wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Liliowce
Autor Wiadomość
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-08-16, 13:52   Liliowce

Szukałam na forum tematu poświęconego liliowcom, ale nie ma.
Właściwie już jest :)
Posiadam kilka rodzajów tego ślicznego moim zdaniem kwiatu, a wydaje mi się, że jest jednym z tych kwiatów, które w otoczeniu oczka wodnego prezentuje się świetnie.
Kilka osób w swoich galeriach chwaliło się swoimi, więc moja propozycja, aby tu je opisywać.
Ja w tej chwili nie mam dostępu do swoich fotek, ale zapodam coś od czego kopara mi opadła

http://www.kazik.com.pl/waldek/wli1/index.html
mam nadzieję, że nie naruszam regulaminu :crazy:

Pozdrawiam
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-08-16, 15:26   

Tak liliowce to bardzo fajne roślinki i warto napisać o nich coś więcej.
Na początek może przyda się informacja że są rożne rodzaje liliowców i tak możemy je podzielić na:

dormant - zimotrwałe, nie wymagają okrywania na zimę -to najczęściej spotykane w ogrodach;

semievergreen - półzimozielone, wymagają okrycia na zimę - piękne odmiany o fryzowanych płatkach jednak nieco trudniejsze w uprawie

evergreen - zimozielone, wymagają okrycia na zimę- przepiekne
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-08-16, 15:31   

Arek wiem, że lubisz liliowce :) - co sądzisz o tych w linku, który dołączyłam?? Dla mnie po prostu coś pięknego :-D
Nie wiedziałam, że można samemu stworzyć swoją odmiane i że w przypadku liliowców jest to nawet proste, aczkolwiek czasochłonne, bo na efekty trzeba trochę poczekać.
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-08-16, 15:48   

Sam od kilku lat planuje się pobawić w zapylanie, ale zawsze brak czasu. U liliowców stworzenie czegoś nowego jest naprawdę nietrudne i nie wymaga aż tyle czasu, bo po 2-3 latach możemy liczyć już na kwiaty. Wymaga to oczywiście sporo miejsca w ogrodzie i trzeba się liczyć z tym że większość siewek nie będzie zbyt urodziwa i będzie powtarzać cechy roślin matecznych. Odmian jest bez liku i przybywają nowe lawinowo także stworzenie czegoś naprawdę nowego i pięknego wymaga więcej pracy i znajomości zasad dziedziczenia i dostępności do odpowiednich roślin matecznych.
Te odmiany z linku ładne , ale to te trudniejsze w uprawie wymagające okrycia zimowego.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Mariusz 
Przyjaciel forum



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 12 Sty 2009
Posty: 1463
Skąd: przemyśl
Wysłany: 2009-08-16, 22:35   

Faktem jest że to piekne kwiaty,tylko już troszeczkę późno na świeże zdjęcia(dlatego nie mam oznaczonych,na drugi rok wzbogacę stronę fotkami z opisami liliowców z Arboretum).Teraz to zaczęła się ich pielęgnacja,czyli ścinanie przekwitłych kwiatostanów.
Ja jednak pokuszę się i zaprezentuję to co miałem w swoim ogródeczku początkiem lipca.
Niestety rośliny w ogródku mam zazwyczaj nie oznaczone-poprostu ozdoba,dlatego brak opisu.
A tak na marginesie,może ktoś pozna co to za odmiany.

Dla zachęty uprawiania tych pięknych roślin.

_________________
Pozdrawiam Mariusz
Odmiany lilii wodnych
 
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-08-17, 20:00   

Przepiękne :) ..
Franz Hals, Flore Pleno, Raspberry Candy, Ruby Spider,Resplendent, Tarantula..
Trafiłam? ;) - to nie to, ze się znam tylko od kilku dni siedze w liliowcach i planuje zakupy na pszyszły rok :-D
Mam siedem rodzajów liliowca, ale nad nazwami też będę musiała się zastanowić.
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
Mariusz 
Przyjaciel forum



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 12 Sty 2009
Posty: 1463
Skąd: przemyśl
Wysłany: 2009-08-17, 21:44   

Van napisał/a:
ale nad nazwami też będę musiała się zastanowić.

No to zastanowimy sie razem na rok przyszly... pa.pa pa buziaczek ;)
_________________
Pozdrawiam Mariusz
Odmiany lilii wodnych
 
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-08-18, 20:07   

:lol:
aż tak ? ;)
szczerze mam już miejsce na jakieś 6 nowych odmian i mogę poszaleć nawet z tymi co trzeba o nie zimą dbać - lato za to może należeć do nich :-D
popatrzę za tymi co mi przy nich nogi miękną ;) i napiszę.
:)
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-07-03, 18:23   

Moje cudaki ;)
jeszcze nie wszystkie zakwitły, ale te co kwitną zdziwiły mnie swoją wielkością :-o
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
gregorj 
Moderator



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 10 Paź 2007
Posty: 280
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-07-03, 22:09   

liliowce mają piękne kwiaty, moja żonka intensywnie w tym roku zaczęła zakładać swoją kolekcję, mamy nadzieję na parę unikatów w lipcu 11-go - wystawa liliowców w podwrocławskich Wojsławicach, te Arboretum znane jest przede wszystkim z majowych najazdów na kwitnące różaneczniki, ale uwaga - mają tutaj posadzonych ponad 1600 odmian liliowców , a co roku dosadzają aktualnie ok. 200 - nie mogłem uwierzyć jak to przeczytałem - przekonamy się na własne oczy.
_________________
gregor
OKO folia 12 tys l kaskada 9 rybek i x narybek
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-07-07, 21:13   

c.d... ;)

_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
zuzi10 
Hobbysta


Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 05 Wrz 2009
Posty: 486
Skąd: sląskie
Wysłany: 2010-07-09, 01:35   

Tak, liliowce sa piękne, a jednocześnie brzydkie. Aby ładnie wyglądały, to trzeba codziennie usuwać przekwitłe kwiaty, które niestety sa kwiatem jednego dnia. Mam 5 odmian, w tym jedne niskie. Kwitna pierwszy raz i jeszcze je nie poobserwowałam, bo dopiero zaczęły mieć kwiatki.
 
 
gregorj 
Moderator



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 10 Paź 2007
Posty: 280
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-07-12, 08:33   

wczoraj odwiedziłem Arboretum Wojsławice był kiermasz, i zwiedzanie z przewodnikiem , przemiłe Panie opowiedziały wiele fajnych historii na temat liliowców i samego Arboretum , było też kilku hodowców z tymi wspaniałymi kwiatkami. Jeśli pozwolicie to po podzielę się kilkoma.
Otóż w naturze występowały trzy rodzaje ich kolorków - żółty, rdzawy i pomarańczowy i tak by sobie rosły gdyby nie ludziska, do Europy pierwsze 2 egzemplarze trafiły gdzieś na początku XVI w. , w dalszych czasach rody królewskie i wypasione magnackie poczęły je sprowadzać już całymi statkami, dość, że na dzień dzisiejszy w największym - amerykańskim towarzystwie liliowców , jest zarejestrowane ponad 60 tys odmian i przybywa ok 1500 rocznie - :-o koszmar !!! dla ew. kolekcjonerów. W tym towarzystwie teraz trwają spory co jest jeszcze liliowcem , a co już nie. Czy płatek liliowca może być odgięty w tamtą stronę i na ile nieregularna i czy w ogóle może falbanka na brzegu płatków.
Istnieją też odmiany które w płatkach mają jakiś płyn fluoroscencyjny i potrafią zmieniać barwy i błyszczeć w zależności od padającego światła. Najnowsze odmiany kosztują kilkaset dolarów za sztukę.
O kłopotach w nazewnictwie ledwo wspomnę, ponieważ te kwiatki łatwo się krzyżują, więc są zasypywani lawinowo zgłoszeniami , nie wiedzą czy dopuścić do katalogów np. takie nazwy jak np. /przepraszam ale powtarzam za wykładowcą / "Mokre majteczki" :-D .
Polscy hodowcy też mają wiele zarejestrowanych wspaniałych odmian w Arboretum właśnie jest tworzona kolekcja tych odmian.

Kilka zdjęć
- z kiermaszu - w te okazy można było się obkupić u hodowców - ceny od 8 do 20 zł



-> tu zapraszam na pokaz slajdów z kiermaszu
http://img19.imageshack.u...liliowce036.jpg

A tu kilka zdjęć ze zbiorów Arboretum


tu odmiana "Wrocław"


-> slajdy ze zbiorów Arboretum
http://img682.imageshack....liliowce051.jpg

Wielką korzyścią dla mnie jest również zapoznanie hodowcy z okolic Jelcza - Laskowice /pół godzinki jazdy od Wrocka/, który oferuje do sprzedaży ponad 600 odmian liliowców, ponad 300 irysów i mnóstwo dalii - oj będzie z czego przebierać - tylko będę musiał się trzymać ostro za portfel iiii ..... może coś na uspokojenie.
Nie wiem , czy mogę namiary podać na forum - więc jeśli ktoś by sobie życzył podam na PW.


Aha, żeby nie było .... oczko wodne też posiadają :) , nawet kilka


Miłego dnia :pa:
_________________
gregor
OKO folia 12 tys l kaskada 9 rybek i x narybek
 
 
Mariusz 
Przyjaciel forum



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 12 Sty 2009
Posty: 1463
Skąd: przemyśl
Wysłany: 2010-07-12, 10:55   

gregorj napisał/a:
wczoraj odwiedziłem Arboretum Wojsławice był kiermasz

Uwielbiam to Arboretum, a szczególnie w chwili kwitnienia azali.

[ Dodano: 2010-07-12, 10:59 ]
gregorj napisał/a:
jest zarejestrowane ponad 60 tys odmian i przybywa ok 1500

za nic tego nie rozpoznasz, mozesz z tej grupy odgraniczyć może kilkadziesiąt pewniaków, jak zgubiła sie etykietka-to koniec, po odmianie.
Latwo sie krzyżują, dlatego kolekcjonerzy szaleją, juz chyba nikt nie wie ile tych odm. powstaje.
_________________
Pozdrawiam Mariusz
Odmiany lilii wodnych
 
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-07-15, 21:38   

Co prawda jeszcze dwie kępki mi nie zakwitły, ale myślę, że będą to już powtórki :)
dziś ostatnia porcja moich liliowców

trochę sobie leżą, ale to maleńki szczegół ;)
jeszcze mam trochę miejsca na liliowce ;)
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny