wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Minirezerwat przyrody - np. oczko wodne
Autor Wiadomość
Gliniak 
Bywalec



Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 219
Skąd: PCIM/LISZKI/KRAKÓW
Wysłany: 2010-01-09, 15:33   Minirezerwat przyrody - np. oczko wodne

Zainspirował mnie już dawno ten artykuł.
http://www.most.org.pl/ZB/zb/120/przyroda.htm

Fajnie by było gdyby nasza pasja jaką jest oczko wodne nawiązywała do idei czynnej ochrony przyrody.
Z pewnoscią już sam fakt posiadania w ogrodzie oczka wodnego jest dla okolicznej przyrody pozytywny , jednak warto się zastanowić czy nie można by sprawić aby oczko było dla tej przyrody jeszcze większym dobrodziejstwem.

Czy np czasem nie lepiej jest mieć mniej ryb lub całkowicie z nich zrezygnować?
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-01-09, 16:08   Re: Minirezerwat przyrody - np. oczko wodne

Gliniak napisał/a:
Zainspirował mnie już dawno ten artykuł.
http://www.most.org.pl/ZB/zb/120/przyroda.htm

Fajnie by było gdyby nasza pasja jaką jest oczko wodne nawiązywała do idei czynnej ochrony przyrody.
Z pewnoscią już sam fakt posiadania w ogrodzie oczka wodnego jest dla okolicznej przyrody pozytywny , jednak warto się zastanowić czy nie można by sprawić aby oczko było dla tej przyrody jeszcze większym dobrodziejstwem.

Czy np czasem nie lepiej jest mieć mniej ryb lub całkowicie z nich zrezygnować?


Zgadzam się, że nasze postrzeganie przyrody winno mieć szeroka perspektywę.
Sadzimy drzewa, posadźmy i kwiaty. Chronimy ptaki, chrońmy i owady. Hodujemy ryby, zadbajmy i o żaby. Kazdy z nas posiadaczy ogródków w jakis sposób to robi. Moze nie mamy czasu, aby sie nad tym wszystkim zastanawiac, ale widzę pewną intuicyjna działalnosć człowieka. Uczmy dzieci, ze tak trzeba - sami tez możemy pogłębiać wiedzę.
Twórzmy nasze minirezerwaty :)
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2010-01-09, 16:16   Re: Minirezerwat przyrody - np. oczko wodne

[quote="Van"] Moze nie mamy czasu, aby sie nad tym wszystkim zastanawiac, ale widzę pewną intuicyjna działalnosć człowieka. Uczmy dzieci, ze tak trzeba - sami tez możemy pogłębiać wiedzę.


:brawo: :brawo: :brawo: mądre słowa Madam

Cytat:
Twórzmy nasze minirezerwaty


to słowo już coś wyróżnia coś ogranicza a natura powinna być wolna jak wiatr, nie przeszkadzajmy jej a tym samym pomożemy.
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-01-09, 16:23   

Roman napisał/a:

mądre słowa Madam


Dziekuję :) , ale moje mądre słowa wynikają z doświadczenia i chęci poznawania świata, który nas otacza. Kiedy zakładałam ogródek (a to w sumie niedawna przeszłość) niewiele wiedziałam o roślinach i zwierzętach. To co mnie zachwycało równiez intrygowało. W internecie mozna dowiedziec się tak wiele, a ja staram sie wiedzieć jak najwięcej. W tym co napisałam jest jedynie chęć doświadczenia czegos niezykłego, choc tak bardzo nam bliskiego i wydawałoby się prozaicznego - natury.


Roman napisał/a:
Cytat:
Twórzmy nasze minirezerwaty


to słowo już coś wyróżnia coś ogranicza a natura powinna być wolna jak wiatr, nie przeszkadzajmy jej a tym samym pomożemy


Użyłam tego słowa cytując Autora artykułu. :)
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
Gliniak 
Bywalec



Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 219
Skąd: PCIM/LISZKI/KRAKÓW
Wysłany: 2010-01-09, 16:45   

Ryby lub zbyt duzo ryb to nie tylko konkurencja dla kijanek płazów ale i "masakra" dla swiata owadów związanych z naszym oczkiem.
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2010-01-09, 17:43   

Widzę że coraz bardziej filozoficzne teorie macie :P Jak dla mnie każde oczko, choćby i z dużą ilością ryb, nie jet żadną masakrą dla owadów :-o ani dla kijanek i płazów tylko szansą na ich rozwój. Bez tego oczka w ogóle by ich nie było
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-01-09, 17:55   

JAREK G napisał/a:
macie
????
Jak to macie? :P
Moim zdaniem po prostu nie nalezy przeginać. Nic nie napisałam o teoriach spiskowych ;) Filozof mi się włączył, bo tak mnie czasem cos za gardło złapie i dusi. Nie masz tak? Wychodzisz na ogród - patrzysz i aż Ci brak powietrza z zachwytu? I sam właściwie nie wiesz co Cie zachwyciło, bo ogród znasz jak własną kieszeń :)
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
Gliniak 
Bywalec



Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 219
Skąd: PCIM/LISZKI/KRAKÓW
Wysłany: 2010-01-09, 18:16   

JAREK G napisał/a:
Widzę że coraz bardziej filozoficzne teorie macie :P Jak dla mnie każde oczko, choćby i z dużą ilością ryb, nie jet żadną masakrą dla owadów :-o ani dla kijanek i płazów tylko szansą na ich rozwój. Bez tego oczka w ogóle by ich nie było


No niezupełnie , tereny na których stawia sie domy i zakłada ogrody kiedys były siedliskiem zwierząt i roslin. A przerybione oczko to raczej staw hodowlany w miniaturze niz naturalistyczny zbiornik.
 
 
maruder
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-10, 01:03   

Gliniak napisał/a:
A przerybione oczko to raczej staw hodowlany w miniaturze niz naturalistyczny zbiornik.
I z tym się zgodzę! ;)
 
 
leszek50-57 
Oczkomaniak



Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 1681
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2010-01-10, 11:26   

A Ja się z tym nie zgodzę,bo dla mnie oczko wodne nie jest stawem
hodowlanym tylko kącikiem odpoczynku i relaksu i upiększeniem
mojego ogródka. ;) którego uwielbiam :-(

poz.Leszek
--------------
_________________
poz.Leszek
http://forum.oczkowodne.n...ht=oczko+larona
http://www.youtube.com/watch?v=Thnt11Bkyx4
 
 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2010-01-10, 12:12   

nie popadajmy w jakieś skrajności .... każde oczko to mały świat dla żyjących tam stworzeń , nie zaleznie czy sa tam ryby czy ich tam nie ma.Ryby także są "trybikiem" w tym systemie-- nie zgadzam się że jeśli w zbiorniku są ryby to nie ma owadów czy płazów.
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
maruder
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-10, 13:14   

Mnie właśnie chodziło o skrajność, a Leszek odebrał to jako ogólną prawdę. Mimo wszystko, jeśli w zbiorniku będzie naprawdę gęsto od ryb, a przy tym będzie mało roślin, to zbyt wielu płazów tam nie znajdziemy i chyba właśnie taką sytuację miał na myśli Gliniak... a przynajmniej ja się z tym zgadzam ;)
 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2010-01-10, 13:40   

pamiętajcie że jest coś takiego jak rownowaga biologiczna i jeżeli człowiek w jak najmniejszym stopniu będzie tam ingerował to będzie najlepsze dla tego ekosystemu.prostym przykładem są dzikie sadzawki-bajorka , bez problemu i w symbiozie żyją tam owady ,ryby ,żaby.Nasze oczka są tylko namiastką tych zbiorników--bardzo drobną namiastką.Chcemy tylko takie rośliny, tylko takie ryby , najlepiej żeby nie było komarów ani żółtobrzeżków bo są BEEE no i pijawki to też dramat dla nas bo są oślizłe i wredne--więc malo prawdopodobne aby udało się w naszych oczkach stworzyć coś takiego jaki mini rezerwat bo zawsze to będzie twór któremu nie pozwolimy żyć własnym życiem.
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2010-01-10, 13:49   

samuraj napisał/a:
pamiętajcie że jest coś takiego jak rownowaga biologiczna i jeżeli człowiek w jak najmniejszym stopniu będzie tam ingerował to będzie najlepsze dla tego ekosystemu.prostym przykładem są dzikie sadzawki-bajorka , bez problemu i w symbiozie żyją tam owady ,ryby ,żaby.Nasze oczka są tylko namiastką tych zbiorników--bardzo drobną namiastką.Chcemy tylko takie rośliny, tylko takie ryby , najlepiej żeby nie było komarów ani żółtobrzeżków bo są BEEE no i pijawki to też dramat dla nas bo są oślizłe i wredne--więc malo prawdopodobne aby udało się w naszych oczkach stworzyć coś takiego jaki mini rezerwat bo zawsze to będzie twór któremu nie pozwolimy żyć własnym życiem.


mówisz/piszesz jak rodowity Mazur :piwko:
 
 
Gliniak 
Bywalec



Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 219
Skąd: PCIM/LISZKI/KRAKÓW
Wysłany: 2010-01-10, 13:58   

Pisałem o "przerybionych" oczkach i myslę , że bez sensu jest udowadniać tezę iż w takich własnie zbiornikach trudno oczekiwać bioróżnorodnosci. To chyba oczywiste.
Inną kwestią jest w ogóle obecnosć ryb w oczku.
Wydaje mi się , że oczko jest dogodniejszym srodowiskiem dla płazów i owadów jesli ryb w nim nie ma. I nie nazywałbym takiego oczka w przeciwieństwie do "przerybionego" - skrajnoscią.
Rezygnacja z kolorowych rybek , które dla przyrody są mniej więcej tym czym plastikowy krasnal na trawniku , może być rzeczą wartą szerszego rozpropagowania.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny