wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
chrusciki
Autor Wiadomość
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2007-05-11, 19:49   chruścik

spotkałem w oku coś takiego moim zdaniem jest to budowla chruścika (ale nie znam prawidłowej nazwy tego osobnika :P ) oto foty
_________________
Pozdrawiam-Marek
Oczkomaniacy są bez serca :hehe:
Oczko wodne i otoczenie

Makrofotografia
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-05-11, 22:01   

Jasne to domek chruścika , pewnie w środku jest larwa.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Hubert 
Przyjaciel forum



Pomógł: 37 razy
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 1600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-05-14, 12:50   

AurorA napisał/a:
to domek chruścika , pewnie w środku jest larwa


Larwy po wyjęciu z domków są znakomitym pokarmem dla ryb oczkowych oraz większych akwariowych oraz przynętą na ryby.
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2007-05-14, 13:00   

nie raz zdążyło mi się na nie łapać ryby :) pisałem że chyba bo zawsze te co widziałem były zbudowane z ziarenek piasku i cienkich patyczków a nigdy nie widziałem takiej budowli jak ten zrobił z kawałków świeżych łodyżek :P
_________________
Pozdrawiam-Marek
Oczkomaniacy są bez serca :hehe:
Oczko wodne i otoczenie

Makrofotografia
 
 
 
Hubert 
Przyjaciel forum



Pomógł: 37 razy
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 1600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-05-14, 14:23   

killer1558 napisał/a:
bo zawsze te co widziałem były zbudowane z ziarenek piasku i cienkich patyczków


Generalnie chruściki budują swe domki z materiału, który jest aktualnie dostępny w środowisku.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-05-15, 23:53   

Są rożne gatunki chruścików które sie specjalizują w wykorzystywaniu konkretnego materiału na domek.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
golden 
Bywalec


Dołączył: 14 Maj 2007
Posty: 234
Skąd: Krajenka
Wysłany: 2007-05-18, 11:20   

Masz racje. Każdy gatunek ma inny styl hehe
 
 
 
Hubert 
Przyjaciel forum



Pomógł: 37 razy
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 1600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-05-18, 12:15   

AurorA napisał/a:
Są rożne gatunki chruścików które sie specjalizują w wykorzystywaniu konkretnego materiału na domek


Budowę domku larwa rozpoczyna uprzędzeniem sieci, w którą następnie wbudowuje elementy tworzące domek; fragmenty roślin, detrytusy, piasku, kamyczki. Dobór materiału zależy od środowiska, w którym znajdują się larwy, jak również od genetycznie uwarunkowanego behawioru. I tak gatunki żyjące w strumykach lub na brzegach wielkich jezior używają do budowy swych domków elementów cięższych, takich jak piasek, żwir, kawałki skorupek ślimaków. Natomiast gatunki żyjące przy powierzchni drobnych zbiorników wód stojących używają do tego celu cząstek roślin. Niektóre tną kawałki roślin na czterokątne kawałki, a następnie niezwykle starannie dopasowują je.

Niektóre larwy budują tylko sieci, z których tworzą obszerne budowle. Wewnątrz nich larwy mogą swobodnie poruszać się. Sieci te służą również do łowienia zdobyczy. Otwór takiej budowli skierowany jest zawsze pod prąd wody, dzięki czemu wpadają w nią liczne organizmy wodne stanowiące pokarm larw chruścików.

Jakkolwiek poszczególne gatunki budują domki w określony sposób i z określonego materiału, to wykazują duże zdolności adaptacyjne i w przypadku braku odpowiedniego materiału używają innego.
http://www.uwm.edu.pl/czachor/Trichoptera.htm
 
 
Hubert 
Przyjaciel forum



Pomógł: 37 razy
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 1600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-05-18, 12:26   

Jako ciekawostkę podam, że liczba szacowanych w Polsce gatunków chruścików wynosi 300. Niektóre jak np. krynicznia wilgotka (Crunoecia irrorata) są pod ścisłą ochroną prawną. Chruściki zwane były kiedyś wodnymi sówkami lub wodosówkami, a obecnie mówi się na nie m.in. klajduki lub kłódki. Powstała także nauka zajmująca się biologią chruścików - trichopterologia. W Polsce wydawane jest nawet pismo poświęcone tym owadom - "Trichopteron" http://www.uwm.edu.pl/trichopteron/pl-index.htm
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2007-05-18, 20:05   

kłódki to ta nazwa :) jak byłem u rodziny na mazurach to tak na nie mówili moja rodzinka i to bardzo bliska mieszka w okolicach Świętajna w wiosce Kolonia a za nią jest Spychowo (to dla Romana :P )
_________________
Pozdrawiam-Marek
Oczkomaniacy są bez serca :hehe:
Oczko wodne i otoczenie

Makrofotografia
 
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2007-05-20, 07:51   

killer1558 napisał/a:
kłódki to ta nazwa :) jak byłem u rodziny na mazurach to tak na nie mówili moja rodzinka i to bardzo bliska mieszka w okolicach Świętajna w wiosce Kolonia a za nią jest Spychowo (to dla Romana :P )


Znam okolice zwłaszcza Świętajno zresztą moim zdaniem całe Warmia i
Mazury to raj na ziemi, wczoraj widziałem pierwsze chodowlane stada danieli, a apropo chruścików to faktycznie tu rozróżniało się : kłódzka - pancerz z patyków(pewnie od słowa kłoda drzewa); kamionka to te pokryte żwirkiem.
 
 
prezes1 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Cze 2009
Posty: 101
Skąd: Kraków (Targowisko)
Wysłany: 2009-08-22, 19:28   chrusciki

czy mial ktos doczynienia z chruscikami wyczytalem na forum ze sa drapieznikami i zywia sie malymi wodnymi stworzonkami ale co z rybami czy moga na nich zerowac jak na razie w oczku ich nie mam widzialem na kamieniach z raby ale weliminowalem wszystkie wrzatkiem byly tez inne robaczki wygladaly paskudnie podobne od lba do chruscikow lecz na tyle jakby dwa kolce lub cos w tym stylu ale nie znalazlem co to bede kolo poniedzialku na rabie po kamienie to na pewno porobie jakies fotki tych zyjatek i roslinek czy warto to targac do oczka czy nie jak na razie poprosze o odpowiedz na temat chruscikow
_________________
pozdrawiam Jarek
 
 
sebastianrost 
Hobbysta



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Sie 2008
Posty: 382
Skąd: Poznan-Rokietnica
Wysłany: 2009-08-22, 22:57   Re: chrusciki

prezes1 napisał/a:
czy mial ktos doczynienia z chruscikami wyczytalem na forum ze sa drapieznikami i zywia sie malymi wodnymi stworzonkami ale co z rybami czy moga na nich zerowac jak na razie w oczku ich nie mam widzialem na kamieniach z raby ale weliminowalem wszystkie wrzatkiem byly tez inne robaczki wygladaly paskudnie podobne od lba do chruscikow lecz na tyle jakby dwa kolce lub cos w tym stylu ale nie znalazlem co to bede kolo poniedzialku na rabie po kamienie to na pewno porobie jakies fotki tych zyjatek i roslinek czy warto to targac do oczka czy nie jak na razie poprosze o odpowiedz na temat chruscikow




Jedyne co znalazłem sensownie opisane zajrzyj tu myśle że o ryby możesz być spokojny.
_________________
http://picasaweb.google.c...rost/OczkoNoca#

Pozdrawiam Sebastian
 
 
 
maruder
[Usunięty]

Wysłany: 2009-08-23, 01:17   

O kurcze, chyba mamy kolejnego "sterylnego" oczkomaniaka ;) Bez urazy, ale chrusciki to calkiem pozywny pokarm dla rybek, a jedyni drapiezcy typowo oczkowi o jakich tu slyszalem, to zoltobrzezek i duuzzzoo, duuzzzoo pozniej wydra, czapla i pijawka rybia ;)
 
 
prezes1 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Cze 2009
Posty: 101
Skąd: Kraków (Targowisko)
Wysłany: 2009-08-23, 12:05   

ne sterylnego tylko nie chce poraz drugi udupic populacji ryb wiec pytam bo za ladnie to one nie wygladaja tak samo jak pijawki ktos napisal ze malo szkod robia a u sasiada wszystkie padly wole zapytac bo wyga to ja nie jestem ale dzieki za odpowiedz
_________________
pozdrawiam Jarek
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny