rozmiar wyżej (nie pamiętam jaki).
Paweł jak do takich zaworów montujesz wąż 32mm taki dedykowany dla pomp (czarny) ? Robiąc swój filtr jakiś czas temu miałem z tym kłopot :???:
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
Limbo 
Uczestnik


Dołączył: 03 Cze 2009
Posty: 89
Skąd: Żernica
Wysłany: 2010-06-15, 16:32   

Podobno do mojego oczka są konieczne beczki co najmniej 250l. Czy to konieczne?? Przypominam, że mam oczko o wymiarach dł 6m, szer 3,5m, gł 1,40.

Zapadła decyzja co do trójnika (mam taka nadzieję :P )
Uzyję trójnika Gardeny. Mam plan na resztę instalacji w beczkach, tylko zastanawiam się jak połączyć tą instalację z tym trójnikiem Gardeny. Jak dokończę rysunek to pokażę jak ja to widzę.

[ Dodano: 2010-06-15, 16:38 ]
Panie Pawle, proponowane przez pana rozwiązanie jest bardzo profesjonalne, a zarazem trochę kosztowne. Zamierzam użyć podobnych złączek ale tańszych np. takich jak są w m.in w castoramie. Niebawem dołączę rysunek.
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4171
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-06-15, 17:36   

ontario_ab napisał/a:

Paweł jak do takich zaworów montujesz wąż 32mm taki dedykowany dla pomp (czarny) ? Robiąc swój filtr jakiś czas temu miałem z tym kłopot :???:

Połączenia pompy z rurą PE robię za pomocą złączki PE GZ oraz złączek GEKA GW (F) + GEKA,

+ +

zamontowanych na elastycznym 30 - 50cm odcinku węża igelitowego IG32x4,



zakończonego również złączką GEKA oraz zamontowaną na gwincie wylotu z pompy złączką GEKA GW (F). Takie elastyczne połączenie eliminuje przenoszenie się drgań pompy na instalację PE, poza tym takie połączenie łatwe jest do demontażu pompy na okres zimy.

+

[ Dodano: 2010-06-15, 18:02 ]
Limbo napisał/a:
Podobno do mojego oczka są konieczne beczki co najmniej 250l. Czy to konieczne?? Przypominam, że mam oczko o wymiarach dł 6m, szer 3,5m, gł 1,40.

Nie podawaj wymiarów a pojemność oczka, bo od tego uzależnisz pojemność filtra, chyba że masz prostokątne oczko to miał byś ok 30000 litrów wody w takim razie te 250 l to będzie w sam raz. Z drugiej strony czym filtr większy tym lepiej.
Cytat:
Zapadła decyzja co do trójnika (mam taka nadzieję :P )
Uzyję trójnika Gardeny. Mam plan na resztę instalacji w beczkach, tylko zastanawiam się jak połączyć tą instalację z tym trójnikiem Gardeny. Jak dokończę rysunek to pokażę jak ja to widzę.

Widzę że bardzo się spieszysz, a tego oczka nie lubią. Zawsze zastanów się nawet trzy razy zanim coś zrobisz, bo błędy będą się mściły, a to zwiększa koszty.
Cytat:
Panie Pawle, proponowane przez pana rozwiązanie jest bardzo profesjonalne, a zarazem trochę kosztowne. Zamierzam użyć podobnych złączek ale tańszych np. takich jak są w m.in w castoramie. Niebawem dołączę rysunek.

Widzisz, bo wychodzę z założenia że oczko wodne to inwestycja na długie lata, i robienie go z byle czego, będzie się przez te lata mściło. Dlatego wolę wydać więcej kasy i mieć sprawdzony i profesjonalny sprzęt niż badziewie, które nie ma atestów ani żadnych gwarancji na uszkodzenia przez wpływy atmosferyczne.
Naprawa oczka, bo kupiło się tanie i nie za dobre materiały, odbije się czkawką za lat kilka kiedy trzeba będzie naprawiać prowizorkę. Taka naprawa niekiedy jest droższa niż budowa nowego oczka.

A tak wyglądają te połączenia o których Ci pisałem wcześniej, tu na przykładzie zbiornika wyrównawczego z filtrem do dużej kaskady.

_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2010-06-15, 20:20   

Paweł, dzięki za rozwiązanie.... :piwko:
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2010-06-15, 21:13   

Pawła rozwiązania są bardzo dobre niestety dość drogi :? Zależy Limbo, jaki zastosujesz przepływ przez filtr do 2000l/h 40mm Ci wystarczy. Jak większy to jak nie dostaniesz złączki 50mm zawsze możesz zastosować dwa odpływy po25 lub 32 mm i tak pewnie wyjdzie taniej i też na lata :)
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Limbo 
Uczestnik


Dołączył: 03 Cze 2009
Posty: 89
Skąd: Żernica
Wysłany: 2010-06-16, 02:55   

Obiecany rysunek wraz z opisem.....
Wydaje mi się, że wszystko na rysunku jest jasne:



Nie podałem średnicy wylotu z ostatniej beczki ponieważ nie wiem jeszcze czy odpowiednie złączki 50mm. Możliwe, że zrobię wtedy dwa odpływy o średnicy 32mm.

Nie rysowałem instalacji w filtrze gk ponieważ będzie ona wykonana na tej samej zasadzie, czyli również od trójnika Gardena pójdzie wąż ogrodowy, który będzie nałożony na kawałek rury jako króciec + objemka metalowa. Filtr gk będzie zasilany od dołu w ten sam sposób co beczki, również wlot 32mm i 1 wylot 50mm lub 2 na 32mm.

Tak przy okazji znalazłem właśnie fajną stronę m.in ze złączkami w przystępnych cenach
http://www.farma-malecki....-2-w-zlaczki-pe

Z takim opisem chyba sobie poradzę w markecie ze złączkami :D

Jestem w trakcie szukania beczek na alledrogo. Gabarytowo najlepsze są moim zdaniem beczki 150l - 220l gdyż mają około 1m wysokości i idealnie udałoby mi się je zamaskować
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4171
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-06-16, 12:29   

Tak bym to zrobił od strony technicznej.



Uważam że te trójniki na wylotach wewnątrz beczki są niepotrzebne.
Tak samo jak i na wlotach, osobiście zrobił bym to na prostej perforowanej rurze umieszczonej tuż pod rusztem, a nie wewnątrz złoża. Spusty z beczek zrobił bym o jak największej średnicy np 50 mm ostatecznie 40 mm. Łatwiej się wtedy oczyszcza filtr z osadów, wylot się nie zatyka śmieciami

Zastanawia mnie natomiast sprawa trójników Gardeny, jaką one mają średnicę wewnętrzną czy to jest 32 mm, bo taką powinny mieć skoro reszta instalacji jest na 32 mm, inaczej zawory w trójniku będą dławić przepływ. Cała instalacja zasilająca od pompy do filtra powinna być zrobiona na rurach 32 mm.

Druga sprawa to stosunkowo duża ilość kolanek prostych 90°. Postaraj się o kolanka łukowe 90°, zmniejszysz w ten sposób opory w rurach.

Zastanawiam się również nad tymi przelotami przez beczki zrobionymi z szybkozłączek PE, obawiam się że nie zda to egzaminu. Za mała powierzchnia styku ze ścianką beczki będzie powodować rozszczelnienie się tych przejść, już przy montażu. Przećwiczyłem to kiedyś robiąc filtr do fontanny ogrodowej z pojemnika z laminatu. Ponieważ nakrętka zaciskająca rurę PE w przejściówce nie dociśnie ci jej do ścianek uszczelniając całość przejścia. Jak inaczej chcesz uszczelniać te przejścia przez ścianki. Wtedy właśnie znalazłem ta przejściówki do których dałem Ci link.

Takie przejście musi być zrobione na sztywno, nie może się wyginać w ściance, dlatego ważna jest ta powierzchnia styku przejściówki ze ścianką.
Obawiam się, że sam się będziesz musiał przekonać. Tyle że wtedy to rzeczywiście będzie drożej.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2010-06-16, 12:55   

Czy może być oczko bez filtra tego co powyżej, a tylko korzeniowy ?(oczko do 30m2)
mam pompę na 7000l, która działa jako fontanna oraz będzie odprowadzać wodę na kaskadę.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
Limbo 
Uczestnik


Dołączył: 03 Cze 2009
Posty: 89
Skąd: Żernica
Wysłany: 2010-06-16, 14:37   

Te trójniki bałem tak dla eksperymentu. Widziałem z kilku waszych filtrach właśnie takie rozwiązanie więc tez dałem trójniki na wloty i wyloty, a się okazuje że są one w zasadzie zbędne. Panie Pawle, zwykła rura z otworami jako wlot w beczkach tuz pod rusztem jest bardzo dobrym rozwiązaniem. W ten sposób zanieczyszczenia fizyczne będą opadać od razu na dno beczki i nie będą tak mocno zapychać złoża na ruszcie co miało by miejscy gdyby wlot był nad rusztem.

Ontario_ab doinformował mnie że w tych trójnikach gardeny przepływ nie jest niczym ograniczany czy dławiony.

Naniosłem na rysunek zmiany zaproponowane przez Pana Pawła (różowy kolor).
Ponumerowałem również poszczególne połączenia złączek PE (kolor turkusowy), których linki są niżej. Zastosowałem na rysunku tyle tyle kolanek łukowych 90° ile było możliwe :)



Co do złączek PE to znalazłem odpowiednie na poprzednio podesłanej stronce.
Oto wymiary poszczególnych złączek i gwintów:

* Połączenie 1: KOLANO PE 32-1W + PRZELOT PE 32-1Z



* Połączenie 2: KOLANO PE 40-5/4W + PRZELOT PE 40-5/4 Z ASTORE



* Połączenie 3: Takie same złączki jak w połączenie 2.

* Połączenie 4: PRZELOT PE 50-1.5W + PRZELOT PE 50-1.5Z



Zdjęcia wkleiłem w celu pokazania, że powierzchnia styku ze ścianką beczki jest odpowiednia a skręcenie tych złączek da sztywną konstrukcję co zapobiegnie rozszczelnieniu się tych przejść ;)

Jeśli jestem w błędzie to niech ktoś mnie z niego wyprowadzi :-D
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4171
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-06-16, 15:07   

Gosik oczywiście że może być. Trzeba jedynie wybudować strumień, w miarę możliwości jak najdłuższy, podzielony progami (z między których woda nie będzie wypływać po zatrzymaniu pompy i obsadzony roślinami wodnymi, lub strefę bagienną (obsadzoną roślinnością), wielkości co najmniej 3/4 powierzchni oczka.
Jeśli dysponuje się w ogrodzie odpowiednią powierzchnią to można również połączyć strefę bagienną ze strumieniem który będzie z niej wypływał meandrując po ogrodzie i kończył swój bieg w oczku. Woda będzie pompowana z oczka do strefy bagiennej, a z niej będzie wpływać do strumienia i skąd wraca do oczka.
Co zaś do pompy, to podaj jakie ma max podnoszenie.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Limbo 
Uczestnik


Dołączył: 03 Cze 2009
Posty: 89
Skąd: Żernica
Wysłany: 2010-06-16, 15:31   

off topic Wracając do tematu..... ??
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4171
 
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2010-06-16, 19:29   

moje spostrzeżenia:
1. "kranik" niepotrzebnie jest poniżej wlotów, po co tak wysoko wlot ? tracimy przy tym miejsce na złoża filtracyjne. ja mam "kranik" czyli spust osadów na tej samej wysokości co wlot wody
2. rysunek Limbo z wlotem do beczki w kształcie T moim zdaniem jest lepszy niż nawiercona rurka jak to sugeruje Paweł. Miałem to dziurkowanie i były problemy z zapychaniem się (w pierwszej beczce). Poza tym wlot T ( a najlepiej w ogóle bez) powoduje że w spodniej części beczki jest non stop ruch osadów i łatwiej to potem wypuścić otwierając zawór. Przypomnę, że profesjonalne filtry posiadają wstępną "beczkę" w której jest tylko wir.
3. jak dajesz na zasilaniu 32mm to na wylocie minimum 50mm
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny