wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Kret - szkodnik?
Autor Wiadomość
Kr4x 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 155
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-06-16, 12:39   Kret - szkodnik?

Czy kret może uszkodzić folię z oczka wodnego? Jak temu zapobiec, może kładąc beton pod folię? Czy jest jakies inne zabezpieczenie >:?
_________________
Stare oczko
 
 
phalina 
Entuzjasta


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 13 Maj 2006
Posty: 568
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2006-06-16, 16:47   

Tak,kret mojemu koledze zniszczył całe oczko.Dziur było aż 6 szt.Oczko niewielkie i płytkie 1 m głebokości i takie 3x4.Oczko miał na działce oddalonej od domu 16km,wyjechał na wczasy nie było go 3 tygodnie jak przyjechał ,to zastał dól do piaskownicy.wysuszone ryby i rośliny.Był załamany :cry: ,już nie odbudował oczka ,stwierdził ,że szkoda mu czasu i pieniedzy :evil: .

[ Dodano: 2006-06-16, 16:58 ]
Za jednym razem kret może wypchnąć do dwóch kilogramów ziemi, podczas gdy sam waży zaledwie około 100 gram!
Na mocy Rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 6 stycznia 1995 r. kret podlega ochronie gatunkowej na obszarze całego kraju, z wyjątkiem terenów zamkniętych, takich jak ogrody, lotniska, wały przeciwpowodziowe, boiska itp. W ogrodach kret uważany jest za szkodnika

Dostępny jest np. szereg środków chemicznych o działaniu odstraszającym - tak zwanych repelentów. Aby były skuteczne, nie można ich jednak stosować bezładnie, dawkując je do wszystkich nor równocześnie. Otoczone odstraszającymi zapachami zwierzę nie będzie miało wówczas drogi ucieczki. Dlatego też należy postępować według opracowanej strategii. Dzielimy ogród na kilkumetrowe strefy i wypłaszamy kreta z jednej strony na drugą i dalej na zewnątrz, bądź też zaczynając od środka, stopniowo przechodzimy do okręgów położonych dalej, aż nieproszony "gość" opuści nasz teren.

Kret jest obdarzony znakomitym słuchem i nie lubi hałasu. Czasami, aby go przegonić z naszego ogrodu, wystarczy powbijać w kretowiska wiatraczki brzęczące na wietrze lub nawet wkopać puste butelki w taki sposób, by wystawały kilka centymetrów nad powierzchnię i buczały pod wpływem wiatru.
 
 
 
Kr4x 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 155
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-06-18, 10:25   

Nie sądze a by to pomogło ponieważ już to robiłem. Stosowałem wiele sposobów. Chodzi mi o to czy można pod folie podłożyć beton?Czy beton nie uszkodzi foli ? Dajcie jakies pomyłsły :|
_________________
Stare oczko
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-06-18, 10:36   

Moim zdaniem beton pod folie nie ma sensu. jak chcesz to zrób oczko z siatkobetonu i folie sobie odpuść - będziesz miał spokój z kretami i innymi grozoniami.
Podobno ułożenie pod folię wełny mineralnej jest wystarczającym zabezpieczeniem.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-06-19, 01:03   

phalina napisał/a:
Tak,kret mojemu koledze zniszczył całe oczko.Dziur było aż 6 szt.Oczko niewielkie i płytkie 1 m głebokości i takie 3x4.Oczko miał na działce oddalonej od domu 16km,wyjechał na wczasy nie było go 3 tygodnie jak przyjechał ,to zastał dól do piaskownicy.wysuszone ryby i rośliny.Był załamany :cry: ,już nie odbudował oczka ,stwierdził ,że szkoda mu czasu i pieniedzy :evil: .


Podejrzewam że oczko było na folii budowlanej i uszkodził je nie kret, a np. pies sąsiada. Bo niby jak kret po przedziurawieniu foli poniżej lustra wody i zalaniu w związku z tym norki przeżył by, żeby wyrąbać jeszcze 5 dziur. Kret nie jest kamikadze i wyczuje świetnie zagrożenie, kieruje się instynktem. Osobiści nie spotkałem się z taką sytuacją aby kret czy inna nornica, predziurawiły folię poniżej lustra wody. Owszem powyżej zdażało się ze np. myszy wygryzały kawałki foli leżącej na zakładach na brzegu, ale nigdy poniżej lustra wody.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2006-06-19, 21:09   

Ja stawiam na rosline np.miskant ewentulnie cos podobnego.Korzenie ida do 40 cm w glebe i nie ma problemu z przebiciem plastikowej objemki do pomidorow :)
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-06-20, 03:44   

Ernest napisał/a:
Ja stawiam na rosline np.miskant ewentulnie cos podobnego.Korzenie ida do 40 cm w glebe i nie ma problemu z przebiciem plastikowej objemki do pomidorow :)


Nie zgodzę się z Tobą. Przez prawie 12 lat eksploatacji oczka, żadna roślina nie przebiła mi folii, no poza wierzbą za blisko posadzoną, która znalazła sobie przejście pod łatką na folii i wlazła z "brodą" do oczka. Nawet tatarak, czy oczeret jeziorny, czy grzybień biały swymi ostrymi kłączami nie uszkodziły folii, mimo że rozniosły w drobny mak pojemniki (takie do transportu mięsa) i rozpełzły się po brzegach i dnie oczka idąc oczywiście po folii.
Przyroda nie lubi sobie, w przeciwieństwie do homo sapiens, utrudniać życia i wybiera najłatwiejszą drogę. Mając do wyboru przebicie folii lub pełznięcie po niej wybierze to drugie. Chyba że zablokujemy kłączom tę możliwość, np. przyciskając kłącze szczelnie kamieniami czy inną twardą przeszkodą.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Michał1 
Bywalec



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 169
Skąd: Rotterdam/Lublin
Wysłany: 2006-06-22, 19:40   

AurorA napisał/a:
Moim zdaniem beton pod folie nie ma sensu. jak chcesz to zrób oczko z siatkobetonu i folie sobie odpuść - będziesz miał spokój z kretami i innymi grozoniami.
Podobno ułożenie pod folię wełny mineralnej jest wystarczającym zabezpieczeniem.


Dla czego nie ma sensu?...nawet jak popęka to zawsze jest to dobra ochrona przed kretami i korzeniami..... IMHO ;)
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-06-22, 20:11   

Michał1 napisał/a:
Dla czego nie ma sensu?...nawet jak popęka to zawsze jest to dobra ochrona przed kretami i korzeniami..... IMHO


Po co inwestować i w folię i w beton jak można tylko w beton.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Michał1 
Bywalec



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 169
Skąd: Rotterdam/Lublin
Wysłany: 2006-06-22, 20:55   

no beton jak beton, a jak by tak wycementować ?? cement drogi nie jest.
 
 
 
Kr4x 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 155
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-07-01, 15:19   

Jeżeli pod folie położę wełnę mineralną krety nie dadzą rady sie przebić?
_________________
Stare oczko
 
 
Grzegorz 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 200
Skąd: Katowice
Wysłany: 2006-07-02, 00:02   

Krety nie są przyczyną waszych dziur ani nornice a wełna zabezpiecza przed kamieniami
i nierównościami a zwłaszcza przed naciskiem przez ludzi chodzących poniej.
Zwierzęta nie są głupie i wyczówają zagrożenie wynikające z nieszczelnosci oczka.
Kretów i nornic mam sporo i wniczym prucz kopców mi nie przeszkadzają. :lol:
Ich jest dół a góra moja :P
 
 
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2006-07-04, 09:59   

Nikt nie lubi wełny mineralnej, ani ludzie, ani zwierzęta.... :evil:
Fakt faktem, że zwierzęta czują pismo nosem i były by głupie gdyby dziurę zrobiły. Ja wełnę położyłem z powodów ochronno-zapobiegliwych.
_________________
OCZKO , OGRÓD

PAWEŁ
 
 
 
Kr4x 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 155
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-07-08, 20:21   

Drogi jest ten siatkobeton?
_________________
Stare oczko
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-07-08, 22:36   

w zależności od wielkości oczka - przy małych oczkach tańszy od folii, ale więcej roboty.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny