wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Strumyk - wzdłuż tarasu
Autor Wiadomość
gregx 
Nowy


Dołączył: 14 Paź 2009
Posty: 6
Skąd: Ruda
Wysłany: 2009-10-14, 02:32   Strumyk - wzdłuż tarasu

Witam

chcę wybudować wzdłuż tarasu drewnianego strumyk (korytko) z płynąca wodą. Fajnie to wygląda w aranżacjachnowoczesnych ogrodów. Długość tegoż 6 mb. szer 1m.
Prosze o porade - robić to z folii,
czy można kupić jakieś kształtki lub całe koryto

to w przybliżeniu ma tak wyglądać, ew. super nowocześnie tylko żwir w środku



no i jaka pompa do tego?

pozdrawiam ekspertów :yahoo:
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-10-14, 11:36   

Zdecyduj się czy ma ta być strumyk czy oczko jak na zdjęciu.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
jurek47 
Entuzjasta



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 12 Lip 2009
Posty: 776
Skąd: swietokrzyskie
Wysłany: 2009-10-16, 11:19   strumyk

Robiłem taras dla gościa przy takim strumyku/oczku/ 150cm.na15mb.Był zbetonu z jednej strony wpływała woda po łagodnej kaskadzie wypływ z drugiej do filtracji/ oczyszczalnia w piwnicy/i obieg zamknięty.Od strony ogrodu wyłożony łupkiem kamiennym na poziomie trawy. Głębokość w środku około 1m. po koncach płytko.Dużo roślin ryby wyglądało ładnie.Taras robiłem z egzotyka/jestem stolarzem/specjalnego do tarasów.
 
 
sebastianrost 
Hobbysta



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Sie 2008
Posty: 382
Skąd: Poznan-Rokietnica
Wysłany: 2009-10-16, 13:14   

ewa535 napisał/a:
AurorA napisał/a:
Zdecyduj się czy ma ta być strumyk czy oczko jak na zdjęciu.

A jak nie to w łeb....
;)
Arek srogość Twa nie zna granic!



Arek ma racje pyta o strumyk a pokazuje oczko.Strumyk ja sama nazwa mówi to płynaca woda wolniej lub szybciej ale płynie,a tu na fotach mamy stojąca najprawdopodobniej tez głeboka wode sadzac po roslinach.


Ten strumyk możesz wykonac z folii bedzie najłatwiej tylko dobrze wyprofiluj koryto i brzegi
_________________
http://picasaweb.google.c...rost/OczkoNoca#

Pozdrawiam Sebastian
 
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2009-10-16, 17:09   

Czepiacie się Chopy nowego. Aż się zrazi i wystraszy tego forum.
Toż napisał,że "w przybliżeniu ma tak wyglądać".
Miał takie zdjęcie akurat. Tu jest koryto oczkowe a on chce zrobić koryto strumieniowe-to mu doradżcie jako spece i już. Co to sie słów czepiać. Chyba wszyscy okres macie ;)
Co rozumiem więc wiecej się Was czepiać nie będę.
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
sebastianrost 
Hobbysta



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Sie 2008
Posty: 382
Skąd: Poznan-Rokietnica
Wysłany: 2009-10-16, 18:01   

A czym sie różni budowa strumyka przy oczku niż przy tarasie wszystko na ten temat jest opisane na forum
_________________
http://picasaweb.google.c...rost/OczkoNoca#

Pozdrawiam Sebastian
 
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-10-16, 21:13   

Gdzieś widziałam cały reportaż z tego ogrodu...hmmm
piękna rzecz i dom z całą masą szkła. Gdybym miała kupę szmalu to tak własnie wyglądałby mój dom i ogród (z basenem i oczkiem, ale oddzielnie ;) )
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-10-17, 04:25   Re: Strumyk - wzdłuż tarasu

gregx napisał/a:
Witam
chcę wybudować wzdłuż tarasu drewnianego strumyk (korytko) z płynąca wodą. Fajnie to wygląda w aranżacjach nowoczesnych ogrodów. Długość tegoż 6 mb. szer 1m.
Proszę o poradę - robić to z folii,
czy można kupić jakieś kształtki lub całe koryto

Proponował bym raczej folię EPDM, jest w zasadzie nie zniszczalna. Folię w strumieniu możemy zamaskować kamieniami i żwirem ułożonymi na glinie.
Cytat:
to w przybliżeniu ma tak wyglądać, ew. super nowocześnie tylko żwir w środku

Jeśli to mia by być nowoczesny w stylu ogród to strumień raczej do niego nie pasuje. Cały urok strumienia w ogrodzie to jego nieregularny krztałt który pasuje do ogrodu naturalistycznego, nie ciekawie wygląda proste 6 m koryto szer 1 m przy tarasie, a żwir straci z czasem urok, pokryje się osadami. Poza tym na jego końcu potrzebny by był zbiornik do którego w momencie wyłączenia pompy wpłynęła by cześć wody ze strumienia i w którym stała by pompa. Na przykład coś takiego:



Do nowoczesnego ogrodu przy tarasie pasuje mi bardziej zbiornik wodny w kształcie prostokątnym, wykonanym np. z cementowych pustaków odizolowanych od wody folią EPDM z przyklejonymi do niej licówkami z kamienia tak bym to z grubsza widział:

Rysunek poglądowy wykończenia zbiornika.


Tak bym to widział przy tarasie.


Podstawowe wyposażenie w przypadku braku ryb w zbiorniku.


Dobór pompy jest uzależniony od ewentualnych efektów jakie się chce uzyskać w strumieniu lub na kaskadzie.
Na kaskadzie np taki efekt.



Chcąc uzyskać taki równy strumień wody, potrzebny będzie przelew na kaskadzie ze stali nierdzewnej.


Taki przelew potrzebował by pompy o minimalnej wydajności 3750 l/h na wysokości przelewu. To ważne ponieważ producenci pomp podają maksymalną wydajność pompy na poziome 0 tzn. na wylocie pompy. Jeżeli producent podaje w specyfikacji pompy wysokość podnoszenia to na maksymalnej podanej przez producenta wysokości wydajność spada prawie do 0 l/h. Pompa od renomowanego producenta powinna posiadać tabelę lub wykres wydajności, w zależności od wysokości podnoszenia.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
gregx 
Nowy


Dołączył: 14 Paź 2009
Posty: 6
Skąd: Ruda
Wysłany: 2009-10-19, 14:23   Re: Strumyk - wzdłuż tarasu

witam wszystkich

Panie Pawle dziękuje za podpowiedzi. Niestety działka nie pozwala na wybudowanie tak szerokiego zbiornika z zakrętem :-|

Ale pomysł z kaskadą przelewową w murku jest super (gdzie takie ustrojstwo można kupić)?

Czy tak się takie koryto zrobić w taki sposób, że pompa umieszczona przy murku pobiera wodę z drugiego końca koryta? Co powodowałoby że woda jednak by płynęła. POmpę z drugim końcem koryta połączyłbym wężem biegnącym obok niego.

wieczorem wrzucę zdjęcia z działki, żeby bardziej unaocznić jak to wygląda

[ Dodano: 2009-10-20, 00:16 ]
zgodnie z obietnicą. Projektowany taras zaczyna się od kolumny po prawej (granica działki) aż do skarpy. Przy skarpie po lewej będzie murek opporowy, w którym chcę umiescić kaskadę

 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-10-20, 00:42   Re: Strumyk - wzdłuż tarasu

gregx napisał/a:
Panie Pawle dziękuje za podpowiedzi. Niestety działka nie pozwala na wybudowanie tak szerokiego zbiornika z zakrętem

Zbiornik ma 1,20m szerokości i w zależności od tego czy chcemy mieć w nim ryby np. karpie koi. robimy głębokość ok 1,30m - 1,50m. Jeśli mają tam byc same roślny nb. grzybienie to 1,0 m głębokości w zupełności wystarczy.
Cytat:
Ale pomysł z kaskadą przelewową w murku jest super (gdzie takie ustrojstwo można kupić)?

W kraju raczej nigdzie. Jeśli potrzebuję to zamawiam coś takiego w warsztacie ślusarskim. Robi się je z blachy nierdzewnej.
Cytat:
Czy tak się takie koryto zrobić w taki sposób, że pompa umieszczona przy murku pobiera wodę z drugiego końca koryta? Co powodowałoby że woda jednak by płynęła. Pompę z drugim końcem koryta połączyłbym wężem biegnącym obok niego.

Jeśli to ma być coś eleganckiego, to robi się całą instalację zasilającą i elektryczną schowaną w konstrukcji zbiornika, mniej więcej tak jak na tym rysunku. Kiepsko wygląda pompa stojąca w takim zbiorniku wewnątrz oraz węże i kabel przewieszające się przez krawędź murka zbiornika i pętające się obok zbiornika w ogrodzie. Całą instalację wodną robi się z rur PVC lub PE.
Cytat:
wieczorem wrzucę zdjęcia z działki, żeby bardziej unaocznić jak to wygląda

Od tego trzeba było zacząć. Proszę pokazać nam swój ogród, wtedy doradzimy w jakim stylu wykonać zbiornik lub strumień. Ponieważ one muszą współgrać z domem i ogrodem. Strumień ma to do siebie, że raczej robi się go w ogrodach naturalistycznych, a nie modernistycznych gdzie przeważają w kompozycji ogrodu linie proste. A prosty strumień wygląda nie ciekawie, i do tego w murowanym korycie. Materiałem dominującym przy budowie strumienia jest luźno położony kamień. Może to być kamień łamany, polny i otoczaki rzeczne które stosuje się w samym korycie, wykonanym np. na folii EPDM. Np. tak jak ta kaskada.



Sama konstrukcja jest identyczna jak strumienia z tym tylko że w strumieniu nie formuje się schodków, a jedynie stopnie piętrzące, tak aby po wyłączeniu pompy woda zostawała w strumieniu. Więcej o samej budowie strumienia piszę TUTAJ
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
gregx 
Nowy


Dołączył: 14 Paź 2009
Posty: 6
Skąd: Ruda
Wysłany: 2009-10-20, 12:52   

Pawel Woynowski napisał/a:
Proszę pokazać nam swój ogród, wtedy doradzimy w jakim stylu wykonać zbiornik lub strumień


:-D ogród dopiero w projekcie, ale ma być hmmm nowoczesno-japoński. Koncepcja jeszcze się uciera w głowie 8)

Pawel Woynowski napisał/a:
W kraju raczej nigdzie. Jeśli potrzebuję to zamawiam coś takiego w warsztacie ślusarskim.


proszę zatem powiedzieć ile taka impreza kosztuje u ślusarza + oczywiscie namiary na rzeczonego fachowca :roll:
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-10-27, 22:11   

gregx napisał/a:

proszę zatem powiedzieć ile taka impreza kosztuje u ślusarza + oczywiscie namiary na rzeczonego fachowca :roll:

Nie jest to tanie, ponieważ sam materiał jest drogi. Gotowy przelew kosztuje w zależności od szerokości wylewu ok 2200 - 2800 zł. Szukając fachowca, trzeba szukać takiego warsztatu w którym potrafią spawać stal nierdzewną.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
gregx 
Nowy


Dołączył: 14 Paź 2009
Posty: 6
Skąd: Ruda
Wysłany: 2009-10-27, 23:10   

Znalazłem dzisiaj faceta który deklaruje że zrobi coś takiego w granicach 400 zł :P
 
 
gregx 
Nowy


Dołączył: 14 Paź 2009
Posty: 6
Skąd: Ruda
Wysłany: 2010-07-07, 02:35   

witam

Panie Pawle mam już taki przelew o szer. 50 cm. Pytanie jaką pompke kupić - przelew będzie umieszczony na wys. ok 150 cm.

Pozdrawiam
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-07-07, 21:25   

gregx napisał/a:
Panie Pawle mam już taki przelew o szer. 50 cm. Pytanie jaką pompke kupić - przelew będzie umieszczony na wys. ok 150 cm.


A masz może zdjęcia tego przelewu, ciekaw jestem jak to wyszło. Podaj też jakiej średnicy masz tam przyłącze.
Pompa dla takiej szerokości i przyłącza 1 1/2" powinna podawać na te 1,50 m od 3,500 do 6,500 l/h. Myślę, że pompa Aquaela PFN-7500 powinna być O.K. jeśli ma wyjście właśnie te 1 1/2" ostatecznie 1 1/4 ".
Proponował bym jednak dać przed przelewem zawór kulowy Φ 1 1/2 " którym można będzie dokładniej dobrać przepływy, jak również zamontować na instalacji zasilającej przelew sterylizator UV. Zapobiegnie powstawaniu glonów w zbiorniku i na przelewie.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny