wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Skarpa a oczko. Pytanie do fachowców .
Autor Wiadomość
Wladek1955 
Nowy


Dołączył: 13 Lut 2010
Posty: 7
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-02-13, 19:23   Skarpa a oczko. Pytanie do fachowców .

Witam , trafiłem na to forum ponieważ planuję budowę oczka wraz ze stopnieniem śniegu. Chce usypac półtora metrową skarpę z której będzie spływał mały wodospad do oczka zbudowanego pod skarpą.

Moje pytanie wiąze się ze skarpą. Ziemie nasypie najwcześniej w marcu. Bedzie to skarpia 6x7 metrów. Strome spadki zabezpiecze murkami oporowymi ,natomiast strumien ktory bedzie mial swoj poczatek z czubka gorki bedzie mial betonowa konstrukcja z ktorej bede kleic kamienie po ktorych bedzie splywała woda. Chcialbym zaczac budowe jak najszybciej , nie mam sposobnosci czekac calego roku zeby skarpa osiadla ( ma byc to prezent dla zony zanim wyjade za granice ) i ziemia sie ugniotła. Jak mozna przyspeszyc ten okres? Co mozna zrobic zeby miec pewnosc ze ziemia sie nie zagesci i nie zniszczy strumyka. Posiadacie jakies dobre sposoby?

Pozdrawiam,
wladek
 
 
fotos88 
Bywalec


Pomógł: 18 razy
Dołączył: 31 Sty 2009
Posty: 253
Skąd: nad Poznaniem
Wysłany: 2010-02-13, 19:45   

po usypaniu górki zlej ją dobrze wodą następnie gdy trochę przeschnie użyj zagęszczarki
_________________
Wiosna...
woda kryształ, teraz czas na osady denne :)
 
 
Wladek1955 
Nowy


Dołączył: 13 Lut 2010
Posty: 7
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-02-13, 19:47   

też myslalem o tym pomysle , wypozyczenie zageszczarki nie taki duzy koszt . Ale czy jest to wyprobowany sposob w pelni bezpieczny?
 
 
czarnk 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Maj 2009
Posty: 93
Skąd: Malbork
Wysłany: 2010-02-13, 21:22   

Jest jeszcze ręczna zageszczarka troche wiecej pracy ale darmowa :) ja u siebie nie robilem zadna zageszczarka a kaskada sie nie rozpada :)
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2010-02-14, 01:23   

Jak ziemię na skarpę będziesz dawał warstwami każdą zagęszczając to będzie ok. Albo wyłóż strumień folią i siadanie nie straszne.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2010-02-14, 09:34   

Wladek1955 napisał/a:
Bedzie to skarpia 6x7 metrów.


jaka pompę chcesz użyć aby napędzała Twój strumień ? :?
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
Wladek1955 
Nowy


Dołączył: 13 Lut 2010
Posty: 7
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-02-14, 12:30   

samuraj napisał/a:
Wladek1955 napisał/a:
Bedzie to skarpia 6x7 metrów.


jaka pompę chcesz użyć aby napędzała Twój strumień ? :?


Na pompę nie chce przeznaczyc wiecej jak 800-900 zł dlatego wszelkie markowe Oase odpadają.

Zalezy mi na glosnym strumyku , myślałem o 15 000 l/h lub 20 000 l/h Aqua Szut , w gre wchodzi również Pompa fontannowa AQUAEL - PFN-20000 .

Będzie zanurzony na 80 cm + 150 cm skarpy to daje 230 cm , wydajnosc spadnie wiec mysle wlasnie o takich bardziej wydajnych pompach z dobrym slupem podnoszenia, no i biorac pod uwage ze poczatek strumienia bedzie oddalony o jakies 3 metry.

Czy majac taki budżet powienienm wybrac inny model? Lub inną firmę?
 
 
DAwid 
Hobbysta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Lut 2006
Posty: 328
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2010-02-14, 12:36   

Na marginesie chciałbym zaznaczyć że płyta wibracyjna nie zagęści dobrze warstwy ziemi grubości 150cm optymalna grubość warstwy ziemi dla średniej zagęszczarki to 30-50cm inaczej skarpa będzie osiadać.
_________________
-----------------------------------------------
Pozdrawiam Dawid :)
><(((*> ><(((*> ><(((*>
 
 
 
Wladek1955 
Nowy


Dołączył: 13 Lut 2010
Posty: 7
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-02-14, 12:39   

DAwid napisał/a:
Na marginesie chciałbym zaznaczyć że płyta wibracyjna nie zagęści dobrze warstwy ziemi grubości 150cm optymalna grubość warstwy ziemi dla średniej zagęszczarki to 30-50cm inaczej skarpa będzie osiadać.


A gdyby zageszczac co 50 cm? Czyli 3 razy ?
 
 
DAwid 
Hobbysta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Lut 2006
Posty: 328
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2010-02-14, 12:51   

Jasne ze można starannie co 50cm, zastanawia mnie tylko to co napisał fotos88
fotos88 napisał/a:
zlej ją dobrze wodą

nigdy nie słyszałem zeby z zagęszczanego gruntu najpierw zrobić "błotko" :? ale może jestem źle poinformowany wiec niech wypowie sie ktos kto jest bardziej zorienotowany w temacie ode mnie :)
_________________
-----------------------------------------------
Pozdrawiam Dawid :)
><(((*> ><(((*> ><(((*>
 
 
 
Wladek1955 
Nowy


Dołączył: 13 Lut 2010
Posty: 7
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-02-14, 12:56   

DAwid napisał/a:
Jasne ze można starannie co 50cm, zastanawia mnie tylko to co napisał fotos88
fotos88 napisał/a:
zlej ją dobrze wodą

nigdy nie słyszałem zeby z zagęszczanego gruntu najpierw zrobić "błotko" :? ale może jestem źle poinformowany wiec niech wypowie sie ktos kto jest bardziej zorienotowany w temacie ode mnie :)


Moze chodzi oto ze po zlaniu wody czastki gleby do siebie przylegają bardziej , tak jak np: podlewamy rosliny w domu/ogrodzie bezposrednio po zasadzeniu , objetosc ziemi sie zmniejsza . ALe tak jak mówił trzbe by poczekac az wyschnie poniewaz zageszczarka moglaby sie zatopic w blocie a potem bylby klopot. Tak sobie mysle ze ogolnie bylby klopot z wtachaniem tego zelastwa na najwyzsza warstwe , zageszczerki waza w okolicach 100 kg w góre. Ciekawe czy stopa wibracyjna ( jest troche bardziej poreczna i mniej wazy ) czy zdała by egzamin.
Ostatnio zmieniony przez Wladek1955 2010-02-14, 12:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
koczisss
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-14, 12:58   

DAwid napisał/a:
Jasne ze można starannie co 50cm, zastanawia mnie tylko to co napisał fotos88
fotos88 napisał/a:
zlej ją dobrze wodą

nigdy nie słyszałem zeby z zagęszczanego gruntu najpierw zrobić "błotko" :? ale może jestem źle poinformowany wiec niech wypowie sie ktos kto jest bardziej zorienotowany w temacie ode mnie :)


A kto tu pisał o błocie?
Chodzi o to, aby ziemia była wilgotna, a nie sucha i tyle.
Suchego dobrze nie zagęścisz.
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2010-02-14, 13:11   

Cytat:
Będzie zanurzony na 80 cm + 150 cm skarpy to daje 230 cm ,

Temat powraca więc przypomnę, że wysokość podnoszenia liczy się od lustra wody więc będzie to 150 cm + straty wynikające z oporów w samym wężu.

Tu było to wałkowane: http://forum.oczkowodne.n...er=asc&start=15
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
Wladek1955 
Nowy


Dołączył: 13 Lut 2010
Posty: 7
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-02-14, 13:11   

AurorA napisał/a:
Jak ziemię na skarpę będziesz dawał warstwami każdą zagęszczając to będzie ok. Albo wyłóż strumień folią i siadanie nie straszne.


Predzej czy pozniej nie zageszczona ziemia opadnie. Chodzi Ci o sama folie polozona w wyzezbionym ze tak powiem " żlebie" w ziemi? Nom pomysł napewno mniej pracochłonny , na to kamienie , glina , żwir pewnie? Oto chodzi? W moim strumienia chcialbym zeby woda byla widoczna na kamieniach , przy technice luzno ulozonych kamieni bedzie przeplywac pod/szparami niewidocznymi i szkoda mi wydajnosci pompy(prądu) jak efekt bedzie sie chował.

Strumien chcialbym zrobic chyba na łupku jakimś a pod łupka i między niego w miare mam nadzieje sie uda beton. No chyba ze ktos ma inna technika? Bardzo chetnie zaczerpie wszelkie wskazowki . Buszuje na forum za inspiracjami , w dziale strumien jest strona Pana Pawła. http://www.mikrojezioro.met.pl/tech/strumien.html lecz buduje on strumien naturalistyczny , mi chodzi o skalistą skarpę miejsca o dużym nachyleniu ( kaskada ) . Nie zbaczam z tematu poniewaz pisałem o skarpie z początkiem. :)

[ Dodano: 2010-02-14, 13:18 ]
Adalbert napisał/a:
Cytat:
Będzie zanurzony na 80 cm + 150 cm skarpy to daje 230 cm ,

Temat powraca więc przypomnę, że wysokość podnoszenia liczy się od lustra wody więc będzie to 150 cm + straty wynikające z oporów w samym wężu.

Tu było to wałkowane: http://forum.oczkowodne.n...er=asc&start=15


"Wynika z tego że do wysokości lustra wody nie jest potrzebne żadne podnoszenie i nie może też być brane do obliczeń. "

Bardzo dziekuje za link , przeczytałem cały temat . Zupełnie nie wzialem pod uwage tego faktu. Aczkolwiek to jak najbardziej dobra wiadomosc :) Wiecej mocy na strumien :)

[ Dodano: 2010-02-14, 13:46 ]
Zasięgłem opini innej osoby zwiazanej z ogrodnictwem lub budowlanka lekka w ogrodzie i jest przekonana ze nawet po zageszczeniu warstwami ziemia troche osiadzie , szczegolnie po zimie. Zastanawiam sie czy nie dodatkowo na calej dlugosci strumienia nie umiescic betonowych kraweznikow albo innego gruzu bez spoiwa , ale zeby solidnie siedziało i na tym kleic strumień. Następnie obsypac go ziemia do okoła.
 
 
AdrianJ 
Hobbysta


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lut 2010
Posty: 346
Skąd: łazy koło W-wy
Wysłany: 2010-02-14, 17:43   

u mnie góra ma 2 metry wys jest na niej kaskad a z łupków są przyklejone na beton
_________________
akwarium 275l 30l 20l
oczko 21 tys. litrów
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny