wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Staw jako zbiornik retencyjny
Autor Wiadomość
Marineira 
Początkujący


Dołączyła: 31 Sie 2009
Posty: 14
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-08-31, 09:45   Staw jako zbiornik retencyjny

Podobno mozna zastosować staw jako zbiornik retencyjny. Jako "staw" rozumiem tu sztuczny kopany zbiornik imitujacy staw naturalny. Najlepiej z równowaga biologiczną. Zeby była w nim równowaga musi byc minimum 70% strefy bagiennej jeżeli nie ma wymuszonego obiegu wody, i jakies 55% jezeli by woda krązyła
Strefa bagienna - rosliny wodne i nadwodne.
Jezeli w zbiorniku retencyjnym sa wachania poziomu lustra wody, a chyba sa, to jak to sie ma do strefy bagienneJ?
Jak zastosowac staw zeby zbierał wode opadowa z dachu i -powiedzmy - terenu - ale zeby miał charakter stawu?
Jakie wachania poziomu lustra wody znosza rosliny wodne i przybrzeżne?
 
 
maruder
[Usunięty]

Wysłany: 2009-08-31, 11:59   

Marineira napisał/a:
Jako "staw" rozumiem tu sztuczny kopany zbiornik imitujacy staw naturalny.
Mam nadzieje, ze rozumiesz, ze jeśli nie masz niskiego poziomu wód gruntowych, to będziesz musiała wykopany dół wyłożyć np. folią. Wtedy wahania stanu wody będą na tyle niskie, że nie musisz się obawiać o strefę bagienną. Jeśli wykopiesz sobie staw naturalny (dziura, do której woda najdzie sama), to będziesz miała w nim taki poziom jaki jest akurat poziom wód gruntowych na tym terenie, a ten w ciągu roku może się znacznie zmieniać.
 
 
Marineira 
Początkujący


Dołączyła: 31 Sie 2009
Posty: 14
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-08-31, 17:16   

Chodziło mi o sztuczny, bez wód gruntowych, wykładany czyms tam. Powiedzmy bentomatem. W sumie to mamm zestaw zbiorników, chciałam na dole zrobic najwiekszy, zeby zbierał wode, z niego pompowana na góre (7 m wyzej, 90m dalej) woda mialaby spływac strumykiem ze zbiornikami po drodze spowrotem. Mialoby to działac jak filtr glebowo-korzeniowy dla całosci.
Tylko mi cos w rozumowaniu szwankuje.
Teorie znam, pisze z tego magisterke, tylko ogarnc nie moge. Nie wiem ile deszczu na raz spada i jakie sa straty na parowanie.
Wyjsciowo chce zestaw staw i strumien. Ale jako zrodło wody chce deszczowke,. bo pewnie beda duze straty i trzeba bedzie uzupelniac. Nie wiem jak to policzyc ile mi wyparuje. Gdzies na forum przeczytalam ze komus w 1ha stawie w czasie suszy poziom wody obnizyl sie o 1m. To duzo bardzo. Nie wiem czy to wynika z ogolnego obnizenia wod gruntowych czy z wysychania tego danego zbiornika.
U mnie parowanie bedzie duze bo strumien ma wieksze niz staw.
Musze chyba zastosowac dodatkowy podziemny zbiornik retencyjny.
Ogarnia to ktos?
Rysunki zrobie to wstawie. CHyba musze zacząc od liczenia objetosci.
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2009-08-31, 20:45   

Marineira napisał/a:
chciałam na dole zrobic najwiekszy, zeby zbierał wode, z niego pompowana na góre (7 m wyzej, 90m dalej)

To niezłe pompy musisz zastosować. Ciekawe jaki przepływ planujesz? Robisz projekt tylko dla potrzeb magisterki czysto teoretyczny czy będzie to też wykonane w praktyce? Do założeń teoretycznych w zakresie opadów możesz wykorzystać informacje IMGW. W końcu uśrednione wieloletnie przekraczane są tylko w w czasie kataklizmów.
W sprawie sprawności pomp i ich praktycznych wydajności znajdziesz informacje na forum wraz z odnośnikami
Np. http://forum.oczkowodne.n...er=asc&start=30
czy http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=993
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-09-01, 21:36   

Cytat:
Jakie wachania poziomu lustra wody znosza rosliny wodne i przybrzeżne?


Można tak dobrać gatunki by znosiły metr różnicy poziomów, a okresowo nawet więcej. Takie wahania występują w naturze i wielu gatunkom to bardzo odpowiada- nawet lepiej niż stały poziom.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Marineira 
Początkujący


Dołączyła: 31 Sie 2009
Posty: 14
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-09-01, 22:32   

Teoretyczną piszę, ale dzialka jest moja, wszystko ma byc wykonalne. Dzialka ma roznice poziomow 10 m przy długości ok 100 m. Wymyslilam ten zbiornik, ale jednak retencyjny zrobie osobny podziemny, bedzie uzupelnial wode w obiegu, bo i tak obliczylam, ze tylko 50000 litrow zbore rocznie, to tylko na uzupelnienie niedoborów w obiegu starczy.
Zbiornik na dole ma 250m2, przy sredniej głebokości 1,5 m wychodzi mi 381m3.
Obliczylam pompe: 15-20m3 na godzine.
I teraz mam zagwozdke.
Bo
Zakladam ze zbiornik przeleci raz dziennie z gory na dol przez strumyk. Strumyka mam ok 100m, w formie kaskadek, czyli nie leci strumien z gory na dol, tylko sie przelewaz z malych zbiornikow 1mx1m pieterkami, tak jak tu:



Pogladowy nieudolny model terenu, miedzy zbiornikami ma byc "strumyk" (ktorego tu brak)


I teraz nie wiem jak szybko ta woda bedzie leciec.
Jak sie oblicza z jaka predkoscia woda z gory leci? Bo nie wiem czy to bedzie z siła wodospadu (corega tabs:) czy bedzie ciurkac.
Jak za szybko poleci to sie zadne rosliny ani zwir nie utrzymają i nie bedzie sie filtrowac.
Jest na to jakas wiedza?
 
 
alibaba 
Hobbysta



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 06 Sie 2009
Posty: 450
Skąd: Myślenice
Wysłany: 2009-09-01, 22:37   

Marineira napisał/a:
Obliczylam pompe: 15-20m3 na godzine.

tu już jakieś pompy profesjonalne :-D
_________________
moje Akwarium roślinne
 
 
 
Marineira 
Początkujący


Dołączyła: 31 Sie 2009
Posty: 14
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-09-01, 22:41   

grundfos NB 32-200 katalogowo, cena 973,75 Euro:)
Zuzycie 0,75 kW, 3-fazowa
300 stówy miesięcznie na prad by szlo
Myslalam zeby wlaczac co godzine, troche by postała woda po drodze, ale nie wiem bo juz mi sie z głowy dymi, co mi to daje.
Nie wiem czy te 15m3 na godzine to nie jest jakis wodospad niagara.
 
 
alibaba 
Hobbysta



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 06 Sie 2009
Posty: 450
Skąd: Myślenice
Wysłany: 2009-09-01, 22:51   

15 m3 wydaje mi się sporo, spróbował bym na 7000l na godzine
_________________
moje Akwarium roślinne
 
 
 
Marineira 
Początkujący


Dołączyła: 31 Sie 2009
Posty: 14
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-09-01, 22:57   

Wtedy teoretycznie przefiltruje mi sie tylko pol zbiornika na dzien, ale byłaby jeszcze strefa bagienna w stawie, wiec moze by wystarczyło. Ale dalej nie wiem ile to wody. Dla mnie to tylko liczby.
 
 
alibaba 
Hobbysta



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 06 Sie 2009
Posty: 450
Skąd: Myślenice
Wysłany: 2009-09-01, 23:00   

To sporo wody, hyba że masz jakąś super szeroką estakade, a w strumieniu czym przepływ wolniejszy to lepiej filtruje ;)
_________________
moje Akwarium roślinne
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-09-01, 23:03   

Marineira, przy wyborze pompy zwróć szczególną uwagę na max wysokość tłoczenia i na to jak spada wydajność z każdym metrem tłoczonej wody. Wg mnie na 7 metrów ciężko będzie by chociaż coś kapało.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
alibaba 
Hobbysta



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 06 Sie 2009
Posty: 450
Skąd: Myślenice
Wysłany: 2009-09-01, 23:08   

AurorA napisał/a:
Marineira, przy wyborze pompy zwróć szczególną uwagę na max wysokość tłoczenia i na to jak spada wydajność z każdym metrem tłoczonej wody. Wg mnie na 7 metrów ciężko będzie by chociaż coś kapało.


Fakt zapomniałem o różnicy poziomów, naprawdę super pompa musi być, ale pomysł super chciałbym zobaczyć to na własne oczy jak odpalisz ;)
_________________
moje Akwarium roślinne
 
 
 
Marineira 
Początkujący


Dołączyła: 31 Sie 2009
Posty: 14
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-09-02, 09:29   

Policzyłam opory z odległości wynikające, dodac musiałam do tych 7 metrow jeszcze 3, przkrój rur podobno musi byc 63, bo 32 bylyby za duze opory, nie bede jednak filtrowac calego zbiornika dzienie, chyba nei ma takiej potrzeby jak bedzie strefa bagienna w stawie.
Tez bym to chciala zobaczyc, ale raczej nie szybko bedzie zrobione, sadzac po kosztach. Chyba ze zaloze firme robiaca takie rzeczy i to bedzie pokazówka firnowa;)
Tylko potrzebuja jakiegos naganiacza klientów:)
 
 
art1234
[Usunięty]

Wysłany: 2009-09-02, 09:54   ale inwestycja

Albo masz kupe kasy albo nie do końca wiesz co chcesz zbudować ja poleciłbym Ci pompę Drena 61 typ feka ciągnie wszystko i ma dużą wydajność przy chyba niskich spadkach zależnych od wysokości no i tylko :-D 550 W ale będzie racunek za prąd jakieś 150 zł miesięcznie.
Art
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny