wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko - reanimacja
Autor Wiadomość
aneti 
Początkujący



Dołączyła: 29 Mar 2010
Posty: 35
Skąd: skąd
Wysłany: 2010-04-09, 19:37   Oczko - reanimacja

Matka natura dała, że minionej zimy napadało tyle śniegu, iż folię w moim oczku wodnym... zmęczyło doszczętnie!
Przez przypadek znalazłam ten portal, poczytałam, pooglądałam, przeanalizowałam i postanowiłam reanimować moje oczko.

wymiary ok. 2,5x1,5x50- 1,5m3

Kupiłam profesjonalną folię - poprzednia, turkusowa wyglądała bardziej `przytulnie` (zanim zzieleniała :bum: ).
Krawędź wokół oczka ponownie obłożyłam kamieniami - marzył mi się piaskowiec ale powstał problem kto i komu podrzuci kamienie ;) Wystająca dookoła folia wyglądała paskudnie więc zrobiłam uskok i ułożyłam kamienie warstwowo (podp. na forum) - co moim zdaniem jest rewelacyjnym pomysłem :good:

Pytanie: co dalej? :???:
Zorientowani sugerowali, że obędzie się bez osprzętu a czystość wody mam zapewnić dzięki roślinom. Jedna lilia już poczuła wiosnę. Jutro wybieram się po zakup lili wodnych (Joey Tomocik i jakaś czerwona, pachnąca - czy 2 lilie na tak małe oczko to nie przesada, do tego w róznych kolorach? :/ ) No i co wokół oczka. Poprzednio w kamienie posadzone były jakieś pnącza - paskudztwo opuszczało sie do wody, gniło, masakra).

No i największy problem - jak wykończyć oczko?? :-( Nie chcę aby zaraz za kamieniami zaczyna się trawa. Z jeden strony trawa jest wydornowana, zostało trochę przestrzeni - próbowałam wyłozyc to coraz mniejszymi kamieniami ale to nie to! Nie mam pomysłu. Może podpatrzę coś na forum :((

 
 
 
jackon 
Oczkomaniak


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 1054
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2010-04-09, 19:56   

dwie lilie to za dużo?
ja spokojnie wrzucam na taką powierzchnie około 15 odmian :)
i często dokładam :)
_________________
pozdrawiam
Jacek
 
 
 
marcinek6661 
Bywalec



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 18 Maj 2009
Posty: 177
Skąd: Cambridgeshire -U.K.
Wysłany: 2010-04-09, 20:07   

Moje oczko jest jeszcze mniejsze a i tak oprócz 2 lilii miałem tam sporą ilość innych roślinek, a i tak wszyscy krzyczeli: więcej, więcej ;)

PS: Prawdopodobnie od jutra i ja zaczynam reanimację swojego bagienka, aby do wakacji ukończyć moje już dawno zaplanowane dzieło i wziąć udział w tegorocznym konkursie mam nadzieję że i w tym roku się taki odbędzie :P (MOŻE NAWET ZWyCIĘŻyĆ!!!) :idea:
PS: A tak przy okazji pozdrawiam Hepika i pozostałych zwycięzców!!! :good:

Pozdrawiam Marcinek6661 :victory:
_________________
Mazury Cudem Świata !!!
Ostatnio zmieniony przez marcinek6661 2010-04-09, 20:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
aneti 
Początkujący



Dołączyła: 29 Mar 2010
Posty: 35
Skąd: skąd
Wysłany: 2010-04-09, 20:19   

Z wrażenia sprawdziłam czy aby na pewno dobrze wpisałam wymiary oczka. Halo :pa: ono jest maleńkie! :) 15 koszyczków zajęłoby mi pół dna, a poza tym czytając: lilia wodna szybko rozrastająca się miałam wizję naprawdę szybkiego! rozrostu ;)
No w każdym razie jutro miła Pani pomoże mi mam nadzieję wybrać jakieś roślinki i ruszy metamorfoza `sztucznego zbiorniczka wodnego`.

Może ktoś podpowie jak wybrnąć z problemu wykończenia terenu wokół kamieni?
 
 
 
marcinek6661 
Bywalec



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 18 Maj 2009
Posty: 177
Skąd: Cambridgeshire -U.K.
Wysłany: 2010-04-09, 20:25   

aneti napisał/a:
Może ktoś podpowie jak wybrnąć z problemu wykończenia terenu wokół kamieni?

Hej, z tymi kamieniami to nie masz jeszcze aż tak źle, jeśli chcesz zdębieć, to spójrz sobie na moje foty i rozłożenie kamieni, to przekonasz się że u Ciebie jednak z kamieniami i wykończeniem terenu wokół nich wszystko jest OK! ;)
_________________
Mazury Cudem Świata !!!
 
 
Elendil 
Przyjaciel forum



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 1403
Skąd: Radom
Wysłany: 2010-04-09, 20:33   

aneti napisał/a:
15 koszyczków zajęłoby mi pół dna,


I o to chodzi, ok 1/3 do 1/2 powierzchni oczka powinno być zaroślinnione :good:

aneti napisał/a:
Może ktoś podpowie jak wybrnąć z problemu wykończenia terenu wokół kamieni?


Obsadź tojeścią może jak chcesz okryć kamienie, chociaż różaniec standardowy, sam mam podobny... Możesz jakiegoś drewna też dołożyć dla zróżnicowania czy korzenie jakieś ciekawe...
_________________
OCZKA ELENDILA MOJE PODRÓŻE TANIE HOTELE
5000l oczko + 1600l płazarium,
Pozdrawiam i zapraszam. Tomek.
 
 
 
aneti 
Początkujący



Dołączyła: 29 Mar 2010
Posty: 35
Skąd: skąd
Wysłany: 2010-04-09, 20:41   

Elendil napisał/a:

aneti napisał/a:
Może ktoś podpowie jak wybrnąć z problemu wykończenia terenu wokół kamieni?


Obsadź tojeścią może jak chcesz okryć kamienie, chociaż różaniec standardowy, sam mam podobny... Możesz jakiegoś drewna też dołożyć dla zróżnicowania czy korzenie jakieś ciekawe...


Wiesz, same kamienie mi nie przeszkadzają, nie wiem co zrobić wokół nich.
Chyba kupię małe betonowe krawężniki (barwy jesieni) i obłożę nimi granicę z trawą, poszerzę jeszcze teren wokół oczka i tę przestrzeń między kamieniami a trawą wysypię jakimś żwirkiem kolorowym, otoczakami? Tylko muszę poszperać jak to zrobic żeby żwir przy ulewie nie wpłynął mi do oczka i żeby z kolei w tych kamykach nie porosły chwasty. Pewnie trzeba tam podłożyć kolejna folię... :?
 
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-04-09, 20:42   

aneti napisał/a:
15 koszyczków zajęłoby mi pół dna,


Witaj :)
Tak tu wtrącę w kwestii koszyczków - lilie sadzimy w jak największych koszach. Pamiętaj o tym przy sadzeniu. Oczko jest takiej wielkości, że dwie, trzy odmiany które wymieniłaś wystarczą (no może jeszcze jakaś miniatura ;) ). Możesz za to dosadzić innych roślin przeznaczonych do małych zbiorniczków.
Pozdrawiam :)
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
aneti 
Początkujący



Dołączyła: 29 Mar 2010
Posty: 35
Skąd: skąd
Wysłany: 2010-04-09, 20:50   

Vanka napisał/a:
aneti napisał/a:
15 koszyczków zajęłoby mi pół dna,


Witaj :)
Tak tu wtrącę w kwestii koszyczków - lilie sadzimy w jak największych koszach. Pamiętaj o tym przy sadzeniu. Oczko jest takiej wielkości, że dwie, trzy odmiany które wymieniłaś wystarczą (no może jeszcze jakaś miniatura ;) ). Możesz za to dosadzić innych roślin przeznaczonych do małych zbiorniczków.
Pozdrawiam :)


Vanka, dzięki za podpowiedź. Tego nie doczytałam. Myślisz że powinnam przesadzić lilie z oryginalnych koszyczków? pewnie są małe :???: - babka mówiła że sprzedaje je w pojemnikach odpowiednio przygotowanych do zanurzenia...

/Czuję się jak dzień przed maturą, gdy to człowiek nagle uświadamia sobie że jeszcze tylu rzeczy nie wie a tu już czuć oddech losu na plecach ;)
 
 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2010-04-09, 20:53   

aneti napisał/a:
Może ktoś podpowie jak wybrnąć z problemu wykończenia terenu wokół kamieni?


Przeglądnij całą galerię może coś Cię natchnie :) Trudno tak doradzić -- jedni lubią kamienie inni tulipany a jeszcze inni krasnale.Ogólny zarys musisz mieć swój
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
jackon 
Oczkomaniak


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 1054
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2010-04-09, 21:01   

Vanka ja sadzę lilie w pojemnikach 2 litrowych, mają się całkiem dobrze, nawet kwitną :)
nie mam żadnego problemu z wyciąganiem doniczek, czym większy pojemnik tym większy problem :)
mało tego, obojętnie jakiej wielkości pojemnik zastosujesz, kłącze po jakimś czasie z niego ucieknie
korzenie lilii i tak będą czerpać pożywienie z wody lub z osadów organicznych poza doniczką
_________________
pozdrawiam
Jacek
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2010-04-09, 21:17   

Jacek Ty masz zbiornik specyficzny,jedyny w swoim rodzaju kojakowo-liliowy :P Aneti, radziłbym z trzy góra cztery lilię ale małe odmiany, Joey Tomocik (żółta )moim zdaniem jest za duża to samo tyczy się Attraction na taki mały i płytki zbiornik to tylko jedna :???:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
jackon 
Oczkomaniak


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 1054
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2010-04-09, 21:22   

mam trzy zbiorniki :)
tylko jeden z kojakami, reszta z liliami :)
_________________
pozdrawiam
Jacek
 
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-04-09, 21:24   

jackon napisał/a:
ja sadzę lilie w pojemnikach 2 litrowych


Jacku 2 litry + specjalne żarełko (dla roślin oczywiście) ;)
A tak bez żartów - Nie wiemy w jakich pojemnikach posadziła Aneti, ja swoje w zeszłym sezonie trzymałam w małych koszykach, bo kłącza które kupiłam były maleńkie. Jak je przesadzałam na Jesieni to z koszyków wyłaziły. Nie kwitły mi po za tym zbytnio - dwa :???: kwiaty na trzy lilie. Jestem pewna, że to wina małych koszyków i małej ilości podłoża - lilia jednak lubi jeść ;)
No i tu pytanie do Aneti - w jakich koszykach lilie posadziłaś? tak w centymetrach ;) , bo może i faktycznie wystarczą.
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
aneti 
Początkujący



Dołączyła: 29 Mar 2010
Posty: 35
Skąd: skąd
Wysłany: 2010-04-09, 21:51   

Póki co w niczym nie posadziłam bo dopiero jutro zamierzam coś kupić - widziałam koszyczki na aukcjach na aledrogo, pewnie są to real foto a koszyczki nie wyglądają na duże.

Co do gatunku lilii - sugerowałam się tą stroną http://www.oczkowodne.net/lilie.php brałam pod uwagę gatunki, które będą się miały dobrze w półcieniu bo słońce dociera do oczka dopiero po południu (dom daje cień). Może mi ktoś podrzucić kilka nazw lilii który byłyby odpowiedni do mojego maleństwa?
Ostatnio zmieniony przez Vanka 2010-04-09, 21:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny