wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pompa ręczna
Autor Wiadomość
Notils 
Bywalec


Dołączył: 04 Gru 2006
Posty: 129
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-09-13, 10:16   Pompa ręczna

Chciałbym założyć sobie na działce pompę ręczną, tylko nigdzie nie mogę znaleźć w jaki sposób się to zakłada... Czy potrzeba jakąś specjalną maszynę do odwiertu czy można to jakoś samemu zrobić?
 
 
 
alibaba 
Hobbysta



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 06 Sie 2009
Posty: 450
Skąd: Myślenice
Wysłany: 2009-09-14, 17:23   

u mnie w domu rodzinnym była założona na wieku od studni i posiadała rurę zanurzoną w wodzie zakończoną zaworem zwrotnym owiniętym w siatkę (tzw. koszem)
_________________
moje Akwarium roślinne
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-09-14, 20:40   

Kiedyś widziłem w marketach gotowe abisynki do złożenia, ale musisz mieć studnie a ręcznie raczej nie wykopiesz.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
krysiek 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 12 Lip 2009
Posty: 152
Skąd: centrum
Wysłany: 2009-09-14, 21:17   

Też kiedyś chciałem zainstalować pompę ręczną tupu Abisynka, ale po przeanalizowaniu, kosztów, czasu wykonania, a przede wszystkim brak 100% pewności, że będzie odpowiednia woda – zrezygnowałem. Widziałem jak takie studnie są wiercone. Ustawia się trójnóg z bloczkiem, rurę osłonową i krótka rurę zawieszoną na lince pracująca jak świder.Wiercenie tym sposobem trwało 2 tyg.
Ja skorzystałem z usług firmy która zajmuje się wierceniem studni. Pokład wodny jest na głębokość od 15 do17 m , rura PCV 5/4 cala. Przez 18 lat od wykonania, wody jest pod dostatkiem, nawet po 8 letnim okresie nieeksploatowania wody. :-D
_________________
Pozdrawiam
Oczko
2014
 
 
jarukk 
Nowy


Dołączył: 22 Gru 2012
Posty: 2
Skąd: Dziećmarów
Wysłany: 2012-12-22, 19:38   

Witam , dorzucę się do tematu.
Posiadam pompy ręczne do wody po niemieckie . Pompy mają dużą wydajność . Pompują wodę nawet z 20 metrów w dół , jak jest tak nisko lustro. Tłok
- mosięzny , skóra która jest , jest naturalna z bydła , ręcznie robiona . Cylinder - Długi , od środka cymbrowany - czyli od środka jest mosiądz , by tak szybko skóra się nie ścierała . Kosz - który trzyma wodę , jest cały mosiężny , dzięki czemu jest wieczny. Kranik do spuszczania wody jest również cały mosiężny . Pompy mają ponad 100 lat.
Nie polecam tej chińszczyzny co teraz robią , max 2 lata i tylko robi jako ozdoba ;)
oferta usunięta,Ekipa moderująca
Pozdrawiam
W razie czego proszę szukać mnie na tablica.pl , albo alledrogo.pl Tam zawsze mam wystawione jakieś stare solidne pompy , i chętnie pomogę ;)
http://img31.otofotki.pl/...06_SDC13469.JPG
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2012-12-22, 21:27   

jarukk napisał/a:
Pompują wodę nawet z 20 metrów w dół , jak jest tak nisko lustro.

Kolego jarukk, "praw fizyki pan nie zmienisz i nie bądź pan głąb" (Kobuszewski). Z takiej głębokości to może co najwyżej tłoczyć bo zaciągnąć nie ma szans.
Ze zdjęcia nie wynika żeby tłok miał pracować ok. 13m poniżej pompy.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
jurek47 
Entuzjasta



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 12 Lip 2009
Posty: 776
Skąd: swietokrzyskie
Wysłany: 2012-12-23, 20:34   

Adalbert napisał/a:
Ze zdjęcia nie wynika żeby tłok miał pracować ok. 13m poniżej pomp
Nie popieram reklamy ale ma gość racje .za mojej młodości takich pomp było u mnie w mieście dużo i pompowały na pewno z 15 m i głębiej.Do wody dochodzi tylko rura ssąca z koszem ,a zawory są w obudowie pompy.Najczęściej klapkowe , zamykające się pod swoim ciężarem.Jeden zawór był przy koszu ,jak się raz zalało to pompowała dopóki zawory nie wysiadły.
_________________
Oczko 12m3
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3546
 
 
hns 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Lip 2010
Posty: 154
Skąd: TKI / OST / HN (D)
Wysłany: 2012-12-23, 21:34   

Adalbert napisał/a:
praw fizyki pan nie zmienisz


Brawo Adalbert! - podobasz mi się :P

max 10m! resztę trzeba pchać czyli tłok musi być wtedy głębiej.

Mam coś podobnego u siebie (utargowałem za 0,7l + 2 x 0,7l za kapitalkę).
Pompuje z 7-miu metrów i nie ma jej co porównywać z marketowymi!
_________________
Pozdrawiam!
Adam
Oczko30m² 15m³
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2012-12-23, 21:37   

jurek47 napisał/a:
Nie popieram reklamy ale ma gość racje .za mojej młodości takich pomp było u mnie w mieście dużo i pompowały na pewno z 15 m i głębiej.Do wody dochodzi tylko rura ssąca z koszem ,a zawory są w obudowie pompy.


To fizycznie niemożliwe. Studnia być może wykopana była na 15 m ale lustro wody w niej musiało być nie głębiej niż 7m. Kosz ssawny w takim przypadku mógł by być głębiej niż te 7 m bo podnoszenie liczy się od lustra wody.
A tu pierwszy z brzegu link obrazujący i tłumaczący to zagadnienie:

http://www.budujemydom.pl...cy-pomp-ssacych

i cytat"

"Będę potrzebował pompy do studni na działce. W związku z tym zastanawiam się nad jej parametrami. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem wydaje się pompa w zestawie hydroforowym, ale podobno nie mogą one zasysać wody z głębokości większej niż 7–8 m. Z czego wynika to ograniczenie i czy np. dobór pompy o większej mocy coś zmienia? Ponadto jak jest liczona ta wysokość – od końca rury ssawnej czy od lustra wody?

Odpowiedź eksperta: Ograniczenia głębokości czerpania wody przy pomocy pomp ssących – a takie stosowane są w agregatach pompowych zintegrowanych ze zbiornikiem ciśnieniowym – wynikają z podstawowych praw fizyki. Wysokość słupa wody w rurze ssawnej nie może być większa niż równoważące go ciśnienie atmosferyczne – faktycznie woda podczas zasysania jest wtłaczana przez parcie ciśnienia atmosferycznego na lustro wody.

Ponieważ ciśnienie atmosferyczne wynosi ok. 0,1 MPa i odpowiada ciśnieniu słupa wody o wysokości ok. 10 m, na taka więc teoretycznie wysokość można zasysać wodę, ale praktycznie wysokość ta ograniczona jest do 7–8 m, choćby dlatego, że zawsze występują pewne straty ciśnienia, spowodowane nieszczelnością połączeń pompy. Wysokość zasysania mierzona jest pomiędzy najniższym poziomem lustra wody a osią pompy.

Jeśli poziom wody utrzymuje się zbyt nisko, to konieczne będzie zastosowanie pompy głębinowej – wpuszczonej do studni i umieszczanej poniżej lustra wody. W przypadku takiej pompy liczy się tylko wysokość podnoszenia (tłoczenia), a ta może wynosić nawet kilkadziesiąt metrów."
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
hns 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Lip 2010
Posty: 154
Skąd: TKI / OST / HN (D)
Wysłany: 2012-12-26, 15:38   

Ja jeszcze tak krótko co do wysokości zasysania.
Przy pompach tłokowych jak powyżej można spokojnie dojść do tych teoretycznych 10m, warunkiem jest tylko dobrze wykonany tłok i cylinder (szczelny).
U mnie w domu rodzinnym pompa zasysała z przeszło 9m.

Te 7 - 8m dotyczą głównie typowych pomp hydroforowych.
_________________
Pozdrawiam!
Adam
Oczko30m² 15m³
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2012-12-26, 16:49   

hns napisał/a:
Przy pompach tłokowych jak powyżej można spokojnie dojść do tych teoretycznych 10m,

Ja bym powiedział " zbliżyć sie do tych teoretycznych 10m" ale to i tak w dalszym ciągu jest dalekie od tych magicznych 20 m ;)
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
jarukk 
Nowy


Dołączył: 22 Gru 2012
Posty: 2
Skąd: Dziećmarów
Wysłany: 2014-03-19, 14:42   

Adalbert, Jeżeli chodzi o głębokość z jakiej pociągnie wodę. Wszystko przedstawione na schemacie . Taka konfiguracja pompy nazywa się ,, pompa ssąco tłocząca,,
_________________
Blog poświęcony Starym Pompą Ręcznym do Wody

http://pompy-studnie.blogspot.com/
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2014-03-19, 18:31   

jarukk, Oczywiście przy tego typu pompie , z tłokiem umieszczonym nieco powyżej lustra wody, wysokość podnoszenia zależt tyklo od siły pompującego lecz tradycyjne "abisynki" cylinder tłoka umieszczony jest w korpusie ponad powierzchnią gruntu więc lustro wody w studni musi być nie głębiej niż 7m. Już dawno nioe widziałem w sprzedaży takich pomp jak ta ze schematu choć działające w terenie i owszem.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny