wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko z siatkobetonu -----> pytanka :)
Autor Wiadomość
castleman 
Oczkomaniak



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 1329
Skąd: Tychy p.Moszna 2014
Wysłany: 2006-06-18, 11:27   Oczko z siatkobetonu -----> pytanka :)

mam pytanko:
czy myśleliście może o jakichś rurach odpływowych w oczku, takich żeby woda wsiąkała w grunt. Nie wiem jak sie to fachowo nazywa, może dreny. Buduje oczko i myślałem o czymś takim, tj wbetonowanie plasikowej rurki na dnie oczka, ktora będzie standardowo zatkana korkiem gumowym (jak w wannie ), przed zima korek wyciągamy i woda wsiąka w glebe. U mnie wydaje mi sie ze jest to mozliwe. Na glebokosci okolo 120cm pojawil sie piasek i woda w oczku opada (na razie jest tylko wykop, bez betonu), może pomysł z rurką by się sprawdzil, co ułatwoloby czyszczenie oczka.
Może ktoś ma doświadczenie w powyższym zakresie, prosze o uwagi i bede wdzieczny za porady

pozdrawiam wszystkich Castleman
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2006-06-18, 19:32   

Człowieku, a po co chcesz zrzucać wodę??? Ale jakbyś upierał, to można tak jak piszesz, ale nie polecam. Dlaczego, bo taki odpływ w dnie, będzie zbierał muł i inny syf, w rezultacie dren się zapcha. Muł to szybko zapewni. Ja zrzucam część wody zimą (by była przerwa pod lodem) i wtedy daję wodę do zakopanego drenu (mieszkam w Wa-wie, ale nie mamy kanalizacji - stolica XXI wiek :) Wodę podaję zwykłą pompą zanurzeniową do brudnej wody. Kupisz taką za 150 zł i po kłopocie, jeśli masz kanalizację lub podlejesz za darmo ogród (przed zimą też warto np. różaneczniki).
Generalnie jak najmniej dziur w siatkobetonie, to będziesz miał z niego dużo pozytku, bo to piękny materiał na oczko i bardzo wytrzymały.[/scroll]
 
 
Michał 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 189
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2006-06-19, 06:47   

mala podpowiedz, mozesz zrobic wglebienie przy budowie oczka z siatkobetonu ale tak jak napisal kolega wyzej do zbierania mulu przy czyszczeniu oczka (okresowymi zrob to w najglebszym miejscu), po prostu przy splukiwaniu i czyszczeniu oczka calosc "brudu" splywa w taki dolek i potem latwo wybierasz calosc kublem lub nawet lopata czy szpadlem ;], a na zime jezeli masz wystarczajaco glebokie oczko i dokladnie przezbrojone nie ma potrzeby spuszczac wody ;].
_________________
ZANIM ZAPYTASZ - SZUKAJ
ZANIM NAPISZESZ - SZUKAJ
PRZESTRZEGAJ ZASAD FORUM
 
 
 
castleman 
Oczkomaniak



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 1329
Skąd: Tychy p.Moszna 2014
Wysłany: 2006-06-19, 07:59   

dzieki za odpowiedzi
hmm chyba macie racje
jak probnie wypelnialem wykop woda, to po opadnieciu w tej najnizszej czesci juz nie bylo piasku tylko glinka :cry:
rurke chcialem tak wkopać żeby torche wystawala z dna (zeby mul zbieral sie poniżej wyplywu)
ale moze to jednak zly pomysl - beton z rurka plastikowa moze nie wiazac ???

jeszcze raz dzieki za odpowiedzi
zastanowie sie nad nastepnymi pytaniami :)

[ Dodano: 2006-06-19, 09:27 ]
Jeszcze pare pytan:
1. Jak bede betonowal, rozlkadam siatke Rabitza na kolkach w calym oczku, czy stopniowo?
2. Czy przy betonowaniu zaczynac lepiej od dna czy od gory, tj gornych bokow oczka?
3. Jak najlepiej zorganizowac betonowanie?
4. Z poprzednich wypowiedzi rozumiem, ze konsystencja betonu najlepsza jest jak najgestrza, czy mozna chodzic po siatkobetonie, po lekkim wyschnieciu?
Zakladam grubosc siatkobetonu jak na stronie: http://oczkowodne.net/oczko.php
5. Gdzie mieszac skladniki do betonu? Moje oczko nie jest durze tj okolo 4x4 m. Betoniarki nie posiadam :)
6. Czy można mieszac na sucho, tj piasek+cement+uszczelniacz a potem dopiero dodawac wody?
7. Czy można budowe oczka podzielic na etapy, tj. najpierw betonowanie najniższych polek, a po zalozmy tygodniu gornej cześci?
8. Jak to jest z tym wiencem? Bylem na stronie muratora i poogladalem ich koncepcje budowy oczka z siatkobetonu. Czy wieniec jest konieczny? Ponoc naprezenia w gornej cześci oczka sa najwieksze i stworzenie wienca jest preferowane
9. Jeszcze jedna kwestia, niestety przykra i nie wiem, co z niej wyniknie. Koło oczka jest drzewo, a właściwie oczko jest miedzy dwoma drzewami. Trochę się boję, że korzenie mogą uszkodzić siatkobeton. Jak można się przed tym zabezpieczyć?

z góry dzięki za odpowiedzi
i pozdrawiam Castelman
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-06-19, 12:15   

castleman napisał/a:
Jeszcze pare pytan:
1. Jak bede betonowal, rozlkadam siatke Rabitza na kolkach w calym oczku, czy stopniowo?
2. Czy przy betonowaniu zaczynac lepiej od dna czy od gory, tj gornych bokow oczka?
3. Jak najlepiej zorganizowac betonowanie?
4. Z poprzednich wypowiedzi rozumiem, ze konsystencja betonu najlepsza jest jak najgestrza, czy mozna chodzic po siatkobetonie, po lekkim wyschnieciu?
Zakladam grubosc siatkobetonu jak na stronie: http://oczkowodne.net/oczko.php
5. Gdzie mieszac skladniki do betonu? Moje oczko nie jest durze tj okolo 4x4 m. Betoniarki nie posiadam
6. Czy można mieszac na sucho, tj piasek+cement+uszczelniacz a potem dopiero dodawac wody?
7. Czy można budowe oczka podzielic na etapy, tj. najpierw betonowanie najniższych polek, a po zalozmy tygodniu gornej cześci?
8. Jak to jest z tym wiencem? Bylem na stronie muratora i poogladalem ich koncepcje budowy oczka z siatkobetonu. Czy wieniec jest konieczny? Ponoc naprezenia w gornej cześci oczka sa najwieksze i stworzenie wienca jest preferowane
9. Jeszcze jedna kwestia, niestety przykra i nie wiem, co z niej wyniknie. Koło oczka jest drzewo, a właściwie oczko jest miedzy dwoma drzewami. Trochę się boję, że korzenie mogą uszkodzić siatkobeton. Jak można się przed tym zabezpieczyć?


1. na całym oczku
2,3,4. najlepiej zacząć od góry z jednej strony i posuwać się do drugiej, tak aby nie chodzić po świerzum siatkobetonie.
5. najlepiej mieszac w kastrze czy taczce w małych ilościach aby mieszanka nie przeschła - betonoewanie jest żmudne i pracochłonne
6.kiedyś tak robiłem, jednak obecnie nie produkuje się juz tych uszczelniaczy w proszku cc92, widuje tylko płynne innej firmy
7. odpada - całośc za jednym razem - wieniec można wylać ostatni
8. wieniec musi być to jak duży zalezy od wielkości oczka
9. drzewo może sobie rosnąć spokojnie - nic siatkobetonowi nie zrobi - mam olbrzymi świerk tuż przy oczku od wielu lat i nic się nie dzieje - ta konstrukcja jest cienka ale naprawdę solidna - korzenie skręcają w bok
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
castleman 
Oczkomaniak



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 1329
Skąd: Tychy p.Moszna 2014
Wysłany: 2006-06-19, 14:41   

Dzieki za odpowiedzi
Inteligentnie z tym pożądkiem betonowania :) )
Nie pamietam jaki mam uszczelniacz, ale jeszcze napisze :)
Jak sie nie sprawdzi to jeszcze moge dodatkowo pomalowac eee nie pamietam nazwy chyba C65 (chyba nie spowoduje zmniejszenia trwałości betonu)

Aurora, co Ty myślisz o rurce - drenie, o której pisałem wczesniej?

pozdrawiam Castleman
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-06-19, 16:01   

castleman napisał/a:
Aurora, co Ty myślisz o rurce - drenie, o której pisałem wczesniej?


Nie wiem po co chcesz spuszczać wodę, uważam to samo co przedmówcy.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2006-06-19, 18:50   

Ja zastanawiam się nad szczelnością oczka z plaskiwową rurą na dnie, moim zdaniem(mogę się mylić) różne materiały beton/plastik po kilku zimach może się rozszczelnić, nie lepiej mieć szczelne jednolite dno ?.
Swoją drogą taka rura nie zda egzaminu bo osad zleci tylko przy otworze a 20 cm dalej nawet nie drgnie (zaobserwowane u sąsiada w betonowym kręgu ze zwykłyn otworem spustowym zatykanym też zatyczką łazienkową).
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-06-19, 22:51   

Plastik z betonem nigdy się nie połączy i od razu będą przecieki. O ile to rurka musi być metalowa.

Zobaczcie jeszce to:

http://www.alledrogo.pl/ite...plyw_denny.html
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Joanna 
Początkujący


Dołączyła: 30 Mar 2006
Posty: 49
Skąd: Chełm
Wysłany: 2006-06-19, 23:46   

Ja mam za małą wyobraźnię :oops: ale jakby połączyć ten "zestaw odprowadzający zanieczyszczenia" do filtra takiego jak ma Paweł, to chyba byłoby lepsze niż dostarczanie wody do filtra z powierzchni wody :? Na dnie zbiera się więcej osadu niż na powierzchni, tylko jaką zastosować rurkę przy siatkobetonie, żeby jej rdza nie zeżarła :???:
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-06-20, 04:32   

Joanna napisał/a:
Ja mam za małą wyobraźnię :oops: ale jakby połączyć ten "zestaw odprowadzający zanieczyszczenia" do filtra takiego jak ma Paweł, to chyba byłoby lepsze niż dostarczanie wody do filtra z powierzchni wody :? Na dnie zbiera się więcej osadu niż na powierzchni, tylko jaką zastosować rurkę przy siatkobetonie, żeby jej rdza nie zeżarła :???:


Takie denne odprowadzenie wody działające non stop. ma jedną podstawową wadę, miesza denne warstwy wody, co raczej nie jest zalecane w naszych oczkach. Powoduje to że rozkład temperatur w oczki w lato jest jednakowy i nie ma zimniejszej przydennej strefy, do których schodzą w gorące lata ryby.

Ten zestaw akurat ma zastosowanie w oczkach na folii, zwróccie uwagę na odległość między pierścieniem uszczelniającym (tym mocowanym na wkrety), a kołnieżem samego spustu.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
castleman 
Oczkomaniak



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 1329
Skąd: Tychy p.Moszna 2014
Wysłany: 2006-06-20, 10:42   

Oki doki rezygnuje z drenu
dzieki za uwagi i prosze jeszzcze o porady jak sie komus nasuna
w zalaczeniu zdjecie mojego przyszlego oczka :)

pozdrawiam Castleman

IMG_0454m.jpg
Plik ściągnięto 458 raz(y) 33,11 KB

 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2006-06-20, 11:08   

Joanna napisał/a:
Ja mam za małą wyobraźnię :oops: ale jakby połączyć ten "zestaw odprowadzający zanieczyszczenia" do filtra takiego jak ma Paweł, to chyba byłoby lepsze niż dostarczanie wody do filtra z powierzchni wody :? Na dnie zbiera się więcej osadu niż na powierzchni, tylko jaką zastosować rurkę przy siatkobetonie, żeby jej rdza nie zeżarła :???:


a moja wyobraźnia mówi że taki fliltr jak Pawła przy podaniu szlamu z dna po kwertale byłby zapchany.
 
 
Joanna 
Początkujący


Dołączyła: 30 Mar 2006
Posty: 49
Skąd: Chełm
Wysłany: 2006-06-20, 15:51   

To ja też rezygnuje z drenu :D
Zresztą oczko będę powiększać dopiero w przyszłym roku ale chce wszystko zaplanować, żeby filtr wybudować w odpowiednim miejscu juz teraz.
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2006-06-20, 16:04   

Witajcie,
a propos rurek. Mam wprowadzone w bok oczka rurki (ściana przebita na wylot). Wejście służy (40 cm pod powierzchnią wody) do wprowadzenia rury zasysającej wodę na hydrofor (jeszcze inny patent :) . Ze szczelnością nie ma żadnego problemu, mimo, że rurka plastikowa (elastyczna, na zasyanie) i pracująca. Przejście opiankowane, plus zatarte betonem, a przy samej rurze silikon (lub lepiej uszczelniacz dekarski).
Jeśli chodzi o rurki podające wodę do filtra, można dać sztywną, obetonowaną, na końcu wkleic stosowną przejściówke. Rozwiązań jest naprawdę masę, rurki sztywne, kolanka giętkie Można wkleić na zimno, gorąco i dowolnie uszczelniać różne końcówki, zaworki, co dusza zapragnie!
A z innej beczki, to gdzie woda zasysana, to zależy co jest dalej. Ja jestem zwolennikiem "po przekątnej" zarówno powierzchni, jak i głebokości.
Pozdrawiam, Bajbas
PS. Z siatkobetonu wykonywało się jachty!!! Ciekawostka, zalecano zostawianie ich na zimę w wodzie, co dobrze robiło skorpupom. Drzewo powinno taki pełne wody oczko omijać, za ciężkie. Ale gdyby ktoś wypompował wodę na zimę, to grunt może je podnieść (tak jak niezabezpieczone, choć głebokie, fundamenty)
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny