wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: AurorA
2009-12-09, 12:04
Staw kąpielowy - pomoc w obsadzie
Autor Wiadomość
mar_ch 
Uczestnik


Dołączył: 24 Lis 2006
Posty: 61
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2009-12-09, 10:03   Staw kąpielowy - pomoc w obsadzie

mam staw kąpielowy ok 300 m2 (kształt litery U, średnia głębokość ok 1.2, dol 3 m) + 40 m2 zbiornik filtracyjny. Zależy mi na czystość wody. Na razie wsadziłem ok 700 roślin, a jeszcze nieobsadzony jest zbiornik filtracyjny i chyba dołożę 15m x 1m filtru korzeniowego opartego na trzcinie ( będzie również pełnił rolę żywopłotu i osłony od wiatrów zachodnich). Ciągle myślę nad obsadą rybną mojego zbiornika może mi pomożecie. Oczywiście nie chce hodować w celach komercyjnych jedynie na własne potrzeby. Mam takie warianty:

1. Zbiornik ogólny oparty na linie, karasiu złotym + płoć, wzdręga, z czasem sandacz albo szczupak. (boję się plagi karasi i krąpi, które później nie dopuszczają innych ryb do haczyka)

2. Jesiotry + lin, karaś.... ( jesiotr ryzykowna hodowla + wysoki koszt zakupu, małe jesiotry zaplątują się w rośliny i padają wiec trzeba kupować odpowiednie duże)

3. Monokultura suma europejskiego (dość szybki przyrost masy, smaczne mięso, frajda z łapania, obawa o czystość wody przy karmieniu granulatem) Wiem, że są takie hodowle, ale nie wiem gdzie. Czy ktoś ma może namiar na taką hodowle lub wie coś więcej na tan temat? Ile ewentualnie wpuścić sumów?

4. Wariant 1 a po 3-4 latach wpuścić xx sumów i niech się dzieje ...

5. ????

Najbardziej podoba mi się wariant 3, ale boję sie o czystość wody przy karmieniu granulatem. Fajnie było by też trzymać samego pstrąga, ale zbiornik nie jest przepływowy, jedynie pompa 15000 l/h, wiec raczej w lecie nie wytrzymają. Na pewno nie chce karpia mimo wielu plusów ma zdecydowaną wadę - ryje w dnie i mąci wodę.

pozdrawiam
i liczę na Waszą pomoc
Marcin
 
 
Salmo_Salar 
Hobbysta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 347
Skąd: Biała P./Olsztyn
Wysłany: 2009-12-09, 10:52   

A po co chcesz karmić suma granulatem?? Wpuszczasz drobnicy i ma pokarmu pod dostatkiem, nie licząc żab i kijanek.

Pozdrawiam

Salmo
 
 
mar_ch 
Uczestnik


Dołączył: 24 Lis 2006
Posty: 61
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2009-12-09, 12:52   

Salmo_Salar napisał/a:
A po co chcesz karmić suma granulatem?? Wpuszczasz drobnicy i ma pokarmu pod dostatkiem, nie licząc żab i kijanek.


wielokrotnie była mowa ze jeden sum w oczku a pare w małym stawie "wyczyści" zbiornik z pozostałych ryb. Ja myślałem, żeby trzymać i łapać tylko sumy (30-50 sztuk ?). Jeżeli faktycznie nie wyżarły by mi wszystkiego to może jednak wariant 4 i dokarmianie granulatem sumów.
 
 
maruder
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-09, 14:18   

Myślę, że by wyżarły. Mnie najbardziej podoba się wariant 1 - kiedyś będę miał tak u siebie :)
 
 
Magnolia22 
Nowy



Dołączyła: 08 Sty 2010
Posty: 6
Skąd: Kraina Marzeń
Wysłany: 2010-01-08, 12:18   

Każdy ma inny gust i w ogóle, mi np. najbardziej z tych tu podanych podobają się jesiotry. Jeden z naszych stawów jest z fajną plażą, mieliśmy w nim ryby mieszane i jednego właśnie jesiotra. Był inny od wszystkich ryb, od początku nie uciekał jak inne ryby kiedy się przechodziło. Kiedy weszło się do wody pływał obok nóg. Miał około 30 cm. Wiem że to niezwykłe, wszyscy się dziwili jak ten jesiotr dał się tak oswoić. Ale niestety w stawie pojawiła się wydra... ale to już inny temat. Więc ja osobiście polecam dołożenie do stawu kilka jesiotrów, jeżeli udałoby ci się je tak oswoić to kąpiele byłyby jeszcze fajniejsze :good:
_________________
Jestem jaka jestem, to nie twój interes.
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2010-01-08, 18:04   

Magnolia22 napisał/a:
Więc ja osobiście polecam dołożenie do stawu kilka jesiotrów, jeżeli udałoby ci się je tak oswoić to kąpiele byłyby jeszcze fajniejsze :good:
Według mnie, nie ma to nic wspólnego z oswojeniem , jesiotr to po prostu bardzo głupia i ślamazarna ryba :???: Choć wygląda naprawdę ładnie :)
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Salmo_Salar 
Hobbysta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 347
Skąd: Biała P./Olsztyn
Wysłany: 2010-01-08, 18:12   

mar_ch napisał/a:
Salmo_Salar napisał/a:
A po co chcesz karmić suma granulatem?? Wpuszczasz drobnicy i ma pokarmu pod dostatkiem, nie licząc żab i kijanek.


wielokrotnie była mowa ze jeden sum w oczku a pare w małym stawie "wyczyści" zbiornik z pozostałych ryb. Ja myślałem, żeby trzymać i łapać tylko sumy (30-50 sztuk ?). Jeżeli faktycznie nie wyżarły by mi wszystkiego to może jednak wariant 4 i dokarmianie granulatem sumów.


Zależy jak duże sumy wpuścisz. Jeżeli od narybku to na początku może i będą wciągać paszę, jeżeli będzie w dostatecznej ilości. Nie spodziewasz się gdy sumy dorosną do takich rozmiarów, że granulat nie będzie ich interesował i zajmą się ichtiofauną Twojego stawu.

Jeżeli chcesz mieć inne ryby w stawie i cieszyć się ich poławianiem - nie wpuszczaj sumów w takiej ilości.

Pozdrawiam

Salmo
 
 
mar_ch 
Uczestnik


Dołączył: 24 Lis 2006
Posty: 61
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2010-01-08, 23:23   

Salmo_Salar napisał/a:

Jeżeli chcesz mieć inne ryby w stawie i cieszyć się ich poławianiem - nie wpuszczaj sumów w takiej ilości.
Salmo


Interesował by mnie wariant monokultury sumów. Wiem, że w ramach szkoleń z hodowli suma afrykańskiego, jest też wykład o hodowli sumów europejskich w monokulturze. Niestety nie mam dostępu do bliższych informacji na ten temat, a na pełnen kurs nie bardzo mam ochotę, czas i pieniądz.

Co do jesiotrów to myślę, że jeżeli nie zdecyduję się na wariant z sumami, to parę jesiotrów wpuszczę.
Ciekawą też rybą jest miętus (tym bardziej że żeruje zimą), ale z tego co wiem to jak mówią francuzi "marne szanse", żeby się utrzymał w stawie, choć ktoś twierdził, że nawet mu się rozmnożyły.
 
 
Salmo_Salar 
Hobbysta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 347
Skąd: Biała P./Olsztyn
Wysłany: 2010-01-09, 15:10   

mar_ch napisał/a:
Salmo_Salar napisał/a:

Jeżeli chcesz mieć inne ryby w stawie i cieszyć się ich poławianiem - nie wpuszczaj sumów w takiej ilości.
Salmo


Interesował by mnie wariant monokultury sumów. Wiem, że w ramach szkoleń z hodowli suma afrykańskiego, jest też wykład o hodowli sumów europejskich w monokulturze. Niestety nie mam dostępu do bliższych informacji na ten temat, a na pełnen kurs nie bardzo mam ochotę, czas i pieniądz.

Co do jesiotrów to myślę, że jeżeli nie zdecyduję się na wariant z sumami, to parę jesiotrów wpuszczę.
Ciekawą też rybą jest miętus (tym bardziej że żeruje zimą), ale z tego co wiem to jak mówią francuzi "marne szanse", żeby się utrzymał w stawie, choć ktoś twierdził, że nawet mu się rozmnożyły.


Nie wiem co ma tutaj wspólnego jakiś kurs. Chcesz założyć staw rekreacyjny, kąpielowo-wędkarski, nie masz zamiaru prowadzić intensywnej hodowli suma czy innej ryby zatem taki kurs jest Tobie całkowicie niepotrzebny. Na rynku jest wiele książek opisujących biologię suma, biotechnikę jego rozrodu i hodowli.

Gdybym miał duży staw, powierzchnia około hektara (czy nawet mniejszy) chciałbym się cieszyć ze spotkania z dużym sumkiem czy nawet wieczorami lub nad ranem wsłuchiwać się w odgłosy sumowego cmokania.

Pozdrawiam

Salmo
 
 
silpe 
Bywalec



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 24 Cze 2007
Posty: 297
Skąd: Wojnicz
Wysłany: 2010-01-10, 15:02   

mar_ch napisał/a:
Fajnie było by też trzymać samego pstrąga, ale zbiornik nie jest przepływowy,
Teczowego spokojnie dasz rade ,nie sa wymagajace ,ja mialem pompe 12m² i napowietrzacz, glebokosc oczka 1 m ,dlugie na 10m szerokie 5 m.Mialem je dwa sezony az dorosly :-D
_________________
oczko 36m³
http://www.youtube.com/wa...feature=mh_lolz
pozdro-- Piotrek
 
 
Salmo_Salar 
Hobbysta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 347
Skąd: Biała P./Olsztyn
Wysłany: 2010-01-10, 16:56   

silpe napisał/a:
mar_ch napisał/a:
Fajnie było by też trzymać samego pstrąga, ale zbiornik nie jest przepływowy,
Teczowego spokojnie dasz rade ,nie sa wymagajace ,ja mialem pompe 12m² i napowietrzacz, glebokosc oczka 1 m ,dlugie na 10m szerokie 5 m.Mialem je dwa sezony az dorosly :-D


Byś się zdziwił. Nie każdy ma warunki na to, zależy jak wygląda ten staw, jaki ma charakter i jakie są tam warunki środowiskowe i atmosferyczne.

Pozdrawiam

Salmo
 
 
mar_ch 
Uczestnik


Dołączył: 24 Lis 2006
Posty: 61
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2010-01-11, 22:05   

silpe napisał/a:
Teczowego spokojnie dasz rade ,nie sa wymagajace ,ja mialem pompe 12m² i napowietrzacz, glebokosc oczka 1 m ,dlugie na 10m szerokie 5 m.Mialem je dwa sezony az dorosly :-D


silpe możesz coś więcej powiedzieć o swojej hodowli?
Kiedy, ile i jakiego rozmiaru wpuściłeś pstrągi? Czym/czy je karmiłeś? Czy pływały z innymi rybami (jakimi ile?). Czy oczko masz w pełnym słońcu czy jest zacienione? Jaką temperaturę max miałeś w oczu (o ile sprawdzałeś) Jaki przyrost osiągnęły pstrągi?
pozdrawiam
marcin
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny