wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko wodne z gliny
Autor Wiadomość
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-04-18, 16:53   

Pałki uwielbiają podłoże gliniaste i najlepiej się w takim rozrastają. Pozostaje ręczne usuwanie, najlepiej teraz zanim młode odrosty się porządnie ukorzenią.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Izabela 
Nowy


Dołączyła: 05 Maj 2009
Posty: 2
Skąd: Warszawa
  Wysłany: 2009-05-05, 10:33   Oczko wylepiane gliną

Witam, jestem tu nowa ale potrzebuję rady.
Mamy bardzo wysokie wody gruntowe. Już po wykopaniu zarysu oczka na głębokość szpadka zebrało się dużo wody. Nie chcę wstawiać plastikowego gotowego oczka, bo przez te wody w każdej chwili może je "wypluć" do góry. Naszym sąsiadom wody wybiły betonowe szambo, mimo że było napełnione wodą.
Chciałbym, aby wody zbierały się w oczku i wydaje mi się, że żadne foli i maty nie wchodzą w grę bo i tak wody je wybiją, szczególnie wiosną i na jesieni kiedy jest u nas bardzo mokro właśnie w tym miejscu, gdzie kopię oczko. Kiedy woda opadnie to zbiera się na głębokości 1,5 szpadla.
Przekopałam się przez masę artykułów i książek i wyczytałam, że mogłabym zrobić to tak: po wykopaniu wysypuję warstwę piasku, następnie kładę włókninę, potem znowu warstwę piasku, a na to 10-15 cm gliny, która uszczelnia wszystko. Na glinę kładę włókninę i wysypuję żwirem, grubym piaskiem i kamieniami. Nie wiem tylko, czy to dobry pomysł i czy wody gruntowe jak się tylko podniosą to nie wypchną gliny. Mam nadzieję, że będą się raczej wsączać do oczka.
Poradźcie proszę pięknie :) )))
 
 
Salmo_Salar 
Hobbysta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 347
Skąd: Biała P./Olsztyn
Wysłany: 2009-05-05, 11:46   

A pozostawienie oczka w takim stanie nie wchodzi w grę?? Jak widzisz nie masz problemów z wodą. Nie wiem jak duże ma być to oczko ale ja wyprofilowałbym tak brzegi by były dostosowane do wahań poziomu wód gruntowych.

A sama gleba jaka jest?? Gliniasta, gliniasto-piaszczysta??

Ja bym się cieszył, że nie musiałbym nalewać wody do oczka a naturalne, bez folii czy betonu dla mnie wygląda 10000000... krotnie lepiej niż jakikolwiek betonik. Wtedy można się nie marwtić o podłoże dla roślin i o równowagę biologiczną i pokarm dla rybek. Największym minusem jest to, że przy jakichkolwiek pracach, np. przerzedzaniu obsady roślin jest problem z "usunięciem" wody ze zbiornika. Można to robić przy pełnym stanie za pomocą grabi czy ręcznie w woderach, można także wpuścić pompę jednak to może tylko zruszyć muł i zmącić Tobie wodę (można wpuścić od biedy szlamówkę).

Pozdrawiam

Salmo
 
 
art1234
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-05, 20:26   Dziewczyno tylko się cieszyć

:) tak jak w temacie ja mam naturalny staw (można go obejrzeć w dziale oczka wodne) i nie zamieniłbym go na żaden inny a to że poziom wody jest tak wysoko to super wykop poprostu dziurę w ziemi w najglebszym miejscu żeby było ok 2 m przy najniższym stanie wody i sadź wszystkie rośliny w gruncie (brzegi tylko zeby nie były zbyt strome bo sie obsuna co też nie jest problemem)
moim zdaniem naturalny staw jest lepszy od kazdego oczka wodnego ( a technika którą zaproponowałaś to tyle kasy kosztuje że jest bez sensu - no chyba że Ciebie stać ale i tak przy wysokim stanie wód gruntowych jest bez sensu,
Art
 
 
Izabela 
Nowy


Dołączyła: 05 Maj 2009
Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-05-07, 13:21   

Bardzo dziękuję za wasze wypowiedzi :)
W pierwszej warstwie ziemia jest gliniasto-piaszczysta, po wykopaniu drugiej głębszej głównie piaszczysta, a w trzeciej którą chcę wykopać pewnie też jest piaszczysta
problem w tym, że woda na razie utrzymuje się tylko w części części drugie i już zaczyna opadać, więc jak się zrobi sucho to wody prawie nie będzie, jak doleję to pewnie wsiąknie w podłoże
może tylko dosypać piachu położyć naturalną włókninę i tą obsypać piachem i kamieniami? ale pewnie przez to też wodą będzie uciekać, a oczko jest spore
nie stać mnie na zaproponowane przez mnie rozwiązanie ale innego nie znalazłam
 
 
Salmo_Salar 
Hobbysta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 347
Skąd: Biała P./Olsztyn
Wysłany: 2009-05-07, 13:59   

A może jakiś prosty drenaż podłoża zamontować na podwórku, nie widzę innego rozwiązanie. Mówisz, że poziom wód gruntowych jest wysoki a teraz spada, spore wahania...

Mówię, jakiś prosty drenaż podłoża (widziałem taki jeden patent) i może to w jakimś stopniu pomoże i będziesz mogła zamontować coś z folii lub wstawić formę.

Może tam jest jakaś żyła wodna blisko powierzchni?? Jednak jak się do niej dostaniesz to odprowadzanie wody może być dużym problemem, no bo gdzie??

Pozdrawiam

Salmo
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-05-08, 22:43   

podłoże piaszczyste nie utrzyma wody - będzie opadać
najlepiej zrobić wykop latem na sucho i wyłożyć folią lub EPDM
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
art1234
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-11, 09:18   jeżeli sie moge nie zgodzić

jeżeli sie moge nie zgodzić to podłoże piaszczyste rzeczywiście nie utrzyma wody chyba że są wysoko wody gruntowe wtedy nie ma problemów sa tylko duże burty stawu ale odpada wiele problemów zwiazanych z folia
ja tak mam
Art
 
 
Salmo_Salar 
Hobbysta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 347
Skąd: Biała P./Olsztyn
Wysłany: 2009-05-11, 10:35   

Tylko, że Izabela ma taki problem, że te wody opadają na suchsze okresy, są duże wahania zatem musi osuszyć teren i wtedy spróbować czymś wyłożyć.

Pozdrawiam

Salmo
 
 
art1234
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-12, 20:16   ja rozumiem

Ja rozumiem że są rożne poziomy wody ale po co wykladać czymś staw zamiast wykopać ok. 2 m poniżej najniższego poziomu wody podczas suszy. Jak przybędzie wody z metr to najwyżej będą 3 metry. Takie wachania nie sa groźne dla roślin. U mnie sobie radzą.
Art
 
 
Salmo_Salar 
Hobbysta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 347
Skąd: Biała P./Olsztyn
Wysłany: 2009-05-12, 20:40   

Tylko właśnie nie wiemy jak głęboko znajduje się ten najniższy poziom, może się okazać, że wykopany dół będzie miał ze 4 metry :-D

Mówisz, że metr nie robi roślinom różnicy?? Wg mnie metr to bardzo dużo!! Dla grzybieni białych które już rozwineły liście może się to nie spodobać. To samo dla roślinności bagiennej, metr wody i są zalane całe :???:

Pozdrawiam

Salmo
 
 
art1234
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-12, 21:28   no tak

no tak masz rację ale nie do końca bo takie wahania wody zdarzają sie bardzo bardzo rzadko. Po oberwaniu chmury kilkakrotnie w moim stawie przybierało ponad 1m wody, która zresztą bardzo szybko wsiakała w burty a po kilku dniach nie bylo już śladu po powodzi. Jeżeli nawet trzebaby było wykopać ok. 4 metrów to przy łagodnych burtach nie razi a jestem ciekawy jak uzupełniać wodę w dużym stawie.
Art
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-05-17, 23:49   

Wiele gatunków roślin tego nie zniesie, ale można dobrać takie które sobie poradzą.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
kura 
Początkujący


Dołączył: 23 Wrz 2009
Posty: 21
Skąd: Białystok
Wysłany: 2009-10-11, 10:26   

Mam oczko na samej glinie woda nie ucieka ale ma cały czas piaskowy kolor co na to poradzicie
 
 
mol79 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Lip 2009
Posty: 104
Skąd: Zach Londyn
Wysłany: 2009-10-11, 12:22   

Folie............
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny