wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko wodne z gliny
Autor Wiadomość
Margo77 
Nowy


Dołączyła: 18 Sie 2006
Posty: 7
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2006-08-24, 01:32   

Skorzystam z podpowiedzi o rodzaj lilii:) dziekuje bardzo:)
A z tą babka to sie zastanowie, bo ostatnio walczę z nia w odmianie "zielonej" poza granicami oczka i gdyby tak samo miało byc w jego granicach z rożnicą w barwie to chyba dam sobie spokój.
Dzieki Patryk i AurorA
 
 
jakja 
Entuzjasta
Na razie bez oczka



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 772
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-11-08, 14:22   

mieciu napisał/a:
to z kilku warstw niewypalonej cegly

Raczxej małe szanse na trwałe oczko
_________________
Pozdrawiam - Jacek
 
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2006-11-08, 19:00   

1.Możesz pod warunkiem że warstwy będą układane na zmiane czyli nachodzić na siebie,pon
ieważ gliniane cegły specjalnie przystosowane do wyłożenia oczka mają zakładki które zachodzą na siebie przy układaniu
2.Do ubijania najlepsza będzie zagęszczarka wibracyjna
3.Półki na doniczki z roślinami będzie trudno zrobić :D ,spadki raczej małe
4.Pierwsza glina,później włóknina a na końcu żwir

Napisz jeszcze jakie to miało by być duże i czy warto z gliny to robić
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
mar_ch 
Uczestnik


Dołączył: 24 Lis 2006
Posty: 61
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2006-11-24, 22:52   

Margo77 napisał/a:
Witam:)
Ja też mam oczko wodne na samej glinie czyli po wykopaniu dołu okazało sie że to sama glina, zalewałam powoli wodą aż sie samo uszczelniło i woda trzyma jak nic, brzeg mam jedynie zabezpieczony cementem i kamyczkami. Martwi mnie jedynie to czy w takiej wodzie będą rozły mi roślinki, Póki co to mam jedynie pistie której zaczynają żołknąć końcówki liści i obaawiam się że to właśnie od wody, korci mnie żeby wprowadzić więcej roslin ale zastanaiwam sie czy nie poczekać już z tym do wiosny, czy jednak mogę jeszcze o tej porze pomyśleć nad roślinkami?

pozdrawiam


powiedz jak wyglada sprawa klarownosci wody w Twoim oczku?
Czy stosujesz jakies filtry?
czy nie ma ubytkow wody?
Czy wode napuszczalas czy sama naplynela z wod gruntowych?
Interesuje mnie ten sposob wykonaia oczka gdyz chcialbym miec duze oczko a mam podloze bardzo gliniaste jednoczesnie zalezy mi na przejrzystej wodzie nie wiem czy da sie to jedno z drugim polaczyc
pzdr marcin
 
 
mar_ch 
Uczestnik


Dołączył: 24 Lis 2006
Posty: 61
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2006-11-24, 23:23   

A jak zrobic oczko z naturalnym podlozem gliniastym z bardzo niskim poziomem wod gruntowych? Chcialbym zrobic wielkosci 18x15x2,5 m Przy okazji moze wie ktos jaka jest minimalna odleglosc oczka/stawu od granicy dzialki.
pzdr marci
 
 
jakja 
Entuzjasta
Na razie bez oczka



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 772
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-11-25, 07:27   

min odl dla obiektów trwałych to 3m, taka wielkość oczka/stawu wymaga pozwolenia na budowę - poczytaj post o tym czym jest oczko wodne (na tym forum) - nie pamiętam tytułu. A co do podłoża: spróbuj poszukać w firmach budowlanych zagęszczarki spalinowej do gruntu - to takie urz ądzenie z - jakby - miską od spodu: silne drgania ubijaja podłoże - z gliną może się udać o ile nie ma zbyt dużej ilości piasku... Powodzenia
_________________
Pozdrawiam - Jacek
 
 
 
jakja 
Entuzjasta
Na razie bez oczka



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 772
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-11-25, 07:34   

AurorA napisał/a:
Skomplikowana technologia i bardzo duży koszt.

aquafin 1 - cena ok. 10zł/kg. Fakt - drogo...
mar_ch napisał/a:
powiedz jak wyglada sprawa klarownosci wody w Twoim oczku?
Czy stosujesz jakies filtry?
czy nie ma ubytkow wody

Mango się nie odzywa od dawna :-(
_________________
Pozdrawiam - Jacek
 
 
 
mar_ch 
Uczestnik


Dołączył: 24 Lis 2006
Posty: 61
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2006-11-27, 21:42   

z zageszczarka nie ma problemu jest w remirencie (wypozyczalnia sprzetu budowlanego). martwi mnie natomiast zageszczenie gliny na bokach stawu. chyba nie ma sposobu aby zagescic dosc strome sciany stawu? czy mozna w tych miejscach wykonac siatkobeton (jaka grubosc sie go wylewa?), lub po prostu zalac zbrojony mur betonowy? Czy chemia stosowana do hydrofobizacji betonu moze cos pomoc przy zageszczaniu gliny? Czy stawy z gliny sa skazane na mentna wode czy da sie uzyskac w nich klarowna wode (filtry, strumien,rosliny, lampa UV)? pare pytan mi sie zebralo :) mam nadzieje ze chociaz na czesc z nich uzyskam odpowiedz :)
no to moze jeszcze jedno...
Czy moge miec bez pozwolen trzy oczka po 30 m² obok siebie? Nad warstwa ziemi odzielajaca te oczka zrobilbym mostek zaslaniajacy granice oczek..
pzdr marcin
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-11-28, 00:43   

mar_ch napisał/a:
Czy moge miec bez pozwolen trzy oczka po 30 m² obok siebie?
Jeśli to zgłosisz i urząd nie wniesie sprzeciwu to nie ma przeciwskazań.
Lepiej zrób to sprawdzoną metodą z folii.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
jakja 
Entuzjasta
Na razie bez oczka



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 772
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-11-28, 06:45   

mar_ch napisał/a:
(jaka grubosc sie go wylewa?),

Właściciele oczek z siatkobetonu podają grubość ok.3cm Ale przyjmij założenie, że z gliny nie uda się Tobie zrobić oczka, a ściany i dno powinny stanowić monolit: albo folia, albo siatkobeton. Poczytaj posty na ten temat, to juz było omawiane...
_________________
Pozdrawiam - Jacek
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-12-25, 23:27   

Do budowy oczek z glinianym uszczelnieniem stosuje się specjalne "cegły" wykonane z surowej nie suszonej gliny (specjalny gatunek gliny tzw. trzeciorzędowa). Układa się ją na warswie geowłókniny, położonej bezpośrednio na gruncie. Zageszcza się ją zagęszczarką wibracyjną o masie 50 kg. Nie można dopuścić do wysuszenia już ułożonego materiału, przykrywa się go w czasie przerw, mokrymi matami z grubej włókniny. Na wierzch, po ułożeniu, na całość włokniny, wysypuje się warstwę substratu o grubości ok 25 - 30 cm, w którym sadzi się rośliny. Stosunek nachylenia kąta brzegów, do głębokości oczka, wynosi przy takim uszczelnieniu jak 1 : 4, tzn. że przy głębokości oczka 1m, odległość krawędzi brzegu od styku sciany brzegu z dnem powinien wynosić 4 m. Tu masz przykład wyjaśniający ogólną zasadę. Chodzi o to, aby spadek był bardzo łagodny aby wartstwa substratu nie spływała z brzegów oczka na jego dno.
Uszczelnienie takie ma jeden feler, jest diablo drogie.
Tańszy jest bentonit sodowy. Sprzedawanyw postaci mat np "GardenMat" Mozna go nabyć np:TUTAJ.
Jest to o tyle ciekawy materiał że w razie przebicia przez np. korzeń potrafi sam się "zawulkanizować" i uszczelnić w ten sposób uszkodzenie.

Cytat:
Czy moge miec bez pozwolen trzy oczka po 30 m² obok siebie? Nad warstwa ziemi odzielajaca te oczka zrobilbym mostek zaslaniajacy granice oczek..


Możesz nawet je połączyć strumykami i nadal będą to trzy oczka i to nie koniecznie obok siebie. Możesz je umiejscowić w dowolnym miejscu w ogrodzie mając na względzie ew. spadki terenu, tak aby strumyki łączyły je wszystkie. W najniższym dajesz pompę która tłoczy wodę do najwyżej położonego. Mając równiez na względzie spadek rurociągu zasilającego, tak aby przed zimą móc spuścić wodę, grawitacyjnie, z instalacji.

A już tak nawiasem mówiąc, to marzy mi się takie rozwiązanie tzn, te trzy oczka. Już widzę ten ogród wodny z prawdziwego zdarzenia :yahoo:
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
czarnula 
Nowy


Dołączyła: 10 Mar 2009
Posty: 1
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-03-10, 11:25   

Pawel Woynowski napisał/a:
Do budowy oczek z glinianym uszczelnieniem stosuje się specjalne "cegły" wykonane z surowej nie suszonej gliny

Ja mam pytanie gdzie można zakupić takie cegły ?
Pawel Woynowski napisał/a:
Uszczelnienie takie ma jeden feler, jest diablo drogie.

Ile kosztuje wykonanie m2 takiego oczka?
Sprawa jest dość pilna i będę wdzięczna za wszelkie informacje.
Czy jest firma która może zrobić takie oczko?
 
 
pool 
Uczestnik


Dołączył: 31 Mar 2007
Posty: 66
Skąd: radomsko
Wysłany: 2009-04-16, 15:09   problem z oczkiem wyłożonym gliną

mam takie jedno oczko wyłożone właśnie gliną pozostałe dwa które się z nim łączą jest z siatkobetonu i kamieni i mam problem tego rodzaju że zbyt mocno rosną w nim rośliny są bardzo ekspansywne i zarastają powoli całe oczko nie moge zrobić z tego oczka filtra glebowo-korzeniowego a tak po prawdzie zrobić powinienem ponieważ oczko jest na pierwszym planie i roznące rośliny zasłaniają mi dalszy efekt.
 
 
 
leszek50-57 
Oczkomaniak



Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 1681
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2009-04-16, 18:07   

Pokarz na forum fotki to może ktoś doradzi. ;)

poz.Leszek
-------------
_________________
poz.Leszek
http://forum.oczkowodne.n...ht=oczko+larona
http://www.youtube.com/watch?v=Thnt11Bkyx4
 
 
 
pool 
Uczestnik


Dołączył: 31 Mar 2007
Posty: 66
Skąd: radomsko
Wysłany: 2009-04-18, 07:45   

na fotkach nic nie widać bo rośliny jeszcze nie urosły ale niebawem będzie znów gęsto i chodzi mi o to jak? tzn w jaki sposób zachamować rozrost pałek wodnych które zarastają mi oczko w bardzo szybki sposóbpoprostu wizualnie zmniejszają oczko
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny